Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
Üzlet

Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció

Portfolio
A Nagy Mártonnal folytatott tárgyalásokat követően a Magyar Telekom ma reggel közölte, hogy 2025-ben a korábban bejelentettől eltérően nem hajt végre inflációkövető díjkorrekciót a fogyasztói körében, vagyis nem lesz áprilistól 3,7 százalékos emelés.

Nem sokkal később a 4iG is bejelentette, hogy az idei évben nem emeli árait.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról.

A Telekom 2025. január 16-án jelentette be, hogy 2025. április 1-jei hatállyal 3,7 százlék mértékű inflációkövető díjkorrekciót hajt végre, hasonlóan a másik két nagy hazai távközlési szolgáltató áremeléseihez. A magyarországi gazdasági környezet alakulására és az infláció megfékezése érdekében tett kormányzati lépésekre tekintettel a társaság úgy döntött, hogy

a korábban bejelentett inflációkövető díjkorrekciót a fogyasztói körében nem hajtja végre, valamint legalább 2026 első félévének végéig nem hajt végre egyoldalú áremelést és inflációkövető díjkorrekciót.

- áll a cég közleményében.

Az elmúlt egy hétben Nagy Márton kétszer is összeült a hazai távközlési vállalatok vezetőivel, hogy a távközlési díjakról tárgyaljanak. A kormány közölte, hogy önkéntes díjkorlátozást vár el a szolgáltatóktól az infláció megfékezése érdekében, különben a szabályozás eszközéhez fordul. Volt szó arról, hogy a kormány legalább 10 százalékos díjcsökkentést vár el, de legutóbb már arról szóltak a hírek, hogy az idei évre előirányzott díjemeléseket vonatnák vissza a távközlési szolgáltatókkal.

A Telekom után nem sokkal a 4iG is bejelentette, hogy nem viszi véghez az áremeléseket a One-vállalatoknál.

3,5 és 3,7 százalék közötti emelések jöttek volna idén

Mint ismeretes, az elmúlt években a távközlési szolgáltatók közel a megelőző évi hivatalos infláció mértékével emelték minden évben az előfizetési díjaikat.

2022-ben azzal találták szembe magukat a hazai távközlési vállalatok, hogy a költségeik jelentősen megemelkedtek, miután az infláció az 1990-es évek vége óta nem látott magasságba emelkedett, kétszámjegyűvé vált. A feszített munkaerőpiacon a munkaerőköltségek növekedésére rátettek egy lapáttal az orosz-ukrán háború kirobbanása miatt elszálló energiaárak, amire a távközlési cégek érzékenyek, mivel nagy a súlya a működésben az energiaköltségeknek. Mindeközben a távközlési extraprofitadók is sokmilliárd forinttal terhelték őket. Ilyen környezetben döntöttek úgy a telekomcégek, hogy bevezetik az éves szintű inflációkövető díjemeléseket.

A Magyar Telekom 2022 szeptemberében emelte be az ügyfélszerződések általános szerződési feltételei közé az inflációkövető díjkorrekció klauzulát, amely alapján minden évben a havi előfizetési díjak a Központi Statisztikai Hivatal által közzétett megelőző üzleti évi átlagos fogyasztói árindex mértékével egyezően változnak. Ennek jegyében 2023 márciusától 14,5 százalékkal emelte a díjakat a Telekom. 2024-ben az előző évi inflációnál (17,6 százalék) kisebb mértékű, 15 százalékos emelést vitt véghez a Telekom, amit azzal indokolt, hogy erős a verseny a piacon, míg 2025 április 1-től elvileg 3,7 százalékos emelés lépett volna életbe, ami megfelel a 2024-es éves inflációs adatnak.

A versenytársak hasonlóképpen tettek, a Yettel 2023-ban 14,5 százalékos, 2024-től 15,3 százalékos, 2025-től pedig 3,7 százalékos emelést jelentett be. A 4iG a most már One márkanév alatt egyesült távközlési szolgáltatásainál, a Digi-nél 2024-ben 14,9 százalékos, a Vodafone-nál 15,4 százalékos áremelés foganatosított, az idei évre pedig a One 3,5 százalékos díjkorrekciót irányzott elő.  

Mennyire fáj a cégeknek, ha nem lesz áremelés?

Az inflációkövető áremelésnek köszönhetően a hazai távközlési vállalatok „védettek” lettek az infláció költségnövelő hatásaitól. Ez látványos fordulatot hozott a Magyar Telekomnál a befektetési sztoriban, masszív növekedést eredményezett a bevételi soron, amivel együtt eredményszinten is jelentős javulásról számolt be a cég. A 4iG-nál eközben a zajlott a korábban akvirált cégek integrációja, de a konszolidációt követően tavaly már mind a bevétel, mind az EBITDA kétszámjegyű növekedést tudott mutatni úgy, hogy a bázisidőszak is nagyrészt tartalmazza a Vodafone számait, ami a 4iG utolsó nagy távközlési akvizíciója volt.

Az eredményjavulást tovább segítette, hogy 2024-től a kormány kivezette a távközlési cégekre vonatkozó közműadót, 2025-től pedig a távközlési különadó is megszűnik, ami 2022 óta sokmilliárd forintos tételt jelentett a nagy hazai távközlési cégeknek, a Telekomnál például 2023-ban a kettő együtt mintegy 35 milliárd forintot, a 4iG leányvállalatainál pedig több mint 6 milliárd forintot jelentett. A különadók kivezetését azonban nem „ingyen” adta a kormány, együttműködési megállapodást kötött mind a Magyar Telekommal, mind a 4iG-val, hogy az így fennmaradó összeget infrastruktúraberuházásokra fordítsák, a nemzeti digitalizációs stratégiát támogatandó. 

A hazai tőzsdén forgó két nagy távközlési vállalat közül a Magyar Telekomnak van publikus célkitűzése, az idei évre, 3,7 százalékos díjemelés mellett 1-3 százalékos bevételnövekedést tervezett a cég, mivel a díjkorrekció csak az előfizetésekre vonatkozik, nem a teljes bevételi streamre. Az EBITDA AL szintjén 12-15 százalékos dinamikát várt a menedzsment, az elemzők a Refinitiv konszenzusa szerint 4 százalékos bevételnövekedéssel, 12,5 százalékos EBITDA-növekedéssel és 21,5 százalékos adózott eredmény-növekedéssel számoltak 2025-re, amin nem változtat a cég.

Így reagáltak az árfolyamok

Miután a távközlési díjak is a kormány inflációcsökkentő célkitűzéseinek a célkeresztjébe kerültek a kiskereskedelmi szektor és a bankok után, a Magyar Telekom és a 4iG részvényei is estek, amihez az utóbbi napokban a vámháború miatt kirobbant általánosan romló piaci hangulat is hozzájárult. A korrekció ellenére a Telekom árfolyama idén 20 százalékos pluszban van, a 4iG pedig több mint 70 százalékot emelkedett.

Részvénykereskedés, hosszabb távú befektetési portfóliók vagy nyugdíjportfóliók kialakítása a Portfolio Trader segítségével.

A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ

Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Ügyvédek

A legjobb ügyvédek egy helyen

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet