Csiki Gergely

Csiki Gergely

lapigazgató

Csiki Gergely a Budapesti Corvinus Egyetemen végzett pénzügy főszakirányon 2008-ban. Utolsó egyetemi évének végén csatlakozott a Portfolio.hu csapatához makrogazdasági elemzőként. 2013-tól látja el a cégnél a lapigazgatói feladatokat. 2012-ben CEFA diplomát szerzett a Nemzetközi Bankárképző Központ EFFAS-képzésének sikeres elvégzése után. Újságírói munkáját 2014-ben Junior Prima díjjal ismerték el, Magyar Sajtó kategóriában. Lapigazgatói feladatai mellett a hazai költségvetés és magyar egészségügyi rendszer témájában ír rendszeresen elemzéseket, készít szakmai interjúkat. A magánegészségügyi piac találkozási pontjává vált Private Health Forum szakmai programjának felelőse.
Kapcsolatfelvétel
Cikkeinek a száma: 1236
Orbán Balázs: Mások a túlélésre játszanak, mi már javában rajzoljuk az új stratégiánk térképét

Orbán Balázs: Mások a túlélésre játszanak, mi már javában rajzoljuk az új stratégiánk térképét

Európában minden ország költségvetése szenved, Magyarország viszont csökkentette idén a deficitet, és több fontos célt is elért - jelentette ki a Portfolio-nak adott interjújában Orbán Balázs. A miniszterelnök politikai igazgatóját kérdeztük a magyar gazdaság idei évéről, a jövő évi kilátásokról, Magyarország strukturális kihívásairól, az euró-forint árfolyam mozgásáról, a költségvetés helyzetéről, a gazdaságpolitikai irányítás átalakításáról, a vendégmunkás-szabályozás módosításáról, az orosz-ukrán háború lehetséges kimenetéről, valamint az új amerikai adminisztráció hivatalba lépésének rövid és hosszú távú következményeiről. Aggasztónak nevezte, hogy nem látni azt a német stratégiát, ami az ipar hanyatló helyzetét kezelné. A magyar kormány megítélése szerint az innen érkező kihívásra diverzifikációval érdemes válaszolni, ez pedig összefügg a konnektivitás alapú stratégiával. Ezzel összefüggésben kijelentette: jövőre már működés közben láthatjuk az új magyar gazdaságpolitikát. Előrevetítette azt is: a háború lezárása egy valódi fordítókorongként tud működni.

Ez a 2025-ös év egyik legfontosabb táblázata - Így mondanak ítéletet Magyarországról a hitelminősítők

Ez a 2025-ös év egyik legfontosabb táblázata - Így mondanak ítéletet Magyarországról a hitelminősítők

Szinte karcolás nélkül megúszta a 2024-es évet Magyarország, már ami a három legnagyobb nemzetközi hitelminősítő idén végrehajtott, magyar adósbesorolást érintő felülvizsgálatát illeti. 2025-ben ugyanúgy összesen 6 alkalommal teszik mérlegre hazánk államadósságát, mint idén. Mutatjuk a pontos dátumokat, és hogy milyen kilátásokkal fut neki Magyarország a döntéseknek.

Hatalmas az érdeklődés: ezrek rohanták meg a Demján Sándor Programot

Hatalmas az érdeklődés: ezrek rohanták meg a Demján Sándor Programot

A vállalkozások támogatását és fejlesztését célzó Demján Sándor Program 8+1 eleme közül a már meghirdetett, és előregisztrációval nyitva álló lehetőségek iránt jelentős az érdeklődés - tudtuk meg Szabados Richárdtól. A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Portfolio-nak adott interjújában konkrét jelentkezőszámokat is megosztott. Szabados Richárd beszélt az aktuális gazdasági környezetről, az elmúlt három hónap országjárásával kapcsolatos tapasztalatairól, a vállalkozásokat érintő akcióterv részleteiről, feltételrendszereiről. Kiderült az is, hogy a tőkeprogram újraszabása azzal is jár, hogy új szereplő érkezik be ezen a téren, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara formájában. Azt is megosztotta lapunkkal, hogy nem tartja kizártnak, hogy a megvalósuló Nemzetgazdasági Minisztérium és Pénzügyminisztérium beolvadás komoly adminisztrációcsökkentéssel jár majd.

