A legtöbbször a nemzetközileg is versenyképes termékek fejlesztése, a megfelelő minőségbiztosítás, és nem utolsó sorban az idegennyelvek ismerete jelentik az exportpiacokon a nehezen megugorható gátat.
“A projektmenedzser maga a kapcsolat, ami lehetővé teszi, hogy különböző helyről érkező és különböző tudással rendelkező emberek közösen tudjanak működni” – mondta a Portfolio-nak Sághi Attila, aki az elmúlt években olyan kulturális beruházásokat irányított, mint a Liget Budapest Projekt, a Magyar Állami Operaház teljes körű felújítása és a Loi 9. - Magyarország Ház Brüsszelben. Az építész-projektmenedzsert a szakmai irányítás elemeiről, kihívásairól és az érdekelt felek igényeinek összehangolásáról kérdeztünk.
A végtagoktól a mesterséges szervekig, a bionikus technológia forradalmasítja a fogyatékosságról és az orvosi kezelésről való gondolkodásunkat. Bionikus mérnökök fejlesztik a bioprotéziseket, az orvosdiagnosztikai képalkotó eszközöket, de dolgoznak bioinformatikai és gyógyszertechnológiai fejlesztéseken is. Ugyanakkor ezeken a területeken gyakran szükség van mérnök-informatikus szakemberekre, akik mind a hardver, mind a szoftver fejlesztésében egyaránt képzettek és képesek a tervezéstől a megvalósulásig kísérni egy-egy projektet. A témáról a Portfolio Cserey György egyetemi tanárt, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem Információs Technológiai és Bionikai Karának dékánját kérdezte.
Idén közel 800 ezer gépjárművet, ebből 400 ezer személygépkocsit érint a novemberi gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb) kampány. Ha váltásról van szó, az autósok többsége továbbra is elsősorban árvezérelt – derül ki az Allianz Hungária friss kutatásából. Töreky Gábor, az Allianz Hungária lakossági nem-élet biztosításokért felelős igazgatója szerint a díj alapvetően fontos, de inkább a relatív megtakarítás a kulcs és már azzal csökkenthetjük a költségeket, ha olyan kötelező felelősségbiztosítást választunk, amelyhez a biztosító valamilyen hasznos kiegészítő szolgáltatást is nyújt.
Azzal, hogy az autósok többségének már nem egységesen az év végével fordul a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (KGFB) szerződése, hanem abban az időszakban, amikor a gépjárművet vásárolták, sokan hajlamosak elfelejteni, hogy a biztosításukkal továbbra is foglalkozni kellene. Ma 2-2,5 millió KGFB-ügyfél teljesen passzív a biztosítási piacon. Szobonya László, a Groupama Biztosító lakossági nem-életbiztosítás termékmenedzsment vezetője szerint az évfordulók fejben tartása mellett az is problémát jelent, hogy sokan szimplán elvéreznek a váltás folyamata során, hiszen a díjösszehasonlító oldalakon rengeteg adatot kell megadni, ami sokaknak elég hosszadalmas és bonyolult; viszont a KGFB szerződések megkötésének folyamata egyszerű is tud lenni.
A hosszú távon is fenntartható gazdasági növekedés alapfeltétele, hogy versenyképes, tőkeerős vállalatok működjenek hazánkban. A közép- és nagyvállalatok számára a hatékonyságnövelő fejlesztések stratégiai pillérré váltak, ezekkel párhuzamosan speciális finanszírozási megoldások jelentek meg a piacon. A kkv hitelprogramok mellett a növekedés mértékéből fakadóan további források bevonására is lehetőség van, amire a klasszikus banki hitel mellett a tőkefinanszírozás jelenthet megoldást. Cikkünkben a StancPack Csoport és a Vág-Tech Kft., a Focus Ventures alapkezelő két portfóliócégének történetén keresztül mutatjuk be, hogy miért fontos a tőkeellátottság, hogyan lehet sikeres a tőkebevonás, milyen szerepet vállal a finanszírozó, illetve hogyan kerülhet sor a tőkebefektetés visszavásárlására akár a futamidő felénél is korábban.
