Brüsszeli korrupciós botrány: a Huawei egyik vezetője is a vádlottak között
Uniós források

Brüsszeli korrupciós botrány: a Huawei egyik vezetője is a vádlottak között

Portfolio
A Huawei egyik legmagasabb rangú európai vezetője, Yong J., vádlottként szerepel egy belga korrupciós ügyben, amely az Európai Parlamenthez köthető – derül ki bírósági dokumentumokból, amelyeket a Politico szerzett meg. A kínai telekommunikációs gyártó korábban többször is visszautasította az ügyben megfogalmazott vádakat.

A tisztségviselőt aktív hivatali vesztegetéssel, bűnszervezetben való részvétellel és pénzmosással vádolják. Yong J. korábban a kínai technológiai óriás brüsszeli központjának vezetőjeként és az EU-s kapcsolatokért felelős főmegbízottként dolgozott. Az ügyben kedden zárt ajtók mögött tartottak meghallgatást a brüsszeli fellebbviteli bíróságon.

A vizsgálat középpontjában az áll, hogy Huawei-hez köthető személyek illegális kifizetésekkel próbáltak politikai támogatást szerezni egy nyílt levélhez, amely a vállalat érdekeit képviselte, és amelyet nyolc európai parlamenti képviselő írt alá.

A nyomozás részeként házkutatásokat tartottak Belgiumban és Portugáliában, többek között a Huawei brüsszeli lobbiközpontjában és EP-irodákban.

Az ügyészség összesen nyolc személyt gyanúsít, köztük három további Huawei-alkalmazottat, akiket Valerio O.-ként és Han W.-ként azonosítottak, és akiket szintén korrupcióval, pénzmosással és bűnszervezethez tartozással vádolnak.

A vállalat hétfői közlése szerint két alkalmazottat elbocsátottak, egyet felfüggesztettek az ügyben való feltételezett érintettség miatt, de nem közölték, hogy ezek az érintettek azonosak-e a hivatalosan gyanúsított személyekkel.

Huawei – korábban a Portfolio-nak is megküldött – közleménye szerint a vállalat zéró toleranciát tanúsít a korrupcióval szemben, és teljes mértékben együttműködik a hatóságokkal.

Az érintettek ügyvédei és a cég szóvivője egyelőre nem kommentálták az ügyet.

Bár az érintetteket ártatlannak kell tekinteni, az eljárás újabb csapást jelent a kínai cég európai megítélésére, különösen egy olyan időszakban, amikor az EU és Kína viszonya egyre feszültebb. Az ügy kimenetele politikai következményekkel is járhat, mivel újra reflektorfénybe helyezi a külföldi befolyásgyakorlási kísérleteket az uniós intézményekben. A vizsgálat jelenleg is zajlik, újabb fejlemények a következő hetekben várhatók.

Címlapkép: Egy résztvevő a Huawei Technologies logói mellett áll a vállalat kínai újévi ünnepségén Brüsszelben 2020. február 4-én, kedden. A fotó forrása: Geert Vanden Wijngaert/Bloomberg via Getty Images

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Ez is érdekelhet