Az Államadósság Kezelő Központ közzétette a mai állampapírpiaci referenciahozamait. A tegnap megállapított értékekhez képest vegyesen mozdultak el a hozamok: a rövid oldal valamilyen egyszeri hatásra lefelé, míg a hosszú oldal az amerikai hozamokat követve felfelé ugrott.
A gazdasági bizonytalanságok ellenére is jó évet tudhat maga mögött a hazai privátbanki szegmens: szolgáltatók által kezelt vagyon idén lépte át a 10 000 milliárd forintot, a növekedés üteme pedig kétszámjegyű volt. Mik voltak a legnépszerűbb befektetési termékek? Milyen várakozásokkal indul a szektor a 2025-ös évnek? Mely régiók és megatrendek kerülhetnek a befektetők fókuszába jövőre? Többek között ezekről beszélt a Portfolio-nak Bozsogi Tamás, az OTP Private Banking vezetője.
Ahogy tavaly, úgy idén is több pénz folyt be a befektetési alapokba, mint az állampapírokba. A befektetési alapokon belül azonban ádáz csatát látni: szinte hónapról hónapra változik, hogy az abszolút hozamú alapokba vagy a vegyes alapokba áramlik éppen a legtöbb friss megtakarítás, novemberben az utóbbi kategória győzött. Mindeközben a hozamok is kilőttek, a részvényalapok vagyonarányos hozama már közelíti a 20%-ot.
Írtunk már arról korábban is, hogy az állampapír-portfólió diverzifikálása érdekében nem ördögtől való dolog azon gondolkodni, hogy vajon magyarként lehet-e szomszédos országokban eurós vagy egyéb devizás állampapírt vásárolni. Jó hír, hogy többek között az osztrákok mellett a románok is kínálnak lakossági papírokat, méghozzá igen vonzó, 8% körüli lejes és közel 6%-os eurós kamatozás mellett. A Portfolio kérdésére a román pénzügyminisztérium azt is elárulta, hogy magyarként miképpen juthatunk ezekhez hozzá.
Az ingatlan hosszú évek óta az egyik legnépszerűbb befektetési forma, és most, hogy az állampapírok kamata csökken, talán még többen fordulnak majd felé. De vajon milyen szempontokat érdemes mérlegelni egy befektetési ingatlan kiválasztásakor, milyen hozamokra számíthatnak az újépítésű lakások vásárlói, és hogyan befolyásolhatják az aktuális gazdasági és piaci trendek a befektetés hosszú távú sikerét? Ezekről kérdeztük Nagygyörgy Tibort, a Biggeorge Property Nyrt. alapítóját, vezérigazgatóját.
Történelmi eredmény, hogy ma már egymillió magyarnak van már állampapírja - közölte Varga Mihály pénzügyminiszter egy Facebook-videóban.
Még van pár heted, ha szochómentes TBSZ-számlát nyitnál, így megúszva akár rövid távú befektetésnél is ezt az adófizetési kötelezettséget. A szigorúbb szabályok január 1-től lépnek érvénybe, így aki mentesülni szeretne a 13%-os szochótól, annak mielőbb lépnie kell. Az állampapíroknál faramuci helyzet van, ott nem árt résen lenni.
Jövőre már tényleg beindulhat a gazdasági növekedés – gondoljuk nagyon optimistán így az év vége felé közeledve. A közgazdászok szerint jövőre valóban lehet érdemi növekedés, de azért kirobbanó teljesítményt senki nem vár, és minden előrejelző a bizonytalan kilátásokat hangsúlyozza. A magyar gazdaság teljesítményéről nem fest szép képet a nemzetközi összehasonlítás, a magyar növekedés szűk régióhoz képest is alacsony volt a 2019 és 2024 közti válságos években. És bár a következő években az előrejelzők mindegyike szerint visszatér a növekedés, a prognózisok teljesülése esetén is alulteljesítő maradhat a magyar gazdaság a következő években.
Jövőre összesen 1700 milliárd forintnyi kamatot fizetünk ki a lakosságnak, ennek mintegy 63%-át az első negyedévben. Úgy gondoljuk, hogy a kamatok fele visszajön állampapírokba, a maradék pedig új megtakarításokba vándorol – mondta el a Portfolio-nak adott interjúban Kurali Zoltán, az Államadósság Kezelő Központ vezérigazgatója. A szakember arra számít, hogy az emberek valószínűleg nem fogják tömegesen eladni a megmaradó prémium állampapírt, hiszen az infláció továbbra is jelen van, a privátbanki ügyfeleknek pedig külön üzent. Kiderültek a részletek a bejelentett állampapírcsere funkcióról is, de aki abban reménykedett, hogy megússza a visszaváltás költségét, az csalódni fog.