Magyarok tömegei használják ezt az ingyenes egészségügyi segítséget

Magyarok tömegei használják ezt az ingyenes egészségügyi segítséget

Most már 740 betegséget vagy egészségügyi helyzetet tartalmaz a Semmelweis Egyetem által fejlesztett Semmelweis HELP applikáció, melynek működéséről, első 1,5 éves tapasztalatairól, jövőbeli fejlesztési terveiről Kovács Eszterrel beszélgettünk. Az alkalmazás ötletgazdája a Portfolio-nak adott interjújában beszélt arról is, hogy milyen helyzetekben érdemes használni az appot, mikor tud igazán fontos segítséget nyújtani. A kommunikációs igazgatóság igazgatóhelyettese szerint az alkalmazás képes javítani a betegbiztonságot, hiteles válaszokat kaphatnak egészségügyi kérdéseikre és a kritikus helyzetekben gyorsabb reagálásra ad lehetőséget. Egy biztos: több százezer magyar már kipróbálta az egész világon egyedülálló fejlesztést, ugyanis ilyen mélységű digitális segítség ingyen sehol máshol nem áll rendelkezésre. Nem véletlen, hogy már konkrét megkeresést is kapott a fejlesztőcsapat külföldről.

Januárban érkezhet egy 110 milliárd forintos segítség az állami kórházaknak

Januárban érkezhet egy 110 milliárd forintos segítség az állami kórházaknak

Kritikus szinten van a magyar közfinanszírozott kórházak eladósodottsága, ez a helyzet pedig már súlyos gazdálkodási nehézséget jelent - jelentette ki a Portfolio-nak adott interjújában Velkey György. A Magyar Kórházszövetség elnökével értékeltük a 2024-es évet és szokás szerint kitekintettük a jövő esztendőre is. A kórházigazgató arról is beszélt, hogy elhangzottak olyan ígéretek, hogy jövő januárban érkezik 110 milliárd forint forrás az intézményekhez adósságrendezés céljából. A szakember arra is rámutatott lapunknak nyilatkozva, hogy a kórházi menedzsment mozgástere - több hatás eredőjeként - folyamatosan szűkül.

Ez az igazi adóforradalom Magyarországon!

Ez az igazi adóforradalom Magyarországon!

Tax Just Happens - ezzel az újfajta megközelítéssel kell hamarosan megbarátkozniuk Magyarországon is az adózóknak - derült ki az RSM Adózás, adóváltozások 2025 című webináriumán. A tanácsadó cég már-már hagyományosnak mondható év végi rendezvényén ezúttal is a vállalati szektort érintő adómódosítások legfontosabb elemeit, a hazai és nemzetközi adózási irányokat mutatták be a társaság tanácsadói, de szó volt a munkavállalókat érintő adóváltozásokról is, valamint az ESG fenntarthatósági követelményekről is.

Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország

Bréking! Hitelminősítői figyelmeztetést kapott Magyarország

Benne volt a levegőben, de alapvetően kellemetlen meglepetésnek számít, hogy péntek esti döntésében a Moody’s Investors Service Magyarország adósbesorolásához tartozó eddigi stabil kilátást negatívra rontotta. Maga a besorolás nem változott, az továbbra is Baa2 kategóriában található. A döntés hátterében az akadozó EU-források állnak, valamint az, hogy a hitelminősítő várakozása szerint az idén év végéig Magyarország elbukhatja a neki járó források egy részét. Megállapítják azt is, hogy nem kedvez továbbá a magyar gazdaság megítélésének Németország szenvedése. Mindezek pedig együttesen gyengítik az ország költségvetési erejét.

Orbán Viktor hamarosan hatalmas bejelentést tehet

Orbán Viktor hamarosan hatalmas bejelentést tehet

A 12 évvel ezelőtt tapasztalt módon készül bejelenteni Orbán Viktor az egyik legfontosabb személycserét, igaz most lényegesen korábban. A miniszterelnök ugyanis az ígéretek szerint a szokásos péntek reggeli közrádiós interjújában rántja le a leplet arról, hogy kit javasol a Magyar Nemzeti Bank elnöki posztjára. Tizenkét évvel ezelőtt, 2013-ban pár nappal a hivatalba lépése előtt dőlt el a személyi kérdés, 2019-ben pedig egy hónappal a mandátum lejárta előtt jelentette be a miniszterelnök. Az biztos, hogy Matolcsy György nem hosszabbít a jegybank élén, de az eddigi jelzések alapján érdemes összefoglalni mit tudunk a fontos személycserékről.

