Weinhardt Attila

Weinhardt Attila

Szenior elemző, energiagazdálkodási szakközgazdász

Weinhardt Attila 2004 óta dolgozik közgazdászként, makrogazdasági elemzőként a Portfoliónál és 2014-ig elsősorban a magyar deviza- és állampapírpiaci, illetve különböző magyar és globális gazdasági folyamatok elemzésével, értékelésével foglalkozott, illetve ezen témákról adott rendszeresen interjúkat televízióknak és rádióknak. Ebben az időszakban (2010-ben) elnyerte a fiataloknak szóló legrangosabb hazai szakmai díjat, a Junior Príma Díjat, majd 2011-ben, illetve 2012-ben megírta a Portfolio Füzet sorozat két szakmai kiadványát "Befektetési stratégiák egyszerűen", illetve "Kereskedési pszichológia egyszerűen" címmel. Érdeklődése fokozatosan a nemzetgazdasági szempontból egyre fontosabb EU-források terület felé irányult, így 2014-ben létrehozta a Portfolio új rovatát Uniós Források néven. Ennek szakmai tartalma, a hozzá kapcsolódó konferencia-sorozat, valamint a kohéziós politika magyarországi hatásainak bemutatásáról szóló, az Európai Bizottságtól elnyert, általa koordinált, médiapályázat 2019-2020-as sikeres megvalósítása úttörő volt a magyar média világában. A 2021-ben kibontakozó energiaválság miatt figyelme az európai energiapiacok felé irányult: számtalan cikkben, átfogó elemzésben, és nyilatkozatban követte az orosz-ukrán háború mellett rendkívül felértékelődött energetikai terület fejleményeit. 2022-től kezdve szakmai felelőse lett az Energy Investment Forumnak, illetve a Portfolio energiamenedzsment témájú konferenciáinak. Energetikai tudása elmélyítése, és a rendszerszintű átlátás érdekében 2023-2024 során elvégezte a Budapesti Corvinus Egyetem és a Regionális Energiagazdasági Kutatóközpont közös angol nyelvű képzését, így energiagazdálkodási szakközgazdász diplomát szerzett.
Kapcsolatfelvétel
Cikkeinek a száma: 1271
Az USA kiüthette a Gazpromot a magyar gázellátásból, kerülőutas trükkhöz nyúlhat a kormány

Az USA kiüthette a Gazpromot a magyar gázellátásból, kerülőutas trükkhöz nyúlhat a kormány

Törökország számára ellehetetlenül az orosz gáz kifizetésének lehetősége, ha a Gazprombankot ért amerikai szankció így marad, és éppen ezért tárgyalásokat kezdeményeztünk Washingtonnal, hogy kapjunk valamilyen felmentést a friss amerikai lépés alól – jelezte a török energiaügyi miniszter. Alparslan Bayraktar nyilatkozata egyrészt azért fontos, mert ő világosan kimondta, hogy a Gazprombankot ért amerikai szankció miatt nem tudják kifizetni a nekik leszállított orosz gázt, és ez irányadó lehet a még megmaradt magyar és szlovák gázvásárlókra is. Másrészt azért is fontos jelzés, mert tárgyalni akarnak róla, hogy kapjanak valamilyen felmentést. Ez egybevág a Portfolio piaci információival, miszerint elképzelhető, hogy egy közbeiktatott török, vagy azerbajdzsáni bank lehet a megoldás arra, hogy a régióban még megmaradt orosz gázvásárlók továbbra is ki tudják fizetni a leszállított gáz ellenértékét.

Drágulhat a Paks II. beruházás! - Fontos lépést kezdeményezett a kormány

Drágulhat a Paks II. beruházás! - Fontos lépést kezdeményezett a kormány

A Paks II. beruházás "meghiúsulása nagyobb kárt okozna, mint annak esetlegesen módosult feltételekkel történő befejezése", ezért megteremti a kormány annak a lehetőségét, hogy a kivitelezési szerződésben rögzített "kulcsrakész" 12,5 milliárd eurós árat meg lehessen emelni, és az egyéb felmerült műszaki szempontok miatt is módosítani lehessen a kivitelezési szerződést – ez derült ki a kedd éjjel a parlament oldalára feltöltött törvénymódosítási javaslatból.

Újra Európa-rekord közeli áramár született Magyarországon

Újra Európa-rekord közeli áramár született Magyarországon

Hétfőn délután 4-5 óra közötti idősávra 800 eurós, azaz újra rendkívül magas áramár alakult ki Magyarországon a nagykereskedelmi villamosenergia piacon, ami messze magasabb az összes európai ország ezen órás áránál. Az egész napi átlagár 243 euró lett, aminél minimálisan csak a román és a bolgár átlagár magasabb az egész kontinensen.

