Ma este rendezik Amerikában az első kriptovaluta-csúcstalálkozót, ahol Donald Trump mellett az iparág legfontosabb szereplői is jelen lesznek. A tét nem kicsi: az amerikai elnök megígérte, hogy a "kriptovilág fővárosává" teszi az Egyesült Államokat, ehhez pedig egy stratégiai tartalékalapot is létrehoznak, erről lesz szó a mai eseményen. Ami a legizgalmasabb: Trump közölte, hogy az alapban a bitcoinon kívül benne lesz az ethereum, az ripple, a solana és a cardano kriptoeszköz is. Az árfolyamok elszálltak a hírre, de a ma este várható bejelentések nyomán akár még komolyabb rali is indulhat ezeknél a kriptóknál. Elemzésünkben megnézzük, hogy mit érdemes tudni a projektekről, és arra is kitérünk, hogy milyen hosszú távú hatásai lehetnek a tartalékalap létrehozásának.
Február végén Donald Trump meglepő bejelentést tett a Truth Social közösségi platformon, amely azonnal 300 milliárd dollárral növelte a kriptovaluták globális piaci értékét. Az amerikai elnök közölte, hogy az USA „kriptovaluta stratégiai tartalékot" hoz létre, amelyben a bitcoin mellett további négy kriptovalutát – ethereum, XRP, solana és cardano – is felhalmoznának. Jön a március 7-i kripto csúcstalálkozó a Fehér Házban, addig is érdemes egy kicsit közelebbről vetni néhány pillantást a stratégiai tartalék koncepciója mögött húzódó ok-okozati összefüggésekre, beleértve a szakértők aggodalmait, a másik oldalon pedig a támogatók érveit.
Nem tartott sokáig az öröm a kriptopiacon: Donald Trump vasárnapi nagy bejelentését követően ugyan még megtépték több coin árfolyamát is, az erős nemzetközi hangulatromlás közepette azonban gyors lefordulás következett, és egy újabb nagy esést szenvedett el a teljes piac.
Már meghallgatható a Portfolio Checklist hétfői adása. A műsor első részében arról volt szó, hogy a hétvégén Keir Starmer brit miniszterelnök kezdeményezésére Londonban összeültek az európai országok többségének vezetői, hogy megvitassák, mit tehet Európa saját biztonsága érdekében a gyökeresen megváltozott amerikai szerepvállalás tükrében. A témában itt volt velünk Szabó Dániel, a Portfolio európai ügyekkel foglalkozó elemzője. A műsor második részében Donald Trump hétvégi bejelentését elemeztük, miszerint létrehoznak egy digitális eszközöket tartalmazó stratégiai tartalékalapot. Ez magában foglalja a Bitcoin és az Ethereum mellett a Ripple, a Solana és a Cardano kriptovalutákat is. A döntés hátterét és várható hatásait Kaszab Balázzsal, a Portfolio részvénypiaci elemzőjével tekintettük át.
Az elmúlt időszak bizonytalansága után hétfő estére látványosan felerősödött az eladói nyomás a kriptopiacon. A bitcoin árfolyama tavaly november óta nem látott szintre esett, miközben az altcoinok még nagyobb veszteségeket szenvednek el. Megnéztük, hogy minek tudható be a hirtelen hangulatromlás, és hogy milyen tényezők mozgatják most a piacot.
Néhány évvel ezelőtt még attól volt hangos a kriptopiac, hogy nagy tételben lopják a kriptoeszközöket az azok elhelyezésére szolgáló tárcákból, aztán az évek során egyre biztonságosabbá vált ez a piac is, most viszont egy újabb nagy összegű lopást jelentettek be.
A World Liberty Financial (WLF), az új kriptoplatform, amelyben Donald Trump részesedéssel rendelkezik, bejelentette, hogy stratégiai kriptotartalékot hoz létre, amelynek célja a bitcoin, az ethereum és más kriptoeszközök támogatása, írja a Reuters.
Donald Trump a kriptoeszközök ellenségéből a kriptók nagy barátjává képezte át magát, a választási kampányban számtalan ígérete is volt arra, hogy hogyan marad az Egyesült Államok ezen a területen is a világ vezető hatalma. Az azért látszik, hogy nem ez a legfontosabb terület, amivel megválasztása óta foglalkozik az új elnök, Kanada, Mexikó és Kína megregulázása vagy a Grönlandra való rátenyerelés előrébb van a sorban, de azért a kriptóknál is van haladás. Mutatjuk, hogy mit ért el a Trump kormányzat az elmúlt hetekben, azon túl, hogy most már az elnöknek és a feleségének is van saját mémcoinja.
