Visszatértek az óriásfarkasok? Kilőtt az érdeklődés a vitákat kiváltó tudományos áttörés iránt
Gazdaság

Visszatértek az óriásfarkasok? Kilőtt az érdeklődés a vitákat kiváltó tudományos áttörés iránt

Portfolio
Bejárta a teljes világmédiát a hír: a Colossal Biosciences biotechnológiai vállalat genetikai kutatása és munkája eredményeképp ismét óriásfarkasok járnak a Földön. A génkutatók projektjének értelmezése tudományos vitát, valamint széleskörű érdeklődését is kiváltott. Utóbbit a Google Trends adatai is szemléltetik.

"Óriásfarkasok" születtek

Genetikailag módosított 'kihalt' farkasok születtek, de a tudósok szerint nem valódi feltámasztásról van szó. Colossal Biosciences biotechnológiai vállalat április 7-én jelentette be, hogy genetikai módosítási munkával "visszahozták" a régóta kihalt óriásfarkasokat. A cég

három hófehér óriásfarkas kölyökről osztott meg felvételeket, amelyeket a "világ első kihalás utáni feltámasztásaként" mutattak be.

Az óriásfarkasok (Aenocyon dirus), amelyek rémfarkas néven a Trónok harca című HBO-sorozatban váltak híressé, az utolsó jégkorszak végén haltak ki. Ben Lamm, a Colossal vezérigazgatója szerint a vállalat "egészséges óriásfarkas kölyköket hozott létre", feltámasztva ezeket a ragadozókat több mint 10 ezer évnyi kihalás után - írta meg a Live Science.

Számos szakértő azonban félrevezetőnek tartja a Colossal által használt megfogalmazást.

Amit a Colossal létrehozott, az egy szürke farkas óriásfarkas jellemzőkkel. Ez nem egy feltámasztott óriásfarkas, hanem inkább egy 'hibrid'

- nyilatkozta Nic Rawlence, az Otago Egyetem Palaeogenetikai Laboratóriumának társigazgatója a Új-Zélandi Tudományos Médiaközpontnak.

A kölykök létrehozásához a tudósok két őskori óriásfarkas fosszíliából vontak ki DNS-t: egy 13 ezer éves fogból, amelyet az ohiói Sheridan Pitben találtak, és egy 72 ezer éves belső fülcsontból, amelyet az idahói American Fallsban fedeztek fel. Ezzel a DNS-sel a kutatók összeállítottak egy részleges óriásfarkas genomot, amelyet összehasonlítottak az óriásfarkas legközelebbi élő rokonainak genomjával, beleértve a farkasokat, sakálokat és rókákat.

Az eredmények alapján a tudósok a szürke farkast (Canis lupus) választották petesejtdonornak a óriásfarkasok "visszahozásához" - annak ellenére, hogy a két faj valójában nem áll olyan közeli rokonságban, mondják a szakértők.

Az új információk azt mutatják, hogy az eredeti óriásfarkas valójában nem is volt igazi farkas

- mondta David Mech, a Minnesotai Egyetem farkasökológiára és viselkedésre szakosodott adjunktus professzora és az Egyesült Államok Geológiai Szolgálatának vezető kutatója a Live Science-nek küldött e-mailben.

Evolúciós szempontból az óriásfarkasok körülbelül 6 millió évvel ezelőtt váltak le a farkasoktól, teljesen különálló csoportot alkotva a mai szürke farkasoktól.

Az óriásfarkasok saját nemzetségbe tartoznak, tehát nagyon különböző fajt képviselnek

- fogalmazott Philip Seddon, az Otago Egyetem zoológia professzora.

Az afrikai sakál talán közelebbi rokonságban áll az óriásfarkasokkal

- tette hozzá.

A Dolly nevű juh 1996-os klónozásához hasonló folyamatban, a tudósok beillesztették a módosított sejtek DNS-ét szürke farkas petesejtekbe, amelyekből előzőleg eltávolították a saját genetikai anyagot. Ezen a ponton a szürke farkas petesejtek tartalmazták az összes genetikai információt, amely szükséges a óriásfarkasok néhány meghatározó jellemzőjével rendelkező farkasok felépítéséhez. A petesejteket ezután a laboratóriumban hagyták érni, és a létrejött embriókat házi kutyák méhébe ültették, amelyek technikailag a szürke farkas alfaját képviselik.

A Colossal első "óriásfarkas" kölykeit, Romulust és Remust 2024. október 1-jén hozták világra,

ami azt jelenti, hogy nagyjából fél évesek. A Colossal szerint egy természetvédelmi területen tartják és folyamatosan figyelik őket, amelyet 3 méter magas kerítés vesz körül.

Luxus körülmények között, emberi gondozás alatt fogják leélni az életüket

- fogalmazott Bridgett vonHoldt, a Princeton Egyetem evolúciós genomika és epigenetika professzora, aki együttműködik a Colossallal ebben a projektben.

Ahogy sokan látták a korábban klónozott állatoknál, egészségük mindig kiszámíthatatlan marad és potenciális aggodalomra ad okot

- tette hozzá.

Egy harmadik kölyök, A tűz és jég világa könyvsorozat által megihletett nevű Khaleesi 2025. január 30-án született.

Nem világos, mennyire veszélyesek ezek az állatok, de viselkedésük valószínűleg nem fog drámaian különbözni egy fogságban tartott szürke farkasétól, különösen mivel folyamatosan emberek veszik körül őket, mondta vonHoldt.

