
Földbe állt az olaj ára
Egészen elképesztő, hogy milyen folyamatokat indítottak el a tőkepiacokon Donald Trump amerikai elnök vámintézkedései. A sztori egyik legnagyobb kárvallottja egyelőre az olajár, hiszen
a Brent jegyzése áprilisban 19 százalékot zuhant,
ezzel a hordónkénti 60 dolláros szint alá is benézett az árfolyam, ilyen mélyen utoljára 2021-ben volt a jegyzés.
Azért is láthatunk ekkora zuhanást a Brentnél, mert a vámintézkedések világgazdaságra gyakorolt potenciális hatása mellett egy másik fontos esemény is történt: április elején kiderült, hogy az OPEC+ országok összesen napi 411 ezer hordóval növelik a kitermelést, májustól kezdve, ami a vártnál sokkal nagyobb növekedést jelent.
Tehát az OPEC miatt potenciálisan fellépő túlkínálatot és a globális recesszió okán visszaeső olajkeresletet árazva esett évek óta nem látott szintre az olajár.

A vámok pozitív hozománya
Bár kis túlzással a szemünk láttára omlik össze a globális szabadkereskedelmi rendszer, azért mindig lehet találni egy kis örömöt az ürömben:
lehet, hogy jön a globális recesszió, de legalább olcsóbb lesz a benzin!
Az olajár bezuhanása érthető módon a finomított olajtermékek árában is megjelenik egy kis időeltolással, ma már jött is a bejelentés, hogy holnap 12 forinttal csökken a benzin és a dízel beszerzési ára. Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára ráadásul úgy véli, hogy a vámháború esetleges elmérgesedésével még további áresés várható a kutakon.

Ráadásul a másik fontos árbefolyásoló elemnek,
a dollárnak a kilátásai is romolhatnak a vámintézkedések miatt,
igaz, ebben a tekintetben még megosztottak a szakértők, és a forint-dollár keresztárfolyam is széles kilengések mentén oldalazik a részvénypiaci zuhanás közepette.
A zöldhasú gyengülése mellett a növekedési különbözet érve szól, eszerint a vámintézkedések legnagyobb kárvallottja az amerikai fogyasztók lesznek. A logika szerint míg az USA kereskedelmi partnerei megtehetik (elméletben), hogy az USA-n kívül mással kereskednek, addig az amerikai fogyasztóknak nincs ilyen választásuk; a magasabb árak miatt pedig csökken a reáljövedelmük, romlik a fogyasztási hajlandóságuk, ami az egész gazdasági teljesítményre hatással van. Eközben az USA költségvetési hiánya 7%, nincs tér érdemi fiskális lazításra, szemben az euróövezettel, vagy Kínával. Míg az USA-ban épp most kezdődött a ciklikus lassulás, addig Európa például a ciklikus gyorsulás küszöbén lehet. Az más kérdés, hogy mit tesz Európával a vámháború, de most még az egyes befektetők álláspontja, hogy relatíve az USA többet veszít.

