Kabát Krisztián

Cikkeinek a száma: 19
Súlyos csapást mérhet Magyarország üzemanyagellátására, ha Trump beváltja a fenyegetőzését

Súlyos csapást mérhet Magyarország üzemanyagellátására, ha Trump beváltja a fenyegetőzését

Donald Trump vasárnapi kijelentése, miszerint másodlagos vámokat vetne ki azon országok Amerikába irányuló exportjára, amelyek orosz olajat importálnak, komoly gazdasági kockázatot jelenthet Magyarország számára. Jelenleg hazánk olajimportjának több mint 80 százaléka továbbra is Oroszországból származik, miközben jelentős értékben exportálunk termékeket az Egyesült Államokba. Amennyiben az amerikai elnök valóban életbe lépteti ezt az intézkedést, akár az is előfordulhat, hogy a Mol-nak rövid időn belül új, alternatív olajbeszállítót kell találnia. Bár a déli szállítási útvonal elméletileg elérhető, az ezen keresztül érkező olaj jóval magasabb költséggel jutna el Magyarországra, és kérdéses, hogy elegendő üzemanyagot lehetne-e belőle előállítani itthon és Szlovákiában. Ez könnyen az üzemanyagárak emelkedését eredményezheti, ami miatt a kormány ismét árkorlátozó intézkedéseket vezethet be. A korábbi tapasztalatok alapján azonban ez könnyen ellátási zavarokat, sőt, üzemanyaghiányt is okozhat a hazai töltőállomásokon.

Sokan lemondtak már róla, mégis ez az egyik legfelkapottabb erőforrás most a világon

Sokan lemondtak már róla, mégis ez az egyik legfelkapottabb erőforrás most a világon

A 2024-es év fordulópontot jelentett a földgáz világpiacán: a 2019–2023 közötti, válságokkal teletűzdelt időszak után ismét növekedési pályára állt a globális gázfogyasztás. A fosszilis energiahordozó iránti kereslet mintegy 2,7%-kal (115 milliárd köbméterrel) emelkedett világszinten, ami egy új, történelmi rekordot jelent. Ez a bővülés meghaladta a 2010-es évek átlagos növekedési ütemét, és egyértelmű fordulatot jelentett a COVID-időszak és az azt követő 2022-es energiaválság okozta visszaesés után.

Az egész csak üzlet? - Háttéralkukon keresztül profitálhat Trump és Putyin a háború végéből

Az egész csak üzlet? - Háttéralkukon keresztül profitálhat Trump és Putyin a háború végéből

Érdekes folyamatok kezdenek kibontakozni az orosz-ukrán béketervek mögött. Egyre valószínűbbnek tűnik ugyanis, hogy a megállapodásnak fontos része lehet egy amerikai-orosz energetika alku is. Mindezt úgy, hogy Donald Trump nem titkolt célja a globális amerikai energiadominancia megteremtése, ami viszont szöges ellentétben áll azzal, hogy újra nagy mennyiségű orosz energiahordozó kerüljön a piacra. Érdemes tehát közelebbről megvizsgálni, hogy miért és hogyan válhat előnyössé a békemegállapodás mind az Egyesült Államok, mind Oroszország számára.

Szicília - Az európai zöld átállás élő laboratóriuma

Szicília - Az európai zöld átállás élő laboratóriuma

Nem várt helyről kaphat lendületet az európai zöld átállás: Szicília, amely mára nem csupán turisztikai célpont, hanem a megújulóenergiás beruházások egyik éllovasa. A dél-olasz szigeten az olajfinomítókat és fosszilis alapú iparágakat egyre inkább felváltják a zöld energiaforrások, legyen szó bioüzemanyag-gyártásról, modern szélerőműparkokról vagy éppen csúcstechnológiás napelemgyártásról. A fenntarthatóság és az ipari innováció összekapcsolódása új távlatokat nyit a régió gazdasági és társadalmi fejlődésében. Az Európai Unió ambiciózus klímapolitikai céljaihoz igazodva Szicília számos innovatív projekttel szemlélteti azt, hogy miként járhat kéz a kézben a tisztaenergia-fejlesztés és a hagyományos iparágak átalakítása.

