Az Európai Bizottság a LIFE környezetvédelmi és éghajlat-politikai program keretében ma több mint 380 millió eurót ítélt oda 133 új európai projekt, köztük két magyar érintettségű projekt támogatására – derült ki a Bizottság közleményéből.
A nyári hőhullámok során sorra dőltek meg a melegrekordok a Föld minden pontján, a felmelegedés pedig nem kerüli el a világ óceánjait sem. A sekélyebb, melegebb tengerekben és óceánokban a víz világszerte több helyen színpompás korallzátonyokat rejt, amelyek nem csupán gyönyörű színfoltok a turisták és a búvárok számára, hanem elengedhetetlenek a tengerek biodiverzitása végett is. Ugyan csak a tengerfenék nagyjából 1 százalékát borítják ilyen zátonyok, az óceáni élővilág egynegyede függ tőlük valamilyen módon. A korallokra azonban a melegedő időjárás és az emberiség környezetszennyezése egyre nagyobb veszélyt jelent. A pusztulásuknak beláthatatlan következményeit pedig a korallzátonyoktól különböző formában függő 1 milliárd ember fogja viselni a jövőben.
A világ mezőgazdasági sokszínűségének megőrzését biztosító globális vetőmagbank létrehozásában kulcsszerepet játszó két szakembernek ítélték oda idén a Világélelmezési Díjat (WFP) - jelentette be az amerikai külügyminisztérium csütörtökön Washingtonban.
A világ minden országa számos kihívással és egymással versengő nagyszabású tervek sokaságával néz szembe. Elvileg szeretnénk mindent megoldani. A szűkös erőforrások azonban azt jelentik, hogy a való életben fontossági sorrendet kell felállítanunk a különböző megoldandó kérdések között.
A klímasemlegességi törekvések mellett egyre nagyobb hangsúlyt kap a biodiverzitás, a természetes élőhelyek és ökoszisztémák védelme. A biológiai sokféleség jelentősége gazdasági szempontból is megkérdőjelezhetetlen, azonban csökkenése emberi léptékben mérve is érezhető. Ennek elsődleges oka az emberi tevékenység, azonban vállalati szinten is tehetünk ellene - írja elemzésében Nagy Julianna, a KMPG ESG és fenntarthatósági senior menedzsere.
Együttműködési megállapodást írt alá az MBH Bank és az Agrárminisztérium, ennek keretében a következő években egy biodiverzitást megőrző program kidolgozását kezdik meg közösen.
A biodiverzitás fontossága, a természettől való függőségünk, a mesterséges intelligencia és a fenntarthatóság kapcsolata, valamint a vállalatvezetői célok, startégiák voltak fókuszban a BCSDH tegnapi üzleti ebédjén és díjátadóján. Többek között Tilesch György, mesterséges intelligencia szakértő mutatta be, hogy milyen lehetőségeket tartogat a fenntarthatósági területeken az AI, illetve, hogy milyen kockázatokra érdemes odafigyelni. Szóba került a munkahelyek potenciális kiváltása az AI-al, a társadalmi egyenlőtlenségek növekedésének veszélye, de konkrét, már létező gyakorlatok is, ahol sikeresen alkalmazható az AI a vállalatok fenntarthatóbbá tételét elősegítve.
A Globális Környezetvédelmi Alap (GEF) vancouveri közgyűlésén csütörtökön ratifikálta a biológiai sokféleség védelmére létrehozott új globális alapot, amely elősegíti, hogy a tavaly decemberi COP15 egyezménynek megfelelően a tagországok 2030-ig a bolygó 30 százalékán megvédjék a biodiverzitást.
Az MNB Zöld programja keretében kétéves kutatási-módszertani projektet indított tavaly a biodiverzitás csökkenéséből adódó pénzügyi kockázatok felmérésére, illetve az ezek kezelésére szolgáló pénzügyi felügyeleti módszertanok kialakítására. Az EU által finanszírozott együttműködés eddigi eredményeit egy nemzetközi webináriumon mutatták be.
Emmanuel Macron francia elnök szerint a gazdag nemzetek véglegesítették a fejlődő országok számára régóta esedékes 100 milliárd dolláros éghajlat-politikai finanszírozási ígéretet, valamint a biológiai sokféleség és az erdők védelmét szolgáló alap létrehozását.
Az ENSZ vezető környezetvédelmi tisztviselője kijelentette, hogy az Európai Unió biológiai sokféleségről szóló törvényét el kell fogadni, emellett elítélte, hogy a tervezetről egyes politikai csoportok dezinformációkat terjesztenek - adta hírül a Politico.
Az ENSZ elfogadta a világ első olyan szerződését, amelynek célja a nyílt tengerek védelme és a tengeri biodiverzitás megőrzése a nemzetközi vizeken, amit közel 20 évnyi erőfeszítés után sikerült elérni - számol be a hírről a Reuters.
A Földön élő állatfajok csaknem felének csökken a populációja - figyelmeztetett a riasztó tendenciára a Belfasti Queen's Egyetem kutatóinak kedden közzétett tanulmánya.
Az Európai Bizottság mai közleményéből kiderült, hogy az Unió Norvégiával olyan zöld megállapodást kötött, melyben megerősítették együttműködésüket az éghajlatvédelem, a megújuló energiák és az ipari átállás területén.
Természeti erőforrásainkat folyamatosan éljük fel és veszítjük el. A kormányok és a vállalkozások által a világgazdaság 70%-át lefedő nettó zéró célok elérhetetlenek anélkül, hogy még ebben az évtizedben véget ne vessünk az erdőirtásoknak, és meg ne állítsuk a tengeri élővilág pusztulását, amelyek ma a globális szén-dioxid 30%-át nyelik el. – mutatott rá Diane Holdorf, az Üzleti Világtanács a Fenntartható Fejlődésért (WBCSD) ügyvezető-alelnöke a Magyarországi Üzleti Tanács a Fenntartható fejlődésért (BCSDH) március 28-án tartott Üzleti reggelijén és Fórumán, amelynek fókuszában a vállalatok és a természet egymásra hatása állt.
A szigeteken élő emlősök fokozott kihalási kockázatára hívta fel a figyelmet egy új tanulmány, amely a Science folyóiratban jelent meg.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?