Nagy Márton új szövetséget ajánlott

Nagy Márton új szövetséget ajánlott

Átfogó értékelést adott a magyar gazdaság aktuális helyzetéről és annak kilátásairól Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetségének keddi konferenciáján tartott előadást. Meglátása szerint a szigorú fiskális szabályokhoz való ragaszkodás Európát szét fogja feszíteni. Előadása fordulópontot jelenthet a hazai gyógyszeripar kormányzati megítélése szempontjából: míg két évvel ezelőtt december 23-án kellemetlen karácsonyi meglepetésben volt része az ágazatnak, mostanra az újonnan alkalmazott gyógyszeripari különadók kivezetése van napirenden és a jelek szerint a kormány már a gyakorlatban is kezd stratégiai partnerként tekinteni a szektorra.

Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Friss tervek érkeztek: így szűnnek meg az extraprofitadók 2026-tól

Felpörögtek az események így év végén az extraprofitadók kapcsán. Miután csütörtökön egy kormányrendeletből kiderült, hogy mely ágazati extra sarcok hogyan maradnak fent 2025-ben, ugyanekkor vált elérhetővé a 2025-ös költségvetés fejezeti kötete. Ennek kitekintő államháztartási táblázatából pedig kiolvasható, hogy 2026-ban már tényleg lemondana a kormány az extraprofitadó-bevételekről. Kérdés, hogy ezt a kormányzati ígéretet mennyire veszik komolyan az érintett ágazatok, az elmúlt két évben ugyanis többször elhangzott már ez a vállalás a kormány részéről. Főleg ha mindehhez azt is hozzátesszük, hogy 2026 választási év, amikor nem éppen fiskális szigor jellemzi a kormány elképzeléseit. Mostani tervében viszont a kormány határozottan ezt ígéri 2026-ra: 3,7%-ról 2,9%-ra csökkenő költségvetési hiány, csökkenő államháztartási kiadások mellett. Ha ezt megcsinálja egy választási évben, akkor nemcsak rendkívüli, hanem egyedülálló 2026-os évre készülhetünk.

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Megjött az új extraprofitadó-rendelet: így marad 2025-ben velünk a bankok, kiskercégek, biztosítók plusz sarca

Ahogyan arra számítani lehetett, megérkezett a 2025-ben még fennmaradó extraprofitadókról szóló kormánydöntés. A Magyar Közlöny csütörtök esti számában ugyanis megjelent a kormány legújabb rendelete, mely azt szabályozza, hogy miként marad velünk a bankok extraprofitadója, valamint a biztosítók és kiskereskedelmi cégek pótadója. Az eredetileg két évre ígért extraprofitadók egy jelentős része tehát négy évig hatályban marad. A kormány rendelete egyúttal azt is tartalmazza, hogy mely extraprofitadóktól szabadulhatnak meg jövőre az érintett ágazatok. Ezek szerint örülhetnek a gyógyszergyártók, a távközlési szektor cégei, valamint a megújuló energiát termelők, bányajáradék-alanyok.

Brutális számokat produkált a gigászi magyar magánklinika

Brutális számokat produkált a gigászi magyar magánklinika

Saját magához képest meggyőző, míg versenytársaihoz viszonyítva kimagasló üzleti teljesítményt nyújtott 2023-ban a Medicover - derül ki az árbevétel alapján a második legnagyobb magyarországi magánszolgáltató tavalyi évre vonatkozó beszámolójából. A napokban közzétett jelentése szerint a magánklinika-hálózat konszolidált árbevétele meghaladta a 27 milliárd forintot, és mindehhez közel 3 milliárd forintos adózott profit társult. Nagyon úgy tűnik, hogy a hatalmasra nőtt privát szolgáltató még mindig a versenytársak előtt jár bizonyos területen.

Ez menti meg a 2025-ös költségvetést?

Ez menti meg a 2025-ös költségvetést?

2025-ben az állami vagyonnal kapcsolatos bevételek egyenesen felrobbannak a kormány várakozásai szerint. A jövő évi költségvetés tervezetében ugyanis az idei várt dupláját tervezték be, ami összefügg egy jelentős osztalékfizetéssel, amit az Energiaügyi Minisztériumnál számoltak el. Nem nehéz innen arra a következtetésre jutni, hogy mely befizető állhat a háttérben.

Költségvetés 2025: hatalmas ígéretet tett a kormány

Költségvetés 2025: hatalmas ígéretet tett a kormány

Féken tartott kiadási oldal - burkoltan ezt üzeni a 2025-ös költségvetés. A részletes elemzésünkből kiderül ugyanis, hogy összességében az államháztartás központi alrendszerének kiadási oldala lényegében stagnál az idén várható teljes kiadási összeghez képest. Vagyis a kormány arra vállalkozik, hogy a 3-4 százalékos infláció közepette is képes megregulázni a kiadási oldalt, mindezt a költségvetési egyensúly javítása érdekében, ami az egész jövő évi büdzsé legfontosabb célja. A kiadások stagnálása azonban nem jelenti azt, hogy ne lennének szívügyei a kormánynak a kiadási oldalon: ilyen lesz a 21 pontos gazdaságélénkítési program, a fontos kiemelt állami beruházások finanszírozása, bizonyos béremelések, valamint a nyugdíjkiadások. A jelentős kormányzati vállalást (kiadások féken tartása) viszont komoly kockázatok övezik: egyrészt a kamatkiadások felől, másrészt a 2026-os parlamenti választások közeledése miatt.