A csomagolás az ellátási lánc egyik fontos eleme, és mint lassan minden területen, a fenntarthatóság és az újrahasznosítható megoldások itt is egyre nagyobb szerepet kapnak. Az újrahasznosított csomagolóanyagok, műanyagfóliák arányának növelésével és a biológiailag lebomló alternatívák fejlesztésével tovább lehet csökkenteni a nyersanyag-felhasználást, javítani a fenntarthatóságot, vagyis a gazdasági előnyök mellett komoly környezeti hasznot is el lehet érni. Arató Gábor, a Manupackaging Magyarország ügyvezető-igazgatója szerint, amit korábban hulladéknak hívtunk, arra másodlagos nyersanyagként kell tekinteni, aminek újra életet tudunk adni, a körforgásos gazdaság hazai megvalósulásához pedig a visszagyűjtés optimalizálására van szükség.
A digitalizáció hatása már a humánerőforrás (HR) back office jellegű feladatait is elérte. A munkavállalók adatainak kezelése helyett a HR-szakemberek munkájában egyre nagyobb szerepet kap a kollégák pénzügyi edukálása és a tanácsadás, amelyet az adminisztratív típusú feladatok automatizálása és a mesterséges intelligencia alkalmazása tesz lehetővé. Mihók Krisztina, az Erste Bank HR vezetője szerint egy vállalat üzleti folyamatainak fejlesztése során a HR folyamatokat sem szabad kihagyni, hiszen az a munkavállalók igénye, hogy az ügyintézés minél egyszerűbb és gyorsabb legyen. Emellett mára a munkavállalói élmény részévé vált, hogy segítsenek nekik eligazodni a juttatási kérdésekben, legyen szó adókedvezményekről vagy a vállalat kínálta csomagokban rejlő lehetőségekről.
A klímaváltozás jó ideje, de az elmúlt években kifejezetten erősen érezteti a hatásait. A növénytermesztés jövőbeli lehetőségei és eredményei nagy valószínűséggel a klimatikus változásokhoz való alkalmazkodás és az elérhető technológiák használatának szintjétől függnek majd. A Portfolio Makai Szabolcsot, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatóját az öntözéses gazdálkodás hazai helyzetéről, annak kihívásairól és a víztakarékos technológiák jelentőségéről kérdezte.
A különböző művelési ágakhoz tartozó munkagépek, a régi és új technológiák, és ezek kombinált használata teszi a mezőgazdasági gépipart az egyik legösszetettebbé az alkatrész-utánpótlás szempontjából. Ráadásul helyi szinten sok esetben nem érhetőek el a megfelelő kiegészítők, pótalkatrészek, mert az iparági kereskedőknek nem éri meg készletet tartani. A digitális csatornák használata azonban a gazdálkodók körében is erősödik, egyre népszerűbb az online beszerzés, ahol a szállítási idők is jól tervezhetőek. Arról, hogy miért fontos, hogy 24 órán belül kijusson a gazdálkodóhoz az alkatrész, milyen folyamatok zajlanak aktuálisan a szektorban, hol tart a logisztikai terület digitalizációja, a Portfolio Bedekovits Csabát, a Kramp Hungary kereskedelmi igazgatóját kérdezte.
Emelkedő trendet mutat a különböző típusú céges autólízing igénybevétele, többek között azért, mert egy tőkekímélő, pénzügyileg jól elszámolható szolgáltatásnak számít. A költségek mellett meghatározó szempontként jelenik meg a munkahelyek vonzóbbá tétele, a zöld technológiák elérhetősége, a szolgáltatások személyre szabhatósága, kombinálhatósága és a transzparencia. Mikor megoldás az operatív lízing? Hogyan választanak gépjárművet és kiegészítő szolgáltatásokat a különböző méretű vállalatok? A megnövekedett mobilitási igény hogyan szolgálható ki hatékonyan? Ilyés Pétert, az AutoWallis Csoport Mobilitási Szolgáltatások Üzletágvezetőjét kérdeztük.
