100 000 dolláros bitcoin
„Nem bonyolult: ha Trump lesz a következő amerikai elnök, bitcoinba kell fektetni” – ez volt a címe annak a cikkünknek, amelyben Donald Trump potenciális kriptopiaci hatásairól írtunk az elnökválasztási kampány alatt. Az anyag július 29-én jelent meg, 70 000 dollárhoz közeli árfolyamnál. Trump jelenleg a megválasztott elnök, a bitcoin pedig elérte a 100 000 dollárt,
vagyis sokat tudott keresni, aki Trump győzelmére pozícionált.
A világ legértékesebb kriptoeszközének menetelése azonban nemcsak Trumpnak volt köszönhető, sőt hullámokban érkeztek a jó hírek. Rögtön az év eleje azzal kezdődött, hogy évekig tartó huzavona után elfogadták az első spot bitcoin EFT-et az USA-ban, majd néhány hónappal később az első ethereum ETF-ek is elindultak, ami megnyitotta a kriptopiac kapuit egy sokkal szélesebb befektetői kör számára. Eközben megtörtént a „felezés” nevű technikai esemény, amely kb. 4 évente felére csökkenti a bányászoknak járó bitcoin jutalmat, ezzel lassítva a kínálat növekedését. Ezek az események márciusban történelmi csúcsra repítették a bitcoin árfolyamát.
Az újabb csúcstámadásra viszont csak hónapokkal később került sor,
amikor Donald Trump új lendületet adott a piacnak.
Trump nem volt mindig a kriptók nagy barátja, az elmúlt években viszont alaposan megváltoztatta álláspontját. Most már egyértelműen a kriptovaluták és a bitcoin támogatása mellett áll ki, és ambiciózus terveket fogalmazott meg, amelyek célja az Egyesült Államok globális vezető szerepének megerősítése a digitális pénzügyi technológiák terén. A legfontosabb terve egy nemzeti, stratégiai bitcoin-tartalék létrehozása, ami magában foglalná a kormány által már megszerzett bitcoinok megtartását és az állomány növelését akár 1 millió bitcoinig öt éven belül. Ezzel Trump szerint az Egyesült Államok gazdaságilag stabilabbá válhatna, a bitcoin pedig fedezetként szolgálhatna az infláció ellen. Trump szerint a kriptók jelenlegi szabályozása túlságosan szigorú, ígéretet tett arra, hogy meneszti az Amerikai Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet (SEC) elnökét, Gary Genslert, aki számos kriptoellenes lépést tett – már az utód is megvan, Paul Atkinst tervezi kinevezi Trump.
Trump újraválasztásával párhuzamosan eufória lett úrrá a kriptopiacon, a bitcoin mellett a kisebb coinok hetek leforgása alatt többszörözték meg az értéküket, több tízmilliárd dolláros piaci kapitalizációt elérve. Szemmel látható a választás hatása, hiszen november 5. óta a teljes kriptopiac értéke több mint 50 százalékkal emelkedett.
Novemberben, az elnökválasztás hónapjában hároméves csúcsra emelkedett a kriptotőzsdék havi kereskedési volumene, elérve a 2900 milliárd dollárt.
A decentralizált pénzügyek (DeFi) iránti érdeklődés újjáéledt, különösen a csökkenő kamatlábak és a stablecoinok terjedése miatt. Az intézményi befektetések és a valós eszközök tokenizációja is hozzájárult a DeFi fellendüléséhez.
Összességében tehát nagy emelkedésen van túl a bitcoin, és a kriptopiac egésze. A nagy kérdés, hogy Donald Trump leendő elnök intézkedéseinek hatását mekkora részben árazta be a piac. Az bizonyos, hogy az egyértelműbb szabályozás stabilabb és kedvezőbb környezetet teremt a kriptoszektor számára, azt viszont nem lehet tudni, hogy Trump kampányígéreteiből mennyi válik valóra.
Mi jöhet 2025-ben?