Bizony nő az adóprés a magyarokon 2025-ben

Bizony nő az adóprés a magyarokon 2025-ben

Nagyot javult a 2025-ös költségvetés stabilitása azzal, hogy a kormány - ha csak átmenetileg is, de - hosszú idő után visszatért a büdzsé őszi elfogadásának gyakorlatához. Ezzel ha nem is teljesen, de lényegesen mérsékelte a jövő évi költségvetésre leselkedő kockázatokat. Hétfő délután került a parlament elé a 248 + 76 oldalas törvényjavaslat, melynek legfőbb jellemzője a hiány csökkentése. Szokásos költségvetést értékelő részletes elemzésünk első részében a bevételi oldalt vizsgáljuk meg, ahol bár vannak adókiengedések (adókedvezmény növelés, különadó-csökkentés és kivezetés), mégis több adóemelés jellemzi, mely jelentős egyenlegstabilizáló hatást is kifejt. Ezt pedig végső soron, ha nem is közvetlenül, de közvetetten a fogyasztók fizetik meg.

Üzent az államtitkár: felejtsük el a kiskirályságokat a magyar egészségügyben

Üzent az államtitkár: felejtsük el a kiskirályságokat a magyar egészségügyben

Voltak olyan fekvőbeteg-ellátó intézmények, amelyek a nem ösztönző átlagfinanszírozás miatt elkényelmesedtek. Ezért az egészségügyi kormányzat lépett ezen a téren is - jelezte a Portfolio-nak adott interjújában Takács Péter egészségügyi államtitkár, aki arról is beszélt, hogy jelenleg is zajlik a minimumfeltételek áthangolása, melyen keresztül az egyes intézmények portfóliójában lehet áthangolás. De ezúttal is leszögezte, hogy nem zárnak be kórházakat. A beszélgetés során az államtitkár részletesen szólt a magánszolgáltatókról is. Szerinte ha helyre áll az állami ellátórendszer finanszírozása, akkor nem látja értelmét bevonni a privát cégeket a fekvőbetegellátásba. A fő cél még mindig az állami és a magánellátás egyértelmű szétválasztása - szögezte le az interjúban. Takács Péter tisztázta azt is, hogy a gyakorlatban mit kell majd érteni hiánypótló szolgáltatást nyújtó magántulajdonú egészségügyi szolgáltató fogalom alatt. Azt is jelezte, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő és a Nemzeti Védelmi Szolgálat ellenőrzi, ha valaki indokolatlanul hosszú várakozási időt szab, miközben a magánrendelőjébe irányítja a beteget. Nekik azt üzeni az államtitkár: ők ne számítsanak semmi jóra. A magánszolgáltatóknál dolgozó orvosok esetében is új, szigorúbb előírásokat szeretne Takács Péter: aki nem szállít le bizonyos esetszámot az állami intézményben, az nem kap másodállás-engedélyt. Részben új világ köszönthet be a közfinanszírozott kórházak vezetői számára is: januártól érkezhet a havi 12,5 milliárd forintos többletforrás, cserébe az államtitkárság egy tolerálható adósságszintet határoz meg, és ha ezt a menedzsment túllépi, akkor annak lesznek következménye a vezetőség fizetésében.

2025-ös adóváltozások: nyertesek és vesztesek

2025-ös adóváltozások: nyertesek és vesztesek

Deklarált adócsökkentés a családok számára, vállalkozások segítése adminisztrációcsökkentésen keresztül, extraprofitadók részleges kivezetése, inflációkövető adóemelés, új kiskeradó alanyok, kedvezményes lakásáfa - csak néhány karakteres adómódosítás a 2025-ös csomagban, amit ezúttal az RSM adóüzletágának vezető menedzserével értékelünk. Csepei Kinga a Portfolio-nak nyilatkozva azt sem tartja kizártnak, hogy a már megismert intézkedéseken túl további, adóemelést célzó rendelkezések is érkeznek még az év végéig.

