Egy új piaci mechanizmussal segítené az áramárak letörését a magyar kormány javaslata

Egy új piaci mechanizmussal segítené az áramárak letörését a magyar kormány javaslata

Az európai áramárak megugrásának hátterében összetett energiapiaci és geopolitikai tényezők állnak, emelte ki Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium miniszterhelyettese, aki a vg.hu-n megjelent cikkben járta körbe a piacon kialakult helyzetet. A terjedelmes írásban kiszúrtunk egy új magyar javaslatot, ami a soros elnökség tükrében érdekesnek tűnik, és akár segíthet letörni a kiugró áramárakat.

Rekordáron az OTP, megéri még beszállni?

Rekordáron az OTP, megéri még beszállni?

Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében az OTP részvényei adják a témát, amelyeket rekordáron jegyeznek, mégis egészen olcsónak tekinthetőek. A témáról Nagy Viktort, a Portfolio Részvény rovatának vezető elemzőjét kérdezzük. Az adás második részében a rekordmagas magyar áramárakról lesz szó. Bár a lakosság semmit sem észlelt belőle, árampiaci szakértők szerint nem sokon múlt, hogy akár áramkimaradásokban, vagy ipari leállásokban jelentkezzen a hazai kínálati oldal szűkössége. A helyzet súlyosságát jelzi az is, hogy ma már az energetikáért felelős államtitkár is megszólalt az ügyben. Az okokról és a helyzetből való kilábalásról Weinhardt Attila, a Portfolio energetikai ügyekkel foglalkozó elemzője beszél.

Vége a garantált áraknak: új korszakról döntött a német kormány

Vége a garantált áraknak: új korszakról döntött a német kormány

A német kabinet jóváhagyta azt a javaslatot, mely szerint a legtöbb új szél- és naperőmű köteles lesz a megtermelt villamosenergiát a szabadpiacon értékesíteni ahelyett, hogy azt garantált áron adnák el a hálózatnak. A német jogalkotó a megújuló energiaforrásokról szóló törvény módosításával kívánja kezelni az egyre gyakrabban előforduló, az árampiacon kialakuló áringadozásokat. - írja a Reuters

Németország magával rántja Magyarországot, ezért ugrottak az égbe az áramárak Steiner Attila szerint

Németország magával rántja Magyarországot, ezért ugrottak az égbe az áramárak Steiner Attila szerint

A hatalmas németországi nap- és szélenergia kapacitások a sötétszélcsend idején mind Németországban, mind egész Európában komoly kihívásokat okoznak a villamosenergia ellátásban és az árakat jócskán megugrasztják, és emiatt ilyen magasak a nagykereskedelmi áramárak Magyarországon is – lényegében ezt üzeni mai Facebook-posztjában Steiner Attila, az Energiaügyi Minisztérium energetikáért felelős államtitkára.

Elképesztő: Európa-rekorder áramárak alakulnak ki Magyarországon

Elképesztő: Európa-rekorder áramárak alakulnak ki Magyarországon

A kedd délután 5-6 óra közötti idősávra rendkívül magas, 895 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, és ez, illetve az egész nap átlagára kialakult 306 eurós áramár is Európa legmagasabbjának számít. Sőt, a holnap délután 3-4 óra közötti idősávra is Európa legmagasabb órás nagykereskedelmi áramára (714 euró/megawattóra) alakult ki a magyar magyar tőzsdén, és a 355 eurós napos átlagár is a legmagasabb. Ezzel folytatódott az a sorozat, amelyre a Portfolio múlt héten már több cikkben felhívta a figyelmet, és a fő oka az, hogy a hidegebb időben magasabb áramkereslet hazai és külföldi tényezők miatt korlátozott áramkínálattal találkozik, ami az égbe tolja az árakat.

