Moszkva által nyújtott hitelből indult meg a földgázszállítás pénteken Moldova energiaválság sújtotta Dnyeszter melléki szakadár területére - közölték a helyi hatóságok.
A világ áramfogyasztása évente 4%-kal nőhet 2027-ig, azaz gyorsabban, mint az előző években, mivel az ipari felhasználás növekedése, illetve a légkondicionálás, az elektromos járművek és az adatközpontok terjedése mind felfelé hajtja a keresletet – fogalmazta meg átfogó előrejelzését pénteken nyilvánosságra hozott elemzésében a Nemzetközi Energia Ügynökség. Az áramfogyasztás növekedésének döntő része, 85%-a várhatóan a feltörekvő piacok keresletnövekedéséből adódik, elsősorban a kínai fogyasztás növekedéséből, de az IEA arra hívja fel a figyelmet, hogy a fejlett gazdaság döntéshozóinak is érdemes résen lennie, mert ott is ugorhat a fogyasztás. Az EU-ban is megmozdul majd valami, az IEA szerint az energiaválság miatti érdemi áramfogyasztás esés után 2027-ig oda visszaemelkedhet a fogyasztás, ahol 2021-ben volt.
"Az orosz hitel és funkcionális támogatás” segítségével a magyar hátterű MET juttat el gázt Transznyisztriába február 13-tól 16 napon át – jelentette be hétfőn Vadim Krasznoszelszkij, a moldovai szakadár terület vezetője a Telegramon, igaz a gáz forrását és az orosz hitel összegét nem árulta el. A bejelentéssel párhuzamosan a moldovai miniszterelnök azt jelezte: nem fogják blokkolni a napi 3 millió köbméternyi gáz eljutását a szakadár régióba, amely súlyos gázhiánnyal küzd a tél kellős közepén. Frissítés! A MET Csoport kedden nyilatkozatot küldött a témában a Portfolio-nak, amelyről külön cikkünk itt érhető el.
Az Európai Unió összesen 250 millió eurós támogatást biztosít Moldovának, amelyből 100 millió eurót már április közepéig rendelkezésre bocsát - közölte az Európai Bizottság honlapján. A stratégiai megállapodás célja, hogy segítse az energiaválsággal küzdő moldovai embereket azáltal, hogy mérsékli a háztartások és szociális intézmények energiaköltségeit, valamint támogatja a vállalkozások finanszírozását. Ezen felül az EU 60 millió eurós segítséget nyújt a Dnyeszteren túli régió energiaellátására is, de csak feltételekhez kötötten. A támogatás hátterében Moldova és az orosz gázóriás, a Gazprom közötti elszámolási viták, valamint Ukrajna gáztranzit-leállítása áll.
Tíz napra elegendő Dnyeszter-melléken az európai uniós támogatással kapott gáz, Tiraszpol még hatalmas feladat előtt áll a térség energetikai válságának megoldásában - jelentette ki hétfőn Vadim Krasnoselsky, a szakadár "Dnyeszter Menti Köztársaság" elnöke a helyi műveleti stáb ülésén.
Megállapodás született Moldova és a szakadár "Dnyeszter Menti Köztársaság" gázvállalatai között az első gázszállításról - közölte szerdán a Moldovagaz moldovai állami vállalat Chisinauban.
Február elsejétől újraindulhat a gázszállítás a Dnyeszteren túli területre, miután az Ozbor Enterprises napi 3,1 millió köbméter szállítási kapacitást foglalt le a Török Áramlat bolgár-török szakaszán, és az egész egy humanitárius mentőakciónak számít, amelyet végülis az orosz állami költségvetés finanszíroz - rajzolódik ki az orosz Kommersant információiból. Bár hivatalos bejelentés még nincs, a fejlemények és számok alapján az sejthető, hogy ez a mennyiség a szakadár régió lakosságának ellátását szolgálhatja, az ipari célú gázfelhasználási igény rendezése még várathat magára. A Moszkvából támogatott lépés összességében nagy segítség lesz a helyi lakosságnak, hiszen január eleje óta nincs fűtés és használati melegvíz a szakadár területen amiatt, hogy leállt Ukrajnán át az orosz gáztranzit, amelyből addig ingyen kapott gázt a szakadár régió.
