Jelentős szakadék van az ingatlantulajdonosok energiafelhasználással kapcsolatos elképzelései és a valós cselekedetek között – ez az egyik legfontosabb megállapítása a Schneider Electric nemzetközi kutatásának. A felmérés során a válaszadók több mint 80 százaléka jelezte, hogy fontos számára az energiahatékonyság, de a többség számára még mindig a lámpák lekapcsolása jelenti a fő energiamegtakarítási intézkedést, noha ezzel alig pár százalékkal csökkenthető csak a villanyszámla.
Látványossá vált az átlagosnál magasabb jövedelmű hitelfelvőkért folytatott banki verseny a személyi kölcsönök piacán, miután négy hitelintézet is visszahozta a 10% alatti hitelkamatot. Egymás után dönti a rekordokat a piac: az új kihelyezések az évi 800 milliárd forintot, a teljes állomány az 1500 milliárdot lépte át 2024 végére. Évente már több mint 300 ezren vesznek fel ilyen kölcsönt a bankoknál, amelyek így már majdnem 900 ezer szerződést kezelnek. Jól digitalizált, de még mindig nem teljesen „átjárható” a piac: újabb lendületet adna a meglévő és az új ügyfelek kezelésének egységesítése.
A következő technológiai és társadalmi forradalmat az AI-ügynökök (agentic AI) hozhatják el – vélik a Citi GPS elemzői. Míg a Generatív AI modellek a felhasználó utasításaira támaszkodva cselekednek, például így állítanak elő szövegeket, képeket vagy végeznek el elemzéseket, addig a mesterséges intelligencia ügynökök képesek önállóan cselekedni, terveket készíteni és döntéseket hozni, konkrét feladatokat végrehajtani. Ezáltal megváltozik ahogy fogyasztunk, ahogy dolgozunk, felborulnak a piaci viszonyok és az internet is teljesen átalakul.
Két EU-pályázat is megnyílik holnap, február 14-én pénteken, amelyek a korszerű informatikai eszközök, megoldások elterjesztésével támogatják az önkormányzatok energiagazdálkodását és a zöldenergia hatékonyabb hasznosítását – hívja fel a figyelmet az Energiaügyi Minisztérium.
A német vállalatok számos, saját maguk által okozott problémával küzdenek, amelyekhez képest a magas energiaköltségek csak másodlagosak. A legfőbb probléma a gyenge innovációs erő, mivel túl kevés beruházást hajtanak végre a kutatás-fejlesztésbe az elavult struktúrák, a felduzzadt adminisztráció miatt - állapítja meg a müncheni Advyce & Company üzleti tanácsadó cég és a düsseldorfi DSW befektetővédelmi szervezet közös tanulmánya.
Alig egy hónap múlva, március 6-án rendezzük meg az első Portfolio Green Transition & ESG konferenciát. A rendezvény célja, hogy gyakorlati útmutatást nyújtson a vállalatok számára a zöld átállás megvalósításához és az ESG témában felmerülő jogszabályi, riportálási, stratégiakészítési kérdésekben. Regisztráljon most és legyen részese a fenntartható jövő alakításának!
Az európai ipar teljesítménye gyengélkedik, a gazdasági környezet egyre kiszámíthatatlanabb és a vállalatoknak folyamatosan új kihívásokkal kell szembenézniük. A hatékonyság növelése, az energiafelhasználás optimalizálása és az ipari digitalizáció kulcsszerepet játszhatnak a versenyképesség növelésében. A Portfolio Jeránek Tamást, a Siemens Zrt. elnök-vezérigazgatóját évértékelő nagyinterjúban kérdezte az ipar előtt álló akadályokról, sikeres nemzetközi projektekről, a vállalat üzleti eredményeiről, illetve, arról, hogy hogyan tud egy vállalat egy szoftver segítségével hiteles információkhoz jutni a beszállítói karbonlábnyomáról.
"Egy új világrendet takar" az, amit Magyarországon is látunk, miszerint a globális ellátási láncok újragondolása miatt "beindult egy nagyon energiaintenzív iparosodás, legfőképp az akkumulátorgyáraknak köszönhetően" – vázolta a globális megatrendeket körbejáró exkluzív Portfolio-interjúban Hajós Balázs. A Schneider Electric értékesítési igazgatója úgy látja, hogy a nagy külföldi működőtőke befektetésekkel járó folyamat "mindenképpen lehetőséget jelent Magyarországnak", de az egyedi, hogy ezen beruházások túlnyomó része Kínából érkezik, és "ezek a kínai gyárak a várakozásokkal ellentétben egyelőre szinte mindent Kínából hoznak", így "egyelőre nem látszik", hogy ezekbe hogyan tud bekapcsolódni akár egy globális gyártócég, akár egy magyar kkv. Ezzel együtt Hajós Balázs azt látja, hogy az elektrifikáció és a digitalizáció, amelyek elvezetnek a fenntarthatósághoz, rengeteg üzleti lehetőséget is kínálnak a Schneider Electric számára olyan megatrendekben, mint például a városi elektromos autótöltési hálózat fejlesztése, a városiasodással járó elektrifikációs és hálózatfejlesztési igény, továbbá a zöldenergia termelésének és tárolásának okos menedzsmentje. Arra a Magyarországon várható trendre is felhívta a figyelmet, hogy a mesterséges intelligencia aktív felhasználásával párhuzamosan az adatközpontok közel fele a végpontokon fog elhelyezkedni, így ez az energiafelhasználási folyamatokban jelentős változásokat fog okozni.
