Szándékosan növeli a kormány a jövedelmi távolságot az aktívak és az időskorúak között, de valószínűleg csak így lehet kordában tartani a nyugdíjkiadásokat – vélekedett Zsiday Viktor a Kontroll podcastműsorában. A szakember szerint nyilvánvalóan szükség lesz majd a nyugdíjkorhatár emelésére is.
Donald Trump fokozta a nyomást Jerome Powell Fed-elnökre, "nagy lúzernek" nevezve őt, és azonnali kamatcsökkentést követelve a gazdasági lassulás elkerülése érdekében - írta a Cnbc.
Az infláció és a megemelkedett működési költségek komoly kihívások elé állították a hazai food truck szektort – mondta el Portfolio-nak Horváth Zoltán, a Food Truck Show társszervezője és a Magyar Street Food Egyesület vezetője. Bár a forgalom nőtt, a vendégek visszafogták fogyasztásukat, a haszon pedig elmaradt. A szektor szereplői alkalmazkodási stratégiák sorát próbálták ki – budget menükkel és új piacokkal keresve a túlélés lehetőségét. A bizonytalan hazai környezet közben egyre többeket ösztönöz újrakezdésre a határon túl: Szlovákiába tartanak a magyar food truckok.
3,6%-kal emelkednek jövő januárban a nyugdíjak, idén novemberben pedig átlagosan 40 ezer forintos nyugdíjkorrekciót kaphatnak a nyugdíjasok – jelentette be Nagy Márton a csütörtöki kormányinfón. A nemzetgazdasági miniszter azt is elmondta, hogy a gyorsuló gazdasági növekedésnek köszönhetően 2026-ban nyugdíjprémium kifizetésére is sor kerülhet.
A németországi termelői árak 2025 márciusában váratlanul csökkentek, amit elsősorban az energiaárak jelentős visszaesése okozott – derül ki a német Szövetségi Statisztikai Hivatal legfrissebb adataiból.
Jerome Powell, a Federal Reserve elnöke szerda este arról beszélt, hogy bár még sok a bizonytalanság, de Donald Trump vámjai magasabb inflációt és alacsonyabb gazdasági növekedést hoznak.
2025 elején semmilyen pozitív gazdasági fordulat nem következett be Magyarországon – írja negyedéves stratégiai anyagában a Raiffeisen Bank. A pénzintézet elemzői megállapítják, hogy nagy vonalalakban a reálgazdaságban azok a folyamatoknak húzódták át az idei évre, amelyekkel a tavalyi évet zártuk. A jelenleg ismert amerikai vámrendszer (10% az EU-termékekre, 25% az autókra) a vártnál jelentősebb negatív hatást gyakorol a magyar növekedésre, tekintettel az autók és autóalkatrészek exportjának nagy súlyára – mind közvetlen, mind közvetett csatornákon keresztül. Erre alapozva a Raiffeisen a 2025-ös magyar GDP-növekedési előrejelzését 2,5%-ról 1,8%-ra csökkentette.
Elsődleges feladatnak az infláció letörését nevezte meg Kurali Zoltán, az MNB alelnökjelöltje a ma délelőtti parlamenti meghallgatásán. "Mindent meg kell tenni, hogy az infláció visszatérjen a 2-4%-os toleranciasávba" - mondta az Országgyűlés gazdasági bizottságában zajló meghallgatásán, amelyről élőben tudósítottunk. Kurali Zoltán a posztjáról április 21-én távozó Patai Mihály jelenlegi MNB-alelnök helyét veszi majd át.
A Trump-adminisztáció jelenlegi kereskedelempolitikája felgyorsítja az idei inflációt, viszont az amerikai jegybank számára kritikus fontosságú, hogy megakadályozza a hosszabb távú inflációs várakozások elszabadulását – nyilatkozta John Williams, a New York Fed elnöke pénteken.
Az új vámok és a gazdasági bizonytalanság lefelé mutató kockázatokat jelentenek a növekedésre nézve - mondta Varga Mihály, aki az Európai Uniós gazdasági- és pénzügyminiszterek, valamint jegybankelnökök ülésén (ECOFIN) vett részt Varsóban. A Magyar Nemzeti Bank elnöke szerint túl korai lenne megítélni a vámok inflációs hatását, fegyelmezett és szigorú monetáris politika, valamint a pénzügyi piacok stabilitása szükséges az árstabilitás helyreállításához - számolt be a Reuters.