Már a tervezés során foglalkozni kell a mobilhálózati lefedettséggel, a nagy volumenű ingatlanberuházásoknál – lakóparkoknál, irodaházaknál, új városi közösségi tereknél – ugyanis a végfelhasználók ügyfélelégedettségére is negatív hatása lehet, ha elmarad a mobil lefedettség előzetes megtervezése. A legkorszerűbb építési technológiák miatt a mobilhálózati lefedettség sok esetben nem lenne megfelelő, pedig ma már legalább olyan fontos, hogy a közművek mellett a megfelelő minőségű távközlési infrastruktúra, így a mobil lefedettség is rendelkezésre álljon. Az ingatlanfejlesztők és infrastruktúraszolgáltatók együttműködése biztosíthatja, hogy a korszerű szigetelés ellenére is legyen térerő a lakásokban, irodákban és mélygarázsokban, valamint a hálózat bírja a megnövekedett terhelést.
A teleradiológia, amely a radiológiai képek internet alapú kommunikációját és távoli értékelését jelenti, világszerte egyre inkább az egészségügyi rendszerek részévé válik. Nemcsak a munkaidőn túli és sürgősségi ellátásban használják, hanem szakterületi leletezésre és konzultációkra vagy a szakorvoshiánnyal küzdő intézményekben távdiagnosztikára is. A képalkotó vizsgálatok iránti igény hazánkban is évtizedek óta folyamatosan nő, és ez a trend várhatóan a jövőben sem fog megállni. Az elmúlt egy évtizedben a keletkező képmennyiség, amit a radiológus szakorvosoknak leletezni, értékelni kell, a nagyobb hazai centrumokban mintegy az ötszörösére emelkedett. “Nem csak hazánkban, de globálisan is akkora mennyiségű vizsgálat és képszám generálódik, amit pusztán a szakorvos-utánpótlás növelésével nem lehet lekövetni” – mondta el a Portfolio-nak Prof. Dr. Bogner Péter, az Iconomix Kft. ügyvezető igazgatója.
A gazdasági környezet és a piaci verseny folyamatos változása a vállalatok stratégiai tervezésében sok esetben okoz bizonytalanságot, nehézséget. Mára a cégeknek nem csupán a piaci lehetőségeket kell azonosítaniuk, képesnek kell lenniük a technológia adta előnyök kihasználására, innovatív megoldásokkal előállni, valamint hatékonyan kezelni az erőforrásaikat. Mindezt figyelembe véve ma egy topvezető hogyan tudja kiegyensúlyozni cége rövid és hosszú távú stratégiáját? A vezetői készségek hogyan tudnak igazodni a környezeti változásokhoz, mi kell ahhoz, hogy a felsővezetés eredményesen tudja betölteni a szerepét?
A klímakockázatok fokozódását tekintve Magyarország komoly hátrányban van: a hőhullámok, a légszennyezettség és az elhízás terén is az élmezőnybe tartozunk uniós szinten. Az egészségügyi szolgáltatások igénybevételén jól látható, hogy az állami mellett nagy mértékben emelkedik a magánellátás felé fordulók aránya: hazánkban az egészségügyi kiadások 28%-át az emberek magánforrásból finanszírozzák, és ez a szám növekvő tendenciát mutat. Bencsik Tamást, az Allianz Hungária Zrt. Személybiztosítási Igazgatóságának vezetőjét arról kérdeztük, hogy miért éri meg a magán egészségbiztosítás, milyen előnyökkel és költségekkel tervezhetünk.
