Forrás Dávid mesterfokozatú egyetemi végzettséget a madridi Instituto de Empresa egyetemen szerzett vállalati kommunikáció szakon 2011-ben. Szakmai karrierjét a pénzügyi szektorban kezdte, innen került a Pénzcentrumhoz 2016-ban, ahol 2018-ig szerkesztőként dolgozott. 2022 óta a Portfolio Csoport podcastjeinek vezető producere, a Portfolio Checklist, valamint az Első Yard című műsorok házigazdája.
Már meghallgatható a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének hetedik, befejező része. Sikertörténetek az online csalók, kiberbűnözők elleni harcban is vannak, de persze a számuk korántsem elegendő. A Préda befejező részében a kiberbűncselekmények kriminológiai hátterét ismerhetjük meg, és betekintést nyerünk a magyar rendőrség ezen a téren végzett munkájába is.
Már meghallgatható a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének hatodik része. Ha a mai epizód szereplőivel a munkájuk miatt találkozunk, akkor könnyen lehet, hogy az életünk legrosszabb napja. A mai adásban vállalatok védelmét ellátó, és támadások esetén azokra reagáló etikus hekkerek segítségével ismerjük meg cégek elleni kiberműveletek történtetét. Az epizódban azt is körül járjuk, hogy hogyan védhetik meg a vállalatok a digitális infrastruktúrájukat, és hogy milyen veszélyei vannak, ha együttműködnek a támadókkal, például ha kifizetik a váltságdíjat egy zsarolóvírus-támadás esetén.
Már meghallgatható a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcast sorozatának ötödik része. 2007. április 26-án Észtországban zavargások törtek ki, miután az észt kormány úgy döntött: áthelyez egy második világháborús szovjet hősi emlékművet az ország fővárosa, Tallinn központjából egy városszéli katonai temetőbe. Az események második napján, április 27-én a helyzet fokozódott: megbénult az ország nemzetközi összehasonlításban is fejlett digitális infrastruktúrája, ami hetekre gyakorlatilag működésképtelenné tette az államot. Mint később kiderült, a zavargások és a kibertámadás mögött is orosz titkosszolgálatok álltak. A Préda ötödik epizódja arról szól, hogy hogyan módosul a kibertámadások eddig megismert képlete, amikor államok sejlenek fel egyes műveletek mögött. E mellett azt is körbe jártuk, hogy mekkora fenyegetettséggel nézünk szembe napjainkban Magyarországon.
Már meghallgaható a Préda, a Portfolio kiberbűnögyi podcastjének negyedik része. Annát – nevezzük így az epizód főszereplőjét – egy magát dunai hajósnak kiadó bűnöző vagy bűnözői csoport húzta le több millió forinttal. A nő bő 30 év után vált egyedülállóvá, és társat, szerelmet keresett a neten, de csalókba botlott. Helyzetével nincs egyedül, rengetegen járnak pórul netes társkeresőkön, az ügyek pedig kísértetiesen hasonlítanak Anna esetéhez. De milyen módszerekkel és hogyan húzzák le áldozataikat az interneten romantikus csalások elkövetői, milyen traumákon mennek át az áldozatok, és van-e esély arra, hogy valaha viszontlátják a pénzünket? Erről szól a Préda negyedik epizódja.
Már meghallgaható a Portfolio Checklist november 29-i adása. A mai műsor első részében azzal foglalkoztunk, hogy Orbán Viktor miniszterelnök péntek reggel bejelentette: Varga Mihályt jelöli a Magyar Nemzeri Bank elnökének Matolcsy György helyére, akinek a mandátuma 2025 márciusában jár le. A jelenleg pénzügyminiszteri tisztséget betöltő Vargának nem lesz könnyű dolga az MNB élén, hiszen a nehéz gazdasági helyzet mellett a jegybanki függetlenséget is őriznie kell, a kormányzati oldalon ugyanis már alakul egy új gazdasági csúcsminisztérium, melyet Nagy Márton vezet majd. A Checklist első részében Varga kinevezéséről Virovácz Pétert, ez ING Bank vezető elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében Hornyák József, a Portfolio makroelemzője volt a vendégünk, aki a lassan romló munkaerőpiaci helyezetről beszélt podcastünknek.
