2018 sok szempontból komplikált év volt, sok befektető negatív hozamot ért el befektetésein, ami nem véletlen, hiszen tavaly hosszú idő után először a fontosabb eszközosztályok éves hozama infláció alatti volt, mondta el bevezetőjében Adam Lessing, a Fidelity régiós igazgatója. A nagy kérdés most, az, hogy az az emelkedés a tőzsdéken, amit idén láthatunk, vajon a 2009 óta tartó emelkedő trend folytatódását jelenti, vagy a tavaly év végén elkezdődött esést követő korrekció (dead cat bounce). Az mindenesetre látványos a szakember szerint, hogy mennyire gyorsan kapcsoltak át a piacok teljesen kockázatkerülőből kockázatvállaló üzemmódba, ami részben annak tudható be, hogy az amerikai jegybank vezetőinek nyilatkozatai alapján a Fed a kamatemelésekkel óvatosabb lehet a következő hónapokban.
- befektetési szempontból egyre érdekesebb az európai és az ázsiai vállalati kötvénypiac, azon belül is a magas hozamú (high yield) kötvények piaca
- egyre több value van a feltörekvő piaci állampapírokban és vállalati kötvényekben
- a Fidelity fair érték becslése alapján több feltörekvő ország devizája is olcsónak mondható (pl. török líra, mexikói peso, orosz rubel vagy akár a magyar forint)
- különösen izgalmasak a kínai kötvények, hiszen a következő években egyre több befektető szerez majd direkt vagy indirekt kínai kötvénykitettséget.
Ned Salter, a Fidelity részvényelemzési igazgatója az elmúlt évek részvénypiaci ralijával kapcsolatban kiemelte, hogy a jegybanki stimulusok jelentős tőzsdei eszközáremelkedést váltottak ki, a részvényárfolyamok emelkedésében fontos szerepet játszott az átárazódás, vagyis nem csak a profitbővülés, hanem az árazási szorzók emelkedése volt jellemző az elmúlt években, különösen az európai részvénypiacon.
- a globális hangulatromlás/hangulatjavulás a korábbinál sokkal gyorsabban megy végbe a tőkepiacokon
- a volatilitás lényegesen magasabb lesz, mint amihez a korábbi években hozzászokhattunk
- az elmúlt hetek tapasztalatai alapján az egyes eszközosztályok közötti korreláció továbbra is magas, vagyis nagyobb tőkepiaci eladási hullámok után a már korábban is olcsó eszközök még vonzóbbá válnak, jó beszállási pontokat nyújtva
- még fontosabb lesz a cherry picking, vagyis kimazsolázni az egyes szektorokon belül a jó befektetéseket. Példaként Salter a FAANG-részvényeket (Facebook, Apple, Amazon, Netflix, Google/Alphabet) említette, ezek voltak az elmúlt évek ralijában a nagy részvénypiaci vezetők, de míg ezek közül az Amazon az üzleti modellje alapján magas árazási szorzói ellenére is vonzó befektetés, a Netflix nem az.
- új iparági vezetők jönnek: az elmúlt években a globális vállalati profitbővülés nagy részét 3 szektor (energia, nyersanyag, IT) adta, a következő években új szektorok lépnek a helyükbe
3 izgalmas téma:
- a világ jegybankjai elkezdenek szigorítani, ezért a következő években a jó minőségű vállalatok (value) részvényeibe érdemes fektetni
- a brit nagyvállalatok részvényei izgalmasak, hiszen ezen cégek tevékenységének nagy része nem Nagy-Britanniához kötődik, a brit részvénypiaci esésben azonban ezeknek az árfolyama is nyomás alá került, és mostanra olcsóbbak, mint európai szektortársaik, például a Lloyds a KBC-vel, az Aviva az Allianz-cal szemben
- a japán részvények diszkont árazáson forognak a globális részvénypiaci árazáshoz képest, miközben a japán vállalatok profitbővülési kilátásai kifejezetten jók.
- Olajár alakulása: a Fidelity az olajár stabilizálódására számít, ez pedig azt is jelenti, hogy nem emelkedik meredeken az infláció, emiatt pedig a világ jegybankjainak nem kell agresszíven kamatot emelniük.
- Eurozóna növekedése: mérsékelt gazdasági növekedés várható, a kínai lassulás és a Brexit miatt az export visszaesett, ennek az alakulására érdemes figyelni.
- Olaszország: komoly költségvetési problémákkal jellemezhető országnak, Bateman szerint jelenleg nem érdemes olasz részvényekbe fektetni, további gazdasági visszaesés várható az országban. Egyébként az európai részvénypiaccal kapcsolatban általánosságban az a véleménye a Fidelitynek, hogy még érdemes várni a megfelelő belépési pontra.
- Amerikai gazdaság állapota: a lakossági fogyasztás erős, a vállalati mérlegek is erősek, az amerikai vállalatok egyelőre nem érzik az emelkedő kamatok negatív hatásait.
- Fed: az amerikai jegybank óvatossá vált a kamatemelésekkel kapcsolatban, a jegybankárok figyelik a makrogazdasági folyamatok alakulását, több jel is arra utal, hogy a Fed lassít a kamatemelésekkel.
Bateman szerint az előttünk álló időszakban egyre inkább érdemes lesz majd nem tradicionális eszközökbe fektetni a tőkepiaci ciklus mostani, kései fázisában, amelyek nem korrelálnak más eszközökkel.
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