
A magyar gazdaság kilátásai is terítékre kerülnek a Portfolio következő befektetői klubján, ahol neves közgazdászok vitatják meg az aktuális világgazdasági fejleményeket, gazdaságpolitikai döntéseket, monetáris politikai irányokat.
Tartja magát a forint
Kora este 407,55-nél alakul az euró/forint kurzus.

Kanada nem változtatott a kamatokon a vámháborúban
A kanadai jegybank nyolc kamatcsökkentés után szünetet tart, és változatlanul 2,75%-on hagyta irányadó kamatlábát, óvatosan figyelve, hogy miként alakul Donald Trump amerikai elnök kiszámíthatatlan kereskedelempolitikája. Tiff Macklem jegybankelnök szerint jelenleg lehetetlen pontosan előre jelezni a gazdasági kilátásokat, mivel nem világos, hogy a vámháború tovább eszkalálódik-e, vagy esetleg enyhülni fog. A jegybank két lehetséges forgatókönyvet vázolt: egy optimistább esetben átmeneti stagnálás után mérsékelt növekedés várható, az infláció pedig 2% alá esik, míg a pesszimista verzió szerint hosszan tartó globális kereskedelmi háború alakul ki, recessziót okozva Kanadában, amelyben az infláció tartósan 3% fölé emelkedhet.
A kanadai dollár a lépés hatására 1,39 alá gyengült az amerikai devizával szemben.

Már közel egy 1 százalékot a forint a dollárra
Szerda késő délutánra a forint folytatja a menetelést a dollárral szemben: már közel 1 százalékos erősödéssel 358,1-nél mozog a váltás.

Napi csúcsán a forint
A forint tovább erősödött a dollárhoz képest, ezzel már 358,05-ig ment le a kurzus.

Az euróval szemben is napi csúcsot ért el a forint, 407,4-ig ment le a váltás.

407,5-ig erősödött a forint
Az euróval szemben enyhe erősödésben van a forint, már 407,5-nél is járt az árfolyam, ami 0,1 százalékos korrekciót jelent, de innen 407,65-ig jött vissza az árfolyam.

A dollárral szemben viszont jelentősen javított a forint: 358,5-ig jött le a kurzus délelőtt, azóta pedig a 359,5-ig érő sávban oldalazott.

Nyomás alá került a dollár
Az amerikai dollár erős nyomás alá került az elmúlt hetekben kibontakozó vámháború miatt, különösen azután, hogy Trump elnök rendkívül magas, akár 245 százalékos vámokat is kilátásba helyezett bizonyos kínai termékekre.
Ez a bizonytalanság a dollár árfolyamát 10 éves mélypont közelébe lökte a svájci frankkal szemben (0,8175 frank), és hét hónapos mélypontra a japán jennel szemben (142,69 jen).

A piacok emellett aggódva figyelik a Svájci Nemzeti Bank esetleges válaszlépéseit, mert a frank a vámok miatti piaci stressz hatására jelentősen felértékelődött, amit a központi bank várhatóan intervencióval vagy akár negatív kamatok újbóli bevezetésével próbálhat ellensúlyozni.
Mindeközben az euró látványosan erősödött, a vámok bejelentése óta mintegy 5 százalékkal drágult a dollárhoz képest (1,1356 dollár), részben annak köszönhetően, hogy az európai befektetők tömegesen csökkentik amerikai eszközeiket.

A kanadai dollár is jelentős, havi szinten eddig 4 százalékos emelkedést ért el az amerikai valutával szemben (1,3916 dollár), ami jelzi, hogy a befektetők egyre inkább tartanak az amerikai gazdaságpolitika kiszámíthatatlanságától és egy esetleges amerikai recessziótól.

A jüan egyelőre stabil maradt, Kína eddig nem alkalmazott drasztikus gyengítést az amerikai tarifákra adott válaszként, így a kínai fizetőeszköz belföldön 7,3064 jüan/dollár körüli szinten tartotta magát.

Szokatlan időpontban jönnek a kormány legújabb bejelentései
Csütörtökön is lesz Kormányinfó, amelyen Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter, és Vitályos Eszter kormányszóvivő ismertetik a kormány legfrissebb döntéseit. Az eseményről a Portfolio szokás szerint élő hírfolyamban tudósít.

Donald Trump újabb vámokkal sorozza meg Kínát, egyes termékeknél 245 százalékot kell fizetni
Eszkalálódik a vámháború az Egyesült Államok és Kína között: most Washington válaszolt arra a pekingi lépésre, hogy a ritkaföldfémekre exportkorlátozást vezettek be. A mostani Fehér Ház által meghozott döntés miatt egyes kínai termékek vámszintje 245 százalékra emelkedik.

Még nagyon erős az amerikai fogyasztás
A várakozásokat meghaladóan növekedett a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban. Előretekintve azonban nagy kérdés, hogy a kereskedelmi háború mikor kezdi el éreztetni a hatását, hiszen a fogyasztói bizalmi indexek már nagy romlást mutatnak.

Ugrott egyet a forint
Kora délután volt egy hirtelen forinterősödés, az euró jegyzése 408,5-ről 407,5 körülig süllyedt. Közben az euró/dollár oldalaz 1,1370-nél, a dollár/forint kurzus pedig 359 körül ragadt.


