A legutóbbi iskolai bombariadókat egyre inkább egy ellenséges államhoz és annak titkosszolgálatához kötik a szakértők, nem pedig az Iszlám Államhoz – mondta el az InfoRádiónak Kis-Benedek József biztonságpolitikai szakértő.
Szerinte az elkövetők az interneten keresztül, eldobható e-mail címek használatával dolgoznak, így rendkívül nehéz a nyomukra bukkanni.
Az ügyet tovább bonyolítja, hogy a fenyegetések több kelet-európai országban is többször előfordultak már, ami arra utal, hogy egy jól szervezett, összehangolt akció zajlik. A cél valószínűleg a társadalom megfélemlítése és az érintett országok destabilizálása.
A hatóságok nemzetközi együttműködésben próbálják felderíteni az elkövetőket, az Interpol is bekapcsolódott a nyomozásba.
A szakértő szerint ha a fenyegetők hibát követnek el, az nagyban segítheti az azonosításukat, ám a nyomozás továbbra is rendkívül nehéz feladat. A támadások célja nem csupán a pánikkeltés lehet, hanem akár egy másik művelet elfedése is, hiszen amíg a hatóságok erre összpontosítanak, addig más területeken kevésbé éberek. Kis-Benedek szerint az elkövetők számára az is hasznos lehet, hogy figyeljék, milyen intézkedéseket hoznak a hatóságok egy-egy fenyegetésre adott válaszként.
Szerinte is felmerül a kérdés, hogy Oroszország állhat-e az akciók mögött, amelynek érdeke lehet a NATO-tagállamok destabilizálása. Kis-Benedek szerint technikailag képesek lennének egy ilyen művelet végrehajtására, ám a fenyegetések forrása áttételesen, több országon keresztül is eljuthatott a célországokba, így közvetlen bizonyítékok nem állnak rendelkezésre. Az elkövetők minden nyomot eltüntettek, ami megnehezíti a felderítést. A biztonságpolitikai szakértő hangsúlyozta, hogy
bár eddig valódi támadás nem történt, a hatóságok nem engedhetik meg maguknak, hogy figyelmen kívül hagyjanak egy ilyen fenyegetést.
Címlapkép: Egy tűzszerész bombakereső kutyával egy gépkocsit ellenőriz, amikor a Rendészeti Biztonsági Szolgálat központjában bemutatták egy autóba rejtett bomba hatástalanítását. A fotó forrása: MTI Fotó/Kollányi Péter