
Egyértelműen technológiai forradalomnak nevezhető az, ami napjainkban a villamosenergia piacán zajlik. Az Európai Unió energiastratégiája – amelyben az EU azt tűzte ki célul maga elé, hogy 2050-re teljesen klímasemlegessé válik, azaz gazdasági tevékenységeivel nem idézi elő üvegházhatású gázok kibocsátását – a gyakorlatban azt írja le, hogy hogyan tudunk egy fenntartható világot teremteni. A fejlődést nem vetheti vissza az, hogy az ipart klímasemleges alapokra helyezzük. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy minden ország kidolgozott magának ehhez egy stratégiát, olyan elemekkel, mint a megújuló energia használata, a nukleáris energia, vagy a zöldközlekedés alkalmazása.
A magyar energiastratégiában többek között markánsan megjelenik a megújuló energiaforrások használata és az elektromobilitás. Egy erőteljes villamosítás indult meg, amelyben a villamosiparnak jelentős szerepe lesz, kérdés azonban, hogy a piaci szereplők mennyire állnak készen erre a kihívásra. A megújuló energiának van egyfajta kiszámíthatatlansága, rugalmatlansága: kampányszerűen érkezik például a napenergia, és az áramszolgáltató vagy villamos rendszerirányító pedig nehezen kezeli ezeket a kiszámíthatatlan hullámzásokat – mondta a Portfolio-nak Balasa Levente, a Siemens Zrt. Smart Infrastructure divízió vezetője.
Becslések szerint Magyarországon mintegy 80 ezer olyan épület van, amelyen napelem van telepítve, körülbelül 700 megawatt villamos teljesítmény értékben.
Ez egy jelentős mennyiség, amely ma közvetlenül a villamos hálózatra „szabályozatlanul” termelődik.
Látszik, hogy a jövő a decentralizált energiatermelés, illetve az előállított energia helyben történő felhasználása. Ehhez viszont az szükséges, hogy az adott térségben a fogyasztást és a termelést össze lehessen hangolni, szabályozni és a fennmaradó energia a villamos hálózat számára rendelkezésre álljon.

Ez a villamos hálózat fejlesztések oldalán jó költségmegtakarítási lehetőség; megvalósulásához a technológia oldaláról erős innovációra van szükség, amely egyben új szereplőket és pénzáramlásokat is megteremt. A szakember szerint komoly kihívást jelent az, hogy a 80 ezer telepített infrastruktúra számát 200 ezerre, a naperőművek kapacitását a 2 gigawattról először 6 gigawattra, majd 2040-re 12 gigawattra tervezik emelni, hiszen ehhez a villamos hálózatot folyamatosan nagy ütemben szükséges fejleszteni, ám a legújabb digitális technológiák alkalmazása megkönnyítheti e folyamatot.
Digitalizáció és hálózatosodás
A kormányzati és az uniós karbonsemleges energiatermelés célkitűzések megvalósítását úgy lehet hatékonyan támogatni, ha például a háztartási méretű naperőműveket energiaközösségekbe szervezzük, vagy aggregátorfunkciót ellátó gazdasági közösségek létrehozását támogatjuk – tette hozzá Balasa. Mindemellett ezekhez érdemes olyan szabályozást, digitális technológiát párosítani, amely segít ezeket a pontokat összefogni, és az áramszolgáltatói oldalon egy szabályozási körbe behozni.
„Egyértelműen az az irány, hogy az elosztott energiatermelést preferáljuk. Ennek az a magyarázata, hogy nem a nagy erőművek építésében látszik a jövő, hanem abban, hogy az energiát a termeléshez közel használjuk fel, és minél kevésbé terheljük a villamos hálózatot folyamatosan bővülő szállítási kapacitásokkal. Ez azt is jelenti, hogy azokon a pontokon, ahol nekem napelemes energiatermelésem van, megpróbálom felhasználni az így keletkező „zöld” energiát. Utóbbit a piac ma nem teszi lehetővé, ellenben a technológia már adott. Például egy nagy épületen – egyetem vagy kórház épületén– elhelyezett napelemrendszerből közvetlenül tudom a saját fogyasztást fedezni, illetve egy energiatárolót elhelyezve, időben el tudom tolni az energiafelhasználást. Tehát amikor süt a nap, betárolok energiát, és amikor szükségem van rá, ezt helyben fel is használom. Nem táplálom be a teljes megtermelt energiát a hálózatba, így nem terhelem azt, és ebből kifolyólag nem kell jelentős beruházás mellett megerősítenem a hálózatot, nem is beszélve a szállításból fakadó veszteségekről” – érzékeltette a helyzetet az divízióvezető.
