Az ukrán gáztranzit leállítása miatt kritikus energiahiány alakult ki a Moldovához tartozó Dnyeszteren Túli Területen. A régióban leálltak az ipari üzemek, kivéve az élelmiszertermelőket, az energiahiány miatt éjszakai munkarendre tértek át egyes vállalatok. A szükségállapot hátterében a moldovai kormány és a Gazprom közötti, több százmillió dolláros tartozásról szóló vita áll.
Az éves összes villamosenergia-felhasználás 41,9 terawattóra volt 2024-ben, amely 2,2%-os növekedést jelent a 2023-as adathoz képest, földgázból pedig mintegy 8,5 milliárd köbméter fogyott, 0,8%-kal, 68 millió köbméterrel több, mint az előző évben – hozta nyilvánosságra pénteken reggel az előzetes egész éves adatokat az Energiaügyi Minisztérium. Utóbbi azt jelenti, hogy az energiaválság előtti szintnél hozzávetőleg negyedével kevesebb gázt használt fel az ország a múlt évben, de egyúttal azt is, hogy megállt a gázfelhasználás meredek csökkenése. Pontosabban a családoknál minimálisan folytatódott a gázpiaci "fogyókúra" a rezsicsökkentési rendszer kettős ára mellett, a cégeknél és intézményeknél viszont már nőtt a fogyasztás.
Az első bejelentést követően majd egy évvel lezárult Magyarország egyik legnagyobb és legmodernebb gáztüzelésű erőművének adásvételi tranzakciója. A francia Veolia és német Uniper magyarországi érdekeltségei közötti megállapodást egy német kormánydöntés előzte meg - olvasható az Uniper közleményében.
A szakadár Dnyeszter Menti Köztársaság területén több mint 120 települést kapcsoltak le a gázellátásról az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit megszűnésével összefüggő energiaválság miatt – közölte hétfőn Alexandru Rosenberg, az el nem ismert köztársaság kormányfője.
Miután január 1-jével leállt az orosz gáz szállítása Ukrajnán keresztül, egyáltalán nem kap földgázt a hivatalosan Moldovához tartozó, de az 1990-es évek eleje óta orosz megszállás alatt álló Dnyeszter Menti Köztársaság (Transznisztria). A Moszkva-barát vezetés nemrég arra kérte a lakosságot, hogy álljanak át fafűtésre.
Bár Európa atomerőmű-építési aktivitása jelenleg mérsékelt, de a kontinens - legalábbis azok az országok, amelyek már régebb óta üzemeltetnek atomerőműveket - fokozná ez irányú erőfeszítéseit, amit ugyanakkor finanszírozási nehézségek akadályoznak - áll az S&P Global jelentésében, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy készen áll-e Európa a nukleáris reneszánszra.
Olaszország energiaügyi minisztere szerint az Európai Uniónak sürgősen újra kell gondolnia a veszélyhelyzeti gázárplafon jelenlegi szintjét. A 180 eurós korlát helyett legfeljebb 60 eurós szinten kellene maximalizálni az árakat, hogy hatékonyan megelőzzék az energiaárak volatilitását, különösen a téli hónapokban. A javasolt változtatás célja, hogy megvédje a fogyasztókat, miközben stabil piaci környezetet teremt a vállalkozások számára - írta meg a Reuters.
Moldova oroszbarát szakadár régiója, Transznisztria, gyakorlatilag minden iparágat és vállalkozást leállít, kivéve az élelmiszer-termelést - írja a Guardian. A lépés azért szükséges, mert a régió Ukrajnán keresztül szerezte be eddig az orosz gázt, mely utánpótlási vonal most megszűnt.
Sikeresen átállt a nagy áramtermelő erőmű szénalapú tüzelésre a Dnyeszter Menti Köztársaságban csütörtökön, így legalább áramhiány nem fenyegeti az orosz szakadár régiót amiatt, hogy újév napjától leállt az orosz gáztranzit Ukrajnán át, és emiatt ez a régió is elesett az erőmű fő üzemanyagától.
A megemelkedett kamatok és a visszaeső áramárak miatt kinyúló megtérülési idő miatt jócskán esett a lakossági napelemek iránti igény Európa legnagyobb napelemes piacán, Németországban, ami komoly stresszt okozott már eddig is a napelem forgalmazók között, elbocsátásokat, cégbezárásokat okozva, mindez pedig a német klímacélokat is veszélybe sodorja – írja körképében a Financial Times. 2024-ben feltehetően 16 GW új napelemes kapacitás jött létre Németországban, ami bár magasabb a 2023-as rekordot jelentő 15 GW-nál, és sokkal magasabb, mint a háború kitörése évében, 2022-ben láttot 7,4 GW, de még így is elmarad attól az évi 19 GW-nyi ütemtől, amelyet minden évben telepíteni kellene 2030-ig ahhoz, hogy az ország 2045-re tényleg elérje a karbonsemleges működési célját.
Badra Gunba, a hivatalosan Grúziához (Georgia) tartozó, de orosz megszállás alatt álló Abházia ideiglenes elnöke szombaton bejelentette, „humanitárius katasztrófával” néznek szembe a súlyosbodó energiaválság miatt – írja a Reuters.
Ukrajna nem támogatja a magyar kormány által felvetett karácsonyi tűzszünet lehetőségéről, az orosz gáztranzit év végi leállítása pedig ténykérdés. – mondta el Volodimir Zelenszkij ukrán elnök az Európai Unió csúcstalálkozóján tartott sajtótájékoztatóján. Hangsúlyozta, hogy a békét nem lehet a konfliktus "befagyasztásával" elérni, valamint követelte az országának szánt védelmi rendszerek gyors érkezését.
A német Bild azt írja, a rendkívüli időjárási helyzet miatt rekordot döntött az áramár, és már elkezdtek bezárni az első üzemek is, amelyek nem tudják kigazdálkodni a hatalmasra nőtt összeget.
Leállt a hivatalosan Grúziához tartozó, de orosz megszállás alatt lévő Abháziában az Enguri vízierőmű, emiatt a teljes régióban megszűnt az áramellátás – írja a The Kyiv Independent.
Az energiaválság, az infláció és a kormányzati adópolitikai változások új kihívásokat hoztak a magyar települések számára. A rendelkezésre álló saját források folyamatosan csökkennek és a bankszektor felelőssége nagy, hogy fenntartsák az önkormányzatok likviditását. Milyen stratégiák segíthetnek a kisebb települések finanszírozási problémáin, és milyen szerepet játszhat a bankszektor az önkormányzatok stabilitásának támogatásában. Többek között ezekről kérdeztük Aladics Sándort, az OTP Kereskedelmi Banki Divíziójának igazgatóját.
Napról napra felfelé araszol az euró árfolyama, tegnap 415,3-ig kúszott fel a forintkurzus, most ez jelenti az új kétéves mélypontot a hazai fizetőeszközünknél. Ennél gyengébb szinteket csak 2022 második felében, az energiaválság mélypontján láttunk. Ma reggel még közel volt ehhez a mélyponthoz a forint, a nap második felében viszont már erősödik.
A forint kilátásairól is szó lesz jövő heti klubunkon, ahol szakártőkkel Trump hatalomra kerülésének várható hatásait beszéljük át.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.