Trump és Putyin az EU feje fölött tárgyal az orosz gáz visszatéréséről - De mi lehet a háttérben?

Trump és Putyin az EU feje fölött tárgyal az orosz gáz visszatéréséről - De mi lehet a háttérben?

A Gazprom, egykor Európa egyik legmeghatározóbb gázkereskedelmi partnere, mára drámai hanyatlásnak indult. Az orosz energiacég exportja az európai piacra a 2022-es ukrán háború kitörését követően negyedére csökkent, ami miatt a vállalat milliárdos veszteségeket halmoz fel és tömeges elbocsátásokra kényszerül. Az EU elhatározása, hogy 2027-re teljesen leválik az orosz fosszilis energiahordozókról, alapjaiban írta át a Gazprom üzleti stratégiáját. A vállalat vezetősége alábecsülhette Európa elszántságát, és most kétségbeesetten keres új piacokat – ám a lehetőségek korlátozottak. Eközben az Egyesült Államok és Oroszország között titkos háttértárgyalások zajlanak az orosz gáz esetleges visszatéréséről az európai piacra egy esetleges fegyverszünet esetén. De vajon Európa hajlandó lesz visszalépni az orosz energiafüggőség árnyékába?

Itt van már az energiatárolói-kánaán, mégis geopolitikai kockázatot jelent

Itt van már az energiatárolói-kánaán, mégis geopolitikai kockázatot jelent

Az elektrifikációs folyamatok és az időjárás alapú energiatermelők elterjedése azt idézte elő, hogy egyre nagyobb szükség van az olyan technológiákra, amelyek segítenek az áramhálózatok stabilitásának fenntartásában. Nem véletlen tehát, hogy az elmúlt években fokozatosan egyre nagyobb szerepet kapnak az energiatárolói megoldások, hiszen ezek jelenthetik a jövőbeli áramhálózatok egyik sarokpontját. Azonban ahogy a technológia egyre fontosabbá válik, úgy nő a vele járó geopolitikai kockázat is, ugyanis Kína uralja a lítiumion alapú elektromos energiatárolók piacát, ami jelenleg a legelterjedtebb a tárolói lehetőségek között. Mindezt úgy, hogy számos egyéb, akár mechanikai, akár elektrokémiai megoldás is létezik már, amelyek sok esetben még hatékonyabbak is lehetnek a különböző tárolási feladatokra. Az energiatárolási irányairól és az üzleti kérdésekről is szó lesz a Portfolio április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciáján, további részletek és jelentkezés itt.

Japán csodafegyver? - Egy különleges módszer hozhat drámai fordulatot az EU energiapiacán

Japán csodafegyver? - Egy különleges módszer hozhat drámai fordulatot az EU energiapiacán

Az Európai Unió lépéskényszerben van: az iparának fellendítéséhez kiszámíthatóan érkező cseppfolyósított földgázt (LNG) kell beszereznie, méghozzá megfizethető áron. Megoldásként az EU a „japán modellhez” fordul, amely a múlt héten ismertetett nagyszabású brüsszeli energetikai csomag részeként az ázsiai ország több mint 50 éves LNG beszerzési stratégiáját másolná le. A módszer alapja a japán állam és a magánszektor szoros együttműködése, amely a cseppfolyósított földgáz teljes ellátási láncát érinti, gyakran külföldi befektetéseken keresztül. Ez a fajta megoldás egy stabil, alacsonyan árazott földgázellátást tesz lehetővé a szigetországnak, amire az EU-nak is igen nagy szüksége van, ha valóban erősíteni akarja a hazai vállalatok globális versenyképességét. Mindeközben az unió továbbra is elkötelezett a 2050-re kitűzött klímacélok mellett, ám az kérdéses, miként hangolható össze a hosszútávú LNG beszerzés a szigorú környezetvédelmi előírásokkal.

Drámai esésen van túl az európai gáz ára - Itt lehet a vége?

Drámai esésen van túl az európai gáz ára - Itt lehet a vége?