A kriptopiacon ciklusok követik egymást, és a nagy emelkedés ellenére most még valószínűleg nem értük el a ciklus csúcsát. A ciklusokban a már említett bitcoin felezéseknek kiemelt szerepük van. A piac általában 12-18 hónappal azelőtt éri el a mélypontját, hogy a felezés megtörténne. Ezt követően jön a rali a felezésig, majd még erőteljesebb rali a következő évben.
A minta most is működik, a bitcoin az év eleji felezés előtt 17 hónappal érte el a mélypontját, majd onnan számítva 500 százalékot ralizott. A ciklusokat négy részre lehet bontani: akkumuláció, növekedés, eufória, medvepiac.
Ezek közül az eurófia fázis, amikor a legmeredekebb árfolyammozgások jellemzők.
A piaci ciklusnak ezen időszakában szokott jellemzően beindulni az altszezon. Az akkumulációs és növekedési fázisokban általában a bitcoin vezeti az emelkedést, viszont az eufória fázisban a kisebb altcoinok veszik át a főszerepet és kezdenek el meredek emelkedést mutatni. Az előző altszezonban például az ethereum közel nyolcszor akkora emelkedést produkált, mint a bitcoin, és a kisebb tokenek még ennél is jobban teljesítettek. Alább látható, hogy hol járunk jelenleg a ciklusban az előző négy ciklushoz képest.
A mostani ciklus leginkább az előző kettőre hasonlít.
Ha ez így maradna, akkor valamikor 2025 második felében, október környékén érheti el a piac a csúcspontját.
Persze ez csak akkor igaz, ha minden ugyanúgy történik, mint az előző ciklusokban.
Az altszezon fogalma a kriptovaluták világában olyan időszakokat jelöl, amikor az alternatív kriptovaluták (altcoinok) felülmúlják a bitcoint, gyakran a bitcoin jelentős emelkedését követően. 2024 vége felé közeledve a jelek arra utalnak, hogy egy új altszezon kezdődhet, amelyet az intézményi érdeklődés, a blockchain fejlesztések és az altcoinok valós felhasználásának javuló kilátásai hajtanak. Történelmileg az altszezon a bitcoin piaci dominanciájának jelentős változásaival jártak. Például a 2017 végi és 2018 eleji altszezon alatt a bitcoin dominanciája 86,3 százalékról 38,69 százalékra zuhant, ami egybeesett az altcoinok piaci kapitalizációjának 30 milliárd dollárról több mint 600 milliárd dollárra való növekedésével. Hasonlóképpen, a 2021-es altszezon gyors emelkedést hozott a decentralizált pénzügyi (DeFi) tokenek, és az NFT-k terén, miközben a bitcoin dominanciája ismét csökkent, ahogy a befektetők innovatív alternatívák után kutattak.
Jelenlegis mutatkoznak arra vonatkozóan jelek, hogy egy új altszezon van kialakulóban. A bitcoin dominanciája a közelmúltban 55 százalékról körülbelül 50 százalékra csökkent, és megnövekedett az altcoinok kereskedési volumene a főbb tőzsdéken.
A makrogazdasági környezet javulása, az infláció, és a kamatok csökkenése, valamint a szabályozó oldali pozitív változások is növelhetik a befektetői bizalmat. Új trendek, mint például a Layer 2 megoldások és az AI-tokenek egyre nagyobb figyelmet kapnak, ami azt sugallja, hogy a most kialakuló altszezonban inkább a hasznossággal rendelkező tokenek kaphatnak nagyobb figyelmet, bár azért a mémcoinokat sem kell temetni.
A 2025-ös évvel kapcsolatban tehát pozitív várakozásokkal vághatnak neki a kriptopiaci befektetők, azonban mindig érdemes megfelelően kezelni a kockázatokat, hiszen a kriptopiacra általában jellemző volatilitás nem csak felfelé működik, és az eddigi ciklusokban mindig jött egy medvepiaci időszak, amikor tartósan estek az árak. Azt a kérdést viszont még ráérünk megválaszolni, hogy ezt mi válthatja majd ki.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images