Az Európai Bizottság dömpingellenes vámokat vet ki a kínai eritritol édesítőszerre, hogy megvédje az uniós ipart a tisztességtelen versenytől. A vámok mértéke 34,4% és 233,3% között mozog, és visszamenőleg, 2023 júniusától lépnek életbe. Az intézkedés újabb fejlemény az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek sorában.
A Boeing amerikai repülőgépgyártó tavaly 348 kereskedelmi repülőgépet adott át vevőinek, ami mintegy harmadával kevesebb az egy évvel korábbi 528-nál.
A német gazdaság 2024-ben ismét visszaesést mutatott, immár második éve zsugorodva. A Német Statisztikai Hivatal előzetes becslése szerint a GDP 0,2%-kal csökkent az előző évhez képest, míg 2023-ban 0,3%-os volt a visszaesés. Ez az első alkalom a 2000-es évek eleje óta, hogy a német gazdaság két egymást követő évben is zsugorodott.
Az európai autóiparban tapasztalható zavarok hatással lehetnek a közép-európai gazdaság teljesítményére és a bankok eszközminőségére is, főleg a beszállítókon keresztül - közölte kedden az S&P Global, hozzátéve ugyanakkor: a hitelintézetek elég erősek ahhoz, hogy ellen tudjanak állni az autóipari portfóliójukat fenyegető stresszhatásnak - írja a Reuters.
Bár az elmúlt néhány hónapban úgy tűnt, hogy életjelet mutat a magyar ipar, novemberben újra érdemi visszaesést láttunk. A KSH most kiadott részletes adatai alapján látható, hogy sem a külpiac, sem a magyar gazdaság nem mutatott erőt. A magyar ipar nagy súlyú ágazatai pedig esnek, mint a kő. A járműgyártás több mint két és fél éve nem teljesített ilyen gyengén. Mi vár a magyar iparra?
Az ukrán gáztranzit leállítása miatt kritikus energiahiány alakult ki a Moldovához tartozó Dnyeszteren Túli Területen. A régióban leálltak az ipari üzemek, kivéve az élelmiszertermelőket, az energiahiány miatt éjszakai munkarendre tértek át egyes vállalatok. A szükségállapot hátterében a moldovai kormány és a Gazprom közötti, több százmillió dolláros tartozásról szóló vita áll.
Már hallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében a magyar iparról és kiskereskedelemről érkezett friss adatok segítségével elemeztük a magyar gazdaság állapotát. A témában itt volt velünk Madár István, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzője. Az adás második részében az élelmiszeripar és az agrárium 2025-ös finanszírozási lehetőségeiről volt szó. Arról, hogy milyen új, versenyképesség növelő fejlesztésekre és korszerűsítésekre nyílik lehetőség a hazai gazdák és vállalkozók számára, Braunmüller Lajost, az Agrárszektor főszerkesztőjét kérdeztük.
Novemberben az előzetes adatok szerint az ipari termelés volumene 1,6 százalékkal alulmúlta az októberit. Az utóbbi kilenc hónapból hétben esett a szektor teljesítménye, a friss adattal az októberben látott növekedés is korrigálódott, vagyis nem tört meg a bő két év tartó csökkenő trend. Éves alapon 2,9%-os volt a visszaesés novemberben - jelentette a KSH.
Csalódást keltő lett a novemberi, német kiskereskedelmi forgalom és gyártóipari megrendelések is. Egyre inkább úgy tűnik, hogy a feldolgozóipar gyengélkedése átragadt a gazdaság más részeire is, ami miatt a német recessziós kockázatok egyre csak emelkednek.
Az Európai Unió sürgősségi terveket készít az iparágak megsegítésére, válaszul az emelkedő energiaárakra, a szigorú környezetvédelmi szabályozásokra és a globális versenytársak alacsonyabb áraira. Stéphane Séjourné, az EU iparpolitikáért felelős vezetője szerint a február végén bemutatandó Clean Industrial Deal az iparágak hosszú távú támogatását célozza.
Az évkezdet önmagában nem mindig fordít a világ állásán, különösen gazdasági ügyekben: léteznek tartós kötöttségek, nehezen módosuló folyamatok, a naptári évtől eltérő ritmusú üzletmenetek. Most mégis több okból várható, hogy 2025 karaktere más lesz, mint az óesztendőé, belső szerkezeti és ciklus-okokból, valamint nagyjelentőségű külső tényezők miatt egyaránt. Akik viszont a remélt kedvező külső fordulatokból vezetik le a többször beígért fellendülés eljövetelét, legfeljebb tanácstalanságukat leplezik. Fontos események persze történnek, ám amint eddig is megtapasztalhattuk, alkalmazkodási készség és képesség dönt a gazdasági siker dolgában.
Jelentően emelkedett azoknak a cégeknek az aránya az elmúlt hónapban, akik áremelést terveztek. Ráadásul a lakosság is növekvő árakra számít.
Romlott a munkaerőpiaci helyzet Magyarországon tavaly ősszel, ami miatt a szakértők szerint lassabb béremelkedésre lehet számítani 2025-ben.
A kitűzött célhoz képest valamivel kevesebb repülőgépet adott át az Airbus a tavalyi évben, de így is figyelemre méltó teljesítményt nyújtott tekintettel az repülpőgépipar helyzetére, különösen az év utolsó hónapja volt erős.
Moldova oroszbarát szakadár régiója, Transznisztria, gyakorlatilag minden iparágat és vállalkozást leállít, kivéve az élelmiszer-termelést - írja a Guardian. A lépés azért szükséges, mert a régió Ukrajnán keresztül szerezte be eddig az orosz gázt, mely utánpótlási vonal most megszűnt.
A legfrissebb adatok alapján hazánk gazdasága rendkívül fővároscentrikus: a bruttó hazai termék (GDP) 37%-a Budapestre koncentrálódik, további 12%-a pedig Pest vármegyére. A többi vármegye hozzájárulása jelentősen elmarad ettől. Budapesten az egy főre jutó GDP 2,1-szerese az országos átlagnak, míg a legkevésbé fejlett Nógrád vármegyében ez az érték még az átlagos 6,8 millió forint felét sem éri el.
Kemény fellépés készül.
Történelmi pillanatok Washingtonban.
Az új amerikai elnök szerint még fél napja maradt a háború lezárására.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.