Az erre alkalmas technológia tehát már rendelkezésre áll – ilyenek a Siemens által fejlesztett mikrogrid-rendszerek. Vagyis létre lehet hozni egy kis hálózatot, amelyben a saját fogyasztást és a termelést is el lehet helyezni. A rendszer digitalizációjával pedig teljes mértékben ki lehet aknázni azt az új stratégiát, hogy helyben legyen felhasználható, tárolható a megtermelt energia, sőt, a többlettermelés is továbbadható legyen magának az áramszolgáltatónak úgy, hogy az fizet érte az előállítónak.
„Akár cégek is létre tudnak hozni aggregátor-típusú energiatermelő közösséget, de egy kisebb falu a saját energiafelhasználására is összeállhat egy energiaközösséggé. Az így megtermelt energiát a továbbiakban lokálisan, zöld energiaként hasznosíthatják. Ezzel kímélem a hálózatot, mert nem utaztatok nagy mennyiségű energiát, a hatásfok javításával óvóm a környezetet, illetve minimalizálom a nagyberuházások jelentette költségeket. A saját felhasználásomon túl az energiaközösségen belül például ezzel tölthetjük az elektromos járműveket, helyi elektromos buszokat. A töltés időpontját, időtartamát összehangolhatjuk a közösség aktuális energiaigényével, valamint a napelemek aktuális termelési kapacitásával. Az elektromos járműveket a jövőben akár használhatom szabályozási célokra is, például energiatároló gyanánt. Minderre már nemzetközi fejlesztések, példák vannak. Az új technológiák használatával csökkentem az energiafüggésemet, segítem a rendszerszintű szabályozást, és az esetlegesen megtermelt többlet energiát továbbra is, mint zöld energiát táplálom be a hálózatba. Az előnyök hatalmasak, és új bevételi források jelennek meg a piacon a szereplők számára” – mondta Hodány Petra, a Siemens Zrt. Digital Grid üzletág vezetője.
A szabályozás még nem áll készen, a piacnak is idő kell
Bécsig érdemes menni a legközelebbi komplex példáig. Az osztrák főváros agglomerációjában kiépítettek egy okosvárost – Aspern Smart City – a Siemens segítségével. Itt különböző okos mérőket építettek be, amelyek mérik a fogyasztást és a különböző hálózati paramétereket, segítve ezzel a helyi hálózat szabályozását és a hálózatminőség javítását. Az EU-ban is kiemelt projekt az okos mérés kiépítése, mert ez alapján lehet tervezni a hálózatot, elemezni a fogyasztói szokásokat. Ennek segítségével pedig lehet látni, hogy hol jelentkeznek a hálózati terhelések, a kiépítettség gyenge pontjai.

Megvalósítottak egy mikrogrid rendszert is a bécsi telephelyen: a tetőkre napelem-paneleket helyeztek, telepítettek több tucat elektromosautó-töltőt, valamint elhelyeztek egy nagyobb tárolót a telephelyen. Erre csatlakoztatták a Siemens mikrogrid vezérlő rendszerét, ami önálló szigetüzemként biztosítja a komplexum hatékony energiaellátását, és a hálózati összeköttetést.
Hodány Petra úgy látja, sarkalatos kérdés a rendszereket kidolgozó és telepítő szakemberek képzése. Az üzemeltetés, karbantartás ugyanis több szakterületet is érint, az ezeken a területeken dolgozó specialistákat folyamatosan képezni, fejleszteni kell amellett, hogy egy masszív alaptudásra is szükségük van. Ez a tudás már más jellegű és komplexebb, mint amit az üzemeltetésben dolgozóktól korábban elvártunk.
A szakértők egybehangzó véleménye szerint a teljes hazai energetikai infrastruktúra fejlesztése hatalmas fejlődésnek fog indulni a következő években.
A cikk megjelenését a Siemens Zrt. támogatta.
Címlapkép: Getty Images
Megvan, ki lehet Szerbia új miniszterelnöke
A politikában eddig ismeretlen személyt kért fel Vucic elnök.
Nagyot vágott a Tesla célárán a részvények eddigi egyik leglelkesebb elemzője
Ez már tényleg lejtmenet.
Nagy Márton: szerdán dönt a kormány a bankszámlák költségéről
A bankok nem nagyon akarnak díjcsökkentést végrehajtani.
Ingatlanpiaci elemzőt keres a Portfolio, jelentkezz hozzánk!
