"Nincs jobb ajánlat az asztalon", mint az orosz vezetékes gáz, ezért nem mond le róla a kormány, de közben nagy reményekkel tekint a romániai Neptun Deep gázmezőből meginduló gázkitermelésre is – többek között ezekről beszélt a hétfői bukaresti gázkonferencián Szijjártó Péter. Az üzenetek fontos előzménye, hogy Románia a jelek szerint blokkolni készül az MVM romániai felvásárlását az orosz gázzal kapcsolatos félelmek miatt.
Nem várható holnap drágulás a hazai benzinkutakon - írja a holtankoljak.
A Török Áramlat „jelenleg a magyar földgázellátás biztonságának garanciáját jelenti", amelyen keresztül tavaly rekordmennyiségű, 7,6 milliárd köbméter földgáz érkezett hazánkba, és mivel az ellátásbiztonság mellett az alacsony gázárakat is ez a vezeték garantálja, ezért ezt a vezetéket soha nem adjuk fel – hangsúlyozta szombati Facebook-videójában Szijjártó Péter.
Amiatt, hogy januártól kiesett az orosz gáz ukrajnai tranzitja, nőttek a Török Áramlat gázvezetékre leselkedő veszélyek, de amíg utóbbi rendben üzemel, addig Magyarország jól jár a helyzettel; annak a szlovák fenyegetésnek viszont nincs realitása, hogy blokkolják az áramexportot Ukrajna felé – ezeket hangsúlyozta a Portfolio-nak nyilatkozó öt ukrajnai, magyarországi és brüsszeli energiapiaci szakértő az elmúlt hetek példátlan ukrán-szlovák szócsatája után. A feszültség mára tervezett csillapítása elmarad, hiszen Robert Fico szlovák miniszterelnök elutasította, hogy Kijevbe látogasson Volodimir Zelenszkij ukrán elnök meghívására. A régiós gázellátási helyzet alakulása a magyar gazdasági kilátások szempontjából is kiemelt jelentőségű, amelyet jól érzékeltet az, hogy ma reggel Orbán Viktor kormányfő külön is beszélt róla, és leszögezte, hogy a magyar gazdaság ütőerének számító Török Áramlatnak mindenképpen működnie kell, különben borulnak a kormány gazdasági tervei.
A szlovák-ukrán heves szópárbaj mellett fontos hír érkezett kedden délután a magyar földgázhálózat rendszerüzemeltetőjétől, az FGSZ-től, amely arra utal, hogy Magyarországon jöhet át annak az orosz gáznak egy része, amely kiesett a szlovák gázimportból amiatt, hogy újév elején leállt az ukrán gáztranzit. Ez afelé mutat, hogy az ukrajnai tranzit kiesésén plusz pénzt (tranzitdíjat) kereshet Magyarország, hogy kisegítse északi szomszédját.
Az Egyesült Államok működésképtelenné akarja tenni a Török Áramlat gázvezetéket - jelentette ki Szergej Lavrov orosz külügyminiszter keddi moszkvai évértékelő sajtótájékoztatóján.
Bár az elmúlt napokban láthattunk egy kisebb megnyugvást az európai gázpiacon, ma azonban ismét felpattant a jegyzés a holland TTF gáztőzsdén, a hirtelen kitört pánik mögött több ok is meghúzódik.
Az orosz védelmi minisztérium hétfő délelőtt azt közölte, hogy dróntámadási kísérlet érte a Török Áramlat gázvezeték közelében található kompresszorállomást az oroszországi Krasznodar régióban. Bár az incidens nem okozott fennakadást a létesítmény működésében, ráirányította a figyelmet a földgázszállítás biztonságának kérdésére. Szijjártó Péter a Facebook-oldalán reagált a hírre, hangsúlyozva a szállítási útvonalak biztonságának és zavartalan működésének tiszteletben tartását.
