Többhetes csúcs közelébe kapaszkodott hétfőn reggel a forint az euróval és a dollárral szemben a kedvező nemzetközi piaci hangulatban, és az is segíthetett a magyar fizetőeszköznek, hogy Varga Mihály leendő jegybankelnök mai parlamenti meghallgatásán a kiszámítható, stabil árfolyam és az alacsony infláció elérésének és fenntartásának fontosságáról beszélt. Délre azonban lefordult a forint ezekről az erősebb szintekről, részben azért, mert a dollár újra erősödni kezdett.
Lengyelországban a várt növekedés helyett csökkent az ipari termelés éves összevetésben szeptemberben, amikor a becsültnél erőteljesebb volt a termelői árcsökkenés - áll a lengyel statisztikai hivatal (GUS) hétfői jelentésében.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében a friss, júliusi ipari adatról volt szó, amelyből kiderült, hogy nem folytatódott a növekedés a szektorban. Erről Nagy Jánost, az Erste Bank makroelemzőjét kérdeztük. A második blokkban a bankok első féléves teljesítményét elemeztük, és arról is beszéltünk, hogy mit gondolnak a bankvezérek a hazai működési környezetről és pénzintézeteik jövőjéről. A témában vendégünk Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt, aki a Közgazdász-Vándorgyűlésről jelentkezett be a mai adásba.
Kedvező a hangulat ma a világ tőzsdén, az amerikai tőzsdék szerdai pluszos zárása után az ázsiai részvénypiacokon többnyire emelkedtek ma reggel az indexek, és az európai tőzsdék is kis emelkedéssel nyitottak, bár a déli órákra némileg elbizonytalanodtak. Makroadatok tekintetében igazi nagyüzem volt ma, főleg az Egyesült Államokból érkeztek fontos, a gazdaság állapotát mutató statisztikák. A befektetők jól fogadták az adatokat, a recessziós félelmek némileg csökkentek, amitől lendületet kaptak délután az amerikai és az európai tőzsdék is.
Az elmúlt napokban öszecsaptak a hullámok az "arany kistestvéreként" is emlegetett ezüst felett, a mai eséssel három hetes mélypontra zuhant a nemesfém árfolyama, ezzel kulcsszint alá került a jegyzés. Adódik a kérdés: a követekző napokban felgyorsulhat az esés, és ha igen, melyik szint foghatja meg a zuhanást? Egyáltalán, miért lehet jó ötlet ezüstbe fektetni, miért lehet az elkövetkező évek egyik legjobb sztorija?
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A műsor első részében azt a három fontos makroadatot elemeztük, amelyet ma tett közzé a KSH és amely meghatározhatja a magyar GDP-növekedés ütemét is. Ezek az ipar, a kiskereskedelem és a külkereskedelem. Minderről Madár Istvánt, a Portfolio vezető makroelemzőjét kérdeztük. A második részben arról volt szó, hogy Magyarország történelmi csúcsra emelte nettó áramexportját Ukrajna felé. Hogy mi áll emögött, arról Weinhardt Attilával, a Portfolio energiapiaci elemzőjével beszélgettünk.
Gyorsult az amerikai feldolgozóipari szektor teljesítménycsökkenése februárban az Ellátásilánc-menedzsment Intézet (Institute for Supply Management - ISM) pénteken közzétett adatai alapján. Az Egyesült Államok feldolgozóipari ágazatának februári beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 47,8 pontra csökkent az előző havi, 2022 októbere óta a legmagasabb 49,1 pontról. Elemzők kedvezőbb adatot, 49,5 pontot vártak februárra.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy az Egyesült Államok részvénypiaca szempontjából egy nagyon fontos időszakon vagyunk túl. Érdemes most a Meta Platforms papírjaira figyelni, hiszen a kedvező gyorsjelentés után gyakorlatilag felrobbant a közösségi média vállalat árfolyama. Vendégünk volt Jónap Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. részvénypiaci stratégája. A második részben a friss ipari és kiskereskedelmi adatokat elemeztük Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makroelemzőjével.
Nőtt a gyáripari megrendelések értéke az Egyesült Államokban novemberben havi szinten - közölte a washingtoni kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete, a Census Bureau pénteken.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy Magyarország egy 3,9 milliárd euró összegű kérelmet nyújt be a helyreállítási és ellenállóképességi eszköz (RRF) hitelkeretének terhére. A döntés nem váratlan, de korábban nem egészen erről volt szó. Vendégünk volt Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője. A második blokkban a hazai beruházások zuhanása volt a téma, amellyel kapcsolatban különösen furcsa, hogy a statisztikai hivatal visszamenőleg módosította a számokat. Nem valami apró korrekciótól van szó – amely egyébként megszokott a statisztika világában – hanem ennél komolyabb módosításokról. Erről Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.
Ez nem a forint napja, gyengült az euróval és a dollárral szemben is, a lengyel zlotyhoz képest pedig a történelmi mélypont közelében áll. A héten még sok fontos makroadat érkezik majd.
Az Egyesült Államok feldolgozóipari ágazatának áprilisi beszerzésimenedzser-indexe (BMI) 47,1 pontra erősödött a márciusi, 2020 májusa óta legalacsonyabb 46,3 pontról, az Ellátásilánc-menedzsment Intézet (Institute for Supply Management - ISM) hétfői közlése szerint.
Főleg a nemzetközi adatok határozták meg pénteken napközben a magyar deviza sorsát. A forint csütörtökön a 373-as tartományig erősödött az euróval szemben, ha marad a pályán, akkor a 369-es lehet a következő szint. Délelőtt inkább a gyengülés volt meghatározó, délután az amerikai adatok miatt voltak erősebb irányváltások az árfolyamban.
Azzal, hogy egyre több megbetegedést regisztrálnak a koronavírus miatt nemcsak Kínában, hanem Kínán kívül is, felerősödött a befektetők félelme, ez pedig meglátszott a tengerentúli tőzsdék teljesítményén is.
Gyorsan elromlott a hangulat az amerikai tőzsdéken, egy vártnál rosszabb amerikai makroadat borzolta a kedélyeket. Az amerikai tőzsdék napi mélypontjuk közelében zártak, a befektetők elkezdtek fedezékbe vonulni, emelkedett például a nemesfémek ára.
A most induló héten szerdán és csütörtökön számos, világszinten is nagyon fontos gazdasági adatot, illetve döntést jelentenek be, amelyek a gazdasági konjunktúra aktuális állapotáról, illetve a rövid távú kilátásokról adnak képet.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
Hét másik tagállam esetében viszont döntöttek az Ecofinen.
Hogy reagál a piac Trump beiktatására?
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.
Napokon belül kamatot vált az első PMÁP-sorozat.