Elon Musk Donald Trump barátja és tanácsadója lesz akkor is, ha elhagyja a Költségvetési Hatékonysági Hivatalt (DOGE) – jelentette ki JD Vance amerikai alelnök.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter a brüsszeli NATO-találkozón azt mondta, az Egyesült Államok továbbra is elkötelezett a NATO mellett, azonban jelentős védelmiköltségvetés-növelést vár el európai szövetségeseitől – írja a Reuters.
A Fortune elemzése szerint az Elon Musk által vezetett Department of Government Efficiency (DOGE) több mint 120 szerződést mondott fel a Deloitte tanácsadó céggel, ami kétszer annyi, mint bármely más tanácsadó vállalat esetében. A felmondott szerződések értéke meghaladja az 1 milliárd dollárt - írja a lap.
Elon Musk folytatja kormányzati megbízatását a szövetségi költségvetés csökkentése és az állami apparátus karcsúsítása érdekében - cáfolta a Fehér Ház a tech-milliárdos távozásáról szóló sajtóértesüléseket.
Az Európai Parlament elfogadta a 2026-os uniós költségvetés prioritásait, amelyek középpontjában a védelem, a gazdasági ellenállóképesség és a fenntarthatóság áll. A képviselők több területen is megnövelt beruházást sürgetnek, beleértve az innovációt, a migrációkezelést és a zöld átállást. A parlament szerint a költségvetés kulcsszerepet játszik az EU stratégiai stabilitásának megőrzésében a globális bizonytalanság közepette.
Tavaly több mint 656 milliárd forint folyt be a magyar költségvetésbe a 3,5 tonna megengedett legnagyobb össztömeg feletti járművek úthasználata után. Bartal Tamás, a Nemzeti Útdíjfizetési Szolgáltató (NÚSZ) Zrt. elnök-vezérigazgatója szerint ennek az összegnek a nagyobb részét a külföldi járművek üzemeltetői fizették be: havonta átlagosan 4 milliárd forinttal többet fizettek meg a magyar elektronikus útdíjbevételekből, mint a hazai felségjelzésű járművekkel közlekedők.
Az Európai Bizottság új védelmi finanszírozási terve, a „ReArm Europe” csökkentheti az Európai Unió pénzügyi mozgásterét, és középtávon nyomást gyakorolhat az EU és több tagállam, „AAA” hitelminősítésére – állítja a Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő legfrissebb értékelésében. Hangsúlyozzák, ettől még a terv önmagában nem vezetne az uniós besorolásrontásához, de látnak kockázatokat.
A Fehér Ház azt számolgatja, mennyibe kerülne megszerezni, fenntartani Grönlandot és milyen hozammal kecsegtetne az itt található nyersanyagok kitermelése – tudta meg bennfentes forrásokból a Washington Post.
Időarányosan kedvezően áll a központi költségvetés finanszírozása az első negyedév végén, hiszen az egész évre tervezett bruttó kibocsátás több mint 38%-a három hónap alatt teljesült, a forintos lakossági állampapírok esetében pedig 37% ez az arány – közölte kedden este az Államadósság Kezelő Központ, amely úgy döntött, kis mértékben átalakítja idei kibocsátási szerkezetét, amiben szerepe van a háztartások "tervezettől eltérő" portfólió-átsúlyozásának is a PMÁP-ok más állampapírra történő cseréje révén.
Az építési és közlekedési tárca társadalmi vitára bocsátotta azt a rendelettervezetet, amely szerint májustól fizetőssé válnak az idén elkészülő gyorsforgalmi utak, ami várhatóan 1,95 milliárd forint többletbevételt eredményez az államnak - írja a 444.hu.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsorban a kormány által hétfőn felrajzolt új makrogazdasági pálya különböző vetületeivel foglalkoztunk. A gazdaság növekedési kilátásairól, a hiánycél tarthatóságáról és az inflációs környezetről Németh Dávidot, a K&H Bank vezető elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében az államadósság finanszírozásában várható változásokról volt szó, amivel kapcsolatban Árgyelán Ágnes, lapunk pénzügyi elemzője volt a vendégünk.
Egy friss felmérés szerint az amerikai tudományos közösséget agyelszívás fenyegeti, mivel a megkérdezett kutatók háromnegyede fontolgatja az ország elhagyását a Trump-adminisztráció tudományos életet érintő intézkedései miatt - közölte a Phys.org.
Mérföldkőhöz érkeztek a német koalíciós tárgyalások: eddig 16 munkacsoportban tárgyalták meg az egyes témaköröket, most pedig a koalícióban várhatóan részt vevő pártok – CDU, CSU, SPD – vezetése elé kerülnek a vitás kérdések. Fontos témákban nem sikerült még megegyezésre jutni, így gazdasági-költségvetési kérdésekben, a bevándorlás témakörében vagy éppen a hadkötelezettség újbóli bevezetésében. Az viszont, hogy mely minisztériumokat mely párt kapja majd, már körvonalazódóban van.
Alig négy hónap után a kormánynak újra kellett számolnia a makrogazdasági pálya legfontosabb elemeit. Részletes vizsgálódásunkból kiderül: a valóságot lényegesen jobban tükröző, 2025-re vonatkozó makropálya elsődlegesen a beruházások romlására vezethető vissza, részben felelős a korábbiaknál mérsékeltebbre várt exportbővülés, de még a háztartások fogyasztási kiadásai is visszafogottabban növekedhetnek idén. Az biztos: a kormánynak nehezebb dolga van a költségvetési célok teljesítésével, főleg, ha az új (költségvetésben nem szereplő, de már bejelentett, valamint a még be nem jelentett) gazdaságpolitikai lépések deficitnövelő hatásait is tekintetbe vesszük.
Örményország külügyminisztériuma közölte, hogy megtagadják a CSTO (Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezete, angolul: Collective Security Treaty Organization, vagyis CSTO) finanszírozásáról szóló dokumentum aláírását – közölte a Ria Novosztyi.
Németország védelmi és infrastrukturális kiadásainak megugrása jelentősen emeli az euróövezeti államkötvényhozamokat, ami más tagállamok számára is drágábbá teszi az államadósság finanszírozását – figyelmeztetnek befektetők. A 10 éves német Bund hozama közel 3 százalékra nőtt, húzva magával a francia és olasz hozamokat is, előbbit 3,6, utóbbit 4 százalék fölé.
Hosszabb várakozási időre lehet számítani.
A tesztsorozat már be is fejeződött.
Az orosz-ukrán háború fejleményeiről ebben a cikkben tudósítunk.
Lehetséges közös projektekről beszélt.
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Beindult a jogi csűrés csavarás.