Folytatódik, sőt egyre csak durvul a Robert Fico szlovák miniszterelnök és Volodimir Zelenszkij ukrán elnök közötti kommunikációs párbaj, amely folyamatosan az energiaellátás körül is kering a személyeskedő beszólások mellett.
Az orosz védelmi minisztérium hétfő délelőtti bejelentése szerint kilenc ukrán drónt lőttek le, amelyek a Török Áramlat gázvezeték infrastruktúráját célozták meg a dél-oroszországi Krasznodar régióban található kompresszorállomás környékén, de a létesítmény működésében nem keletkezett fennakadás, és személyi sérülés sem történt. Független forrásból egyelőre nem erősítették meg, hogy az eset tényleg megtörtént, és így történt.
"Putyin elnök úr garantálta, hogy teljesíteni fogják a vállalásaikat" az ukrajnai gáztranzit kiesése mellett is – mondta Robert Fico egy pénteki parlamenti meghallgatáson az évi 3 milliárd köbméteres orosz-szlovák hosszú távú gázszállítási szerződésből adódó orosz kötelezettségre utalva. A szlovák miniszterelnök azt is hozzátette, hogy ez a Török Áramlaton keresztül elvileg lehetséges lenne, de ott kapacitás korlátok vannak, így egyelőre a gáztárolók intenzívebb felhasználásából fedezik a gázigényeket, így teljes mértékben megerősítette a Portfolio ma reggeli helyzetelemzését. Közben az ukrán külügyminisztérium újra visszaszólt a szlovákoknak, akik az ukrán tranzit leállítására panaszkodtak, hogy a probléma Oroszországgal, és "bizonyos politikusokkal" van, akik nem hajlandók lemondani az orosz gázról.
Az orosz Gazprom energiaipari óriás szerdán közölte: moszkvai idő szerint 8 órától, vagyis magyar idő szerint 6 órától leállították az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázexportot, mivel lejárt az erről szóló tranzitmegállapodás.
Szerbia több orosz gáz vásárlását kérte a most zajló gázbeszerzési tárgyalások során orosz partnerétől – jelezte pénteken a szerb miniszterelknök-helyettes az orosz TASZSZ-nak adott válaszában.
Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő szerint Vlagyimir Putyin orosz elnök több alkalommal is adott tájékoztatást a kormánynak arról, hogy Kijev támadásra készül gázvezetékek ellen – közölte az orosz állami hírügynökség, a TASZSZ.
Nagy a veszélye annak, hogy az orosz gáz ukrajnai tranzitja év elejétől megszakad, ezért kísérleti jellegű gázszerződést kötöttünk az azerbajdzsáni állami SOCAR-ral, ha pedig tényleg megszakad az ukrajnai tranzit, akkor hosszabb távú szerződést is köthetünk, a gázt pedig Magyarországon keresztül hozhatjuk be – jelezte szerdán a Reutersnek adott interjúban a szlovák állami gázszolgáltató SPP vezérigazgatója. Közben az ukrán miniszterelnök-helyettes ma azt mondta: még nem zárható ki, hogy év vége előtt megszületik egy megállapodás az ukrajnai gáztranzit fennmaradásáról, de egyébként az európai gázvásárlók orosz gáz nélkül is meg tudják oldani az ellátásukat.
A Török Áramlat vezetéken keresztül Magyarországra érkező földgáz mennyisége mára meghaladja a napi húszmillió köbmétert, így ezen az útvonalon idén már 6,2 milliárd köbméter érkezett az országba, ami rekordot jelent – jelezte csütörtökön a fehéroroszországi fővárosban az orosz külügyminiszterrel folytatott egyeztetése után Szijjártó Péter.
Cikkünk folyamatosan frissül.
Még mindig nem költünk eleget védelemre.
Hol tart az AI-csata?
Egy biztos: az áthúzódó hatásban Virovácz Péter szerint nem bízhatnak.
Tovább erősödik a hazai fizetőeszköz?