A sztársportolók csodafegyvere, ami mindenki előtt ott hever

A sztársportolók csodafegyvere, ami mindenki előtt ott hever

Idén lesz 40 éves és már a 22. NBA-szezonját tapossa LeBron James, aki a világ egyik legvagyonosabb sportolója, de nem csak erről, jövedelméről és játékáról híres, sőt. Sokan és mostanában egyre többen keresik annak a titkát, hogy miként tud ennyi idősen is ilyen sportteljesítményt felmutatni a Los Angeles Lakers kosarasa, akiknek a számai magukért beszélnek, még azok számára is impresszívek ezek, akik nem kedvelik Jamest. Egy nemrégiben megjelent dokumentumfilm-sorozat apró bepillantást enged abba, hogy mi a csúcsteljesítmény ilyen szintű fenntartásának titka, és ezek összecsengenek más sportolók életmódjával és azok eredményeivel. Felmerül a kérdés: vajon az élsportolók gyakorlatai elsajátíthatóak a minél hosszabb egészséges élet érdekében.

Reagált az NGM ultimátumára a tulajdonos, belengette dunaújvárosi vasmű eladását is

Reagált az NGM ultimátumára a tulajdonos, belengette dunaújvárosi vasmű eladását is

Nagyon úgy tűnik, hogy a dunaújvárosi vasmű megmentésének/megszűnésének (nézőpont kérdése) hosszúra nyúlt történetében egy újabb felvonásába csöppentünk. A Liberty Dunaújvároshoz tartozó két egységgel szemben megindult felszámolások, a bérek késése, ki nem fizetése, vagyis általában a társaság nehéz pénzügyi helyzete és kilátástalansága miatt komolyabb üzengetésbe kezdett - az elmúlt két évben a vasmű megmentése érdekében egyébként egymással összezáró - két stratégiai fél: a tulajdonos Liberty Steel és a Nemzetgazdasági Minisztérium. A tárca csütörtökön kiadott, felszólító hangvételű közleményére a társaság a Portfolio-nak küldött válaszában élesen és érdemben reagál a kritikákra. Ebben elismerik, hogy az ideiglenes vagyonkezelő a Bérgarancia Alapon keresztül fogja elindítani az alkalmazottak októberi munkabérének kifizetését. Szerintük a háttérben az is áll, hogy a sikeres működéshez szükséges intézkedésekről való egyeztetések nem haladtak megfelelően. A tulajdonos felhívja a figyelmet arra is, hogy rövid távú kormányzati és egyéb résztvevői támogatásra van szükségük a termelés és gyártás újraindításához. Amennyiben ez elmarad, akkor megfontolják a potenciális új befektetőkkel folytatott tárgyalásokat is. Mindez azt jelenti, hogy a tulajdonos belengette a minisztérium felé: kész értékesíteni a vasművet. Időközben kiderült: a baj csak fokozódik: mindkét vasműs egység ellen NAV-végrehajtás is folyamatban van, mert nem fizetett adót.

Már most látható: buktatókkal van tele a 2025-ös költségvetés, és a kormány csak fokozza a kockázatokat

Már most látható: buktatókkal van tele a 2025-ös költségvetés, és a kormány csak fokozza a kockázatokat

Csütörtökön tárgyalta a Költségvetési Tanács a kormány által megküldött 2025-ös költségvetésről szóló törvényjavaslatot, amit - mint a PM mai közleményéből tudható - a kormány hétfőn terjeszt az Országgyűlés elé. A KT három tagja, Horváth Gábor elnök, Matolcsy György jegybankelnök és Windisch László ÁSZ-elnök a Tanács véleményében hangsúlyozza, hogy a jövő évre tervezett kormányzati célok elérését kockázatok övezik (így például a hiány teljesülését, vagy a GDP-növekedés elérését). A KT véleményéből fény derül a büdzsé több fontos paraméterére is: 3,4%-os GDP-növekedés, 3,7%-os hiánycél, 3,2%-os átlagos infláció, 397,5 forintos euróárfolyam. Külön érdekessége a Tanács véleményének, hogy kiderül: a kormány 2025-re nagyon alacsony költségvetési tartalékot tervezett be, olyannyira, hogy saját szabályrendszerének nem felel meg. A Pénzügyminisztérium tisztában van ezzel, de nem úgy reagál, hogy megfogadja a KT ajánlását és emeli a tartalékot, ezáltal növelve a büdzsé stabilitását, hanem - ígérete szerint - megváltoztatja a szabályrendszert, és megengedi majd saját magának, hogy kisebb tartalék is elegendő legyen jövőre. Vagyis a költségvetésben rejlő feszültségeket nem tompítja a kormány, hanem épp ellenkezőleg.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Siess, nehogy lemaradj a 21%-os állampapírról!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.