Romulust, Remust és Khaleesit nem fogják szabadon engedni a vadonban, de a Colossal azt közlése szerint a jövőben fontolóra veszik az állatok bevezetését "biztonságos és kiterjedt ökológiai rezervátumokba, potenciálisan őslakos területeken".

Néhány szakértő azonban erősen kétli, hogy ezek a bevezetések sikeresek lennének.

Bármilyen vadonba történő kibocsátás negatív PR-ral és jogi következményekkel járna, ami valószínűleg a többi újonnan létrehozott állattípus esetében is így lenne

- jelentette ki Mech.

Az óriásfarkassal kapcsolatban Mech szerint kérdéses, hogyan illeszkedhetnének a modern ökoszisztémákba.

Teljesen más ökológiai niche-t foglaltak el, mint ami ma létezik

- tette hozzá.

Sok szakértő bírálta a Colossal bejelentését, de néhányan dicsérték a vállalat által elért technológiai áttöréseket is.

Ez kétségtelenül a genetikai technológia fejlődését jelenti, és ezeknek lehetnek alkalmazásai a meglévő fajok megőrzésében

- fogalmazott Seddon.

Egy faj, amely már most profitál a Colossal áttöréseiből, a vörös farkas (Canis rufus), a világ legveszélyeztetettebb farkasa. A vállalat hétfőn jelentette be két alom klónozott vörös farkas születését, növelve az Egyesült Államokban fogságban tartott vörös farkasok számát és új reményt adva a faj számára.

De végső soron a Colossal állítása, miszerint feltámasztotta az óriásfarkast, hamis - mondták Seddon és mások.

Rawlence rávilágított: az óriásfarkas és a még ma is élő szürkefarkas génállományának összevetését követően a tudósoknak sikerült megtalálniuk a 19 ezer gén közül azt a 14-et, amely különbözik, és összesen 20 változtatás elvégzésével az óriásfarkas genomját kapják meg.

Ráadásul a Colossal "óriásfarkasai" technikailag nem a világ első kihalás utáni feltámasztásai. 2003-ban spanyol tudósok klónoztak egy kihalt vadkecske fajt, a bucardót, vagy másik nevén pireneusi kőszáli kecskét (Capra pyrenaica pyrenaica). Egy kiskecske született, de tüdőrendellenesség miatt hét perccel később elpusztult.

A hétfői bejelentés azt jelenti, hogy "GMO farkasaink vannak, és egy nap talán GMO ázsiai elefántjaink is lehetnek, de egyelőre a kihalás valóban örökre szól" - mondta Seddon.

Az internetes keresések

Korábbi írásunkban már részletesen bemutattuk a Google Trends alapjait, a Google Trends használatának főbb tudnivalóit, és összefoglaltuk, pontosan hogyan kell értelmezni a Google Trends grafikonjainak adatait, és a program "Jelenleg felkapott" aloldalát ahhoz, hogy megtudjuk, mik a legnépszerűbb témák, hírek a világban és Magyarországon.

A Google Trends segítségével nemrég megvizsgáltuk, hogyan alakultak a hónapokra az ISS-en rekedt NASA asztronautákkal, vagy épp a Donald Trump által nyilvánosságra hozott JFK-aktákkal kapcsolatos internetes keresések. Legutóbbi cikkeinkben pedig az amerikai kormány világszerte nagy figyelmet kapó Signal-botrányának, továbbá az ötven éve nem látott, magyarországi száj- és körömfájásjárvány iránti érdeklődést néztük meg.

Az óriásfarkasok iránti érdeklődés Magyarországon is kiugrást mutatott, mind az "óriásfarkas" gyűjtőtémakört, mind pedig az "órásfarkas" keresési kifejezést tekintve. Hasonló emelkedést mutatott hazánkban az angol verzió, vagyis a "dire wolf", továbbá a Trónok harca sorozat, A tűz és jég dala könyvsorozat által ismertté tett "rémfarkas" kifejezés esetében is.

oriasfarkas1
Kép forrása: Google Trends

Az óriásfarkas témakör iránti érdeklődés a napokban világszerte is a semmiből ugrott ki a Google elmúlt 30 napos internetes keresési statisztikáit nézve.

oriasfarkas2
Kép forrása: Google Trends

A legnagyobb érdeklődést Puerto Rico, az Egyesült Államok, Kanada, a Fülöp-szigetek, valamint Új-Zéland produkálta.

Megjegyzés: A nagyobb érték nagyobb arányt jelent az összes lekérdezéshez képest, nem pedig nagyobb abszolút értékű lekérdezésszámot. Például egy apró ország, ahol a lekérdezések 80%-a a banánnal kapcsolatos, kétszer akkora pontszámot kap, mint egy óriási ország, ahol a lekérdezéseknek csak a 40%-a vonatkozik a banánra.

oriasfarkas3
Kép forrása: Google Trends

Az Amerikai Egyesült Államokban az elmúlt egy hét adatait nézve még mindig a TOP helyek tetején szerepel a Google Trends "Jelenleg felkapott" gyűjtésében.

Képernyőkép 2025-04-11 161931
Kép forrása: Google Trends

Nem meglepő módon a projektet végző Colossal Biosciences-zel kapcsolatos Google-keresések is megszaporodtak az elmúlt napokban.

oriasfarkas4
Kép forrása: Google Trends

Ez a tartalom a Google-lel való fizetett partnerség része, a Google Trends népszerűsítésére.

A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó modern irodaházak

Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet