FONTOS Trump vámjai egészen Magyarországig zavarhatják az európai gazdákat
Mohos Kristóf

Mohos Kristóf

Mohos Kristóf 2020 óta dolgozik részvényelemzőként a Portfoliónál, közgazdász mesterdiplomáját nemzetközi képzés keretein belül 2022-ben szerezte (summa cum laude). Munkája során elsősorban a legaktuálisabb részvénypiaci trendekkel és energetikai témákkal foglalkozik, illetve a fontosabb árupiaci termékekkel (például arany, urán, réz) és a kínai részvénypiaccal kapcsolatban publikál elemzéseket.
Cikkeinek a száma: 409
220 milliárd forintot fizethet ki a Mol – Mutatjuk, ki mennyit kap belőle

220 milliárd forintot fizethet ki a Mol – Mutatjuk, ki mennyit kap belőle

A befektetőket és az elemzőket is meglepte, hogy milyen magas osztalék kifizetésére tett javaslatot a Mol igazgatósága, ennek meg is lett az eredménye, nagy emelkedésbe kapcsolt az árfolyam. A friss fejlemény miatt több kérdés is felmerül: kik részesednek a gigantikus, 220 milliárd forint feletti kifizetésből? A közel 9 százalékos osztalékhozam mennyire számít erősnek a magyar mezőnyben és a régiós versenytársak között? A most megindult rali miatt ráadásul a technikai kép is nagyon izgalmasan néz ki a Molnál.

Bődületes osztalék kifizetésére készül a Mol

Bődületes osztalék kifizetésére készül a Mol

A Mol a BÉT oldalán tette közzé, hogy alap és rendkívüli részből álló, 220 milliárd forint fölötti osztalékot fizethet a tavalyi eredménye után a részvényeseknek, ami magasabb, mint az elmúlt év osztaléka - igaz, a 2021-es és '22-es számokat nem múlja felül. Az alap- és rendkívüli osztalék javaslat összesen 275 forint részvényenkénti osztalékot tesz ki, ami a jelenlegi árfolyamon számolva 9,2 százalékos osztalékhozamot jelent.

Összegyűltek a viharfelhők a benzinkutak felett

Összegyűltek a viharfelhők a benzinkutak felett

Nemrég egy fontos lélektani határt lépett át a benzin ára a hazai kutakon, hiszen sok helyen már 5-össel kezdődik a számláló a benzin literenkénti jegyzésénél. Az elmúlt napokban azonban látványosan megtorpant a meredek áresés, és úgy tűnik, hogy 600 forint körül ragadhat a benzin ára. Ez persze nem véletlen, sőt, akár ismét elindulhat felfelé a jegyzés, a korábbi áresést elősegítő piaci hatások ugyanis fordulni látszanak, ráaádásul ma egy olyan amerikai szankció is hatályba lépett, amit az egész régió üzemanyagpiaca megérezhet.

Megindult a nagy rotáció a tőzsdéken – Mutatjuk, mit javasolnak a profik

Megindult a nagy rotáció a tőzsdéken – Mutatjuk, mit javasolnak a profik

Az elmúlt években egyszerű volt a recept a tőzsdéken: nehezen tudott bakot lőni az a befektető, aki folyamatosan Amerika vezető vállalataiba vagy részvényindexeibe fektette a pénzét. Az idei év elején viszont valami megváltozott. Donald Trump beiktatását követően az amerikai elnök számos olyan intézkedést tett vagy helyezett kilátásba, amelyek alapjában rengették meg a befektetői bizalmat, tették kérdésessé a növekedési kilátásokat és hozták ismét előtérbe az infláció kérdését. A tőkepiacok pedig reagálnak: elindult a Nagy Rotáció a tőzsdéken, már nem Amerika a kivételes sztár, hosszú évek után ismét hatalmas pénztömeg keresi a helyét a globális részvénypiacokon. A Société Générale legfrissebb, több eszközosztályra kiterjedő befektetési stratégiája a legfontosabb kérdésre keresi a választ, azaz: mibe kell fektetni, hogy túléljük a Nagy Rotációt? Az elemzés számos izgalmas lehetőséget felvillant.