Szerda délutánra már 30%-os mínuszban is volt az európai gáztőzsdén (TTF) jegyzett gáz ára az idei év legmagasabb szintjéhez képest. Noha azóta visszakapaszkodott a 2025-ös mélypontjáról, az nem egyértelmű, hogy ez egy tartós trendforduló kezdete vagy csupán átmeneti korrekció zajlik, amelyet újabb csúcsok követhetnek. A zuhanáshoz számos tényező járulhatott hozzá, az enyhe időjárástól és az uniós intézkedésektől kezdve egészen a gázpiacot fokozatosan bekebelező piaci spekulációig. Írásunkban most mindezeket összeszedtük és megnéztük, hogy milyen jövő várhat az európai gázpiacon jegyzett fosszilis energiahordozóra.

Felforgatná Brüsszel az európai árampiacot, mielőtt még rászakad a zöld átállás

Felforgatná Brüsszel az európai árampiacot, mielőtt még rászakad a zöld átállás

Alapvető változtatásra van szükség az európai villamosenergia piac működési kereteiben, létre kell hoznia a tagállamoknak egy ún. E-eszközt, amely méltányos árazást kínálva belép az áramtermelők és az elosztók közé, hogy megfelelő anyagi ösztönzőket kínáljon, különben sérülhet az ellátásbiztonság, és a fogyasztókra is túl nagy terhek hárulhatnak – ezt szorgalmazza az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) friss anyaga, amely lényeges építőkocka lesz az Európai Bizottság jövő héten megjelenő Tiszta Ipari Megállapodásához, és a megfizethető energiaárakról szóló cselekvési tervéhez. A Brüsszelben készülő jelentős árampiaci változásokat a Portfolio kiemelt figyelemmel követi, ezért egyrészt bemutatjuk az EGSZB javaslatának lényegét, másrészt meghívtuk az Európai Bizottság egyik magasrangú illetékesét az április 8-i Vállalati Energiamenedzsment konferenciánkra, aki az energiaárak leszorításával kapcsolatos új stratégiáról beszél. Az eseményre itt lehet regisztrálni.

A labor, ami magát működteti és közben megoldja az energiaválságot?

A labor, ami magát működteti és közben megoldja az energiaválságot?

A mesterséges intelligencia (AI) a 21. század legnagyobb dobásának tűnik: új, forradalmi utakat nyit a tudomány, az ipar és a mindennapi élet területén egyaránt. Az energiaipar sem maradhat ki ebből a gyorsuló fejlődésből, sőt, az AI már most elképesztő eredményeket hoz a kutatás-fejlesztésben, a termelés optimalizálásában és a költségek csökkentésében. Hogyan lesznek hatékonyabbak az akkumulátorok? Felgyorsíthatja-e az AI a tesztelési folyamatokat? Milyen szerepe lehet a gigantikus adatbázisoknak és digitális ikreknek az áttörő innovációk születésében? A következő évtized választ adhat ezekre a kérdésekre, és nem túlzás azt állítani, hogy a tét óriási: az AI segítségével a tiszta energia forradalma új lendületet vehet.

Beszakadt a gáz ára Európában! - Elképesztő ok húzódik meg a háttérben

Beszakadt a gáz ára Európában! - Elképesztő ok húzódik meg a háttérben

Három nap alatt, péntek reggelig, 17%-kal zuhant az Európában irányadó holland TTF-en a gázár, amelyben jelentős szerepe lehet annak, hogy előtte történelmi csúcsra ugrott a spekulatív nettó gázvételi pozíciók darabszáma, amelyek egy részét a jelek szerint hirtelen zárni kezdték a befektetők. Elképzelhető, hogy ezt szándékosan akarták elérni vezető európai döntéshozók, ezért meglebegtették a sajtóban, hogy visszatérhet a gázársapka Európában, illetve lazíthatják a kötelező gáztároló feltöltési célokat. Utóbbira építve sok spekulatív szereplő halmozhatott fel pozíciókat, tudva, hogy a tagállamoknak bármi áron el kell érni a célokat, most azonban ez a hit meginoghatott, elindítva a pozíció zárási hullámot. Ezt akár fel is erősítheti a meginduló amerikai-orosz tárgyalás az ukrajnai békéről. Pénteken reggel 50 euró/megawattóra alá bukott a gázár, de ez még mindig nagyon magas, a 2010-2020 közötti évtized átlagának a 2,5-szerese.