Elvileg jó hír érkezett a piacoknak, mégis 409-ig esett a forint
Amint beszámoltunk róla, röviddel ezelőtt olyan hír érkezett, hogy Kína hajlandó lenne tárgyalni a vámháború ügyében az Egyesült Államokkal, bizonyos feltételek teljesülése mentén, amely hírre kezdetben ugrottak a vezető részvényindexek, illetve erősödött kicsit a dollár, de aztán gyorsan beleadtak ezekbe a mozgásokba. Valószínűleg ezzel függ össze, hogy a forint a kezdeti kis erősödés után gyengült és 409-ig esett az euróval szemben, aztán 408,5-ig visszasüllyedt. A dollár/forint kurzus pedig 360 fölé ugrott, majd süllyedni kezdett.


Visszaerősödött a forint
A reggeli gyengülést az euróval szemben szinte teljesen ledolgozta mostanra a forint, és mivel közben a dollár 1,1375 körül gyengélkedik az euróval szemben, így a dollár/forint kurzus 359 körül hullámzik.


Fordulat jelei mutatkoznak
Az euró/dollár a reggeli emelkedés után az utóbbi percekben süllyedni kezdett 1,1370-ig, amellyel párhuzamosan a forint a dollárral szemben 407,5 körülről 408 fölé lendült, és mindezek nyomán a dollár/forint kurzus 358 közeléből 359 fölé ugrott.



Féléves csúcsnál billeg a forint a dollárral szemben
A vámháborús adok-kapok nyomán a dollár kedden délután elkezdett erősödni az euróval szemben 1,1270 közelébe, de aztán azóta visszafordult, és
ma reggel már 1,1350 körül jár a kereskedés.
Ma délután fél 3-kor az amerikai kiskereskedelmi forgalmi, majd negyed 4-kor az ipari termelési adatokra lesz érdemes figyelnie a befektetőknek. Ezután magyar idő szerint fél 8-kor előadást tart egy szakmai konferencián Jerome Powell Fed-elnök, akinek üzenetei akár jelentős piaci mozgásokat is kiválthatnak.

A forint kedden délután hirtelen erősödést mutatott 409,5-ről 407,5 körülig és azóta is ezen szint körül mozog, így tehát
a tegnap reggel megérintett 411-es szint után – ami háromhavi forintmélypontot jelentett – határozottan az erősödés felé vette az irányt a magyar fizetőeszköz.

Ez és a dollár újbóli gyengülése együtt oda vezetett, hogy a dollár/forint jegyzések ma reggelre újra a 360 alatti tartományba süllyedtek, 359,3-ig, így közel jár a devizaárfolyam ahhoz, hogy újabb féléves forintcsúcsról beszélhessünk. Ez 356,7-es szint alatt következne be.

Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Mélyvörösben zárt Amerika - Ütötték a papírokat a Fed elnökének szavai után
Nagy volt a zuhanás.
Hullottak a fejek a Pentagonnál
Három magas rangú tisztségviselőt függesztettek fel hivatalából.
Átfogó offenzívát indított az orosz hadsereg, közzétette Moszkva a békefeltételeit - Híreink az orosz-ukrán háborúról szerdán
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Húsvét: több száz kiló élelmiszert vontak ki a forgalomból
1,6 millió forint bírság kiszabása van folyamatban.
Megint a HOLD lett az Év Alapkezelője
Kilencedik alkalommal, zsinórban harmadjára lett a HOLD az Év Alapkezelője a hazai befektetési alapok Oscar-gáláján...
Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt felvenni
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Tanuljunk a múltból, tervezzünk a jövőre - így lehet biztonságosan hitelt...
A francia Klímatanács 2024. évi jelentése
A francia Klímatanács szerint az ország eddigi intézkedései nem lesznek elegendőek a 2050-re célul kitűzött karbonsemlegesség...
Jövedelmező a vállalkozásod?
A mai tanácsadáson szintén szóba került, hogy sok vállalkozó elfelejti beárazni a saját tulajdonában lévő eszközök...
Nemzetgarázdasági stratégia - Trump a problémát sem érti
Ellentmondásokkal van tele Trump programja, a döntéshozóknak nemcsak koherens elképzelés nincsenek, de valószínűleg...
TAO és HIPA bevallás 2025: mire figyeljenek a cégek?
Közeleg a 2024-es adóévre vonatkozó (TAO) társasági adó- és (HIPA) helyi iparűzési adóbevallási és adófizetési...
Új lehetőség nagy léptékű zöldenergiás fejlesztésekhez
A társadalmi egyeztetésre meghirdetett biogázos és biometános pályázat nem a megszokott "pályázzunk egy eszközre"...
"Tévedés, ki nem kényszerített hiba, amit Trump csinál"
Szerdán beszélgettem Vakmajom barátommal, és megemlítettem neki, hogy milyen szokatlanul viselkednek az amerikai eszközök:...
Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak?
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Milyen rejtett költségei vannak az ingatlanvásárlásnak? Alapvető költségek...


- Itt a váratlan bejelentés: jön az új állampapír!
- Tökéletes vihar készül a tőzsdéken: akár 2008 óta nem látott zuhanás is jöhet
- Olyan történt a dollárral, ami a forint sorsára is hatással van
- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Limit, Stop, vagy Piaci? Megbízások, amikkel nem lősz mellé!
Ismerd meg a tőzsdei megbízások világát, és tanulj meg profin navigálni a piacokon!
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.
Súlyos csapást mért Donald Trump a dollárra – Mi jöhet most?
Geopolitikai fegyver kerülhet az EU kezébe.
Izgalmas változások előtt az energetikai piac – Mit várhatunk?
Az ALTEO szakértőivel beszélgettünk.
Fontos európai szektor lehet a Trump-vámok nyertese – Van nagy magyar érintett is
Erről és a magyar nyugdíjasokról volt szó a keddi Checklistben.
Ügyvédek
A legjobb ügyvédek egy helyen