Szemfelnyitó ábrákat mutatunk a világunkat fenyegető egyik legnagyobb veszélyről

Szemfelnyitó ábrákat mutatunk a világunkat fenyegető egyik legnagyobb veszélyről

A globális felmelegedés egy érzékeny és megosztó téma. Még mindig vannak olyanok (egész magas társadalmi körökben is), akik tagadják a klímaváltozást, míg a másik oldalon vannak olyan szélsőséges klímaszorongók, akik számára a bolygópusztulás az elsődleges érv amellett, hogy miért ne vállaljanak gyermeket. Ha legalábbis az első szintet megugorjuk és nem invalidáljuk ezt a világformáló tendenciát, akkor sem vagyunk még olyan sokkal beljebb, hiszen könnyen bonyolódhatunk parázsvitákba arról, hogy mégis kinek a felelőssége ez az egész. Hogy mégis ki tehet arról, hogy gyermekeink jövője egyre bizonytalanabbá válik. Vagy hogy ki tehetett róla a múltban. Vagy hogy ki tehetne ellene. Annak érdekében, hogy az emberek tájékozottan vitatkozhassanak a globális kibocsátások összetett problémájáról, érdemes ismerni a fontosabb trendeket.

Amiről szinte senki nem beszél: érik a fordulat az izgalmas befektetésnél

Amiről szinte senki nem beszél: érik a fordulat az izgalmas befektetésnél

Az elmúlt hónapokban több kedvezőtlen fejlemény is borzolta a kedélyeket a zöld átálláshoz nélkülözhetetlen urán piacán: Kínában berobbant a DeepSeek mesterséges intelligencia modellje, ami megkérdőjelezte az adatközpontok magas energiaigényének narratíváját, ráadásul Donald Trump amerikai elnök vámpolitikája is fokozta a bizonytalanságot a piacon. A befektetők azonnal reagáltak, az urána ára beszakadt. A fundamentumok és a kereslet-kínálati kilátások ismeretében viszont arra lehet következtetni, hogy erőteljes túlreagálásról van szó, az áresés pedig vonzó beszállási lehetőséget jelenthet azoknak a befektetőknek, akik nem riadnak vissza a heves piaci mozgásoktól. Elemzésünkben több izgalmas lehetőséget is megvizsgálunk, amiken keresztül a befektetők kivehetik a részüket az urán-sztoriból.

Mutattunk egy olcsó részvényt, el is szállt az árfolyama

Mutattunk egy olcsó részvényt, el is szállt az árfolyama

Januári elemzésünkben felhívtuk a figyelmet az egyik legizgalmasabb tőzsdei narratívára, azaz a lengyel részvénypiacban rejlő lehetőségekre. Eddig úgy néz ki, hogy igazunk volt: elérkezett a fordulat, és a csökkenő trendből kitörve nagyon komoly ralit produkált idén a lengyel tőzsde. A legfontosabb vállalatok közül egy olyan részvénnyel foglalkoztunk, amely nem elég, hogy a nagypapírok közül messze a legmagasabb osztalékhozammal rendelkezik, de az árazás is nagyon kedvezően alakult. Most pedig a technikai kép is nagyon izgalmas szintre került, amit ha sikerülne áttörni, akkor könnyen folytatódhatna a szárnyalás.

Beintett a világnak az akkumulátorokhoz használt kritikus anyag legnagyobb kitermelője - Hogy lehet ezen pénzt keresni?

Beintett a világnak az akkumulátorokhoz használt kritikus anyag legnagyobb kitermelője - Hogy lehet ezen pénzt keresni?