Elképesztő: Európa-rekorder áramárak alakulnak ki Magyarországon

Elképesztő: Európa-rekorder áramárak alakulnak ki Magyarországon

A kedd délután 5-6 óra közötti idősávra rendkívül magas, 895 eurós áramár alakult ki a magyar áramtőzsdén, és ez, illetve az egész nap átlagára kialakult 306 eurós áramár is Európa legmagasabbjának számít. Sőt, a holnap délután 3-4 óra közötti idősávra is Európa legmagasabb órás nagykereskedelmi áramára (714 euró/megawattóra) alakult ki a magyar magyar tőzsdén, és a 355 eurós napos átlagár is a legmagasabb. Ezzel folytatódott az a sorozat, amelyre a Portfolio múlt héten már több cikkben felhívta a figyelmet, és a fő oka az, hogy a hidegebb időben magasabb áramkereslet hazai és külföldi tényezők miatt korlátozott áramkínálattal találkozik, ami az égbe tolja az árakat.

Teljesen leválasztanák Magyarországot az orosz gázról és olajról Brüsszelből

Teljesen leválasztanák Magyarországot az orosz gázról és olajról Brüsszelből

Az a cél, hogy minél hamarabb teljes mértékben megszűntessük az orosz olaj- és gázimportot az Európai Unióban, és a hivatalba lépésem után 100 napon belül közzéteszünk majd ennek érdekében egy cselekvési tervet – többek között ezeket, a Magyarország számára is fontos üzeneteket mondta az Európai Parlamentben a leendő energiaügyi biztos a napokban. Frissítés! Cikkünk megjelenése után néhány perccel Ursula von der Leyen európai bizottsági elnök azt jelezte a budapesti EU-csúcs végén, hogy amerikai LNG-re cserélheti az Európai Unió az oroszt, éppen ahogy az alábbi cikkünkben felvetettük.

Komoly kártérítést fizetett valaki az Unipernek a Gazprom Exporttal szembeni követelésből, rögtön bement a pénz a német államkasszába

Komoly kártérítést fizetett valaki az Unipernek a Gazprom Exporttal szembeni követelésből, rögtön bement a pénz a német államkasszába

Az elmúlt hetekben jelentős összegű kártérítési összeghez jutott a német Uniper az orosz Gazprom Exporttal szembeni követeléséből, és így szeptember végéig 530 millió eurót be is fizetett a német államkasszába a korábbi német állami mentőcsomag részbeni visszafizetése érdekében – derült ki az Uniper ma közzétett harmadik negyedéves jelentéséből. Egyelőre nem világos, hogy pontosan ki fizette ki a kártérítést az Unipernek, ez nem derül ki egyértelműen az anyagból. Akár az is lehetséges, hogy a Gazprom Export valamely megmaradt európai gázvásárlója felől tudott bevételhez jutni a német cég, amely minden követ megmozgat, hogy pénzhez jusson.

Változik az energiahatékonysági törvény, az adatközpontok tulajdonosaira is fontos feladatok várnak

Változik az energiahatékonysági törvény, az adatközpontok tulajdonosaira is fontos feladatok várnak

Módosítani tervezi az energiahatékonyságról szóló törvényt a kormány, amely egyrészt többszörösére emeli az áram- és gázkereskedők, valamint az üzemanyag-forgalmazók EKR-kötelezettségét, másrészt egy önálló fejezetet is beemel az adatközpontokról, és a bejelentési kötelezettségükhöz jelentős pénzügyi bírságot is rendel. Az alábbi cikkben utóbbi témát foglaljuk össze, és felidézzük azt is, hogy milyen fontos üzeneteket mondott a Portfolio minapi konferenciáján Hajós Balázs, a Schneider Electric értékesítési vezetője az adatközpontok magyarországi jelentőségével, várható elterjedésével kapcsolatban.

Többszörösére ugorhat az éves energiamegtakarítási kötelezettség, komoly szigorítások vannak egy új törvényjavaslatban

Többszörösére ugorhat az éves energiamegtakarítási kötelezettség, komoly szigorítások vannak egy új törvényjavaslatban

Jócskán szigorodhat az Energiahatékonysági Kötelezettségi Rendszer (EKR) a következő években egy friss törvénymódosító javaslat alapján. Ez azt jelenti, hogy az érintettek körében duplázódhat, illetve sokszorozódhat a kötelezően előírt éves energiamegtakarítás mértéke, ahogy azt a Portfolio a padlásszigetelési hullámról szóló cikkben előre vetítette.