Az automatizáció egyre nagyobb teret nyer a hazai kiskereskedelemben: az Auchan Magyarország hamarosan megnyitja első, teljesen személyzet nélküli üzletét Budapesten. Bár vidéken néhány éve még ellenállásba ütköztek az önkiszolgáló kasszák, ezek a megoldások egyre elterjedtebbek, részben a munkaerőhiány miatt. Az automatizáció a következő időszakban fel is gyorsulhat.
Előregisztráció formájában már több mint 3200 cég jelezte érdeklődését a minden vállalkozásnak legyen saját honlapja elnevezésű program iránt, amelyre a jelentkezés február 3-tól nyílt meg - mondta a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára.
A hazai létesítménygazdálkodási szektor továbbra is súlyos munkaerőhiánnyal küzd, különösen a betanított munkakörökben, miközben a szakképzett fizikai dolgozók utánpótlása is akadozik. A LEO (Létesítménygazdálkodási és Épületüzemeltetési Szolgáltatók Országos Egyesülete) szerint a helyzetet tovább nehezíti a szakképzési rendszer problémás működése. Az iparág egyre inkább digitalizálódik, ám a robotizáció és a mesterséges intelligencia elterjedése még távoli.
Négy kulcstényezőt azonosítottak a Green Cloud szakértői, amelyek alapjaiban határozzák meg, hogy miként alakul a hazai napelemes iparág jövője, és azt is megjegyzik, hogy "a KÁT-Kánaán végét jelző pénteki bejelentés például mindenképpen üdvözlendő" – derült ki a vállalat sajtóközleményéből.
A Demján Sándor Program keretén belül az 50 fő alatti vállalkozások digitális fejlődését támogató, 9 milliárd forintos vállalkozásfejlesztő program indul, amely a mikro- és kisvállalkozások számára a mai naptól elérhető - írja a Nemzetgazdasági Minisztérium. A program célja, hogy honlapjuk kialakításához a cégek szolgáltatót válasszanak és benyújtsák fejlesztési igényüket.
A kis- és középvállalkozások (KKV-k) gazdasági szerepe megkérdőjelezhetetlen: ezek a vállalkozások nemcsak a foglalkoztatás jelentős részét biztosítják, hanem kulcsszerepet játszanak a helyi gazdaságok fejlődésében és a társadalmi stabilitás fenntartásában is. Ezért a gazdasági ügyekért felelős Nemzetgazdasági Minisztérium kiemelt célja a magyar kkv-k – beleértve természetesen az egyéni vállalkozók – támogatása, a tehercsökkentésen, a jogkövetésük elősegítésén keresztül, versenyképességük javítása céljából. Ehhez a Nemzetgazdasági Minisztériumhoz tartozó két háttérintézmény, a Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV), valamint az újonnan felálló Nemzeti Kereskedelmi és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NKFH) támogató működése is hozzá fog járulni. Ezen intézkedések sorába illeszkedik az alanyi áfamentesség értékhatárának 12 millió forintról 18 millió forintra történő növelése, ami hozzávetőlegesen 30 ezer cégnek jelenthet számottevő kedvezményt. Az éves szinten mintegy 15-20 milliárd forintos segítséget legnagyobb arányban a kiskereskedelemben dolgozók élvezhetik, de számottevő az építőiparban dolgozók, valamint különböző szellemi tevékenységet (jogi, számviteli és egyéb tanácsadást) végző mikrocégek is az érintetti körben. Az adózási oldalon további egyszerűsítéseket, kedvezmények és új digitális megoldások bevezetését vizsgálja a Kormány, hogy több erőforrást fordíthassanak fejlődésükre és piaci pozíciójuk erősítésére a cégek. Emellett a vállalkozások életében meghatározó a fogyasztóvédelmi kötelezettségek betartása is, amelyek közül számos hatályos szabályt felülvizsgál a Kormányzat, hogy a jogkövető gazdasági szereplők minél kisebb (adminisztrációs és egyéb) teherrel szembesüljenek a működésük folyamán.
Személyzet nélküli boltot nyit Magyarországon a Coca-Cola. Az üdítőital gyártó az automatizált kereskedelmi megoldásokat kínáló Kende Retail Kft.-vel közösen céloz meg egy Magyarországon új piaci szegmenst - közölte a cég.
A CBA kilenc Príma üzletében indult el az Azonnali Átutalási Rendszerre épülő qvik fizetés, az önkiszolgáló kasszáknál fizethetünk a QR-kódos megoldással - jelentette be az üzletlánc.
Folyamatosan frissülő hírfolyamunk.
A BRICS-tagság felé fordul az ország az EU-csatlakozás elhúzódása miatt.
Steve Cohen borúlátóbbá vált az amerikai gazdaság kilátásaival kapcsolatban.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.