A karbonsemlegesség elérésének egyik alapköve az elektrifikáció elterjedése, az elektromos autók akkumulátorainál pedig még sokáig lesz kulcsfontosságú nyersanyag a kobalt. A kobalt egy kritikus nyersanyag, hiszen nemcsak nélkülözhetetlen a fontos technológiák számára, de a jövőben jelentős ellátási hiány léphet fel, ráadásul egy rendkívül koncentrált piacról beszélünk, ahol például egy fontos termelőország export-korlátozása az árak megugrását eredményezheti. Nem indokolt itt a feltételes mód, hiszen pontosan ez történt: a messze legfontosabb kitermelő Kongói Demokratikus Köztársaság 4 hónapos kiviteli tilalmat rendelt el, amire hevesen reagált is az árfolyam. Adódik az izgalmas kérdés: befektetőként hogyan vehetjük ki a részünket a sztoriból?

Itt a kritikus anyag, ami nélkül bajba kerülhet az európai fegyverkezés – Mutatjuk az év egyik legizgalmasabb befektetését!

Itt a kritikus anyag, ami nélkül bajba kerülhet az európai fegyverkezés – Mutatjuk az év egyik legizgalmasabb befektetését!

Felpörögtek az események az orosz-ukrán fronton, a Donald Trump amerikai elnök vezette béketárgyalások margóján pedig nagyon erős üzenetek fogalmazódtak meg, amelyek beindították Európa felfegyverzését. Egészen grandiózus méreteket öltő költekezésre lesz szükség, ha tartani akarják az országok a belengetett célokat, a piac pedig azonnal reagált, és kilőttek a védelmi vállalatok részvényei. Az egyértelmű nyertesek árfolyamai tehát már az egekben, de a második sorban van egy nagyon izgalmas befektetési lehetőség, amin keresztül meg lehet még játszani a tőzsdéken az EU-s militarizációt, ráadásul erről nagyon kevesen beszélnek, és még az árfolyamok sem szálltak annyira el, és a célárak is nagyon biztatóak.

Így lehet sok pénzt keresni Trump mestertervén!

Így lehet sok pénzt keresni Trump mestertervén!

Első ránézésre furcsának tűnhetett Donald Trump újkeletű ragaszkodása a ritkaföldfémekhez, de ha közelebbről megvizsgáljuk a helyzetet, akkor meg lehet éteni az amerikai elnököt: egy olyan anyagcsoportról van szó, ami nélkülözhetetlen többek között a hadiipar számára, ráadásul földrajzilag nagyon korlátolt módon zajlik a kitermelése, ami komoly fegyvertény lehet a jövőben a geopolitikai érdekérvényesítés során - márpedig Kína a messze legnagyobb kitermelő jelenleg. Trump ezt felismerve nagy horderejű tárgyalás-sorozatba kezdett a kritikus ásványkincsek beszerzésének diverzifikációjáról, ami végső soron akár az orosz-ukrán háború lezárásához is vezethet. A ritkaföldfémek tehát központi szerepet kaptak a geopolitikában, most pedig megnézzük, hogy befektetőként hogyan vehetjük ki a részünket ebből a világformáló megatrendből.

Nem csak bitcoinból épül a kriptovilág fővárosa – Négy izgalmas befektetési lehetőséget is mutatunk

Nem csak bitcoinból épül a kriptovilág fővárosa – Négy izgalmas befektetési lehetőséget is mutatunk

Ma este rendezik Amerikában az első kriptovaluta-csúcstalálkozót, ahol Donald Trump mellett az iparág legfontosabb szereplői is jelen lesznek. A tét nem kicsi: az amerikai elnök megígérte, hogy a "kriptovilág fővárosává" teszi az Egyesült Államokat, ehhez pedig egy stratégiai tartalékalapot is létrehoznak, erről lesz szó a mai eseményen. Ami a legizgalmasabb: Trump közölte, hogy az alapban a bitcoinon kívül benne lesz az ethereum, az ripple, a solana és a cardano kriptoeszköz is. Az árfolyamok elszálltak a hírre, de a ma este várható bejelentések nyomán akár még komolyabb rali is indulhat ezeknél a kriptóknál. Elemzésünkben megnézzük, hogy mit érdemes tudni a projektekről, és arra is kitérünk, hogy milyen hosszú távú hatásai lehetnek a tartalékalap létrehozásának.

Mi történt a benzinkutakon?

Mi történt a benzinkutakon?

