Hiába figyelmeztetnek katasztrófára az elemzők, rekord magasan az optimizmus az USA-ban
Az amerikaiak gazdasági optimizmus évtizedes csúcson van a Gallup legfrissebb felmérése szerint. A megkérdezettek többsége bízik a gazdasági növekedésben, a részvénypiaci emelkedésben, valamint az infláció és a kamatok csökkenésében. Ez a pozitív hangulat összhangban van a Federal Reserve várakozásaival is, azonban kérdés, hogy a vámháború hatásai hogyan befolyásolják majd az amerikai gazdasági kilátásokat.
Gyengül tovább a forint
Napi mélypontját elérve már 409,4-nél jár az EURHUF-árfolyam. Sem a gyenge német és olasz bmi-adatok, sem a nagy európai tőzsdék zuhanása nem segített a helyzeten.
Az euró továbbra sem tud korrigálni a dollárral szemben, 1,25 százalék gyengüléssel továbbra is 1,025 alatti árfolyamon áll a dollárhoz képest.
Továbbra is szenved Európa két nagy gazdaságában az ipar
A német feldolgozóipar visszaesése enyhült januárban, amit a termelés és az új megrendelések hónapok óta leglassabb csökkenése segített elő. Az olasz bmi viszont katasztrofális helyzetet mutat.
A sokk után már a 41 százalékos inflációnak is örülnek az európai inflációs rekordernél
Az éves infláció januárban enyhén mérséklődött Törökországban, de a vártnál kisebb mértékben, miközben a havi áremelkedés a becsléseket meghaladva gyorsult.
A lesajnált devizához képest is gyengül a forint
A forint még a török lírához képest is gyengült a vámháborús hírekre: az árfolyam 11,1 fölé emelkedett, ami közel kéthetes mélypontot jelent a devizapárnál.
Vészjelzés jött a kínai iparból
A kínai Caixin feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (bmi) januárban elmaradva a piaci várakozásoktól alig maradt a pozitív tartományban, amelyek legjobb esetben is stagnálást vetítenek előre, mert az adatfelvétel Donald Trump elnökségének első napjaiban zárult csak.
A kanadai dollár és a peso is bajban
Kicsit korrigált a kanadai dollár a reggeli órákban, 1,47-ig jött vissza az árfolyam az amerikai devizához képest, korábban már 1,5-nél is mozgott a vámok bejelentésekor.
A mexikói peso 21,2 környékén mozog, ami 2021. december óta nem látott, több mint 3 éves mélypontot jelent a kurzusban.
Egyhetes mélypontig szúrt fel a forint
Napon belül már egy egységnyi gyengülésben van a forint, amivel január 28. óta nem látott mélypontra, 409,4-ig gyengült az euróval szemben.
A dollárhoz képest két heti mélypontnál oldalazik az árfolyam továbbra is 399,7-nél.
Milyen adatokra figyelünk hétfőn?
Több fontos makroadat is érkezett, vagy érkezik még hétfőn: Magyarországon a külkereskedelmi termékforgalom és a hitelintézetek mérlegadatai jött ki reggel. A magyar export különösen jól teljesített az év utolsó hónapjában, de érdemi devizamozgást ez sem okozott.
Nemzetközi szinten az eurózóna inflációs adata lesz izgalmas délelőtt 11:00-kor. Délután az amerikai ISM feldolgozóipari index kerül a fókuszba, amely az amerikai gazdaság egyik fő előrejelzője és az elmúlt időszakban többször is piacbefolyásoló volt.
Alulteljesítő a forint a zlotyhoz képest
A lengyel zloty is szenved a dollárral szemben: nyitás óta már 1,64 százalékos mínuszban van a lengyel deviza árfolyama, a váltás 4,13 közelébe emelkedett, belátható közelségbe került a 4,2-es éves mélypont.
Összehasonlítva a forinttal, a lengyel fizetőeszköz jobban tartja magát, mivel előbbi árfolyama 1,8 százalékos gyengülésben van.