Nehézséget okoz a napenergia, véleményes lépésre szánhatja el magát Németország

Nehézséget okoz a napenergia, véleményes lépésre szánhatja el magát Németország

A német kormány az általa támogatott napenergia-termelők körének szűkítését tervezi, miután a megújuló energiaforrásokból származó túlkínálat egyre növekvő költségeket okoz az államnak. A tervezett intézkedések célja a kiadások csökkentése és a piac egyensúlyának helyreállítása, azonban az iparági szereplők szerint ez lassíthatja a napenergia terjedését, különösen a kisebb kereskedelmi létesítmények esetében - jelentette a Bloomberg.

Ugrik a gázár!

Ugrik a gázár!

Tavaly december óta nem látott szintre ugrott a földgáz ára Európában, csak ezen a héten 9 százalékkal került feljebb a TTF határidős jegyzése. De mégis mi áll a meredek emelkedés hátterében?

Nagy változás jön a rezsicsökkentésben, több százezer háztartást érint majd

Nagy változás jön a rezsicsökkentésben, több százezer háztartást érint majd

November közepén egy új lakossági villamosenergia tarifatípust hoz létre az Energiahivatal, és ez a kulcsfontosságú döntés kinyitja majd az ajtót a merev lakossági rezsicsökkentési rendszer átalakítása előtt – derült ki a Portfolio minapi Energy Investment Forum konferenciáján. Ez azért lesz jelentős lépés, mert a most bruttó 36 forint körüli rezsivédett áramárból a legnagyobb tételnek, a 23,4 forint körüli rendszerhasználati díjaknak a megváltoztatását teszi lehetővé, ami várhatóan 2026-tól akár húsba vágó pénzügyi következményekkel is járhat több százezer háztartás számára. A fő cél ezeknek a díjaknak a mozgatásával az, hogy rávegyék az érintett kört az együttműködésre, azaz arra, hogy minél inkább napközben fogyasszanak villamosenergiát, amikor az egyébként is bőségesen és viszonylag olcsón áll rendelkezésre a naperőművek túltermelése miatt. Az ösztönzés további fontos eszköze lehet majd az, hogy a most 5 forintos energiadíj, azaz az elektron ára, is nagyot változhat napon belül akár 15 percenként, a piaci viszonyok függvényében.

Fontos üzenetek tömege hangzott el a Portfolio Energy Investment Forumon, lezajlott az év energetikai csúcskonferenciája

Fontos üzenetek tömege hangzott el a Portfolio Energy Investment Forumon, lezajlott az év energetikai csúcskonferenciája

Lezajlott csütörtökön a Portfolio őszi energetikai csúcskonferenciája, az Energy Investment Forum, amelyben rangos hazai és külföldi előadók tucatjai osztották meg meglátásaikat az energiapolitika előtt álló legfőbb kihívásokról, a zöld átmenetbeli feladatokról. Az alábbi egész napos tudósításunkban végigkövettük a legfontosabb üzeneteket.

Súlyos hatásai vannak a rugalmasság hiányának az árampiacra

Súlyos hatásai vannak a rugalmasság hiányának az árampiacra

A beépített naperőmű-kapacitás növekedésével és a napos termelés fogyasztáson belüli arányának növekedésével párhuzamosan csökkent Magyarország importaránya a villamosenergia-ellátásban. Azonban az az áram, amit importálunk, folyamatosan drágul, ráadásul gyakorlatilag a legdrágább időszakban vásárolunk, és amikor exportálunk, az ár nem éri el az éves zsinórár 30%-át sem. Az idei év első kilenc hónapját tekintve, a hazai teljes rendszerterhelést beárazva és a német piaccal összevetve megállapítható, hogy csak a tiszta árkülönbözetből 28%-os hátrányt szed össze a magyar piac. Ha ehhez még hozzáadjuk a magyar ipari fogyasztókra kivetett KÁT-felárat is, akkor az látszik, hogy közel 50%-kal drágábban vásárol egy magyar ipari fogyasztó egy ilyen fogyasztási görbét, mint egy német - mondta Szatmári Gábor, a Montel Csoport közép- és kelet-európai piaci szakértője, kelet-európai értékesítési régióvezetője a Portfolio Energy Investment Forumon tartott előadásában.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Mérgező víz folyik a csapból? Itt a térkép, több százezer magyart érinthet
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.