Már meghallgatható a Préda, a Portfolio kiberbűnügyi podcastjének harmadik epizódja. Magyarországon a 2024 júliusát megelőző egy évben közel 45 milliárd forintot loptak el csalók hazai banki ügyfelektől. De miért ilyen sikeresek a bűnözők, milyen módszerekkel dolgoznak, és hogy veszik rá áldozataikat az érdekeikkel ellentétes viselkedésre? Erről szól a Préda harmadik epizódja.
A Préda második epizódjában arról volt szó, hogy mekkora veszélynek vannak kitéve hétköznapi emberek kiberbiztonsági szempontból. Az epizódban arra a kérdésre is kerestük a választ, hogy miért akarják megszerezni csalók átlagos erőforrásokkal rendelkező emberek adatait, és hogy banki ügyekben mire kell fokozottan odafigyelni, hogy egy esetleges visszaélés esetén egyáltalán esélyünk legyen viszontlátni a csalók által eltulajdonított pénzünket.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy könnyen elképzelhető, hogy a főbb gazdasági folyamatokból adódóan idén nem csökken a magyar államadósság GDP-arányos szintje. Arról, hogy az államadóssági ráta stagnálása vagy növekedése milyen kockázatok elé állíthatja a magyar gazdaságot, Madár Istvánt, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük. Az adás második részében beszéltünk, hogy már mind a négy nagy magyar blue chip közzétette harmadik negyedéves jelentését. A cégek idei első háromnegyed évével és további kilátásaival kapcsolatban Bukta Gábor, a Concorde elemzési üzletágvezetője volt a vendégünk.
2021 tavaszán orosz kiberbűnözők támadták meg az Unix Autót, az egyik leggazdagabb magyar, Zombori Antal cégét. Adataikat elérhetetlenné tették, azok visszaadásáért 2,5 millió dollárt, öt nap után a dupláját követelték kriptovalutában. A 75 milliárd forint forgalmú cég óriási dilemma elé került: teljesítsék a hackerek követelését vagy próbálkozzanak meg más utat járni? Ezt a történetet dolgozza fel a Préda, a Portfolio új kiberbűnügyi podcast-sorozatának első epizódja.
Kiberbűnözők által okozott gazdasági kár 2024-ben világszerte meghaladhatja a 9500 milliárd dollárt, ami több, mint a német és a francia GDP együttvéve. Az áldozatok között ugyanúgy ott vannak nagy világcégek, mint hétköznapi emberek. De mekkora veszélyben vagyunk Magyarországon? Miért ilyen hihetetlenül sikeresek a bűnözők, és hol vannak mindeközben a rendőrök? Ezekről a témákról is szól a Préda, a Portfolio új kiberbűnügyi podcast-sorozata, melyben hét részen keresztül áldozatok, bűnüldözők, a terület vezető hazai szakértői és más érintettek segítségével mutatunk be történeteket kibertérben elkövetett bűncselekményekről.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsorban Donald Trump választási győzelmével foglalkoztunk, vendégünk volt Magyarics Tamás történész, Amerika-szakértő, az ELTE emeritus professzora. A szakembert egyebek mellett Trump várakozásokat felülmúló eredményének okairól, valamint arról kérdeztük, hogy várható-e, hogy a megválasztott elnök megvalósítja kampányígéreteit, köztük a tömeges deportálásokat és a masszív vámrezsim bevezetését.