Rengeteg tanulási és fejlődési lehetőséggel várunk.
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?- online előadás kezdő kereskedőknek
Amit a tőzsdéről mindeknek tudnia kell.
Törvényjavaslattal mennek neki Trump vámügyi jogköreinek, republikánusok is támogatják
A vámok 60 napon belüli kongresszusi jóváhagyás hiányában hatályukat vesztenék.
A magyar nagyravágyás természetéről
Mi magyarok mindig a pohár üres felét vesszük észre. Ha valamiben nem vagyunk az élen, kudarcként éljük meg. Mi lehet ennek az oka? Hogyan lehet hasznunkra ez az önmarcangoló hozáállás? Krit
Hibás adatszolgáltatás gyors korrekciója: Egy NAV-ellenőrzés tanulsága
Az adóellenőrzések során a NAV gyakran tár fel olyan adminisztratív hibákat, amelyek kijavítása kulcsfontosságú a szankciók elkerülése és a megfelelés biztosítása érdekében. Az alábbia
Balásy Zsolt: Árolcsósítók
Hadd kezdjem egy szovjetkori városi legendával, amit biztos sokan ismernek, de úgy tűnik, sokan el is felejtettek. A már enyhülő kommunista párt bizottságot küldött Londonba,...
The post Balásy
"Felszabadulás" helyett Pánik Napja? Így fektess most be!
Trump új vámtarifái megrázták a tőzsdéket, növelve a gazdasági bizonytalanságot. Sokan pánikolnak, de valószínűleg erre neked semmi okod nincsen. Elemezzük a kockázatokat és megmutatjuk, m
Csendes gyilkosok: a környezetszennyezés kevésbé látványos formái
Ha környezetszennyezésről beszélünk, alighanem elsőre égig érő szeméthalmokra, vagy széntüzelésű erőművek kéményeiből gomolygó füstre gondolunk. Pedig a környe
Ez egy kemény adás (HOLD After Hours)
E héten eltemetjük és megmentjük a dollárt, valamint életviteli tanácsokat is osztunk Szabó Dáviddal. Jó szórakozást! Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours...
The post E
Hogyan számolták ki az amerikai vámokat?
Tegnap óta mindenki azt találgatja, hogyan számolták ki az amerikai vámokat. A bemutatott ábrán az amerikai termékekre fizetett vámok plusz forgalmi adó plusz deviza manipuláció (jelentsen ez b
Erdőtűz és demencia
Egy nemrég megjelent kutatás szerint az erdőtüzek miatt keletkező finom részecskék jelentős mértékben hozzájárulhatnak a demencia kialakulásához.


- Megtörténhet az elképzelhetetlen Amerikával Trump miatt – aggódnak a hitelminősítők
- Amiről senki sem beszél: még az állampapírokon is bukhatsz nagyot – mutatjuk, hogyan kerüld el
- Amerika nagy háborúja árnyékában emelkedhet ki egy új globális szuperhatalom
- Trump bontókalapáccsal esett a világrendnek, a legnagyobb árat az USA fizetheti
- Százezreket hagynak veszni a magyarok minden évben: heteken belül igényelned kell, ha nem akarsz lecsúszni az ingyenpénzről
Tőzsdei túlélőtúra: Hogyan kerüld el a leggyakoribb kezdő hibákat?
A tőzsdei vagyonépítés során kulcsfontosságú az alapos kutatás és a kockázatok megértése, valamint a hosszú távú célok kitűzése és kitartó befektetési stratégia követése.
Warren Buffett helyett én: Kezdők útmutatója a befektetéshez
Fedezd fel a befektetés világát úgy, ahogy még sosem! Ez a webinárium egyszerűen és érthetően mutatja be az alapelveket, amelyekre még a legnagyobb befektetők, mint Warren Buffett is esküsznek.
Bod Péter Ákos: az eddig ismert kereskedelmi rendszernek vége
Az egyetemi tanár, ex-jegybankár a Checklistben értékelte Trump legújabb vámjait.
Bőven van még tartalék a magyar agráriumban, a számok viszont nem ezt tükrözik
Hogy tudunk-e még versenyezni a lengyel vagy a nyugat-európai agrártermékekkel, az is kiderül az Alapvetés podcast új műsorából.
Harmadik ciklusára készül Donald Trump? Ez lehetséges?
Beindult a jogi csűrés csavarás.
Kiadó raktárak és logisztikai központok
A legmodernebb ipari és logisztikai központok kínálata egy helyen