A félnapos konferencia első szekciójának fókuszában a kötvénypiac állt, már csak azért is, mert ha megnézzük a magyar prémium- és privátbanki piacot, akkor az ügyfelek portfóliójában a kötvények szerepelnek a legnagyobb súllyal, ha a közvetett kitettségeket (befektetési alapokat) is beszámítjuk. Az előadók és a panelbeszélgetésben résztvevők véleménye alapján kevés jó vételi lehetőséget lehet látni a kötvénypiacon, minden arra utal, hogy a 30 éve tartó fejlett állampapír-piaci hozamcsökkenési trend megállt, és a historikus mélységből már csak felfelé vezet az út. Vételi lehetőségek inkább a vállalati kötvénypiacon akadnak, mint az államkötvényeknél, és ha lehet választani, akkor nem érdemes csak forintos kötvényportfólióban maradni, nemzetközi portfóliót kell felépíteni, tudatosan kezelve a devizakockázatokat.
Tavaly a Fed kötvényvásárlási programjának kivezetésének híre és elindítása nagyobb hozamemelkedést hozott, ami a kötvénybefektetők számára is veszteséget hozott. Az alapkezelők egy részének véleménye szerint a legrosszabbat már valószínűleg magunk mögött hagytuk, egy egyenletesen emelkedő hozamemelkedésre meg vannak azok az alapkezelői megoldások, amelyek védelmet nyújthatnak. Többek között érdemes lehet olyan alapokat választani, amelyek globálisan diverzifikált portfóliót alakítanak ki, mert ma már nem elég úgy gondolkozni, hogy vannak a fejlett vagy feltörekvő piaci kötvények. A határok sok esetben elmozdultak, ajánlatos például a kapitalizáció súlyozás helyett GDP-alapú súlyozást használni, és máris tudjuk javítani az eredményeket.
Abban mindenki egyetértett, hogy manapság olyan világot élünk, amikor az aktív vagyonkezelés felértékelődik, a kockázatok mindig is voltak és lesznek is, a veszteségek minimalizálása érdekében azok a stratégiák értékelődnek fel, amelyek a piaci feltételektől függően rugalmas alkalmazkodást tesznek lehetővé. Ez nem csak abban mutatkozhat meg, hogy a portfólió átlagidejét rugalmasan lehet változtatni, hanem azt is, hogy globálisan lehet diverzifikálni a kötvény eszközosztályon belül kevés korlát mellett. A magyar kötvénypiacot illetően az intézményi befektetők véleménye nem volt túl rózsás, a többség szerint túlságosan mélyre csökkentek a hozamok, a hozamfelár elillanása miatt a külföldi befektetők nem érdekeltek abban, hogy nagyobb arányban megújítsák a lejáró befektetéseiket.
A részvénypiacon folytatódhat az emelkedés
A második szekcióban a kötvénypiac felől a fókusz a részvénypiacra helyeződött át, az már a korábbi panelbeszélgetésből is világossá vált, hogy a tavalyi évben látott nagyobb emelkedéseket követően is az alapkezelők által preferált eszközosztályról van szó. A válaszok alapján az az egyöntetű vélemény alakult ki, hogy a kötvényekhez képest a részvények jobb lehetőséggel kecsegtetnek. Több tényező is a részvények mellett szól, így a fennmaradó alacsony kamatkörnyezet és hogy a globális gazdasági ciklus a kilábalás szakaszában van. Igaz, a részvények magukhoz képest már nem számítanak olcsónak, főleg Amerikában, de ha a kötvényekkel hasonlítjuk őket össze, akkor még mindig vonzónak tekinthetők.
Az alapkezelők szerint a Fed kötvényvásárlási programjának kivezetését helyén kell kezelni, ez a stratégia arra utal, hogy a gazdasági kilábalás folyamatban van, egyre kevésbé kell extra likviditást pumpálni a rendszerbe. A feltörekvő piacok számára a tapering komoly tőkekivonást indított el, úgy látszik, hogy inkább a feltörekvő részvényekből súlyozták át a befektetők a fejlett részvényekbe, mintsem a kötvényekből a részvények irányába. Az viszont érezhető, hogy az ügyfelek nyitottak a kötvénybefektetések melletti alternatívákra, a magasabb hozam reményében a vegyes alapok és a részvényalapok iránt is egyre nagyobb a kereslet.
Az aktív vagyonkezelés mellett az alapkezelőknek arra kell törekedniük, és így a tanácsadóknak is, hogy az ügyféligényeket kielégítő válaszokat találjanak. Míg korábban egyedi termékekben és eszközosztályokban gondolkoztak az alapkezelők, most sokkal inkább arra van szükség, hogy komplett megoldást kapjanak az ügyfelek. A vagyonos befektetők jellemzően nem azt várják el, hogy rövid idő alatt óriási hozamot érjenek el, hanem alacsony kockázat mellett a betétekkel vagy kötvényekkel versenyképes hozamot kaphassanak. Sokan elfelejtik például, hogy a részvény eszközosztályon belül is lehet olyan kategóriát találni, amely megfelelő stabilitással bír, ilyenek az osztalékpapírok. Szakértők szerint a részvényeket igazán osztalékért éri meg tartani, hosszú távon az osztalék hozza a több nyereséget és a nem az árfolyam elmozdulása számunkra előnyös irányba.