Szeptemberben az előzetesen közöltnél nagyobb volt az export, ám mivel az importot még ennél is nagyobb mértékben módosította Központi Statisztikai Hivatal, a külkereskedelmi többlet kisebb lett: 1233 millió euró helyett 950 millió euró.
Az euró árfolyama egyéves mélypontra süllyedt, ami újra felerősítette a spekulációkat arról, hogy a közös európai fizetőeszköz elérheti a paritást az amerikai dollárral szemben. Donald Trump esetleges újraválasztása és az ezzel járó vámemelések kilátása további nyomást gyakorolhat az euróövezet gazdaságára és valutájára.
Csak az export volumennövekedése tartja életben a kínai növekedést, annak ellenére, hogy a hatóságok egyre inkább a fogyasztást próbálják meg élénkíteni. Kína túl nagy kereskedelmi többlete már most aggasztja az ország kereskedelmi partnereit, többek között az USA-t is. Donald Trump elnöknek ez később kiváló hivatkozási alap lehet a vámok kivetésére.
Szeptemberben is folytatódott a magyar ipar lejtmenete: a termelés volumene 0,7 százalékkal elmaradt a gyenge augusztistól is, így éves alapon már 5,4%-os visszaesésről számolt be a Központi Statisztikai Hivatal.
Szerényen alakult a külkereskedelmi forgalom szeptemberben, az euróban számolt import és export egyaránt esett éves alapon. A külkereskedelmi mérleg többlete lassú apadást mutat, de még így is rekordot hozhat 2024.
A harmadik negyedévben a magyar gazdaság teljesítménye 0,7 százalékkal elmaradt az előző negyedévitől – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal. Előzetesen a Portfolio által megkérdezett szakértők előrejelzési konszenzusa -0,2% volt, vagyis ennél sokkal enyhébb visszaesésre számított a piac. Mivel a gazdaság két egymást követő negyedévben zsugorodott, ismét technikai recesszióba került. Éves alapon (szezonálisan és naptárhatással igazítva) szintén 0,7 százalékos visszaesést becsült a KSH. A nyers visszaesés 0,8%, ehhez képest a piac 0,3%-os növekedésre számított.
Nagyot ugrott az orosz földgáztermelés az év első kilenc hónapjában, elsősorban a Gazprom termelésének felfutása miatt. A belföldi kereslet élénkülése és a vállalat jelentős termelése húzta felfelé az ágazati mutatókat, írja a Reuters.
Lassul az export Dél-Koreában és ez nem csak Ázsiának fontos. Dél-Korea a világkereskedelembe az egyik legjobban integrált ország, amely ráadásul magas hozzáadott értékű termékeket exportál. Amikor itt problémák jelentkeznek, az előbb-utóbb a világ többi részére is elér.
Kína hazai összterméke (GDP) 2023 eleje óta a leglassabb ütemben nőtt a harmadik negyedévben az ázsiai ország statisztikai hivatalának pénteki közlése szerint.
A Világbank legújabb, 2023-as adatai szerint Lengyelország megelőzte Oroszországot az export értékét tekintve, és a világ 19. legnagyobb exportőrévé lépett elő.
Az év első felében csökkent a német autógyártó vállalatok értékesítési árbevétele a német szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis hétfői jelentése alapján.
Augusztusban az előzetes adatok szerint 671 millió eurós többlet halmozódott fel a külkereskedelmi mérlegben, szinte hajszálra annyi, mint egy évvel ezelőtt. Az elmúlt hónapokban a többlet növekedése érezhetően megállt, ami nem probléma, viszont kellemetlen, hogy az export és az import éves alapon csökkent.
Bár a nyár elején a stabilizálódás jeleit mutatta az ipar, a friss augusztusi adat szerint ideiglenes volt a megállás a lejtőn: az előző hónaphoz képest 0,5%-kal zsugorodott a termelés volumene. A szektor a gyenge nyugat európai és kínai konjunktúra miatt szenved, és egyelőre nincs jele a fordulatnak.
Több mint 16 éve nem láthattunk ekkora áresést az ázsiai rizspiacon, mint most. Az esés annak tudható be, hogy enyhültek a kínálattal kapcsolatos aggodalmak, emellett pedig India is lazított néhány exportkorlátozáson - számolt be a Bloomberg.
Az Eximbank számára 120 millió euró összegű, 3 éves futamidejű, általános finanszírozási célokra használható hitelt folyósított a dél-koreai központú KDB Bank budapesti leányvállalata, a KDB Bank Európa Zrt. által vezetett konzorcium - közölte az Eximbank.
Az orosz állami fegyvergyártó vállalat, az Almaz-Antej leányvállalata, az IEMZ Kupol Kínában fejlesztett és tesztelt egy új, Garpija-3 (G3) nevű dróntípust - derül ki egy európai hírszerző ügynökség két forrásától és a Reuters által áttekintett dokumentumokból. A jelentések szerint a Kupol képes volt nagyüzemi méretben gyártani drónokat, köztük a G3-at is, egy kínai gyárban az ukrajnai háborúban való felhasználásra.
Intenzív szakaszában van a háború.
Erős állítást tett az elemző.
Szankcionált személy lehetett a célpont.
Bevetették a "Sárkány leheletét"
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?