Kimondták: egyáltalán nem biztos, hogy szabadkereskedelemben marad az energia
Gazdaság

Kimondták: egyáltalán nem biztos, hogy szabadkereskedelemben marad az energia

Portfolio
A Portfolio Vállalati Energiamenedzsment konferencián beszélgettek vezetők és elemzők az áram- és gázpiaci kilátásokról, illetve a jelenleg elérhető vállalati energiabeszerzési lehetőségekről. Többek között elhangzott: a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben az energetikában, egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni. Az árakkal kapcsolatban azonban kedvezőek a kilátások, a szakemberek árcsökkenésre számítanak a gázpiacon. A végfelhasználói árak esetében viszont már nem ilyen jó a helyzet.

Pletser Tamás, az Erste olaj- és gázipari elemzője az energiapiaci kilátásokkal kapcsolatban elmondta, hogy Donald Trump gondolkodása szerint az USA által felépített szabadkereskedelmi rendszert újra kell gondolni, ennek következtében pedig a világ a blokkosodás felé mozdul el. A vámpolitikát az USA folytatni fogja, ráadásul jelenleg a tengerentúlon az a logika érvényesül, hogy "ha a világ rövid távon recesszióba kerül, de a többiek nálunk jobban szenvednek, az nekünk pozitív hozadék". Ebből energetika-politikailag az következik, hogy a belső erőforrásokra sokkal jobban kell hagyatkozni a jövőben,

egyáltalán nem biztos, hogy az energia, mint szabadkereskedelmi eszköz fenn fog maradni.

- hangsúlyozza az elemző. Ami Magyarországot illeti, itt egy extra bizonytalansági tényező, hogy kérdéses, hogy meddig tartható fenn, hogy szénhidrogéneket szerezzünk be Oroszországból. Fontos tudni, hogy jelentős mennyiségű LNG keresi a helyét a piacon, amire jó vevő lehet Európa, ez konfliktust okozhat az orosz energiabeszerzéssel szemben, ennek a kibogozódása egy izgalmas téma lesz a következő 4-5 évben.

A szakértő a gázpiaci kilátások tekintetében rámutat, hogy a cseppfolyósított földgáz-kínálat megugrásának köszönhetően az LNG-árak várhatóan jelentősen csökkenni fognak 2026-tól kezdve, az idei év azonban még volatilis és magas árakat fog hozni, főleg, mivel a gáztárolói töltöttség alacsony jelenleg; az erre vonatkozó szabályok EU-s szinten lehet, hogy változni fognak, ez szerencsés lenne, hiszen komoly spekulációnak ad teret a mostani rendszer. A kilátások mindenesetre kedvezőek a gázpiacon,

mi 30 eurós TTF-árakkal számolunk 2027-től.

panel

Nagy Zoltán az Ipari Energiafogyasztók Fóruma (IEF) elnöke úgy fogalmazott, hogy paradigmaváltás ment végbe az európai földgázellátásban az orosz-ukrán háború kitörését követően. A korábbi tervezési mechanizmusok (főleg az energia-intenzív vállalatoknál) rendkívüli mértékben átalakultak, örömteli azonban, hogy azóta megvalósult egy konszolidációs folyamat ebben a tekintetben. Azt viszont fontos látni, hogy az iparvállalatok felélték a tartalékaikat a 2022-es időszakban, többek között azért, mert jelentős összegeket invesztáltak az energiahatékonysági beruházásokba.

A gázpiacon enyhe csökkenésre, majd stagnálásra van kilátás a szakember szerint, az iparnak azonban a végfelhasználói árak az izgalmasak. Az iparra rakódó egyéb terhek és adók folyamatosan növekednek, ez egy nagyon kedvezőtlen tendencia.

Ha ez így fog növekedni, akkor nem lesz versenyképes a magyar piac a környező országokkal.

- hangsúlyozza a vezető. Kiemeli, hogy a vállalatoknál a tervezhetőség az egyik legfontosabb szempont, a hosszabb távú árképzésekhez igyekszenek ezért visszatérni a fogyasztók, ezzel egy komoly kockázati elem megszűnhet a számukra. Törekszenek fél éves - éves termékeket venni, ebben az esetben lehet pontosabban tervezni a hosszú távú termelést. Magyarországon nagyon kevés a PPA, ennek egyik oka a rendkívüli volatilitás, ez pedig bele van építve a PPA-k árazásába.

panel

Fodor Imre, az MVM Next Energiakereskedelmi Zrt üzleti kereskedelmi igazgatója elmondta, hogy az energiaválság elsősorban alkalmazkodásra tanította az energiakereskedőket és a felhasználókat is. 2022 egy tragikus év volt az energia tekintetében, az MVM konkurenciája gyakorlatilag eltűnt, és megtapasztalták, hogy nem jó az, ha nincs verseny. 2023 már a normalizálódás éve volt, 2024-ben pedig már valóban visszatért a verseny, az ügyfelek most már számos megoldás közül választhatnak.

Nagyon fontos lett a több körös energiabeszerzési tendereknél, hogy mikor történnek az ügyletkötések

- hangsúlyozza, hozzátéve: a jövőben a kulcskérdés a kockázat megosztása lesz.

panel

Tihanyi Gábor, az E.ON Energiamegoldások zöld energia megoldások szakterületvezetője rámutatott, hogy

a Trump-éra egyelőre nem vetette vissza az ügyfelek gondolkodását a zöld energiaára vonatkozóan, a recessziós gazdasági kilátások viszont befolyásolják a terveket

és a kockázatkezelést, aminek a szerepe egyébként nagyon felértékelődött az energiaválság során.

A rugalmasság valóban egy fontos elvárás az ügyfelek részéről, de fontos, hogy ennek ára van - az ügyfél oldaláról lényeges, hogy tudatos legyen az energiafelhasználás. Egyre hangsúlyosabban jelenik meg a fix áras igény az ügyfeleknél, ám ennek is megvan a kockázata, az energiapiac ugyanis rendkívül ideges mozgásokat produkál, főleg a Trump-érában számíthatunk erre.

Éppen ezért a rugalmasság és a több lábon állás a legfontosabb jelenleg.

panel

Címlapkép forrása: Portfolio

Holdblog

Megint a HOLD lett az Év Alapkezelője

Kilencedik alkalommal, zsinórban harmadjára lett a HOLD az Év Alapkezelője a hazai befektetési alapok Oscar-gáláján, a Klasszis 2025 díjátadón. A Deep Value Részvény Alap és... The post Megin

PR cikk
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Kiadó raktárak és logisztikai központok

A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen

Díjmentes online előadás

Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!

Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet
Kedves Olvasónk!

A Portfolio híreinek, elemzéseinek többségét előfizetés nélkül olvashatod. Ez azért van így, mert a hirdetések jelentik szerkesztőségünk legfontosabb bevételi forrását. A célunk az, hogy ez hosszú távon is így maradjon.

Kérünk, ne használj adblockert, és olvasd tovább a Portfolio-t!