Az idén a költségvetési és gazdasági folyamatok nem nagyon támogatták az államadósság csökkenését. Olyannyira nem, hogy számításaink szerint az államadósság-csökkenés az idén nagy eséllyel nem teljesül. Erőlködni ugyan lehet, de kérdés, hogy megéri-e a kockázatot.
Az USA további gazdasági fejlődését nem a külső ellenségek fenyegetik, hanem a saját költségvetési folyamatainak fenntarthatósága. Ennek a problémának a megoldására hívta segítségül Donald Trump Elon Muskot, aki óriási terhet vett ezzel a vállára. Érdemes megnézni, hogy mi az amerikai költségvetés valós problémája és ebben ténylegesen mit tudhat segíteni a milliárdos csodagyerek. Befektetőként pedig a legfontosabb kérdés, hogy mi lesz a pénzemmel, ha Musk nem jár sikerrel?
Kiadta új nyugdíjrangsorát a Natixis. A jelentés szerint nem dőlhetünk hátra, ha a saját nyugdíjbiztonságunkról van szó; négy nagy kockázatot is azonosítanak, amelyek kihatással lehetnek a nyugdíjas évekre és a megélhetésre. Kiderül az is, Magyarország hányadik helyen végzett a globális listán.
Az argentin gazdaság helyzetének javulását jelzi, hogy a Fitch Ratings egy fokozattal feljebb sorolta az ország hosszú távú adósbesorolását. A hitelminősítő intézet szerint nőtt a bizalom abban, hogy Argentína képes lesz teljesíteni közelgő devizakötvény-kifizetéseit - írja a Reuters.
Az ukrajnai háború pénzügyi vészhelyzetet jelent Németország számára, ami indokolttá teheti a további kiadásokat - jelentette ki Olaf Scholz német kancellár a Sueddeutsche Zeitung című lapnak adott interjújában. A pénteken megjelent beszélgetésben a kormányfő az adósságszabály módosítását is felvetette - írja a Reuters.
Idén mindössze 0,6%-kal nőhet a magyar gazdaság az Európai Bizottság friss előrejelzése szerint. A GDP-növekedés jövőre is szerény lesz, mindössze 1,8%-os. Ez messze elmarad a kormány 3-6%-os növekedési sávjától. A Bizottság szerint a hiány magas marad és az államadósság is emelkedik idén.
A sorozatosan besült diszkontkincstárjegy aukciók után a mai három magyar államkötvény kibocsátás erős vételi érdeklődés, terv feletti értékesítés és csökkenő hozamok mellett, azaz összességében gond nélkül lezajlott. Figyelemre méltó, hogy az 5 éves papír iránt rendkívül erős, közel tízszeres volt a túljegyzés, így az Államadósság Kezelő Központ annál és a 10 éves kötvénynél meg is emelte az elfogadott ajánlatok volumenét.
Az EU kormányai által tervezett költségvetési megszorítások veszélyeztetik a régió gazdasági növekedését, miközben az Egyesült Államokkal folytatott versenyben is nő a kontinens lemaradásat. A gazdasági szakértők szerint az uniós költségvetési szabályok szigorítása a szükséges beruházások elmaradását és hosszú távon gyenge gazdasági teljesítményt eredményezhet.
Az amerikai elnökválasztás eredménye jelentősen átformálta a kötvénypiacot, és új kilátásokat teremtett a hosszú lejáratú államkötvények hozamaira vonatkozóan. A Reuters felmérése szerint a szakértők többsége úgy véli, hogy Donald Trump győzelme után emelkedni fognak a hozamok, ami az infláció újbóli felerősödésének kockázatával és a költségvetési hiány növekedésével magyarázható.
Ritkán látható kedvezőtlen sorozat alakult ki az elmúlt napokban a magyar államadósság finanszírozás terén: sorozatban a negyedik egymást követő diszkonkintcstárjegy aukció sült be, azaz a meghirdetett mennyiséget nem tudta értékesíteni az adósságkezelő.
Októberben 407 milliárd forintos hiányt hozott össze az államháztartás központi alrendszere, ami a második legmagasabb 10. havi deficit az elmúlt évtizedekből. Az utolsó két hónapban még így is gigantikus deficitet engedhet meg magának a kormány, pénzforgalmi szemléletben.
A legfrissebb szakértői tanulmány szerint több tízmilliárd font exportveszteséget okozhatnak a brit gazdaságnak az amerikai elnökválasztás győztese, Donald Trump által kilátásba helyezett vámok.
Az elsőrendű "A" kategóriába emelte Horvátország adósosztályzatát a Moody's Ratings, mindenekelőtt az államadósság jelentős csökkenésével és a horvát közfinanszírozási helyzet ebből eredő markáns erősödésével indokolva a döntést.
A nemzetközi hitelminősítő Londonban ismertetett helyzetértékelésében kiemeli: a republikánusok által aratott választási győzelmek azt valószínűsítik, hogy a szövetségi adósságlimit emeléséről szóló, januárban esedékes kongresszusi vitát sikerül jelentősebb ellenállás nélkül rendezni.
Az orosz kormány és a jegybank között feszültség alakult ki a beruházások növekedésének lassulása kapcsán. Míg a központi bank a munkaerőhiányt okolja, a kormány képviselői a magas kamatlábakat tartják felelősnek. A vita hátterében az áll, hogy az orosz gazdaság számos kihívással néz szembe, köztük az ukrajnai konfliktus okozta megnövekedett állami kiadásokkal és az ezek nyomán kialakuló inflációs nyomással.
Armin Papperger, a Rheinmetall vezérigazgatója arra számít, hogy Németország véget vet a költségvetési költekezést gátló adósságfék szabálynak annak érdekében, hogy a hadikiadásokat növelni tudják.
A kifizetett összegről is beszámoltak.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Meglepő döntést hozott a polgármester.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Első körben 60 ezerről 106 ezerre emelkedik a mentesülő összeg.
Oroszország felkészült.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?