Új időszámítás kezdődik az ingatlanpiacon, miután január 15-től elindul az elektronikus lakóingatlan-nyilvántartás. Korábban már írtunk a várható változásokról, ezúttal ügyvédek és az ingatlan.com szakértője osztottak meg további részleteket a holnap induló rendszerről. Vajon tényleg gyorsabbá és olcsóbbá válik az ingatlanügyletek lebonyolítása?
Hamarosan – 2025. január 15-én – hatályba lép az elektronikus ingatlan-nyilvántartásról szóló törvény, és ekkor élesedik az új ügyintézési platform is. A változásnak bizony már éppen ideje volt, hiszen mára a földhivatali eljárás maradt az egyetlen, amely még mindig papíralapon folyt, miközben a közigazgatás minden más területe fokozatosan elektronikussá vált. Vajon mire számíthatnak az ingatlanügyekben eljáró magán- és szakemberek?
2025 több területen jelentős változásokat hoz a magyarok mindennapi életében is, mivel az Európai Unióban több kulcsfontosságú szabályozást vezet be. Az intézkedések egy része a fenntarthatóság javítását, a folyamatok egyszerűsítését célozza, de változnak az okiratügyintézés, a választási kampányokra vonatkozó előírások, a vakcinák alkalmazhatóságának szabályozása, valamint a vám- és az adórendszer is.
2025. január 16. napjától megszűnik az Ügyfélkapu és mellette egy sor bejelentkezési mód a közigazgatási, önkormányzati, bírósági és egyéb ügyintézési portálokra, helyettük két opció marad: a Digitális Állampolgárság Program (DÁP) alkalmazás és az Ügyfélkapu+. Nagy kérdés, hogy mi lesz azokkal a könyvelőkkel, akik eddig az Ügyfélkapu azonosítóval léptek be az ügyfelük nevében az állami felületekre - hívja fel a figyelmet a Niveus Legal.
Rendkívül mozgalmas év van a nagy európai iparvállalatok háta mögött, a versenyképesség megtartása, és a gyorsan változó világpiaci környezethez való alkalmazkodás jelentős kihívást jelentenek. Ugyanakkor a globális trendek által meghatározott folyamatok, mint az energiaátmenet vagy a mesterséges intelligencia terjedése továbbra sem vesztettek a lendületükből, és egyértelmű irányt mutatnak az olyan technológiai vállalatoknak, mint a Schneider Electric. A cég a hazai működőtőke-beáramlás és az ipari beruházások egyik nagy nyertese: minden harmadik jelentős ipari üzemben vagy logisztikai parkban a vállalat energiamenedzsment vagy épület-automatizációs rendszerei működnek. Folyamatosan bővül a 350 fős Global Supply Chain Hub, amely a régióban keres új beszállítókat annak érdekében, hogy rövidítse az ellátási láncait. Nem csak megrendelőként, hanem partnerként is szerepet vállal, technológiával és tudással támogatja a KKV-kat a hatékonyságnövelésben és a fenntarthatósági célok elérésében. Idén indult el, a hamarosan 100 fővel működő Europe Services Hub, amely globálisan támogatja a vállalat üzleti folyamatait. Májusban megkezdte a termelést a cég új, dunavecsei üzeme is, amely egyben bemutatótérként is funkcionál, hiszen minden olyan innovatív technológiát megkapott, amivel ma a vállalat rendelkezik. A Portfolio Veres Zsoltot, a Schneider Electric országigazgatóját kérdezte az idei év mérföldköveiről, egyetemi együttműködésekről, fenntarthatóságról, és arról, hogy mire számíthat egy KKV vezető, ha a vállalat beszállítójává szeretne válni.
2025. július 1-jétől az energiakereskedők és a hálózati elosztó társaságok a nem lakossági felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki – hívja fel a figyelmet szilveszteri közleményében az MVM. Ez azt jelenti, hogy ettől a dátumtól kezdve a papíralapú számla helyett az MVM is csak elektronikus számlát állíthat ki ennek az ügyfélkörnek. Az MVM ezért a közleményben arra kéri az érintett ügyfeleit, hogy saját érdekükben adják meg e-számla fogadásra alkalmas e-mail-címüket.
A Portfolio hagyományainak megfelelően a legnagyobb hazai biztosítók első számú vezetőjét arra kértük év végén, értékeljék a mögöttünk álló esztendőt és adjanak előrejelzést jövőre.
Alábbi kérdéseinkre válaszoltak a biztosítóvezérek:
1. Hogy értékeli 2024-et saját biztosítója és a biztosítási piac szempontjából?
2. Mit tekint saját biztosítója és a szektor előtt álló legnagyobb kihívásnak 2025-re?
3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést, előrelépést 2025 saját biztosítójánál, illetve a biztosítási szektorban?
Az MVM jelenleg két informatikai rendszerből szolgálja ki áramfelhasználó ügyfeleit, az egységesítés első lépéseként 2025. január 1-jétől a legrégebbi MVM-es felhasználók egy köre már átkerül a jövőbeni egyetlen, korszerű áramügyintézési rendszerbe, olvasható a vonatkozó közleményben. Ezen ügyfélkör személyre szabott tájékoztatást kap többek között az új azonosítók bevezetéséről.
A mesterséges intelligencia fejlődése az egyik legfontosabb tényezővé vált a munkaerőpiac átalakulásában: az AI egyre inkább képes automatizálni az olyan feladatokat, amelyeket eddig emberek végeztek, és új lehetőségeket teremt azok számára, akik képesek alkalmazkodni az új technológiai környezethez. A következő években az AI hatása a munkaerőpiacra várhatóan tovább fokozódik, és számos változást hoz, amelyek az iparágak, a munkakörök, a munkaerőigények és az alkalmazottak képességei terén is érzékelhetők lesznek. Elemzésünkben bemutatjuk, hogyan alakíthatja át a mesterséges intelligencia a munkaerőpiacot, mely állások lehetnek a legnagyobb veszélyben és milyen hatásokkal kell számolnunk az elkövetkező években.
