Így keltek el a magyar államkötvények

Hozamemelkedés mellett értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).

Az évszázad pénzügyi trükkjére készülhetnek Trumpék! Mutatjuk, hogy nyerhetsz vele

Az évszázad pénzügyi trükkjére készülhetnek Trumpék! Mutatjuk, hogy nyerhetsz vele

Donald Trump elnöknek nagy tervei vannak, azonban az USA rossz költségvetési helyzete megköti a kezét. Szerencsére Trump pénzügyminiszterét sem ejtették a fejére, és már azt spekulálja a piac, hogy egy soha nem látott pénzügyi trükkel adhat muníciót az USA 47. elnökének a tervei megvalósítására. A központban az arany áll, de a kötvény és a részvénypiacok sem maradnának érintetlenül.

Vége a magas állampapír-hozamok korának – Hova áramlik a pénz?

Vége a magas állampapír-hozamok korának – Hova áramlik a pénz?

Idén közel 3000 milliárd forintnyi tőke- és kamatkifizetés terheli majd a magyar államkasszát, ebből 1800 milliárd forintot a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak, aminek a nagy része az idei első negyedévben esedékes. Az egyik legnépszerűbb hazai állampapír, a PMÁP kamata alaposan visszaesik, nagy kérdés, hogy mi történik majd a közel 6500 milliárd forintnyi állománnyal. Hogy mekkora kiáramlás várható az állampapírpiacról, hol találhatják meg a helyüket a megtakarítások, és mibe érdemes 2025-ben befektetni, azt állampapírpiaci és tőkepiaci szakemberekkel beszéljük végig a Portfolio Investment Day konferencián.

A magyar kormány számára fontos dokumentumot fogadott el az EU Tanácsa

A magyar kormány számára fontos dokumentumot fogadott el az EU Tanácsa

Az Európai Unió Tanácsa jóváhagyta Magyarország középtávú költségvetési tervét és meghatározta az ország számára követendő kiadási pályát. Emellett ajánlást fogadott el a túlzott deficit 2026-ig történő megszüntetésére. Az intézkedések az EU új gazdasági kormányzási szabályainak végrehajtásával is összefüggésben állnak - jelentette az Európai Unió Tanácsa.

Húsz éve nem látott ilyet Magyarország: dől a pénz azokhoz, akik félre tudnak tenni

Húsz éve nem látott ilyet Magyarország: dől a pénz azokhoz, akik félre tudnak tenni

Csaknem két évtizede nem nőtt olyan nagy mértékben a magyar lakosság megtakarításainak az állománya, mint tavaly, még az inflációval korrigálva is majdnem rekordot döntött a tavalyi gyarapodás. A kedvező pénz- és tőkepiaci hozamkörnyezet mellett a halmozódó állampapírkamatok is hizlalták a számlákat, de sokan a forint gyengülésén is nyertek. A friss tőke elsősorban a befektetési alapokat választotta, és csak utána következtek az állampapírok, de önmagukhoz képest kiugróan sok pénz ment tavaly a nyugdíjpénztári és az életbiztosítási megtakarításokba is. Szemben a tőzsdei részvényekkel, amelyek szépen hoztak a befektetők konyhájára, viszont friss tőkét nem tudtak bevonzani. A megtakarítási piac helyzetével részletesen is foglalkozunk március 4-ei Biztosítás 2025 konferenciánkon, nem érdemes lemaradni a rendezvényről.

Hivatalos: tavaly nőtt a magyar államadósság

Hivatalos: tavaly nőtt a magyar államadósság

Bár az államháztartás finanszírozási igénye tovább tudott csökkenni 2024 negyedik negyedévében, így sem sikerült elkerülni, hogy az államadósság az év végén magasabb legyen, mint egy évvel korábban. A folyamatosan feszesedő állami gazdálkodás mellett sem teljesült a költségvetési hiánycél.

Veszélyes csapda egy államnak belföldre eladósodnia

Veszélyes csapda egy államnak belföldre eladósodnia

Az EU-tagállamok fiskális helyzete jelentős eltéréseket mutat, különösen az államadósság, a költségvetési egyenleg és a bankrendszer hazai államadósság-kitettsége („home bias”) tekintetében. Míg korábban az Európai Unió kifejezetten pártolta, hogy a tagállamok a hazai szereplőkre támaszkodjanak inkább az adósságfinanszírozásban, most egy friss bizottsági elemzésben árnyalták már álláspontjukat. Arra jutottak, hogy a magas belföldi kitettség (különösen ha a bankrendszer felé áll fenn) növeli a pénzügyi stabilitási kockázatokat, különösen egy esetleges fiskális vagy gazdasági sokk esetén a túlságosan nagy egymásrautaltság miatt, amire a Bizottság erősebb diverzifikálást ajánl a finanszírozásban.