Donald Trump hétvégén bejelentett vámintézkedéseit csak most kezdik el beárazni a befektetők a világ tőzsdéin, a kriptopiacon azonban 0-24 folyik a kereskedés, így a bitcoinnál már "megtette hatását" az elnök bejelentése: nagy esést láthattunk a kriptoeszközöknél, ez a mai nappal is folytatódik.
A hétvégén nincsenek nyitva a vezető tőkepiacok, a kriptoeszközöknél viszont 0-24-ben folyik a kereskedés, így kaphatunk egy kis indikációt a hétfői tőzsdei piacnyitással kapcsolatban arról, hogyan változik a kockázati étvágy Donald Trump hétvégén bejelentett vámintézkedései miatt.
A kriptopiaccal kiemelten foglalkozunk a Portfolio Investment Day 2025 befektetési konferenciánkon. Regisztráció itt.
Mozgalmas napokat élünk a tőzsdéken, a rendkívül fejlett és alacsony költségű kínai mesterséges intelligencia, a DeepSeek alaposan megbolygatta az AI-sztorit, amire meredek esés volt a reakció a vezető amerikai chipgyártó vállalatok részvényeitől. Az eladási hullám a kriptodevizákat sem kímélte, az Nvidiával párhuzamosan a bitcoin is lefordult - azonban a chipgyártóval szemben a kriptók gyorsan felpattantak, és ismét optimista a befektetői hangulat. Olyannyira, hogy a második legnagyobb kriptoeszköz, az ethereum árfolyama kikerült a hónapok óta tartó csökkenő trendből, a mostani szintről pedig akár egy komoly emelkedés is indulhat.
Eséssel indult ma a világ tőkepiacain, de nemcsak a részvénypiacokon, hanem kriptoeszközöknél is nagy az eladói nyomás.
A kriptovaluták piacán mérsékelt reakciót váltottak ki Donald Trump első, digitális eszközökkel kapcsolatos politikai lépései. Az árfolyamok enyhe emelkedést mutattak, miután az elnök megbízást adott egy átfogó jelentés elkészítésére a szabályozásról és a kriptotartalékról.
Tegnap reggel új történelmi csúcsra húzták a bitcoint, és egy széleskörű ralit láthattunk az egész kriptopiacon, mivel a piaci szereplők arra számítottak, hogy beiktatásakor Donald Trump szót ejt majd a bitcoinnal, illetve a kriptovalutákkal kapcsolatos terveiről. Ezekkel a várakozásokkal ellentétben azonban Trump egy szót sem szólt a kriptókról, ennek hatására pedig esés kezdődött az egész piacon. A legnépszerűbb coinok mellett pedig a Trump család múlt hét végén indított mémcoinjait is adni kezdték a befektetők.
A reggeli kereskedésben nagyot ralizva új történelmi csúcsra száguldott a bitcoin, a befektetők Donald Trump mai elnöki beiktatása miatt lelkesedhetnek.
A vártnál jóval erősebb amerikai munkaerőpiaci adatok hatására jelentős, széleskörű hangulatromlást láthatunk a piacokon. A befektetők kockázatvállalási kedvének csökkenésével a kriptovaluták is erős eladói nyomás alá kerültek az előző napokban. A bitcoin árfolyama pedig máris leszakított egy kritikus szintet, amivel nagy tér nyílt meg a további esés előtt. Ráadásul most az ether esetében is meglehetősen csúnyán néz ki a technikai kép, így megnéztük, hogy milyen fontos szintekre érdemes most figyelni a két kriptó esetében.
Ma életbe léptek Trump megemelt vámjai. Vámháborúval kapcsolatos híreink percről percre.
Trump tulajdonképpen előre szólt a befektetőknek.
Cikkünk folyamatosan frissül a háború eseményeivel.
Portfolio Vállalati Energiamenedzsment Konferencia 2025.
Folytatódik a vámháború.
Harmadszor meglepetés idén a havi inflációs szint, most pozitív irányba.
Hosszú ideje nem látott összeomlás történik a tőkepiacokon.