„Tanulj tovább, fiam/lányom, hogy neked már jobb legyen” – mondták aggódó szülők milliói, főként a rendszerváltást követően. Egészen a közelmúltig úgy tűnt, hogy e világképet a teljes politikum is osztja, de legalábbis nem hívja ki. A közéletet figyelő állampolgárok antennái azonban az utóbbi időben meglehetősen furcsa „Hűha!” jeleket foghatnak az univerzum e szegletéből.
„Ajánlást” kaptak az idei tanévben a tankerületi fenntartású gimnáziumok arról, hogy a központi írásbeli felvételi vizsgán milyen eredményeket elért tanulókat érdemes felvenniük – írja a Népszava. Ha a gimnáziumok betartják az ajánlást, az a szakképzés felé tereli a gyerekeket.
Elkezdődött a keresztféléves felvételi eljárás, a 2025 februárjában induló felsőoktatási képzésekre 2024. november 15-ig lehet jelentkezni - tudatta az Oktatási Hivatal (OH) kedden az MTI-vel.
Csökkenteni kell a brit gazdaság függését a külföldi munkaerőtől - jelentette ki kedden Sir Keir Starmer brit miniszterelnök, aki a kormányzó Munkáspárt Liverpoolban zajló éves kongresszusán szólalt fel.
Évről-évre növekszik az építőipari szakmát választó tanulók száma. Ezzel együtt még mindig többen mennek nyugdíjba az építőipari szakmunkások közül, mint ahány végzős tanuló áll munkába. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) tagszervezetei mozgósításával bővíti a pályaorientációs programokat az általános iskolások és szüleik irányába.
Varga-Bajusz Veronikát a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM) államtitkárává nevezte ki Sulyok Tamás köztársasági elnök 2024. július elsejével - közölte a tárca szombat este az MTI-vel. Varga-Bajusz Veronika eddig a tárca felsőoktatásért felelős helyettes államtitkára volt.
Miután a vasárnapi választások utáni reggel bejelentette lemondását Csák János kulturális és innovációs miniszter, kedden már ki is nevezték a Sándor Palotában utódát, Hankó Balázst, aki eddig a tárca innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára volt. Még a miniszteri kinevezése előtti órákban Hankó bejelentette, hogy megújulnak az ágazati készségtanácsok.
A frissen végzett 20-34 évesek körében tízből közel kilenc magyar fiatalnak volt állása 2023-ben – derül ki az Eurostat friss adataiból. A 87,9%-os foglalkoztatottsági ráta a hatodik legmagasabbnak mutatónak számít az EU-ban.
Csaknem 100 milliárd forintos iskolafejlesztési program indul a magyar szakképzésben 34 intézményben – jelezte a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára egy szerdai budapesti eseményen.
Megérkezett szerdán az az írásos garancia, amelyet az Európai Bizottságtól várt a magyar kormány, ezért a tanárok, az óvópedagógusok, valamint - nemzeti forrásból - a szakképzésben oktatók is biztosra vehetik, hogy január 1-jétől 32,2 százalékkal emelkedik a bérük – jelentette be Gulyás Gergely.
A szakképzésben dolgozó mintegy 24 ezer oktató esetén is az az alapelv, hogy az ő átlagbérüket is legalább azonos arányban kell növelni a pedagógusok illetménye emelésének mértékével, függetlenül attól, hogy az Európai Bizottság a szakképzésben dolgozók béremeléséhez való hozzájárulástól elzárkózott – szögezte le szerdai közleményében a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM).
A vendégmunkások foglalkoztatását szabályozó új idegenrendészeti törvény szigorú lett, de a gyakorlat dönti majd el, hogy mennyire. A Portfolio által megkérdezett munkavállalói és munkaadói szervezetek abban mind egyetértettek, hogy a következő években elkerülhetetlen a külföldi munkaerő egyre intenzívebb alkalmazása, mert folyamatosan csökken a hazai munkaképes lakosság. Évi akár 30-40 ezer dolgozó pótlására is szükség lehet.
Elindult a 2024-es általános felsőoktatási felvételi eljárás, február 15-ig lehet jelentkezni a szeptemberben induló képzésekre - közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium (KIM). A jelentkezők több új pontszámítási szabályra készülhetnek, 2024-től ugyanis az egyetemek és főiskolák további szabadságot kapnak a felvételi követelmények meghatározásában. A megújult felvételi szabályokkal párhuzamosan a felvi.hu oldalon is sok újdonság segíti az érdeklődőket a pályaválasztásban.
Valós munkakörnyezetben gyakorolhatnak az építőiparban elhelyezkedni készülő diákok: három magyar nagyvállalat ugyanis képzőközpontot hozott létre. A Bayer Construct Zrt., a KÉSZ Csoport és a Market Építő Zrt. által életre hívott Tudásépítő Team Ágazati Képzőközpont jelenleg három évfolyamon közel 200 diákot oktat, naprakész, gyakorlatorientált szaktudást átadva a fiataloknak. Ebbe a programba kapcsolódott be nemrég egy szakmai nap keretein belül a főként az építőipar számára munkagépeket gyártó és forgalmazó HILTI. A diákoknak lehetőségük nyílt számos profi munkagépet „élesben” kezelni és kipróbálni. Az együttműködés az ágazat versenyképességének egyik fontos lépése, hogy regionálisan fejlett ágazati oktatási bázisok jöjjenek létre.
Magyarországon az OECD-tagállamok átlagához képest jellemzően jóval nagyobbak a fizetési különbségek a különböző iskolai végzettségű emberek között – derül ki az OECD oktatásról szóló idei éves jelentéséből. A 25-64 éves magyarok körében az alapképzési diplomával rendelkezők 56%-kal, míg a mesterképzési diplomával rendelkezők több mint duplájával (116%-kal) keresnek többet a középfokú végzettségűekhez képest. Eközben a magyar diplomás nők fizetése az OECD-n belül az egyik legnagyobb mértékben marad el a felsőfokú végzettségű férfiak keresetétől.
Megjelent a legfrissebb Magyar Közlöny a 2023/2024-es tanév részleteiről.
A brazil hatóságok 163 kínai állampolgárt találtak, akik embertelen körülmények között dolgoztak.
Egy ismeretlen műszaki probléma áll a háttérben.
Cikkünket folyamatosan frissítjük.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?