Válság idején a tőke jellemzően a biztonságos, stabil országokba menekül, de most úgy tűnik ezek között nincs ott az USA - állapítja meg az elmúlt napok pénz- és tőkepiaci fejleményei alapján friss blogbejegyzésében Zsiday Viktor portfóliómenedzser.
A korábbi években a dollár viselkedése remekül mutatta a kockázati hangulat alakulását, és ezt jól fel lehetett használni a forintpiaci trendek megértéséhez is. Trump elnökségével azonban valami nagyon elromlott a dollárban, és emiatt nagy kérdés, hová nyúlhatunk, amikor a forint irányára vagyunk kíváncsiak. Megmutatjuk, miért nem tölti be a dollár korábbi szerepét, és milyen indikátorokat érdemes figyelni, ha a kockázati hangulat alakulására vagyunk kíváncsiak.
2022 vége óta nem látott, nettó 15,64 milliárd dolláros tőkekivonás történt az amerikai kötvényalapokból az április 9-ét megelőző hét napban a recessziótól való félelem és a vámháborúval összefüggő inflációs aggodalmak miatt – írja a Reuters.
Az amerikai 10 éves államkötvények hozama pénteken emelkedett, és a legnagyobb heti növekedés felé halad több mint 23 éve, miközben a befektetők továbbra is aggódnak a kötvénypiaci kiáramlás miatt a volatilis kereskedési hét után. A rövid lejáratú hozamok viszonylag alacsonyabb szinten maradtak a hosszúhozamokhoz képest, mivel a piacok a Fed-kamatvágását várják a belassuló amerikai gazdaság maitt.
Fordult a kocka: 57 milliárd forinttal kevesebb lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak március végén névértéken, mint december végén, pedig egészen februárig sikerült tartani a pozitív trendet. A változást az hozhatta el, hogy múlt hónapban amellett, hogy több PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott, volt egy jelentős tőkelejárat is. Az év első három hónapjában kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen közel 1200 milliárd forinttal csökkent, ennek két nagy nyertese továbbra is a FixMÁP és a BMÁP.
Rekordmértékű pénzkiáramlás sújtotta az amerikai high-yield (bóvli) és tőkeáttételes kötvényalapokat, miután Donald Trump bejelentette a kereskedelmi partnereket sújtó, új vámintézkedéseit. Egy hét alatt 9,6 milliárd dollár áramlott ki a bóvlikötvény-alapokból, míg 6,5 milliárd dollárt vontak ki a tőkeáttételes kötvényalapokból, mindkét adat történelmi csúcs – írja a Financial Times.
A Berkshire Hathaway ma 90 milliárd jen (628 millió dollár) értékű kötvényt bocsátott ki, annak ellenére, hogy a piaci volatilitás miatt több japán vállalat is lemondta kibocsátásait - számolt be a Bloomberg. Azért is érdekes a fejlemény, mert a bevont forrásokat a Berkshire felhasználhatja japán cégekben lévő részesedéseinek növelésére, ami nem lenne meglepő, hiszen Warren Buffett a részvényeseknek szóló éves levelében jelzett erre vonatkozó terveket.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.
Az arany ára ma először lépte át a kulcsfontosságú 3200 dollár/unciás szintet, a ralit elsősorban a gyengébb dollár és a kereskedelmi háború eszkalálódása táplálja.
Május 8-án lesz a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánk, ahol profi szakemberek osztják meg befektetési ötleteiket, legyen szó a részvény-, állampapír-, nyersanyag-, kripto-, ingatlan- vagy műtárgypiacról. Most érdemes jelentkezni! Információ és jelentkezés.
A UBS vezető stratégája óvatosságra int a Trump-féle vámszünet utáni piaci rali kapcsán, és azt javasolja a befektetőknek, hogy adják el részvényeiket az emelkedések során, amíg több információ nem áll rendelkezésre a vámok növekedésre gyakorolt hatásáról - közölte a MarketWatch.
Donald Trump amerikai elnök váratlan bejelentése, miszerint 90 napra felfüggeszti a több országot érintő új vámokat, világszerte meglepetést keltett. A döntés hátterében nem hivatalos források szerint főként a pénzügyi piacokon kibontakozó feszültség és a recessziótól való félelem állt. Trump maga is utalt arra, hogy „az emberek egy kicsit megijedtek”, és emiatt döntött a vámháborús nyomás enyhítése mellett. Két ember: Scott Bessent pénzügyminiszter és J.D. Vance alelnök bírta csak jobb belátásra az elnököt.
Érezhetően nőttek a világgazdaság növekedési kilátásait és a globális pénzügyi stabilitást terhelő kockázatok az elmúlt hetek amerikai vámintézkedései és az ezekre adott külföldi ellenlépések miatt - áll a Bank of England pénzügypolitikai bizottságának (FPC) szerdán Londonban bemutatott helyzetértékelésében.
2025 első negyedévében még remekül muzsikáltak a magyar befektetési alapok, Donald Trump múlt heti bejelentése azonban szinte mindenütt felért egy nagy gyomrossal – kivéve az alacsony kockázatú kategóriákat. A kockázatosabb alapok pár napon belül akár 10%-ot meghaladó veszteségeket is elszenvedtek, de ez szerencsére kevés esetben lökte negatív tartományba a csúcsteljesítményű alapok idei összesített hozamait. Mutatjuk, mely befektetési alapokkal jártak a legjobban a megtakarítók az idei év eddigi részében, és hogyan reagáltak az árfolyamok a totális vámháború kirobbanására. Egy rossz hírrel mindenképpen szolgálhatunk: aki most rendezné át a portfólióját, kénytelen lehet némi veszteséget realizálni.
Nagyon sokan már most történelmi jelentőségű időszaknak nevezik a Donald Trump által a "Felszabadítás Napján" útnak indított vámháborús napokat. A részvény- és kötvénypiaci befektetők, a célba vett országok vezetői minden bizonnyal így érzik. A tőzsdék valósággal hullámvasútra ültek, a piaci szereplők csak kapkodják a fejüket, rövid idő alatt ezermilliárd dollárok égtek el. Mégis hogyan lehetséges mindez, pontosan mi vezetett ilyen mértékű csapkodáshoz a piacokon, lehet-e ebben változás, milyen rövid és hosszú távú következményekkel járhat ez a világgazdaságra, azon belül is Magyarországra. Egyáltalán mit fog mindebből megérezni a magyar gazdaság és milyen csatornákon keresztül érinti a magyarokat a globálissá váló vámháború. Ezekről beszélget a Portfolio stúdiójában Vidovszky Áron, a Portfolio Csoport podcastszerkesztője, Madár István makrogazdasági vezető elemzővel és Nagy Viktor részvénypiaci vezető elemzővel.
Április 28-án tartja éves rendes közgyűlését a Gloster, ehhez kapcsolódóan közzétette előterjesztéseit a vállalat, amelyből kiderül, hogy nevet változtatna a cég.
A norvég állami vagyonalap továbbra is eszközeinek 70%-át fekteti részvényekbe, a globális tőzsdék közelmúltbeli zuhanása ellenére - jelentette be Jens Stoltenberg pénzügyminiszter a Reuters beszámolója szerint.
Friedrich Merz, a német kancellárjelölt figyelmeztetett, hogy a nemzetközi részvény- és kötvénypiacok helyzete tovább romolhat Donald Trump amerikai elnök átfogó vámpolitikájának bejelentése után.
Határozott erősödést produkált kedden a magyar fizetőeszköz.
Máskülönben nem vásárolhatja fel versenytársát.
A gázai háborúra hivatkozva.
Mekkora a bizalmi válság?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.