Brüsszel lazít a költségvetési szabályokon, kérdés, Magyarország milyen mozgásteret nyer ezzel

Brüsszel lazít a költségvetési szabályokon, kérdés, Magyarország milyen mozgásteret nyer ezzel

Az Európai Bizottság javaslatot tesz a Stabilitási és Növekedési Paktum lazítására a védelmi beruházások érdekében – jelentette be Ursula von der Leyen a Müncheni Biztonsági Konferencián. Brüsszel szerint a jelenlegi geopolitikai helyzet indokolja, hogy a tagállamok nagyobb mozgásteret kapjanak védelmi kiadásaik növelésére, hasonlóan a Covid-válság idején alkalmazott rugalmas szabályokhoz. A Portfolio kérdésére azonban tisztázták, ez nem általános mentességet jelentene, hanem célzott könnyítést, amelyről az EU külön-külön döntene az egyes országok esetében. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter pozitívan reagált hírre, de részleteket még nem osztott meg a magyar tervekről.

Felpörgetheti a védelmi kiadásokat Németország

Felpörgetheti a védelmi kiadásokat Németország

A német kormány várhatóan módosítja az államadósság alkotmányos korlátját, hogy kivételt tehessen a védelmi és biztonsági kiadások esetében. Olaf Scholz kancellár a müncheni biztonsági konferencián beszélt erről a lehetséges változtatásról, amely az adósságfék lazítását eredményezné, írja a Reuters.

Óriási verseny volt a pénzekért – Búcsúzik az államadósság-kezelő vezére

Óriási verseny volt a pénzekért – Búcsúzik az államadósság-kezelő vezére

A Portfolio Checklist különkiadásában Kurali Zoltánnal, az Államadósság Kezelő Központ január 31-én leköszönő vezérigazgatójával beszélgettünk, aki Varga Mihály pénzügyminiszter felkérésére 2019. szeptember 1-től töltötte be tisztségét. A felkérés elfogadása óta Magyarország államadósság-kezelését és az ÁKK Zrt. szakmai tevékenységét több nemzetközi szakmai díjjal is elismerték. Mivel idén márciustól a Magyar Nemzeti Bankban fog dolgozni, 2025 január 31-ével távozott az ÁKK-tól. Ennek apropóján kérdeztük a Checklist immár videós különkiadásában, hogy értékeli az elmúlt öt és fél évet, és milyen tervekkel néz a jövő elé. Az interjút február 4-én rögzítettük.

Kijött a várt állampapíradat: így reagáltak eddig a magyarok a prémium állampapír kamatfizetéseire

Kijött a várt állampapíradat: így reagáltak eddig a magyarok a prémium állampapír kamatfizetéseire

Meglepő vagy sem, 47 milliárd forinttal több lakossági állampapírjuk volt a magyaroknak január végén, mint december végén, pedig két fontos PMÁP-sorozat is alacsonyabb kamatozásra váltott. Ez a névértékes növekmény a múlt havi 315 milliárd forintnyi kamatfizetés 15%-át jelenti, ami nem jelenti azt, hogy a kifizetett kamatok 85%-a elhagyta az állampapírpiacot: úgy tűnik, mintegy 100 milliárd forint az intézményi papírokban landolt. Még érdekesebb, hogy a januárban kamatot fizető, de nem lejáró prémium állampapírok állománya összesen 316 milliárd forinttal csökkent, vagyis a tőke 23%-a választott egyelőre a két konstrukció helyett valami mást.

Recesszió szélén táncolnak a britek

Recesszió szélén táncolnak a britek

A brit gazdaság várhatóan 0,1%-kal zsugorodott a negyedik negyedévben, ami technikai recesszióba sodorhatja az országot, miközben az infláció és a magas államadósság tovább növeli a pénzügyi instabilitást. A brit államkötvényhozamok magasak, de a növekedés gyenge, ami különösen kedvezőtlen gazdasági helyzetet teremt, és a jegybank óvatos kamatcsökkentési stratégiáját is bizonytalanná teszi.

105 milliárd forintnyi új állampapírt vettek a magyarok, mi áll a háttérben?

105 milliárd forintnyi új állampapírt vettek a magyarok, mi áll a háttérben?

Idén eddig összesen közel 250 milliárd forint landolhatott a PMÁP-befektetők számláján a 2033-ban és 2027-ben lejáró konstrukciók kamatfizetésének köszönhetően. A friss statisztikákból pedig az is kiderül, hogy mennyi új állampapírt vásároltak a lakossági befektetők akár ebből, akár más forrásból. A számok most azt mutatják, hogy csökkent a kereslet az előző hetekhez képest, igaz, a következő nagyobb kamatfizetések jövő héten várhatóak.

Mínusszal indult az év a költségvetésben

Mínusszal indult az év a költségvetésben

2025 első hónapjában az államháztartás központi alrendszere 67,8 milliárd forintos hiánnyal zárt - jelentette az idei költségvetésről a Nemzetgazdasági Minisztérium. A korábbi évekkel összevetve egyáltalán nem kiugró a deficit, viszont az év első hónapját nem hiány szokta jellemezni többnyire, hanem többlet.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.