Az Euró Magyar Állampapír (EMÁP) friss dokumentációja szerint január 27-től új, 2028-ban lejáró EMÁP-ot vásárolhatnak a befektetők.
A kondícióit tekintve az új EMÁP hasonló lesz, mint elődje, a 2027-ben lejáró 2027/U.
A mostani, 2028/U papír fontosabb paraméterei:
- 3 éves, negyedéves kamatfizetésű, a 3 hónapos EURIBOR-hoz kötött, változó kamatozású, euróban denominált lakossági állampapír, amelynek az első kamatperiódusbeli kamata évi 2,704% lesz (azaz az első kamatfizetéskor, 2025. május 23-án ennek időarányos kamatát kapják kézhez a befektetők, 0,871%-ot). Az EMÁP kamata tehát egy az egyben leköveti az EURIBOR-t, ezen felül a konstrukció nem ad semmilyen kamatprémiumot továbbra sem, hiába bízhattak néhányan egy vonzóbb kamatozású eurós papír piacra dobásában a PMÁP-kamatfizetések időszakában.
- A 2028/U sorozatú EMÁP-ot 2025. január 24-től lehet megvásárolni (január 27-ei értéknapra).
- Érdemes tudni, hogy az értékesítési korlát továbbra is él az EMÁP esetében is. A Magyar Államkincstár egy EMÁP sorozatból maximum 500 ezer euró együttes névértékű állampapír-sorozatot értékesíthet egy befektető számára.
- Az Euró Magyar Állampapírt belföldi és külföldi magánszemélyek vásárolhatják meg, de kizárólag a Magyar Államkincstár fiókhálózatában, valamint a WebKincstár, MobilKincstár online felületein (egyéb forgalmazóknál tehát továbbra sem elérhető).
Épp a napokban írtunk arról, hogy jelentős kamatkifizetések és lejáratok tarkítják az idei évet, különösen az első negyedéves PMÁP-kifizetések hozhatnak jelentős pénzeket a magyar megtakarítóknak:
Összességében nem mondható elhanyagolhatónak az az összeg, amit a lakossági befektetők eurós állampapírokban tartanak. Az ÁKK adatai szerint a legtöbb euróban lévő megtakarítás a szeptember végi állapotok szerint a 2028/Y konstrukcióban volt 443 millió euróval, ezt a 2026-ban lejáró Euró Magyar Állampapír, majd a 2026/X követi a sorban. Az alábbi ábra adatai alapján
szeptember végén több mint 567 milliárd forintnyi lakossági megtakarítás volt eurós lakossági állampapírokban (jelenlegi árfolyamon számolva), ami a forintos lakossági állampapír-állomány mintegy 5%-a.
Címlapkép forrása: Shutterstock
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