Meredek fordulatot láthattunk a hazai üzemanyagok árában, nagyot esett a benzinnek és a dízelnek is a jegyzése az elmúlt hetekben, a kedvező áralakulást elsősorban a piaci folyamatok okozták. Adódik a kérdés: hogy állunk most a régióban, már nem túl drága a magyar benzin? Bár a rendkívül kedvezően alakuló forint-árfolyamnak és olajárnak köszönhetően nagy esést tapasztaltunk a benzin árában, azért nem lehet felhőtlen az autósok öröme.

Ez lehet Donald Trump mesterterve: mindennél értékesebb kincseket rejt Ukrajna

Ez lehet Donald Trump mesterterve: mindennél értékesebb kincseket rejt Ukrajna

Ritkaföldfémek. Pár héttel ezelőttig nem gyakran futottunk bele ebbe a kifejezésbe, mostanra viszont nagyon úgy tűnik, hogy kulcsszerepet kapnak ezek a kritikus nyersanyagok az orosz-ukrán háború rendezésében. De egyáltalán mik azok a ritkaföldfémek, és miért ilyen fontosak Trump számára? Hol van rájuk szükség, és mi velük kapcsolatban a legnagyobb probléma? Hogyan jön be Kína a képbe, és miért vezethet az egész nyersanyag-biznisz egyenesen a kétpólusú világrend felé? A jövő nagy háborúi dúlhatnak emiatt, de már késő lenne bármit is tenni? Súlyos kérdések. Ezekre keressük a választ.

Itt az újabb rekord az Alteónál!

Itt az újabb rekord az Alteónál!

Közzétette negyedik negyedéves gyorsjelentését az Alteo: a friss számok ismeretében elmondható, hogy a mérséklődő energiapiaci árkörnyezetben is sikeresen haladt stratégiája megvalósításával a társaság, túlteljesítve a 2022-26-os időszakra vonatkozó célkitűzéseit. A most lezárt negyedévben mind árbevétel, mind EBITDA tekintetében jelentősen felülteljesítette az összehasonlító időszak eredményeit az Alteo, így mindkét soron sikerül felülteljesíteni a tavalyi évet, az árbevételben új éves rekord született.

Itt a szuperbuborék, jön a nagy zuhanás a tőzsdéken?

Itt a szuperbuborék, jön a nagy zuhanás a tőzsdéken?

Jeremy Grantham még 2022 januárjában figyelmeztetett arra, hogy egy szuperbuborék alakult ki a tőkepiacokon, ami hamarosan kipukkanhat. Jött is az esés, csakhogy a mesterséges intelligencia őrület megakasztotta ezt a folyamatot, és új lendületet adott a tőzsdéknek. A guru most ismét figyelmeztet: szerinte az amerikai részvénypiac súlyos korrekcióra érett meg, miközben az AI-láz csak tovább fújja a lufit. A szakember szerint a részvények túlértékeltek, ráadásul a történelem azt mutatja, hogy minden fontos új technológia körül buborék alakul ki, ami végül kipukkan. Azt is elárulta, hogy szerinte mibe érdemes fektetni egy ilyen bizonytalan helyzetben.

Ez a befektetés az aranynál is nagyobbat szólhat - Mutatjuk, hogyan lehet beszállni!

Ez a befektetés az aranynál is nagyobbat szólhat - Mutatjuk, hogyan lehet beszállni!

Aki az arany történelmi csúcsról csúcsra járó grafikonjára ránézve úgy érzi, hogy lemaradt erről a lehetőségről, annak itt a jó hír: van egy könnyen elérhető tőzsdei befektetési forma, ahol nem elég, hogy általában az aranynál is meredekebb emelkedést szoktunk látni bikapiac esetén, hanem a nemefémmel ellentétben itt még messze vannak a történelmi csúcsok.