Útvesztőbe került az európai elektromos autópiac - Van-e belőle kiút?

Útvesztőbe került az európai elektromos autópiac - Van-e belőle kiút?

Alapvető kihívások sokaságával szembesült az elmúlt években az európai belsőégésű- és elektromos járműipar, amelyekre úgy tűnik, hogy egyelőre nem, vagy csak részben vannak meg a válaszok; és mindez a termelés visszafogásában és áthelyezésében, illetve elbocsátásokban is jelentkezik a mindennapi híráramlásban. Érdemes ezekből egy kicsit kitekinteni, és megvizsgálni, hogy mennyire jelentős az autóipar súlya Európában, milyen tendenciák mutatkoznak az elektromos autószektorban, és melyek azok a főbb kihívások, amelyekre sürgősen meg kellene találni a megfelelő válaszokat. Ha nem sikerül összehangolni az "európai értékeket" a globális piac tempójával egy átfogó stratégia keretében, akkor a kontinens könnyen a saját, szigorú szabályozási szándékai és a dinamikusabb, kevésbé kötött - sokszor masszív állami támogatással operáló - versenytársak közé szorulhat.

Másfél éves csúcsra ugrott a gázár, de van egy ennél is komolyabb vészjelzés a piacon!

Másfél éves csúcsra ugrott a gázár, de van egy ennél is komolyabb vészjelzés a piacon!

Új, másfél éves csúcsra ugrott a földgáz ára a holland TTF gáztőzsdén. Eközben a 2025 nyári határidős jegyzések közel 6 eurós prémiumot mutatnak a 2025/26-os téli szállításokhoz képest – pedig a szezonális mintázatok alapján ennek éppen fordítva kellene lennie. Eközben az Európai Unió gáztárolói március végére a teljes kapacitás 36%-ára csökkenhetnek. Noha az EU kötelező betárolási szabályozása az ellátásbiztonságot hivatott biztosítani, a piac éppen ezért kényszervásárlásokra számít a tagállamok részéről, ami spekulatív mozgásokat eredményez a gázpiacon. A kereskedők a magas árakon történő beszerzést kockázatosnak láthatják, ami kezelési intézkedések hiányában akár ellátásbiztonsági problémákhoz is vezethet.

Trump meghirdette az amerikai energia

Trump meghirdette az amerikai energia "felszabadítási" tervét: cél a globális dominancia

Az Egyesült Államok új elnöke jelentős energiapolitikai fordulatot tervez, amely a fosszilis energiahordozók kitermelését és exportálását helyezi előtérbe. A beiktatását követően aláírt elnöki rendeletek fő célja az energiakitermelés felgyorsítása: ezt az engedélyezési eljárások egyszerűsítésével és a környezetvédelmi szabályok lazításával kívánja elérni Trump, miközben a megújuló energiaforrásokat teljesen figyelmen kívül hagyja. Az új stratégia nemcsak belföldi növekedést, hanem a nemzetközi kereskedelmet is célozza, mivel az amerikai energiaexport a külpolitikai befolyás növelésének kulcsává válhat.

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Tarol a mesterséges intelligencia, de miből lesz rá energia?