Eldőlt: még több áramot exportálhat Magyarország Ukrajnába a súlyos téli helyzet enyhítésére

Eldőlt: még több áramot exportálhat Magyarország Ukrajnába a súlyos téli helyzet enyhítésére

Az eddigi 1700 megawattról 2100 megawattra emelik 2024. december 1-től a szomszédos uniós tagállamok az Ukrajnába és Moldovába irányuló villamosenergia exportkapacitás határértékét a súlyos téli ukrajnai áramhiány enyhítése érdekében – jelentette be a fontos döntést kedden az európai átvitelirendszer-üzemeltetők együttműködési szervezete (ENTSO-E). A hírt az Európai Bizottság üdvözölte, miután a Bizottság elnöke és a Nemzetközi Energia Ügynökség vezetője szeptemberben hathatós lépéseket ígért az orosz támadások miatt súlyosan meggyengült ukrajnai áramellátási helyzet segítése érdekében. A hír azt jelenti, hogy Magyarországról is több villamosenergia áramolhat Ukrajna felé, ha szükség lesz rá a téli kritikus időszakban.

Nagyot ugrottak a forint kamatok, mégis hanyatlik a forint - Ez meg hogyan lehetséges?

Nagyot ugrottak a forint kamatok, mégis hanyatlik a forint - Ez meg hogyan lehetséges?

Az elmúlt hetekben jelentősen emelkedtek a magyar határidős kamatláb-megállapodások, de a forint mégis tovább esett, az euróval szemben 22 hónapos mélypontról beszélhetünk. A jelek szerint három főbb mozgatórugó lehet a furcsa mozgás mögött: egyrészt az amerikai Fed kamatcsökkentési mozgástere beszűkült, másrészt a befektetők elkezdték beárazni az amerikai elnökválasztás utáni potenciális költségvetési költekezés és vámháború következményeit, harmadrészt a dinamikus magyar béremelési tervek potenciális inflációs és költségvetési következményeit is elkezdték árazni.

Extra bevételhez juthatnak a kkv-k az MFB és az MVM összefogásával

Extra bevételhez juthatnak a kkv-k az MFB és az MVM összefogásával

Egy olyan új mikro-, kis- és középvállalati programot indított ma el az MFB és az MVM Optimum, amelynek keretében előbbi fix, euróalapú hitelt biztosít energiahatékonysági és zöld beruházások megvalósításához, utóbbi pedig ingyenes tanácsadással segít, hogy megszerezze a beruházásokat végrehajtó cégek Hitelesített Energiamegtakarításait, és ezért cserébe „extra” bevételt ajánljon fel nekik – derült ki a két állami cég hétfőn egyszerre bejelentett közleményeiből itt és itt.

Történelmi helyzet alakult ki Magyarországon a naperőmű forradalom miatt, és ez még csak a kezdet

Történelmi helyzet alakult ki Magyarországon a naperőmű forradalom miatt, és ez még csak a kezdet

Az elmúlt hetekben meghaladta Magyarországon a nyáron valaha mért legmagasabb áramfogyasztási csúcsot a naperőművek beépített teljesítőképessége, ami óriási változást jelent a villamosenergia rendszerben, és ez még csak a kezdet – derül ki a Portfolio átfogó elemzéséből. A magyarországi naperőmű forradalom világviszonylatban is az élbolyba helyez minket két lényeges mutatóban, és mindez egyúttal hatalmas kihívásokat is okoz a rendszer egyensúlyban tartása során.

Nagy változás jön a rezsicsökkentésben, több százezer háztartást érint majd

Nagy változás jön a rezsicsökkentésben, több százezer háztartást érint majd

November közepén egy új lakossági villamosenergia tarifatípust hoz létre az Energiahivatal, és ez a kulcsfontosságú döntés kinyitja majd az ajtót a merev lakossági rezsicsökkentési rendszer átalakítása előtt – derült ki a Portfolio minapi Energy Investment Forum konferenciáján. Ez azért lesz jelentős lépés, mert a most bruttó 36 forint körüli rezsivédett áramárból a legnagyobb tételnek, a 23,4 forint körüli rendszerhasználati díjaknak a megváltoztatását teszi lehetővé, ami várhatóan 2026-tól akár húsba vágó pénzügyi következményekkel is járhat több százezer háztartás számára. A fő cél ezeknek a díjaknak a mozgatásával az, hogy rávegyék az érintett kört az együttműködésre, azaz arra, hogy minél inkább napközben fogyasszanak villamosenergiát, amikor az egyébként is bőségesen és viszonylag olcsón áll rendelkezésre a naperőművek túltermelése miatt. Az ösztönzés további fontos eszköze lehet majd az, hogy a most 5 forintos energiadíj, azaz az elektron ára, is nagyot változhat napon belül akár 15 percenként, a piaci viszonyok függvényében.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Három nap alatt elesett egy kétmilliós nagyváros – Itt mégis mi történik?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.