2025-ben eddig soha nem látott összegű kamat kerül kifizetésre a lakossági befektetők részére, melynek túlnyomó része az inflációkövető Prémium Magyar Állampapírhoz (PMÁP) kapcsolódik. Ezek az állampapírok most fizetik ki a 2023-as inflációhoz kapcsolódó kamatot. A következő hónapok két fontos kérdése az lesz, mihez kezdenek a lakossági befektetők a több százmilliárd forintnyi bevétellel, illetve hogyan reagálnak majd az inflációkövető állampapírok alacsonyabb kamatára. Az ÁKK arra számít, hogy a kamat nagy részét továbbra is állampapírba forgatják majd vissza a tulajdonosok, illetve nem épül le a lakossági állampapírok állománya, ezek a termékek ugyanis továbbra is versenyképesek más megtakarítási termékekhez képest.
2025-ben közel 3000 milliárd forintnyi tőke- és kamatkifizetés terheli majd a magyar államkasszát, ebből 1800 milliárd forintot a prémium állampapírokra kell kifizetnie az államnak, aminek a java része jövő év első negyedévében lesz esedékes. Az egyik legnépszerűbb hazai állampapír, a PMÁP kamata alaposan visszaesik jövőre, nagy kérdés, hogy mi történik majd a közel 6500 milliárd forintnyi állománnyal. Nagy átalakulások várhatók tehát a hazai állampapírpiacon, kérdés, hogy a kiáramló megtakarítások hol találják meg a helyüket: erre keresték ma a választ az alapkezelői és ingatlanpiaci szakemberek a Portfolio Investment Day konferencián.
Szeptemberben és októberben két lépésben, 25-25 bázisponttal csökkentette a lakossági állampapírok kamatait az ÁKK, de az érdeklődés továbbra is erős a lakossági állampapírok iránt. A döntésekkel az ÁKK követte a jegybanki alapkamat változását. A lakossági állampapírok kamatát az ÁKK az eddigiekkel összhangban továbbra is a piaci kondíciók, a finanszírozási igény, valamint a lakossági kereslet függvényében határozza meg.
Friss inflációs adatot közölt ma a KSH, e szerint szeptemberben az egy évre visszatekintő áremelkedés 3% volt, vagyis három és fél után először elérte a jegybanki célt. A Portfolio által megkérdezett elemzők szerint azonban az év hátralevő részében még emelkedhet az infláció, ha igazuk lesz, az magasabb prémium állampapír-kamatokat is jelenthet jövőre.
Akik rendszeresen követik a lakossági állampapírok piacát, megfigyelhették, hogy egyre gyakrabbak a kamatcsökkentésről szóló hírek. Mostanra a megújult MÁP Plusz, a FixMÁP és a Kincstári Takarékjegy kamatát is több lépcsőben visszavágták, és a rossz hírünk az, hogy úgy tűnik, nincs itt a vége. De érdemes még ilyen környezetben állampapírt venni? Megnézzük, mennyi az annyi, és mutatunk egy titkos favoritot, amelyre lehet, hogy sokan még nem is gondolnak.
Frissítette idei évre szóló inflációs előrejelzését az MNB, e szerint jövőre mindegyik prémium állampapír kamata 3,95-5,20% közötti tartományba esik vissza a pénzesőt követően.
Holnap búcsút int a 2024/J sorozatú Prémium Magyar Állampapír: a konstrukció mintegy 53 milliárd forintnyi tőkét és mintegy 8,6 milliárdnyi kamatot fizet ki a befektetőknek.
Hasonló témákkal is foglalkozunk a november 6-i Portfolio Investment Day 2024 konferenciánkon, amelyen a részvétel regisztráció után ingyenes. Jelentkezés és regisztráció itt.
Bár magas a magyar megtakarítási ráta, ez a fenntartható gazdasági növekedés egyik alapeleme, így nem szerencsés azt hangoztatni, hogy ez szab gátat a fogyasztásnak – hangzott el a Portfolio Future of Finance rendezvényének megtakarítási piaci szekciójában. Szó esett arról, mi várható 2025 tavaszán, amikor nagyobb kamatfizetések jönnek a lakossági állampapíroknál, ahogy arról is, hogy kamatillúzióban élnek a magyar háztartások és a vállalatok.
Szeptember 17-én ismét találkoznak a magyar vagyonkezelői- és megtakarítási szektor legfontosabb szereplői a Portfolio által szervezett Future of Finance konferencia keretében. A hazai privát-és prémium banki banki és fintech vezetők, az alapkezelői és befektetési szolgáltatási szektor, valamint az MNB és az ÁKK képviselői is készen állnak arra, hogy szembenézzenek a hazai vagyonkezelési- és megtakarítási piac legfontosabb kérdéseivel, és közösen válaszokat találjanak azokra.
Fordulóponthoz ért nyáron a lakossági állampapírok piaca: amellett, hogy júniussal megkezdődött az első, 2019 júniusában induló Magyar Állampapír Pluszok lejárata, egy megújított MÁP Pluszt is piacra dobtak, jóval kedvezőbb kamatozással. Ennek ellenére még mindig sokan vannak a régi MÁP Plusz-hívők, az összes jegyzés közel 10%-át tartják a mai napig, annak ellenére, hogy lényegesen magasabb kamatot is zsebre tudnának tenni az új „szuperállampapírral”. Van azonban egy faramuci helyzet, ami miatt még logikusnak is mondható a régi MÁP Plusz mellett kitartók egy részének döntése.
A magyar a háztartások kétharmadának van pénzügyi megtakarítása, akiknek egyharmada tart állampapírt. Ez pedig azt is jelenti, hogy idén a GDP 2,1%-ának megfelelő kamatjövedelemhez jutnak a háztartások az állampapírjaik révén – olvasható az MNB friss jelentésében. Ezeknek a kamatoknak a közel felét állampapírba forgatnák vissza a megtakarítók, de mit szólnak ehhez a hazai megtakarítási piaci szereplők? Szeptember 17-én, a Portfolio Future of Finance konferenciáján kiderül. Mindeközben úgy tűnik, hiába szeretné a magyar kormány különféle intézkedésekkel előmozdítani a magyar háztartások fogyasztását, nekik más terveik vannak.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist csütörtöki adása. A műsor első részében azt jártuk körbe, hogy mely állampapírok kamatát csökkentette megint az Államadósság Kezelő Központ, és – számolva a korábbi kamatcsökkentésekkel is – melyik papír éri meg leginkább rövidebb és hosszabb távon? Vendégünk volt Árgyelán Ágnes, a Portfolio pénzügyi elemzője. A második részben az Nvidia második negyedéves jelentését elemeztük Kövesy Károllyal, a Portfolio részvénypiaci elemzőjével.
Évi 6,75%-os kamattal új Fix Magyar Állampapír sorozatot dob a piacra az Államadósság Kezelő Központ. Az új, alacsonyabb kamaton forgó FixMÁP-ot péntektől lehet megvásárolni, és a számok azt mutatják: még így is ez a legjobb választás szinte minden időtávon. Van azonban olyan eset is, amikor a prémium állampapír jön ki győztesnek. Sőt, ha a DKJ-hozamok nem mennek 4,8% alá a következő 3 év átlagában, akkor 3 éves időtávra inkább a bónusz állampapír a nyerő választás. Mostani cikkünkben körbejárjuk, hogy pár hónapra, illetve 1-5 évre melyik állampapír hozza most a legjobb hozamot.
Valamelyest javultak a lakossági állampapírok értékesítési számai: az ÁKK közlése szerint bár múlt héten mélypontjára esett az inflációkövető PMÁP értékesítése, nőtt a BMÁP és a fix kamatozású FIXMÁP iránti kereslet, a két hete elinduló új, évi 6,73%-os átlagkamattal operáló MÁP Plusz pedig gyakorlatilag átvette az egyéves papír szerepét és számait az értékesítésben.
Ma újabb prémium állampapír sorozatok fizetnek kamatot, a Portfolio becslése szerint mintegy 80 milliárd forintot várhatnak a magyar megtakarítók a számlájukra.
Fordulóponthoz közelít a lakossági állampapírok piaca: júniusban lejárnak az első, 2019 júniusában induló Magyar Állampapír Pluszok. A számok azt mutatják, hogy bizony vannak még lelkes MÁP Plusz-hívők, az összes jegyzés közel 11%-át tartják a mai napig a magyarok, annak ellenére, hogy az időközben elszálló infláció miatt nem érte meg: jóval több pénzt lehetett volna zsebre tenni a prémium állampapírral az utóbbi 5 évben, és az idő közbeni MÁP Plusz-PMÁP-csere is kifizetődőbb stratégia lett volna. Mutatjuk, mennyit buktak, akik kitartottak, és mennyit nyertek az élelmesek.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
Visszakapják az önkormányzatok a területeket.
Az ukrajnai háborúról, az EU-val ápolt viszonyról és a magyar gazdaságról is beszélt a kormányfő.
Gyorgyevics Benedekkel, a Városliget Zrt. vezérigazgatójával beszélgettünk.
Miért csökken a közvetlen külföldi tőkebefektetések volumene?
Meddig nőhet még?