Kedd éjszaka zárul a 2024-es amerikai elnökválasztás, a potenciális eredményekről és a Biden-kormány négy évéről beszéltünk a Portfolio Checklist választási különkiadásában Virovácz Péterrel, az ING Bank vezető makrogazdasági elemzőjével, valamint Szabó Ákossal, a Portfolio Globál rovatának elemzőjével.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében a vártnál is rosszabb harmadik negyedéves hazai GDP-adattal foglalkoztunk, a magyar gazdaság havi és éves alapon is 0,7%-kal zsugorodott. A témával kapcsolatban Németh Dávid, a K&H Bank vezető elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében arról beszéltünk, hogy milyen gazdasági körülmények között kormányzott Joe Biden az elmúlt négy évben, erről Zsoldos Ákost, lapunk makrogazdasági elemzőjét kérdeztük, aki a témában szerdán egy elemzést is közölt.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében arról volt szó, hogy milyen esetekben érdemes élni azzal a 2025-ben felkínálkozó lehetőséggel, hogy feltörjük önkéntes nyugdíjpénztári megtakarításainkat, és az így felszabaduló tőkénket lakáscélra fordítjuk. A lépést adómentesen lehetővé tévő törvényjavaslat társadalmi vitája lezárult, a Nemzetgazdasági Minisztérium pedig fontos kérdéseket tisztázott ma. A témával kapcsolatban Palkó István, a Portfolio vezető pénzügyi elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében a forintról volt szó, a magyar fizetőeszköz ugyanis mintha nem találna vissza a 400-as szint alá az euróval szemben, a devizapiaci folyamatokról Nyeste Orsolyát, az Erste Bank vezető makrogazdasági elemzőjét kérdeztük.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A mai műsor első részében a reggel megismert friss bérstatisztikákkal foglalkoztunk. Ezek kapcsán arról is szó volt, hogy az idei kereseti folyamatok megalapozhatják-e a kormány középtávú bérkiáramlási terveit, és hogy utóbbiak milyen kockázatot hordoznak. A témával kapcsolatban Hornyák József, a Portfolio makrogazdasági elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében az épp társadalmi vitán lévő 2025-ös adójogszabályokról volt szó, a várható változásokról Szadai Andrást, a WTS Klient vezető adótanácsadó partnerét kérdeztük.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A mai műsor első részében a korábbiaknál könnyebben vehetünk lakossági osztrák állampapírt Magyarországról. A pontos folyamatról, továbbá a befektetés potenciális előnyeiről és hátrányairól Árgyelán Ágnessel, a Portfolio pénzügyi elemzőjével beszéltünk. Az adás második részében a csütörtök reggel közölt friss inflációs adatról, valamint a várható inflációs- és kamatpályáról kérdeztük ifj. Becsey Zsoltot, az Unicredit Bank vezető közgazdászát.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist október 9-i műsora. Az adás első részében Varga Mihály pénzügyminiszter parlamenti meghallgatásáról volt szó. A témáról a Portfolio-t a helyszínről tudósító Csiki Gergelyt kérdeztük. Az adás második részében a magyar EU-s elnökség újabb állomásáról beszéltünk, Orbán Viktor miniszterelnök ugyanis Strasbourgban állt az Európai Parlament képviselői elé. Érdekes hangulatú vita kerekedett az eseményből, amelyről Szabó Dánielt, a Portfolio EU-s ügyekkel foglakozó elemzőjét kérdeztük.
Varga Mihály, Nagy Márton, Csányi Sándor és Hernád Zsolt is ott lesz október 17-én a Portfolio Budapest Economic Forumon. Jegyek és további részletek ide kattintva érhetők el.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist pénteki adása. A mai műsor első részében röviden értékeltük az EU-s tagállamok pénteki döntését, melynek keretében büntetővámokat vetettek ki kínai elektromos autók európai importjára. Az adás második részében a héten meggyengült forintról, valamint arról volt szó, hogy miért lehet fontos a növekedési tervek szempontjából a stabil árfolyam. Az adás harmadik részében pedig a Commerzbank Unicredit által tervezett felvásárlásáról beszéltünk.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist szerdai adása. A mai műsor első részében a forintról volt szó, a magyar fizetőeszköz ugyanis igencsak megrogyott a közel-keleti eszkaláció farvizén. A témával kapcsolatban Virovácz Péter, az ING Bank vezető elemzője volt a vendégünk. Az adás második részében magával a közel-keleti konfliktussal foglalkoztunk, Csicsmann László egyetemi tanárt, a Budapesti Corvinus Egyetem Közel-Kelet szakértőjét egyebek mellett arról kérdeztük, hogy Irán miért támadta meg tegnap körülbelül 200 rakétával Izraelt, hogy miért lehet érdekelt a Netanjahu-kormány a konfliktus kiszélesítésében, és hogy mit csinál mindeközben az Egyesült Államok.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. "Magyarország: a növekedés nyomában" címmel elemzést tett közzé a hazai makrogazdasági folyamatokról az Erste Bank, amiben a pénzintézet elemzői több strukturális problémára, és a magyar gazdaság növekedési kilátásait negatívan befolyásoló tényezőre is felhívták a figyelmet. A mai adásban ezzel az egy témával foglalkoztunk, a szokásosnál kicsit bővebben, a tanulmánnyal kapcsolatban Nyeste Orsolya, az Erste vezető makrogazdasági elemzője volt a vendégünk.