10 ezermilliárd forintnyi kezelt vagyon, nyomás a belépési limiteken, exponenciálisan gyorsuló digitalizáció és mesterséges intelligencia, állampapír-kamatfizetések sorsa, volatilisebb forintárfolyam, nem várt geopolitikai feszültségek - nagyjából ezek jellemezték a 2024-es évet és ezek a főbb kérdések várhatóak 2025-ben a magyar privátbanki piacon. A Portfolio megkérte a legnagyobb hazai privátbanki szolgáltatók vezetőit, hogy értékeljék a mögöttünk hagyott évet és adjanak előrejelzést 2025-re.
Alábbi kérdéseinkre válaszoltak:
1. Hogy értékeli 2024-et saját privátbanki szolgáltatója és a privátbanki szektor szempontjából?
2. Mit tekint saját privátbankja és a szektor előtt álló legnagyobb kihívásnak 2025-re?
3. Mely termékek, szolgáltatások és innovációk területén hozhat növekedést, előrelépést 2025 saját privátbankjánál, illetve a privátbanki szektorban?
A Keskeny Nyomda, Magyarország egyik legmodernebb csomagolóanyag-gyártó nyomdája, több mint három évtizedes történelemre tekint vissza. A vállalkozás, amely egy családi ház melléképületéből nőtte ki magát, mára közel 18 milliárd forintos éves árbevételt produkál, és több mint 500 főt foglalkoztat. A vállalat exporttevékenysége is jelentős, az összbevétel 55-60%-át teszi ki. Főként az Európai Unión belül értékesítenek, különösen Németországban, Ausztriában, Hollandiában, Olaszországban és Franciaországban. A cég történetét végigkísérik a fejlesztések: legutóbb például egy teljesen egyedi, robotkarokból álló gépet fejlesztettek ki, ami 25-30 ember munkáját is ki tudja váltani.
Az Európai Központi Bank (EKB) legfrissebb felmérése szerint a készpénzhasználat jelentősen visszaszorult az euróövezetben az elmúlt években. A kártyás és mobilfizetések térnyerése miatt a készpénz hamarosan elveszítheti vezető szerepét a fizetési módok között. Ez a trend erősítheti az EKB törekvését a digitális euró bevezetésére, miközben egyes országokban már a túlzott digitalizáció kockázataira is felhívják a figyelmet - írja a Reuters.
Új kötelezettségeket is ró az érintett vállalatokra a Magyarország kiberbiztonságáról szóló törvény, amelynek új keretrendszerét a napokban fogadta el a parlament – hívta fel a figyelmet a Baker McKenzie nemzetközi ügyvédi iroda. A jogszabálynak meg nem felelő cég akár 10 millió eurós bírsággal nézhet szembe.
A villamosenergia-elosztók digitális átállását ösztönző, 26,5 milliárd forintos pályázat indul februárban a zöldenergia hatékonyabb hasznosítása érdekében. A program célja, hogy korszerű megoldásokkal segítse a napenergia rugalmasabb hálózatba illesztését és a fogyasztási igényekhez való igazítását. A támogatási kérelmeket 2025. február 14. és március 31. között lehet benyújtani - hívta fel a figyelmet közleményében az Energiaügyi Minisztérium.
A vállalkozások támogatását és fejlesztését célzó Demján Sándor Program 8+1 eleme közül a már meghirdetett, és előregisztrációval nyitva álló lehetőségek iránt jelentős az érdeklődés - tudtuk meg Szabados Richárdtól. A Nemzetgazdasági Minisztérium kis- és középvállalkozások fejlesztéséért és technológiáért felelős államtitkára a Portfolio-nak adott interjújában konkrét jelentkezőszámokat is megosztott. Szabados Richárd beszélt az aktuális gazdasági környezetről, az elmúlt három hónap országjárásával kapcsolatos tapasztalatairól, a vállalkozásokat érintő akcióterv részleteiről, feltételrendszereiről. Kiderült az is, hogy a tőkeprogram újraszabása azzal is jár, hogy új szereplő érkezik be ezen a téren, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara formájában. Azt is megosztotta lapunkkal, hogy nem tartja kizártnak, hogy a megvalósuló Nemzetgazdasági Minisztérium és Pénzügyminisztérium beolvadás komoly adminisztrációcsökkentéssel jár majd.
A lassú termelékenység növekedés az építőiparban, különösen Európában és az Egyesült Államokban, jelentős javulási lehetőséget kínál – mondta Jan Mischke, a McKinsey Global Institute partnere a Portfolio-nak adott interjújában. Kiemelte a modernizáció potenciálját a standardizált tervek és tömeggyártás révén, párhuzamot vonva az autóipar és a repülőgépipar fejlődésével. Emellett kitért a prefabrikáció szerepének változására és a digitalizáció, mint például az épületinformáció-modellezés (BIM) forradalmasító ígéretére az építőipari logisztikában. A 3D nyomtatás körüli korábbi hype ellenére Mischke úgy véli, hogy az iparosítás és a moduláris építés kecsegtet inkább nagy mértékű termelékenység-javulással.
A francia BPCE bank érdekeltsége lesz a partnere ebben.
A bitcoin történelmi csúcsa közelében áll.
Egyelőre a dollár a nagy vesztese az új elnökség kezdetének.
A Világgazdasági Fórumon értékelték a nagy irányváltást a világ vezető bankárai.
Újra módosultak a határidők.
29-61 százalékkal emelkedik az oktató-kutató kollégák alapbére.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.