A zloty az euróval szemben is jobban áll: csak 0,1 százalékos a gyengülés, de fél 9-kor már erősödésben is volt a lengyel fizetőeszköz.
Az euróval szemben korrigál a forint
A forint minimálisan erősödött az euróhoz képest reggel 8:45-ig.Az éjszakai 409,2-es szintről visszakorrigált 408,8-408,6 közé.
A dollárral szemben viszont a forint nem erősödött, továbbra is 399,5 körül mozgott az árfolyam.
Rendkívüli uniós csúcsot tartanak hétfőn, Macron kirobbanthatja a valódi EU–USA háborút
Az Európai Unió vezetői Brüsszelben találkoznak egy informális csúcstalálkozón, hogy megvitassák a közös védelmi politikát és az ezzel kapcsolatos finanszírozási kérdéseket. Várhatóan azonban Donald Trump amerikai elnök pénteken megkezdett vámháborúja miatt a kereskedelempolitika kerül majd a fókuszba, hogy az EU milyen válaszlépéseket tegyen, ha az Egyesült Államok büntetőtarifákat vetne ki az uniós kereskedelemre. Az Egyesült Királyság a brexit után új kereskedelmi megállapodásokkal kerülhet közelebb Európához.
Rendkívüli uniós csúcsot tartanak hétfőn, Macron kirobbanthatja a valódi EU–USA háborút
Az Európai Unió vezetői Brüsszelben találkoznak egy informális csúcstalálkozón, hogy megvitassák a közös védelmi politikát és az ezzel kapcsolatos finanszírozási kérdéseket. Várhatóan azonban Donald Trump amerikai elnök pénteken megkezdett vámháborúja miatt a kereskedelempolitika kerül majd a fókuszba, hogy az EU milyen válaszlépéseket tegyen, ha az Egyesült Államok büntetőtarifákat vetne ki az uniós kereskedelemre. Az Egyesült Királyság a brexit után új kereskedelmi megállapodásokkal kerülhet közelebb Európához.
Történelmi külkereskedelmi többlet, óriási év végi importzuhanással
2024 decemberében 387 millió eurós többlet keletkezett a külkereskedelmi mérlegben. A megelőző három évben kis deficitet láthattunk az utolsó hónapban, most viszont az import jelentős (éves alapon 7%-os) visszaesése gondoskodott arról, hogy pozitív legyen az áruforgalmi egyenleg. A tavalyi egész éves többlet a KSH előzetes adatai szerint 11,6 milliárd euró volt, ez minden idők legnagyobb aktívuma.
Summers figyelmeztet: Trump kereskedelmi háborúja öngyilkos gazdasági lépés
A Trump-adminisztráció vámháborúja nemcsak inflációt és kereskedelmi feszültséget hoz, hanem geopolitikai szempontból is az Egyesült Államok helyzetét gyengíti. A gazdasági és diplomáciai következmények így hosszú távon is éreztetni fogják hatásukat: tartósan gyorsulhat az infláció – véli Lawrence Summers, az Egyesült Államok korábbi pénzügyminisztere, aki a Biden-féle fiskális ösztönzéskör is megjósolta a ragadós inflációt. Úgy véli Kína nyerhet nagyot a vámháborún.
Kivárnak a piacok
A vámok bejelentése utáni első piaci napon már hajnalban gyengülni kezdett a forint az euróval, de főleg a dollárral szemben. Az árfolyam az amerikai devizával szemben egészen 400-ig szúrt fel, majd most a reggeli órákban 398,9-390,2 között oldalazik.
Az euróval szemben kisebb volt az elmozdulás: ennek oka, hogy mind a két a dollárhoz képest gyengült jelentősen a kereskedelmi háborús kockázatok miatt, de a forint itt is az eladási oldalra került: 408,8-nál mozog most az árfolyam.
A legfontosabb kérdés, amire a befektetők is figyelnek, hogy az Európai Unió, valamint Kína milyen retaliációs lépéseket tehet Donald Trump vámkivetéseire és fenyegetéseire. Ha komoly kereskedelmi háborús válaszlépésekről lesz szó, akkor várhatóan újabb jelentős mozgások jöhetnek.