Vezető befektetési bankok emelik aranyár-előrejelzéseiket a Trump-féle kereskedelmi politika okozta gazdasági bizonytalanság közepette, miközben a nemesfém ára újabb és újabb rekordszintre emelkedik - írja a Reuters.
2024-re sikerült leszorítani az inflációt, tavaly ősz óta azonban ismét emelkedni kezdett, jelentős részben az egyes gazdasági szektorokban látható, indokolatlan vállalati áremelések miatt. A magyar kormány a családok védelme érdekében gyors és határozott lépéseket tett az áremelések letörésére, célzottan a legnagyobb és legkevésbé indokolható módon árat emelő szektorokra fókuszálva. Az utóbbi hónapok emelkedő inflációja ellen fellépve először a kiskereskedelemben vezetett be március 17-től árrés csökkentést egyes alapvető élelmiszerekre, ennek kiemelkedő hatásosságát bizonyítja, hogy már márciusban megállt az élelmiszerárak emelkedése. Emellett a bankszektorban és a távközlési szolgáltatások terén is elfogadhatatlan mértékben emelkedtek az árak, az egyeztetéseket követően ezen ágazatok meghatározó szereplői önként vállalták a tervezett vagy megvalósított áremelések visszavonását vagy kompenzálását. A kormány tehát sikerrel tárgyalt az érintettekkel és elégedetten vette tudomásul, hogy ennek következtében a távközlési szektor mind a három nagy szereplője visszavonta, vagy kompenzálja lakossági ügyfeleinél a 2025-ös inflációkövető áremelést.
Dicséretes tulajdonság, ha valaki minden nehéz helyzetben igyekszik megtalálni a szépet, a jót. A Donald Trump amerikai elnök által bevezetett globális vámintézkedések padlóra küldték a tőzsdéket, veszélyben a világgazdasági növekedési kilátások, óriási a bizonytalanság, egyre inkább elmérgesedik a kereskedelmi háború Amerika és Kína között. Ebben azért nem olyan könnyű megtalálni a szépet és a jót, de nem lehetetlen: az egész őrület egyik legnagyobb kárvallottja ugyanis az olajár, ebből pedig az következik, hogy alaposan bezuhanhat a közeljövőben a benzin ára, főleg, ha tovább eszkalálódik a helyzet. Más kérdés persze, hogy az amerikai elnöknek van egy olyan intézkedés-terve is a zsebében, amit ha előhúz, akkor szinte mindegy lesz az olajár-esés, a magyar autósok így is brutális drágulással találkozhatnak.
Nagyon furcsán kezdtek el viselkedni az amerikai kötvénypiacok. Hiába van pánikhangulat, emelkednek az államkötvényhozamok, miközben az inflációs kockázatok nem nőnek. Olyan kombináció ez, ami nagyon ritkán történik meg, de amikor igen, annak nagy baj lehet a vége. 20%-os részvénypiaci esés után már sokan vásárolnának is. Nem is biztos, hogy ok nélkül. Vagy mégis?
Az Egyesült Államokban működő ruházati és kiegészítő termékeket forgalmazó kiskereskedők rendelések halasztására és munkaerő-felvételi stopra kényszerülnek a Vietnámból és Kínából importált termékekre szerdán életbe lépő vámtarifa-emelések miatt - jelentette az Inside Retail.
Trumpék meg vannak győződve róla, hogy első ciklusa idején jó úton jártak, csak nem mentek elég messzire – mondta az egyik republikánus gazdasági szakértő tavaly januári konzultációnk alkalmával. Nos, most elég messzire mentek, száz éve nem látott magasságokba lökik az Egyesült Államok által kivetett vámokat, pedig ez már többször is rosszul sült el a történelem folyamán. Vajon van rendszer az amerikai kormányzat tetteiben, vagy csak kétségbeesett vagdalkozást láthatunk?
Mínuszban az irányadó indexek.
Szemben az amerikai elnök állításával, egyáltalán nincs közel a megállapodás.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
II. János Pál pápa húsz évvel ezelőtti temetésén is így volt.
Újabb jó példa a nyugati szomszédunkban.
A Checklistben Hortobágyi T. Cirill főapátot, a Pannonhalmi Főapátság vezetőjét kérdeztük.
Estek a piacok a beszéd hatására.
Nagymamáink receptjével ér el nemzetközi sikereket a magyar márka.