Papírforma szerint az ideinek egy jó évnek kellene lennie, Európában a növekedés begyorsulhat és földrajzilag szélesebb kört ölelhet fel, itthon pedig várhatóan a beruházás is magához tér, ahol ráfordulunk a választási évre – derült ki az OTP mai sajtóeseményén. Elhangzott, hogyan érdemes felépíteni egy befektetési portfóliót idén, érdemes-e még aranyat tartani és melyek azok az eszközök, amelyek nagyot mehetnek idén. Szó esett arról is, hogyan vélekednek az OTP privátbanki ügyfelei a prémium állampapír körüli kamatfizetésről és a PMÁP-ok átárazódásáról.
A gazdasága enyhe vagy mérsékelt növekedést mutatott 2023 utolsó hónapjaiban az Egyesült Államokban, miközben a foglalkoztatás stabil maradt és az árak mérsékelt emelkedést mutattak. A Federal Reserve (Fed) legfrissebb jelentése szerint azonban a gazdasági szereplők körében aggodalmak merültek fel Donald Trump megválasztott elnök lehetséges gazdaságpolitikai intézkedéseivel kapcsolatban.
A New York-i Federal Reserve elnöke, John Williams szerdán kijelentette, hogy a jövőbeni monetáris politikai döntéseket a gazdasági adatok fogják meghatározni. A központi bank jelenleg jelentős bizonytalansággal néz szembe, amelyet nagyrészt a lehetséges kormányzati politikai változások okoznak. Williams emellett megjegyezte, hogy a kötvényhozamok emelkedése véleménye szerint nem jelzi az inflációs kilátásokról alkotott befektetői vélemény alapvető változását, de évekig tarthat, mire visszatér a pénzromlás a 2 százalékos célszinthez.
Már hallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében a decemberi adattal kiegészült tavalyi inflációs adatról lesz szó. A szakértői becsléseket meghaladó 4,4 százalékos értékről Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. A műsor második részében arról volt szó, hogy a bő egy év alatt bekövetkezett 49%-os árfolyamemelkedés után növekedhet-e tovább az OTP árfolyama a következő időszakban. A témában Nagy Viktor, a Portfolio vezető részvényelemzője volt a vendégünk.
Nem sikerült a 2025-ös repülőrajt az amerikai tőzsdéken, a tavaly december eleji történelmi csúcsok óta mindhárom vezető részvényindex lejjebb került. Az év elején érkezett gazdasági adatok máris átformálták a kamatcsökkentési kilátásokat, és még Donald Trumpot be sem iktatták hivatalába – márpedig a republikánus elnök ígéretei akár komoly inflációs sokkot is okozhatnak, ha Trump valóban betartja őket. A piacokon nagy most a bizonytalanság, ráadásul az egyre mélyebb korrekciókat figyelve felmerülhet a kérdés, hogy ez már a trendforduló a tőzsdéken? Elérkezett a medvepiac ideje? Van egy elméleti keretrendszer, ami segíthet eligazodni ebben a bizonytalan környezetben, elemzésünkben ezzel foglalkozunk.
A forint árfolyamának meredek esése miatt a vártnál magasabb lett az infláció Magyarországon – vélekednek a közgazdászok. A KSH friss adatai alapján 4,6%-ra ugrott meg az éves áremelkedés decemberben az előző havi 3,7%-ról, miközben a szakértők 4,4-et vártak. Ennek tükrében a szakértők szerint a Magyar Nemzeti Bank (MNB) a következő időszakban bizonyára nem lazíthat a politikáján.
Az előző héten az amerikai és magyar tőzsdéken is jelentős mozgások zajlottak: az amerikai piacokon esés volt tapasztalható egy erős foglalkoztatási jelentés miatt, míg a BUX-index új csúcsot ért el. A forint árfolyama az euróval szemben a múlt héten erősödött, míg a dollárral szemben enyhe gyengülést mutatott. A most következő napokban kiemelten figyeljük a hazai inflációs adatokat és a nemzetközi makroadatokat, beleértve az amerikai munkaerőpiaci mutatókat és kínai GDP-adatokat. Ezek az információk jelentősen kihathatnak a forintárfolyamra is.
A harmadik egymást követő hónapban emelkedhetett az infláció Magyarországon: az elemzők a holnap megjelenő inflációs adat előtt arra számítanak, hogy a novemberi 3,7% után decemberre 4,4%-os inflációról fog beszámolni a Központi Statisztikai Hivatal. Bár az inflációs megugrásban technikai tényezők is szerepet játszanak, a szakértők szerint a forint gyengülése és a nyersanyagok drágulása szintén nyomot hagy a fogyasztói árindexen.
A kínai infláció mindössze 0,1%-kal emelkedett decemberben az előző év azonos időszakához képest, ami deflációs képet fest. Az infláció kilenc hónapos mélypontra süllyedt, annak ellenére, hogy a kínai kormány és a jegybank hónapok óta próbálja ösztönözni a belső keresletet.
Az idei év eddig nem alakult jól a forint számára, jelentős gyengülést láttunk az euróval szemben. Kedd reggel kicsivel 416 alatt kezdett a forint az euróval szemben, ahonnan ugyan erősödni tudott, de nem látunk igazán jelentős elmozdulást. Kedden több fontos piacmozgató adat is érkezik, délelőtt pedig kiderült, hogy a francia infláció decemberben elmaradt a várttól, míg az euróövezeti pénzromlás gyorsult.
A német infláció váratlanul megugrott decemberben, ami aggodalomra ad okot az Európai Központi Bank (EKB) számára. A szövetségi statisztikai hivatal hétfői előzetes adatait kedden korrigálni kényszerült, az éves fogyasztói ár-index 2,8 százalékra gyorsult az előző nap jelzett 2,9 százalék helyett. Ez is meghaladta az elemzői várakozásokat és a novemberi 2,4 százalékos értéket.
A francia infláció a vártnál kisebb mértékben emelkedett decemberben, derül ki az INSEE statisztikai hivatal előzetes adataiból. Az euróövezet más országaival összehasonlítható harmonizált mutató 1,8 százalékra nőtt az előző havi 1,7 százalékról, ami elmaradt az elemzők által várt 1,9 százalékos emelkedéstől.
A 30 éves amerikai állampapírok hozama több mint egy éve a legmagasabb szintre emelkedett, amely ízelítőt adott a befektetőknek abból, hogy Donald Trump megválasztott elnök hogyan boríthatja fel a pénzügyi piacokat az elkövetkező hónapokban – írja a Yahoo Finance.
A várt 2,4% helyett 2,6%-ra ugrott decemberben éves alapon az infláció Németországban a novemberi 2,2%-ról, azaz 11 hónapja nem látott gyors fogyasztói áremelkedésről beszélhetünk – derült ki a német stasztikai hivatal hétfői adatközléséből.
Rázós éven vannak túl a hazai kötvényalapok, az ide-oda ugró hozamok nem könnyítették meg tavaly a hozamszerzést. Az erős ellenszél ellenére azért voltak olyan kötvény- és pénzpiaci alapok, amelyeknek éves teljesítménye bőven verte az ugyanezen időtávon lakossági állampapírokkal elérhető kamatokat. Az viszont kijelenthető: a 2024-es év slágerei nem a kötvényalapok lettek, amit a visszaeső hozamok és kereslet mellett az alapkezelők értékesítési súlypontjának áthelyezése is magyarázhat.
A tavalyi gazdasági növekedés nem volt annyira erős, de azt is látjuk, hogy az infláció éves átlagban a jegybanki célsávban tartózkodott. Történt tehát jó és rossz is bőven. De mit várhatunk 2025-től?
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.