Miközben a mesterséges intelligencia (AI) szédítő gyorsasággal válik a mindennapjaink részévé – elég csak a ChatGPT-re vagy az önvezető autókra gondolni –, addig a háttérben egyre nagyobb problémát jelent az adatközpontok és a chipek gyártásának óriási energiaigénye. Az AI alapú rendszerek már ma is jelentős mennyiségű villamosenergiát fogyasztanak, és az előrejelzések szerint ez a szám a következő években akár meg is duplázódhat. Mindez ráadásul egybeesik azzal, hogy globálisan egyre több terület – a közlekedéstől kezdve a fűtésen át számos ipari folyamatig – elektrifikálódik. A helyzet egyszerre vet fel technológiai és energetikai kérdéseket: miként lehet biztosítani azt, hogy az adatközpontok energiaigénye fenntartható módon legyen kielégítve, és ne járjon drámai mértékű szén-dioxid-kibocsátás növekedéssel? A megújuló energiaforrások mellett egyre többen szorgalmazzák az atomenergia újbóli előtérbe helyezését, miközben a fosszilis energiahordozók sok országban továbbra is a szükségszerű megoldást jelentik. Ebben az energiapiaci küzdelemben ráadásul nemcsak a környezeti, hanem a geopolitikai és biztonsági szempontok is kulcsfontosságúak. A tét óriási: a mesterséges intelligenciával átitatott modern társadalom működtetése és a klímacélok jövője egyre szorosabban függ egymástól.

Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Nagy változás vár több százezer háztartási napelemesre! - Összeszedtük a lényeget az új jogszabályokról

Jelentős változások elé néznek a napelem-tulajdonosok Magyarországon, mivel a kormány egy új adatszolgáltatási rendszert vezet be, amely közel 300 ezer HMKE tulajdonost érint. Az új rendszerben az inverterek részletes műszaki specifikációit, valamint a fogyasztás- és termelés adatait is le kell jelenteni egy központi adatközpontnak - derül ki a jogszabályokból. Bár a kormány az ellátásbiztonságot és a hálózati stabilitást említi célként, a rendszer komoly adatvédelmi és anyagi kérdéseket is felvet. De vajon mikor lép életbe az új szabályozás és mit jelent mindez a napelem tulajdonosoknak? Az alábbiakban ezeket is összeszedtük.

Fontos változásra készül a kormány a napelemeseknél, ami a rezsivédelmet is érinti

Fontos változásra készül a kormány a napelemeseknél, ami a rezsivédelmet is érinti

Lényeges változtatást tervez a kormány a lakossági és vállalati naperőművek hazai pénzügyi elszámolása terén, hiszen származási garanciát lehet majd kiállítani a háztartási méretű kiserőművek által a hálózatba betáplált áramtermelés után. Ez az érintett cégeknek és az állami MVM-nek tényleges plusz bevételt jelent majd, így utóbbi kevesebb rezsivédelmi kompenzációt kérhet majd az állami rezsialapból. A kormány által társadalmi egyeztetésre kitett rendelettervezet ezek mellett új lehetőségeket nyit az energiatárolás és a származási garanciák nemzetközi kereskedelme terén is.

Bejelentette Zelenszkij: régiókra bontják az ukrán energiahálózatot - mi áll a háttérben?

Bejelentette Zelenszkij: régiókra bontják az ukrán energiahálózatot - mi áll a háttérben?

Ukrajna egy új megoldással régiókra osztaná fel az országos szintű energiahálózatát. Az "energiafüggetlenségi útlevélre" keresztelt koncepció lényege, hogy az energetikai infrastruktúrát több részterületre bontják, amelyek szükség esetén önállóan is képesek lennének ellátni az adott régióhoz tartozó felhasználókat a helyi termelésből. Az új tervek mellett egy korábbi elképzelést is leporoltak, ami Ukrajnát az európai régió egyik energetikai nagyhatalmává emelheti fel.

Jócskán emeli a kormány a céges áram jövedéki adóját, közben örülhet a lakosság

Jócskán emeli a kormány a céges áram jövedéki adóját, közben örülhet a lakosság

Több, az energetikai szektort érintő módosítás jelent meg tegnap éjjel a Magyar Közlönyben, így a jövedéki adóról és személyi jövedelemadóról szóló törvényeket módosító jogszabályok is – szúrta ki a Portfolio. A lényeges változások közé tartozik bizonyos energiatermékek jövedéki adójának megemelése, valamint két olyan új, az Szja. törvényben eddig hiányzó passzus beemelése, ami a lakossági energiatermelésből- és energia megtakarításból származó bevételek adózását tisztázza.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.