A The Telegraph információi szerint a Trump-kormányzat egyes tagjai támogatják a 10 százalékos vám bevezetését az EU-ból származó összes importtermékre. Egy, a kormányhoz közel álló forrás elmondta: "Nem volt széles körű egyetértés, de néhányan 10 százalékos vámot akarnak kivetni az EU-ra."
Trump vasárnap, amikor floridai birtokáról visszatért Washingtonba, megerősítette szándékát:
Az EU-ra kivetett vámok biztosan meg fognak történni.
Az elnök azzal indokolta a lépést, hogy az Egyesült Államoknak több mint 300 milliárd dolláros kereskedelmi hiánya van az EU-val szemben.
"Nem veszik az autóinkat, nem veszik el a mezőgazdasági termékeinket. Ők szinte semmit sem vesznek, mi pedig mindent veszünk, a több millió autóval kezdve az óriási mennyiségű élelmiszeren át a mezőgazdasági termékekig" - fogalmazott Trump.
Az EU döntéshozói már jelezték, hogy készek válaszlépéseket tenni. Olaf Scholz német kancellár hétfőn kijelentette: "Európa a vámpolitikára vámpolitikával tud reagálni." A Financial Times szerint az EU akár 50 százalékos vagy annál magasabb vámokkal sújthatna le különböző amerikai importtermékekre, ha Trump megvalósítja terveit.
A The Telegraph úgy tudja, hogy Trump kormánya a Kanadával és Mexikóval szembeni lépéseket használja fel arra, hogy "telszteljen" mielőtt az EU-val szemben is hasonló intézkedéseket vezetne be. Az elnök a nemzetközi gazdasági vészhelyzeti hatáskörökről szóló törvényre (IEEPA) hivatkozva vethet ki vámokat, bár szakértők szerint ez a lépés valószínűleg gyors bírósági kihívásokkal fog szembesülni.
Közben Sir Keir Starmer brit miniszterelnök hétfőn Brüsszelbe utazik, hogy vegyen részt egy uniós csúcstalálkozón. A The Telegraph információi szerint a miniszterelnök engedményekre is hajlandó a Brüsszellel való szorosabb kapcsolat kiépítése érdekében, beleértve az EU által vezetett kereskedelmi paktumhoz való csatlakozást és egy megújított vízumrendszer bevezetését az európai fiatalok számára.
Kezdetben úgy tűnt, hogy az EU egyelőre megúszhatja az amerikai elnök felől érkező büntetőintézkedéseket és az amerikai kormányzat leválasztja az uniót a többi, vámmal sújtott országról. Most úgy tűnik, nem így lesz. Ez is hozzájárult ahhoz a hétfői kereskedésben, hogy az euróra eladói nyomás helyeződött, de a régiós devizák is gyengültek a hétfői nyitásban.
Milyen válaszlépések jöhetnek?
A hétfői unós csúcson szó volt a vámfenyegetésről is. Emmanuel Macron francia elnök a rendkívüli EU-csúcsra érkezve hangsúlyozta, hogy Európának egyre nagyobb szüksége van stratégiai autonómiára, amelyet Franciaország már hét éve következetesen szorgalmaz.
Szerinte a koronavírus-járvány, az orosz agresszió Ukrajna ellen és a Donald Trump vezette amerikai adminisztráció legújabb nyilatkozatai mind arra késztetik az uniót, hogy megerősítse saját védelmét és ipari bázisát.
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi főképviselője a találkozó előtt tartott sajtótájékoztatóján kiemelte
hogy az Egyesült Államok vámokat vethet ki az uniós árukra. „Világos, hogy a kereskedelmi háborúknak nincsenek nyertesei.
Ha az EU és az USA ebbe az irányba megy, a nevető harmadik Kína lesz
– figyelmeztetett.
Az ügy előzménye, hogy Donald Trump bejelentette, hogy magas vámokat vetnek ki a Mexikóból, Kanadából és Kínából származó árukra, a megemelt vámok nyilvánvalóan nemcsak a három országot, de más kereskedelmi partnereket is érzékenyen érintenek. Ma Mexikóval megállapodtak abban, hogy a vámok bevezetését elhalasztják.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images