
A kínai egyetemekről évente milliók kerülnek ki friss diplomával, azonban sokan közülük nem találnak végzettségüknek megfelelő munkát. Ehelyett futárként, livestreamerként dolgoznak, vagy visszaköltöznek szüleikhez - írja a Bloomberg.
Ezzel párhuzamosan a gyártás, az információtechnológia és az egészségügy területén több tízmillió pozíció marad betöltetlen megfelelően képzett jelentkezők hiányában.
Dan Wang, az Eurasia Group kínai igazgatója szerint
az alacsony szintű gyártási munkák automatizálhatók, de súlyos hiány van olyan szakképzett kékgalléros munkásokból, akik képesek programozni vagy szerszámgépeket kezelni.
A probléma megoldására Hszi Csin-ping elnök arra ösztönzi a fiatalokat, hogy egyetem helyett válasszák a hároméves szakképzést,
ahol gépkezelői, robotikai mérnöki, ápolói és számos más szakmát sajátíthatnak el. A szakképzett munkaerő biztosítása mellett a magas, hatból egy fiatalt érintő munkanélküliség kezelése is sürgető feladat.
A Zhaopin álláskeresési portál adatai szerint 2024-ben az egyetemi végzősök mindössze 45%-a kapott állásajánlatot áprilisig, amikor a campus toborzások többsége lezárul. Ezzel szemben a szakképző intézmények - melyek gyakran vállalati partnerségekkel és gyakornoki programokkal rendelkeznek - végzőseinek 57%-a talált munkát.
Kelvin Lam, a Pantheon Macroeconomics elemzője szerint
strukturális eltérés van a munkaerőpiac és az oktatás között. Az új diplomások nem akarnak visszamenni a gyárakba.
A kínai oktatási rendszerben a diákok kilencedik osztályban vizsgát tesznek, ami meghatározza, hogy akadémiai vagy szakképzési irányba folytatják tanulmányaikat. Bár a kormány három éve egyenlő lehetőségeket ígért mindkét képzési forma számára, a gyakorlatban sok vállalat továbbra is egyetemi diplomát követel meg a magasabb pozíciókhoz.
Jelenleg mintegy 20 millió diák tanul Kína 1300 egyetemén, és 17 millió a több mint 1500 szakképző intézményben. A kormány célja a szakiskolák számának növelése, hogy 2035-re világszínvonalúvá fejlessze ezt az oktatási formát. A két képzési típus költségei hasonlóak: az állami intézményekben évi 6000 jüan (kb. 306 ezer forint), míg a magániskolákban ennek legalább kétszerese.
A szakképzés népszerűsítése azonban nehézségekbe ütközik. A kínai társadalomban évezredes hagyománya van annak, hogy a tanulás célja a köztisztviselői vizsga letétele, és ma is a legjobb egyetemekre való bejutás jelenti a sikert. A szakiskolák továbbra is alacsonyabb presztízsűnek számítanak.
A bérkülönbségek is jelentősek: a Mycos oktatási tanácsadó cég szerint 2023-ban az egyetemi diplomások átlagos havi jövedelme három évvel a végzés után 10.168 jüan (518.337 Ft) volt, harmadával magasabb a szakképzést végzettekénél.
Bár Hszi Csin-ping, aki az 1990-es években maga is felügyelt szakiskolát, igyekszik növelni a szakképzés presztízsét, a változás lassú. 2021-ben például, amikor a kormány egyes profitorientált egyetemek és szakiskolák összevonását javasolta, több tartományban is tiltakozások törtek ki.
Néhány szakképző intézmény azonban sikeresen építette fel országos hírnevét. A Sencseni Műszaki Egyetem például szoros kapcsolatokat ápol olyan vállalatokkal, mint a Huawei, és támogatja a hallgatói startupokat.
A diákok itt vállalkozásokat indítanak, a tanárok saját kutatási projekteket vezetnek
- mondja Zoe Chen, az intézmény hallgatója, aki emiatt újragondolja korábbi tervét a mesterdiploma megszerzéséről.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
Folytatódott a hullámvasút, ütötték az amerikai tőzsdéket
Történelmi rali után újabb lefordulás volt az USA-ban.
Folyamatosan gyengül tovább a forint, hiába a vámháborús szünet
A nagy esti rali után itt a hullámvasút.
Trump ezt is elintézte: 2008 óta nem történt ilyen a világ leglikvidebb tőzsdei alapjánál
Szokatlan torzulások léptek fel.
Szabadkereskedelmi tárgyalásokat kezd az EU és az Egyesült Arab Emírségek
Több területen is együttműködhetnek felek.
Fontos egyezségre jutott az EU és Kína az elektromos autós vámok ügyében
Új megoldás születhet.
Trump posztjai felpörgették a tőzsdét – Felmerült a piaci manipuláció gyanúja
Kongresszusi tagok is vizsgálatot követelnek.
Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel
Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele
HP Inc. - elemzés
Az áprilisi Top10-ből éppen csak kicsúszott. Ha ma csinálnám a listát, a 10. lenne, az árfolyamok nagyon hektikusan mozognak. Ránéztem, és követni is kezdtem.Cégismertető1939-ben alapítottá
"Túl sok tervet láttunk bele a trumpi álmokba"
Példátlanul szigorú vámintézkedéseket jelentett be Donald Trump az Európai Unióval és Kínával szemben. Trump a bejelentés napját a felszabadítás napjának nyilvánította az Egyesült Állam
"Túl sok tervet látunk bele Trump vámjaiba"
Példátlanul szigorú vámintézkedéseket jelentett be Donald Trump az Európai Unióval és Kínával szemben. Trump a bejelentés napját a felszabadítás napjának nyilvánította az Egyesült Állam
SPB: Törékeny az egyensúly a globális piacokon
Jelenleg az erős túlpozicionáltság okoz drasztikus mértékű esést a piacon, miközben makrogazdasági oldalról nem történt jelentős változás az elmúlt időszakban. Kínában a feldolgozóipa
NAV késedelmi pótlék változások 2025-től - havonta kell megfizetni a pótlékot
A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez a
Donald, WTF?!
Az összes vámháborús verzió közül ez volt talán a legdurvább, főleg amiatt, hogy milyen piaci reakció érkezett rá. A HAH különkiadásában Zsolt Móricz Danival és...
The post Donald, WTF?!
Globális energiaipari foglalkoztatás: trendek és kihívások
A munkahelyteremtésben egyre jelentősebb a tiszta energiával foglalkozó ágazatok szerepe, egyszersmind lassul a fosszilis energiahordozókban érdekelt szektorok növekedése.

Minden eddiginél olcsóbb villanyautó jöhet Magyarországra? (x)
Új, kínai autógyártó tarolhat a magyar piacon

- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
- Nyakunkon az újabb "devizahiteles" válság? - Soha nem látott összegben adósodnak el a magyarok
- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Nagy hibát vétett Donald Trump, és hol lehet még a szakadék vége?
Folytatódik a vámháború.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.