A gyermek nem pici felnőtt, ezért nem ajánlott, hogy minél korábban azt egye, amit a szülei. Különösen a túlcukrozott, túlsózott, túl zsíros, illetve túlfűszerezett ételekhez könnyű hozzászokni, ám ez az egészségtelen táplálkozás már gyermekkorban elhízáshoz vezet. A bájosnak gondolt babaháj miatt a gyermeket csúfolhatják, aki emiatt visszahúzódóvá válik, nem szívesen sportol, mert attól fél, kinevetik, így majdnem biztos, hogy kövér felnőtt válik belőle. Az élelem-bőség árnyoldalára figyelmeztet egy korábbi felmérés, mely szerint a kórosan elhízott emberek várható élettartama a normál testsúlyúakéhoz képest akár 14 évvel is rövidebb lehet. A túltáplált gyermeknek szerencsétlenné teszik a gyermekkorát és valószínűleg sok problémával - például magas vérnyomással, cukorbetegséggel, szív- és érrendszeri panaszokkal, ízületi fájdalmakkal - küszködő, elhízott felnőtt lesz belőle.
Magyarországon a 7-14 éves gyerekek 20 százaléka túlsúlyos, 7 százaléka pedig elhízott. Ennek következményeként már gyermekkorban megjelennek azok a betegségek, amelyek korábban elsősorban a felnőtteket érintették.
"Életünk fogantatástól számított első 1000 napja során alakul ki az elhízásra való hajlam, ami egész életünk egészségére hatással van. Felmérések szerint a gyermekkorban túlsúlyosak vagy elhízottak 60 százaléka felnőttkorban is súlyproblémával fog küzdeni. A 3 évnél fiatalabb gyerekek 80 százaléka túl sok cukrot fogyaszt. Ha már kisgyerekként a túl fűszeres és túl cukros ételekhez szokatjuk a gyerekeinket, akkor ezt a rossz szokást felnőttkorban nagyon nehezen fogják tudni elhagyni, ami állandósult súlyproblémákhoz vezethet." - hívja fel a figyelmet dr. Takács István, a Magyar Primer Prevenciós Orvosi Egyesület elnöke.
Hatalmas felelősség nehezedik a szülők vállára ebben, hiszen akkor kell a legelőrelátóbban és legtudatosabban viselkedniük, amikor még a legkevesebb tapasztalattal rendelkeznek a gyereknevelés terén.