Az is kérdés, hogy az európai tőzsdenyitáskor milyen irányt vesz a kereskedés.
Rettegés a devizapiacokon: a dollár az egekben, a forint és a többi valuta a padlón Trump bejelentésére
Donald Trump amerikai elnök hétfőn bevezetett vámjai azonnali hatást gyakoroltak a globális piacokra, erős válaszreakciókat váltva ki az érintett országokból. A döntés értelmében az Egyesült Államok 25%-os vámot vetett ki Kanada és Mexikó termékeinek importjára, míg Kínára 10%-os terhet rótt.
Az intézkedések céljaként Trump az illegális bevándorlás és a kábítószer-kereskedelem elleni küzdelmet nevezte meg. Kanada és Mexikó azonnal megtorló lépéseket jelentett be, míg Kína a Kereskedelmi Világszervezethez (WTO) fordult panasszal. A hirtelen bevezetett vámok jelentősen megingatták a piacokat, a kereskedelmi háború veszélye pedig egyre kézzelfoghatóbbá vált.
A vámintézkedések hatására a dollár erőteljesen erősödött, míg több nemzetközi valuta történelmi mélypontra zuhant. A kínai jüan árfolyama 7,3462-re esett az offshore piacon, korábban pedig 7,3765-ös rekordalacsony értéket is elért.
A mexikói peso 21,2882-re zuhant az amerikai dollárral szemben, ami közel hároméves mélypontot jelentett, és végül 21,2583-as szinten stabilizálódott, ami 2,7%-os esést mutatott.
A kanadai dollár C$1,4755-re gyengült, amely a 2003 óta nem látott legalacsonyabb árfolyam.
Az euró is jelentősen veszített értékéből, 1,0125 dollárra zuhant, ami 2022 novembere óta nem látott szint, végül pedig 1,02325 dolláron állapodott meg, 1,25%-os csökkenéssel.
Az amerikai dollár 0,9210-ig erősödött a svájci frankkal szemben, amely májusi csúcspontnak számít, később pedig 0,9142-re korrigált.
Ezzel együtt a forint is hatalmasat zuhant: az éjszaka a pénteki záráshoz képest több mint 5 egységnyit gyengült, 400 fölé lőve a kurzust 393,8-ról.
Az euróval szemben egyelőre tartja magát a forint, „csak” 408,8-408,9 között jár az árfolyam.
A piacok várakozásai is nagyon gyorsan gyökeresen átfordultak a fejlemények hatására:
az amerikai jegybanki kamatcsökkentések esélyeit visszavágták, mivel a piacok most csupán egy-két kamatvágásra számítanak 2025-ben, szemben a korábbi optimistább előrejelzésekkel.
Az arany ára, amely általában a bizonytalanság időszakában emelkedni szokott, paradox módon viszont most csökkent, mivel a dollár erősödése csökkentette a hagyományos menekülőeszköz iránti keresletet. A spot arany 0,6%-kal unciánként 2784,30 dollárra esett, miután pénteken rekordmagasságig, 2817,23 dollárig emelkedett.
A szakértők szerint a hosszú távú kockázat az amerikai gazdaság stagflációja lehet – azaz a lassuló gazdasági növekedés és az emelkedő infláció kombinációja, amely különösen veszélyes lehet a globális gazdaságra nézve.
A pénzügyi világ továbbra is bizonytalanságban van, mivel az Európai Unió és más nagy gazdaságok válaszlépései még nem teljesen ismertek.
Elemzők arra figyelmeztetnek, hogy ha az EU is követi Kanada és Mexikó példáját, jelentős büntetővámok kivetésével reagál, az további globális kereskedelmi feszültséget robbanthat ki. A piacok most Trump következő lépését figyelik: vajon további kereskedelmi partnerekre is kiterjeszti-e a vámokat, vagy megpróbál-e tárgyalásos megoldást találni? Egy biztos: a világgazdaság jelentős kihívások elé néz a következő hónapokban.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