Mutattunk egy olcsó részvényt, el is szállt az árfolyama

Mutattunk egy olcsó részvényt, el is szállt az árfolyama

Két héttel ezelőtti elemzésünkben felhívtuk a figyelmet az egyik legizgalmasabb tőzsdei narratívának, az AI-sztorinak a változására és egy potenciális fordulatra. Nagyon úgy néz ki, hogy ez a fordulat már el is kezdődött, az eddigi sztárok ugyanis az Nvidiával az élen látványosan alulteljesítenek, miközben új fiúk jelentek meg "a gáton". Na persze, annyira nem újak azok a fiúk: évek óta vaskos profitot termelő tech-óriásokról beszélünk, akik most úgy tűnik, hogy szeretnék átvenni az irányítást az eddigi AI-vezérektől. Ráadásul a felkelést vezető részvény árfolyama egy évekig tartó csökkenő trendből is kitört, de az is jó hír a befektetők számára, hogy a részvény továbbra is rendkívül olcsó, és a szakértők is egymásra kontrázva húzzák felfelé a várakozásaikat.

Jelentett a Mol: házi feladat elvégezve

Jelentett a Mol: házi feladat elvégezve

Ma hajnalban közzétette a 2024. évi negyedik negyedéves gyorsjelentését a Mol: a legfrissebb számok alapján azt láthatjuk, hogy az olajcég egyre inkább tér vissza a normalitásba, azaz az orosz-ukrán háború kirobbanása okozta energiaválság előtti teljesítményhez. A friss számok tehát messze vannak azoktól az eredményektől, amiket a rendkívül magas energiaár-környezetben tudott hozni a társaság, ráadásul az elmúlt hónapokban több tekintetben is kedvezőtlenül alakultak a fundamentumok a Mol körül: elég csak a csökkenő olajárakra, a finomítói prémiumok csökkenésére és a szezonálisan alacsony keresletre gondolni, ami a fogyasztói szolgáltatások szegmens eredményén mutatkozott meg. A másik oldalon viszont növelte az eredményt a megugró gázár és a Brent-Ural árkülönbözet emelkedése, mindezekkel a háttérben egészen erős negyedévet tudott zárni az olajcég.

Az egész éves teljesítmény ismeretében fontos kiemelni, hogy a Mol a fontosabb sorokon elérte a 2024-re kitűzött céljait, a 2025-ös üzleti évre pedig a tavalyihoz nagyon hasonló várakozásai vannak.

Eljött a Mol nagy napja – Megtették tétjeiket a profik

Eljött a Mol nagy napja – Megtették tétjeiket a profik

Péntek hajnalban érkeznek a Mol friss negyedéves számai: az elemzői várakozások alapján 2024 negyedik negyedéve kiegyensúlyozottan alakulhatott az olajcég számára, a feldolgozás-kereskedelem (Downstream) és a kutatás-termelés (Upstream) üzletágak is aránylag jól szerepelhettek a némiképp romló iparági környezetben. Az elemzők szerint a negyedik negyedév bár 2023 Q2 óta a leggyengébb időszak lehetett a Mol számára, azonban így sem fog szégyenkezni az olajcég, a várt eredmény hosszú távon nézve kifejezetten erősnek mondható.

Nagy fordulat készül a mesterséges intelligenciában – Mutatjuk, kik lehetnek a nyertesek

Nagy fordulat készül a mesterséges intelligenciában – Mutatjuk, kik lehetnek a nyertesek

A ChatGPT 2022 novemberi bemutatása óta a mesterséges intelligencia a legforróbb sztori a részvénypiacon. Az Nvidia vezetésével a chipgyártó és az AI-infrastruktúrához köthető amerikai óriáscégek uralják a címlapokat, most viszont úgy néz ki, hogy alaposan átalakulhat a vezető tőzsdei narratíva: megjelent ugyanis Kínában a DeepSeek, a versenytársakéhoz képest sokkal olcsóbb AI pedig azonnal az ázsiai technológiai vállalatok felé terelte a befektetők figyelmét. Elindult tehát egyfajta átárazódás az AI-sztoriban, ráadásul a szakértők is egyre optimistábbak a kínai AI jövőjével kapcsolatban. Már csak az a kérdés, hogy mit tudnak ezek a kínai nagyágyúk, mire számíthatunk az új modellektől, és a profik szerint is jó ötlet-e most beléjük fektetni.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.