Jön az 500 százalékos vám?
Van viszont itt egy fontos fejlemény, ami - a mi esetünkben - gyakorlatilag zárójelbe teheti az eddig elhangzott fejtegetést, alacsony nemzetközi olajár és beeső dollár ide vagy oda. A Donald Trump által bejelentett vámokon túl ugyanis egy másik kritikus téma is felmerült, aminek nagy hatása lehet a hazai üzemanyagárakra: egy olyan kétpárti javaslat született az amerikai Kongresszusban, amely
egy 500 százalékos, orosz energiaimportot célzó vámról szól.
A vámintézkedés bevezetése kritikus helyzetet eredményezhet, mivel a magyarországi kőolajimportnak mintegy 75-80%-a még mindig Oroszországból érkezik, mind a Mol pozsonyi, mind a százhalombattai finomítójába.
A vámfenyegetés következtében pedig nem kizárt, hogy Magyarországnak le kell majd mondania a nyugatihoz képest olcsóbb orosz, Urals típusú nyersolajról, ez pedig nem csak abszolút módon (azaz forintban kifejezve), de relatív értelemben, azaz a régiós mezőnyben is rossz helyzetbe hozhatja a hazai benzinárat, ezt Grád Ottó, a Magyar Ásványolaj Szövetség főtitkára is megerősítette. Ez a veszély egyébként tavaly augusztusban is felmerült, akkor Pletser Tamással, az Erste energetikai szakértőjével beszéltük át az esetleges hatásokat.
A lényeg: ha valóban életbe lép a vámintézkedés, az egyes szakértők szerint
akár 100 forintos dráguláshoz is vezethet a hazai benzinkutakon,
egyrészt mivel drágább lenne az alapanyag-beszerzés a hazai kőolaj-feldolgozó, azaz a Mol számára, másrészt azt is fontos tudni, hogy az ebben a helyzetben előtérbe kerülő Adria-vezetéken sokszoros költségtöbbletet fizet ki a Mol a nemzetközi összevethető árakhoz képest.
Fontos megjegyezni, hogy hazánk EU-tagállamként az uniós közös kereskedelempolitika része, így az amerikai vámok közvetlen kivetése jogilag is bonyolult lenne, ráadásul a technikai kivitelezése is nehézkes, hiszen egy közös piacon belül könnyen kijátszható. Ezen felül azt is fontos figyelembe venni, hogy a kilátásba helyezett szankciók nem Magyarországot célozzák elsődlegesen, a fő cél sokkal inkább az lehet, hogy a kínai gazdaságot leválasszák az orosz nyersanyagforrásokról. Ennek ismeretében egy magyar olajbeszerzésre kötött külön egyezmény megalkotását sem lehet kizárni, bár erről még nem érkeztek hírek.
Ha mégis kivetnék az 500%-os vámokat és ezzel gyakorlatilag elérhetetlenné válna az amerikai exportpiac a magyar gazdaság számára, az éves szinten 6 milliárd euró körüli bevétel-kiesést jelentene a hazai exportőrök számára. Ha ez a forgatókönyv valósulna meg az üzemanyagpiacon hirtelen kialakuló turbulencia helyett, az egyrészt nagy ütés lenne a magyar gazdaságnak, másrészt előbb-utóbb megjelenne a hatás a benzinkutak jegyzéseiben is, hiszen egy ekkora kiesés jelentős forint-leértékelődést hozhat magával, ami egy újabb csatornát jelent arra, hogy megugorjanak az üzemanyagárak.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A sorkatonaságot fontolgatják az EU-ban, megvizsgálták a lehetőségeket
Horvátország után hamarosan a németek is toborozni kezdenek.
Kína nem viccel: fontos szövetség születhet Trumpék ellen
Több országgal közösen akarnak egy közös álláspontot kialakítani.
A részvénykiválasztás 7 szabálya – így szűrd ki a nyerő papírokat
Interaktív, díjmentes online előadás
Aggódik a NATO, nagy támadásra készül Putyin - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Megszólalt az orosz-ukrán háborúról Trump
Azt ígérte, hamarosan további részleteket is megoszt majd.
NAV késedelmi pótlék változások 2025-től - havonta kell megfizetni a pótlékot
A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez a
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új
Fából készült felhőkarcolók jelenthetik az építészet jövőjét
A modern építészetről a legtöbbeknek a beton, az acél vagy a tégla juthat eszébe alapanyagként, valójában azonban a fa is tökéletesen megfelel erre a célra. Számos vo
Geotermikus energia: a második Trump-ciklus nagy nyertese?
Donald Trump energiaügyi reformjaninak az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei.
Mit keres Deadpool egy kisvárosban? Hollywoodi sztori Ryan Reynoldsszal
Aki ismeri a walesi csoda alaptörténetét, annak a válasz már részint ismerős lehet. Azonban számos részlet bújik meg a Wrexham AFC hihetetlen felemelkedése mögött. És...
The post Mit keres De
Az S&P 500 ETF olcsóbb! - Bognár FIRE Balázzsal
Stúdiónkban az S&P500-azók és a FIRE képviselője, Bognár Balázs. Meg egy kis betevő Trump. Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók...
The post A
Meg lehet úszni befektetés nélkül? Esnek a piacok!
Mielőtt belekezdünk, előrebocsátom, hogy nem, nem kell kivenned a pénzed a befektetéseidből. Hacsak nem vagy aktív kereskedő, akkor még az éppen aktuális amerikai (vagy kínai/orosz) elnök agy
Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel
Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele


- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Von der Leyen ultimátuma Trumpnak: esélyt ad az EU a tárgyalásoknak, de nem örökké
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
- Bod Péter Ákos: Az egész világ megfizeti Trump tévedését
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Nagy hibát vétett Donald Trump, és hol lehet még a szakadék vége?
Folytatódik a vámháború.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen