A pénteken közzétett kormányrendelet szerint a Balchug Capital örmény befektetési alap megvásárolhatja a Goldman Sachs oroszországi egységét.
Putyin az orosz-ukrán háború kezdete óta szigorúbban ellenőrzi a külföldi vállalatok eszközeladásait. Az orosz szabályozás értelmében a bankoknak minden ilyen ügylethez szükségük van Putyin személyes jóváhagyására. Egy meg nem nevezett forrás megerősítette, hogy a Goldman Sachs már kötelező érvényű megállapodást kötött orosz leányvállalatának eladásáról, bár a részletes feltételeket nem hozták nyilvánosságra.
A Goldman Sachs oroszországi jelenléte viszonylag korlátozott volt. A banki.ru által összeállított rangsor szerint a bank leányvállalata a nettó eszközállomány alapján csak a 229. helyet foglalta el az orosz bankok között.
A vevő, a Balchug Capital nem reagált azonnal a megkeresésekre. Az alap vezérigazgatója és alapítója, David Amaryan irányítja a befektetési tevékenységet. A cég már korábban is vásárolt nyugati vállalatok oroszországi eszközeiből, tavaly például megszerezte a Caterpillar amerikai gépgyártó oroszországi érdekeltségeit.
Az ukrajnai konfliktus kezdete óta eltelt közel három év alatt a legtöbb nyugati bank kivonult Oroszországból.
Csak néhány pénzintézet, köztük az osztrák Raiffeisen, az olasz UniCredit és a magyar OTP Bank maradt aktív a piacon.
A közelmúltban más bankok is bejelentették kivonulási szándékukat. A holland ING Groep a héten közölte, hogy megállapodást kötött oroszországi üzletágának eladásáról a Global Development JSC helyi vállalatnak. Az ügylet 700 millió eurós veszteséget jelent a bank számára. Az Intesa Sanpaolo pedig bár 2023 szeptemberében megkapta Putyin jóváhagyását oroszországi eszközeinek eladására, a tranzakciót még mindig nem sikerült végrehajtania.
Forrás: Reuters
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images