A koreai SK akkumulátorgyártó komáromi üzemében jelentős változások zajlanak, amelyek komoly aggodalmakat keltenek a dolgozók körében. A Telex által megszerzett információk szerint a vállalat drasztikus lépéseket tesz a létszámcsökkentés érdekében, ami érinti mind a külsős, mind a saját alkalmazottakat. A források szerint már a gyárbezárás lehetősége is felmerült, illetve a termelés áthelyezése az iváncsai üzembe.
Az Európai Bizottság tervei szerint bevezetné a „Made in the EU” kvótákat és karbonkibocsátási termékcímkéket, hogy fellendítse a szenvedő uniós gyártóipart és elérje a klímavédelmi célokat. A Bizottság Tiszta Ipari Megállapodásának (Clean Industrial Plan) tervezetében foglalták össze, amelyet a Politico a február 26-i bemutatója előtt megszerzett. A dokumentum az Európai Unió stratégiáját vázolja fel, amely összekapcsolja a blokk klímavédelmi és iparrevitalizációs erőfeszítéseit.
Az elmúlt napokban a két egymást követő év negatív ipari termelési adata alaposan felborzolta a kedélyeket. Számunkra, akik több mint három évtizede készítjük a hazai feldolgozóipari konjunktúratesztet, az eredmény nem volt meglepő. 2021 utolsó negyedéve óta, azaz három éve figyeljük és jelentjük, ahogy a magyar gazdaság hazai vállalati megítélése negatívba fordult. A vállalati bizalmi index trendje 2024-ben tért át a negatív tartományba, a foglalkoztatási prognózis 2023 januárjában. A Kopint-Tárki 2025. januári feldolgozóipari konjunktúratesztje arról tanúskodik, hogy minden objektív és szubjektív hangulatindikátor legfeljebb a stagnálást jelentő 50 pontos határon ingadozik, és nincs olyan mutató, amelynek egyértelműen pozitív lenne a trendje.
Németország ipara súlyos visszaeséssel küzd, a feldolgozóipar negyedmillió munkahelyet veszített el a járvány kezdete óta, miközben az energiaárak és a globális verseny tovább nehezítik a helyzetet. Bár a lehetséges új kancellár, Friedrich Merz reformokkal mentené meg az ipart, szakértők szerint Németország hosszú távú versenyképessége továbbra is veszélyben van.
Makszim Resetnyikov orosz gazdasági miniszter elismerte, hogy a gazdasági lassulás jelei mutatkoznak Oroszországban – írja a Reuters.
Az Európai Bizottság 2027-től szigorította volna a forgalomba hozható fatüzelésű kályhák és fűtőtestek károsanyag-kibocsátási előírásait, de a környezet-, illetve egészségvédelmi megfontolásokon alapuló elképzelések kedvezőtlen politikai és szakmai fogadtatása miatt egyelőre elhalasztotta a tervezet nyilvános prezentálását az Euractiv értesülései szerint. Az iparág szerint az ökodizájn-szabályozás már eddig is a fatüzelésű kályhák technológiájának fejlődését eredményezte, csökkentve a károsanyag-kibocsátásukat is, de a szigorítás jelen formájában már kontraproduktív lenne.
Az amerikai ipari termelés éves alapon már 2%-kal emelkedik, azaz szinte már kijelenthető: itt a fordulat az amerikai feldolgozóiparban, közel két évnyi szenvedés után.
Az Eurostat legfrissebb jelentése alapján 2024 decemberében, a novemberi hónaphoz képest, az ipari termelés szezonálisan kiigazított adatok szerint 1,1%-kal csökkent az euróövezetben, és 0,8%-kal az EU-ban. Novemberben még növekedést mutattak az adatok: az euróövezetben 0,4%-os, az EU-ban 0,2%-os bővülést regisztráltak. Magyarországon teljesített a harmadik legrosszabbul az ipar az egész unióban.
Az amerikai kereskedelempolitika kiszámíthatatlanságát fokozó lépéssel Donald Trump elnök 25 százalékos vámot rendelt el az összes, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumimportra, 2025. március 4-i hatállyal. A lépés bár károkat okozhat a világkereskedelem, valamint egyes fémipari szereplők is átmeneti veszteségekkel számolhatnak, a legnagyobb vesztes egyértelműen az Egyesült Államok és az amerikai fogyasztók lesznek – derül ki a Coface legújabb elemzéséből.
Tavaly az ipari termelés volumene 4 százalékkal alulmúlta az előző évit, ezzel második egymást követő évben zsugorodott a teljesítmény. A ma megjelent részletes adatokból kitűnik, hogy az exportorientált szektornak alig volt olyan ágazata, amelyik érdemben bővülni tudott volna, és a megrendelések alakulása rövid távon nem ad okot a bizakodásra.
Globálisan 627,6 milliárd dollár értékben adtak el chipeket a világon tavaly, ami rekordszintnek számít és 19,1 százalékkal felülmúlta a 2023. évit - áll a világ vezető nemzetközi gyártóit tömörítő szervezet, a SIA honlapján.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke február 26-án Antwerpenben több mint 300 iparági vezető előtt mutatja be gazdasági fellendülést célzó tervét. A rendezvény célja, hogy az EU ipari versenyképességét megerősítő „Clean Industrial Deal” bemutatásával válaszokat adjon az iparág szereplőinek aggodalmaira – tudta meg a Politico.
A német járműipari vállalatok üzleti hangulatát jelző mutató jelentősen csökkent januárban a müncheni ifo gazdaságkutató intézet felmérésének eredményei szerint.
Az Európai Bizottság terve szerint az árak mellett olyan egyéb elbírálási szempontoknak is meg kell majd felelniük a megújulóenergia-aukciók ajánlattevőinek, mint a kiberbiztonságra, a technológia gyártásának karbonlábnyomára vagy a túlzott importfüggőség elkerülésére vonatkozó követelmények. A cél úgy elősegíteni a tiszta technológiák terjedését, hogy az uniós ipar versenyképessége is erősödjön.
A vártnál is gyengébb teljesítménnyel zárta a 2024-es évet az ipar: decemberben az ipari termelés 2,4%-kal csökkent az előző hónaphoz képest, az elemzők 0,7%-os zsugorodásra számítottak. A friss adat ront az amúgy sem szép összképen, hiszen a novemberi 1,3%-os növekedést tette zárójelbe. Éves szinten az ipari termelés több mint 3%-kal esett vissza.
Holland hírszerzési jelentések szerint egy mikrochipgyártással foglalkozó vállalat volt alkalmazottja kapcsolatban állt az orosz Külföldi Hírszerző Szolgálattal (SzVR) – számolt be az Ukrinform.
Az orosz elnök szerint komoly jóvátétel jár Oroszországnak.
Hackerek vették át az irányítást egy tárca felett.
Ismét a vuhani laborban szekvenálták az emberi sejtek megfertőzésére is képes kórokozó RNS-ét.
A BUX a nap végére összeszedte magát.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.