A szélenergia termelés csökkenése és az atomerőművek leállítása után Friedrich Merz, a CDU konzervatív párt vezetője ötven gáztüzelésű erőmű gyors megépítését szorgalmazza. Az ambiciózus terv a zöldülési célokkal nehezen egyeztethető össze, ám a politikus szerint elengedhetetlen az ország energiabiztonságának megőrzéséhez - írta meg a Reuters.
Moldova hajlandó pénzügyi és energetikai támogatást adni Transznisztriának, ha az orosz katonák elhagyják a régiót – jelentette ki Maia Sandu moldovai elnök.
A Török Áramlat „jelenleg a magyar földgázellátás biztonságának garanciáját jelenti", amelyen keresztül tavaly rekordmennyiségű, 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett hazánkba, és mivel az ellátásbiztonság mellett az alacsony gázárakat is ez a vezeték garantálja, ezért ezt a vezetéket soha nem adjuk fel – hangsúlyozta szombati Facebook-videójában Szijjártó Péter.
Az ukrán gáztranzit leállítása miatt kritikus energiahiány alakult ki a Moldovához tartozó Dnyeszteren Túli Területen. A régióban leálltak az ipari üzemek, kivéve az élelmiszertermelőket, az energiahiány miatt éjszakai munkarendre tértek át egyes vállalatok. A szükségállapot hátterében a moldovai kormány és a Gazprom közötti, több százmillió dolláros tartozásról szóló vita áll.
Az éves összes villamosenergia-felhasználás 41,9 terawattóra volt 2024-ben, amely 2,2%-os növekedést jelent a 2023-as adathoz képest, földgázból pedig mintegy 8,5 milliárd köbméter fogyott, 0,8%-kal, 68 millió köbméterrel több, mint az előző évben – hozta nyilvánosságra pénteken reggel az előzetes egész éves adatokat az Energiaügyi Minisztérium. Utóbbi azt jelenti, hogy az energiaválság előtti szintnél hozzávetőleg negyedével kevesebb gázt használt fel az ország a múlt évben, de egyúttal azt is, hogy megállt a gázfelhasználás meredek csökkenése. Pontosabban a családoknál minimálisan folytatódott a gázpiaci "fogyókúra" a rezsicsökkentési rendszer kettős ára mellett, a cégeknél és intézményeknél viszont már nőtt a fogyasztás.
Az első bejelentést követően majd egy évvel lezárult Magyarország egyik legnagyobb és legmodernebb gáztüzelésű erőművének adásvételi tranzakciója. A francia Veolia és német Uniper magyarországi érdekeltségei közötti megállapodást egy német kormánydöntés előzte meg - olvasható az Uniper közleményében.
A szakadár Dnyeszter Menti Köztársaság területén több mint 120 települést kapcsoltak le a gázellátásról az Ukrajnán keresztül történő orosz gáztranzit megszűnésével összefüggő energiaválság miatt – közölte hétfőn Alexandru Rosenberg, az el nem ismert köztársaság kormányfője.
Miután január 1-jével leállt az orosz gáz szállítása Ukrajnán keresztül, egyáltalán nem kap földgázt a hivatalosan Moldovához tartozó, de az 1990-es évek eleje óta orosz megszállás alatt álló Dnyeszter Menti Köztársaság (Transznisztria). A Moszkva-barát vezetés nemrég arra kérte a lakosságot, hogy álljanak át fafűtésre.
Bár Európa atomerőmű-építési aktivitása jelenleg mérsékelt, de a kontinens - legalábbis azok az országok, amelyek már régebb óta üzemeltetnek atomerőműveket - fokozná ez irányú erőfeszítéseit, amit ugyanakkor finanszírozási nehézségek akadályoznak - áll az S&P Global jelentésében, amely arra a kérdésre keresi a választ, hogy készen áll-e Európa a nukleáris reneszánszra.
Mi kell az árak csökkentéséhez?
Így gondolkodhat Donald Trump?
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.