Közel 800 ezer ügyfele és azok családtagjai számára díjmentesen tette elérhetővé a Telekom azt a digitális egészségügyi tanácsadást, ami munkanapokon segíthet választ találni olyan kérdésekre, amelyekkel eddig jellemzően a háziorvost kerestük fel. Milyen gyógyszert alkalmazzunk, ha lázasak vagyunk, vagy fáj a fejünk, milyen szakorvoshoz forduljunk, ha egy bizonyos fájdalom egyre súlyosbodik, mennyire vagyunk kitéve a szív- és érrendszeri betegségek kockázatának, és mit tegyünk azok kialakulása ellen? 24 órán belül megérkezik a válasz a július 26-án indult Telekom Egészség szolgáltatás révén. Mivel a hozzátartozók is bevonhatóak az igénybe vevők körébe, potenciálisan közel 2 millió ember, gyakorlatilag a magyar lakosság majdnem egyötöde kap hozzáférést az orvosi szolgáltatáshoz. Hol lehet a helye egy telco cégnek ezen a piacon? Merre tart az egészségügyi szolgáltatások digitalizációja? Milyen jövője van a távgyógyászatnak? A Portfolio Pereszlényi Zoltánt, a Magyar Telekom kereskedelmi vezérigazgató-helyettesét és az egészségügyi partner Teladoc Hungary Kft. vezetőjét, dr. Karai Gábort kérdezte.
Jelentősen megnőtt a verseny a privátbanki szolgáltatók között a jelentősebb vagyonnal rendelkező ügyfelekért, akik száma kisebb mértékben nő, mint ahogyan a bankok bővítik a privátbanki szolgáltatásaik körét. Egyre nagyobb az érdeklődés a forinttól eltérő devizában lévő alapok iránt, viszont hosszú távon kifizetődőbb és egyértelműen biztonságosabb is egy jól diverzifikált portfólió. Soltész Bencét, az UniCredit Bank Hungary private banking vezetőjét a gazdasági környezet hatásairól, a portfóliókban egyre nagyobb szerepet kapó külföldi eszközökről és az ügyfelek kockázatvállalási hajlandóságáról kérdeztük.
Az elmúlt időszak változásaival és az e-kereskedelem felfutásával párhuzamosan sokan már szinte temetni kezdték a bevásárlóközpontokat, de a pandémia óta eltelt időszak rámutatott arra, hogy az emberek továbbra is ragaszkodnak a fizikai vásárlás lehetőségéhez. Ugyan a korlátozások feloldásával visszatértek a plázákba, az is világossá vált, hogy a stabilabb jövőkép érdekében a bevásárlóközpontok üzleti stratégián és funkcióin is változtatni kell. A Portfolio a retail szektor aktuális kérdéseiről, a plázákban elérhető szolgáltatások átalakulásáról, a vidéki és a városi kiskereskedelmi forgalom különbségeiről Simon Tamást, az Indotek Group ingatlanértékesítési igazgatóját kérdezte.
Az elmúlt években látványosan átalakultak az irodahasználati szokások, a home office megmaradásának és a különböző divíziók szorosabb együttműködésének köszönhetően pedig az irodák szerepe és funkciója is megváltozott. Mivel egyre fontosabbá válik a cégek számára az ESG- megfelelés, ezért, ha költözésről van szó, leginkább az energiahatékony és alacsony energiaigényű épületek jönnek számításba. Hol tart most a budapesti irodapiac, mit keresnek a bérlők? Van-e még tér a további növekedésre az egyes alpiacokon? Hogyan integrálható a fenntarthatóság az irodaházak üzemeltetésébe és a bérlők működésébe? A Portfolio Makk Károly Dömötört, a TriGranit bérbeadási igazgatóját és Király Hajnalkát, a TriGranit Marketing & PR Manager-ét kérdezte.
A vállalatok működésében egyre meghatározóbb tényező az ESG (environmental, social, governance) szempontok figyelembevétele: az Európai Unió szigorodó keretrendszere mellett a piaci trendek is a fenntarthatósági jelentések növekvő jelentőségét mutatják. A befektetők és a pénzügyi elemzők ezeket a szempontokat elkezdték beépíteni az értékelési modelljükbe, ezáltal általános elvárássá is kezd válni. Vajon a vezetők 2024-re már felismerték, hogy többféle lehetőség is rejlik az ESG jelentésekben? Mit jelent a pénzügyi fenntarthatóság? Hogyan válik fenntarthatóvá egy olyan tevékenység, mint az elektromos energia- vagy gázszállítás? Hegyvári Dávidot, az Opus Global Nyrt. befektetői kapcsolattartóját, ESG projekt koordinátorát kérdeztük.