Rég láttunk olyat, ami októberben történt a lakossági állampapíroknál: a névértéken számolt állománynövekedés elmaradt a piaci értéktől, amit a friss pénzbeáramlás, illetve a kamatok újrabefektetésének elmaradása okozhatott. Vélhetően ennek köze van ahhoz is, hogy szeptemberben és októberben is 25-25 bázisponttal vágták vissza több lakossági állampapír kamatát. Mindeközben a befektetési alapok szárnyalnak: idén eddig már több mint 2000 milliárd forinttal nőtt az állományuk. Nem csak a lakosságnál csökkent októberben az állampapírok iránti kereslet, a hazai bankok állampapír-állománya is visszaesett kissé. Ha minden így marad, közel 100 milliárd forinttal tudnák a bankszektor egészében csökkenteni az extraprofitadójukat a hitelintézetek, miután a teljes állampapír-állomány növelését írta elő ehhez a kormány.
Már hallgatható a Portfolio Checklist podcast pénteki adása. A műsor első részében azt elemeztük, mit vár a kormány azoktól a magas hozamú lakossági állampapíroktól, amelyek kamatfordulója jövő év elején esedékes. A témáról Árgyelán Ágnest, a Portfolio pénzügy rovatának elemzőjét kérdeztük. A második részben az Orbán Viktor által péntek reggel belengetett EU-s költségvetési vétóról, és annak hátteréről volt szó. A témában Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője volt a vendégünk.
2024. december 10-én kerül megrendezésre a Kimpton BEM Budapest hotelben a Mibe fektessünk 2025-ben? rendezvény, amely átfogó képet nyújt a jövő év befektetési kilátásairól, figyelembe véve a geopolitikai feszültségeket, a gazdasági változásokat és a pénzügyi piacok alakulását. Az eseményre itt lehet regisztrálni.
November 11-én lejárt az első nyomdai Magyar Állampapír Plusz (MÁP+) sorozat, melyet a postákon lehetett megvásárolni. Érdemes mindenkinek figyelnie, aki korábban ilyen papírt vásárolt, hiszen a visszaváltás nem automatikus, így a minket megillető összeg átvételéhez személyesen, az értékpapírral együtt be kell fáradni a közel 600 posta egyikébe - hívta fel a figyelmet erre az Államkincstár.
Jelentős vételi érdeklődés mutatkozott a mai 12 hónapos diszkontkincstárjegy aukción, amelyen az Államadósság Kezelő Központ gond nélkül értékesíteni tudta a 10 milliárd forint meghirdetett mennyiséget, és az átlaghozam picit csökkenni tudott. Ezzel párhuzamosan a 7 éves változó kamatozású kötvény aukcióján sokkal több papírt adott el az ÁKK, mint meghirdette.
Már hallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. A műsor első részében a magyar gazdaság harmadik negyedéves teljesítményének ma megjelent részletes adatait tekintettük át Madár Istvánnal, a Portfolio vezető makrogazdasági elemzőjével. A műsor második részében arról volt szó, hogy a francia költségvetés parlamenti elfogadásának nehézségei kapcsán akár meg is bukhat a francia kormány. Erről Robák Ferencet, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem címzetes egyetemi docensét, volt nagykövetet kérdeztük. A műsor harmadik részében a magyar állampapírokkal foglalkoztunk, miután jelentősen csökkentek a lakosság számára ezeken a befektetéseken elérhető hozamok. A témában vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio befektetési alapokkal foglalkozó elemzője.
Október végére a forintban denominált lakossági állampapírok állománya meghaladta a 11 200 milliárd forintot, ami az év elejéhez képest 11,5%-os (1160 milliárdos) növekedést jelent. Az idei értékesítések volumene ennél magasabb volt, 2700 milliárd forint, vagyis az állomány növekedését fékezte idén egy 1500 milliárd forint körüli visszaváltás. A számokból kiderül az is, hogy a lakossági befektetők érzékenyen reagálnak a negatív hírekre, például kamatcsökkentések bejelentésére, ami a kamatcsökkentés időpontjáig fokozott érdeklődést eredményez, de utána csökkenti a keresletet. Mutatunk pár példát.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Olajraktárt ért támadás az éjjel.
Vidéken várhatóan 10% alatti szobaár-emelkedést bír majd el a piac
Mozgalmas esztendő volt, annyi biztos.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?