
Korábban Kanada esetén keresztül foglalkoztunk már a vámháború lehetséges ingatlanpiaci hatásaival, ugyanis az Egyesült Államok északi szomszédjában a bejelentések hatására azonnal megtorpant a lakáspiac.
Torontóban februárban közel harmadával kevesebb lakás cserélt gazdát, mint a megelőző hónapban,
miután a lakásvásárlók elbizonytalanodtak a jövőbeli kilátásokat illetően és inkább elhalasztották az ezzel kapcsolatos döntésüket. Ha a kivárás folytatódik, hosszabb távon az a lakásárakra is hatással lesz. Kanada mellett viszont az Egyesült Államok és más országok lakáspiacait is érinteni fogja a vámháború.
Míg az exporttermékek számára közvetlen, az egyes országok lakáspiacai számára inkább közvetett hatásai lehetnek a bejelentett vámoknak. Nézzük, mik lehetnek ezek!
Építőanyagok drágulása
Trump első ciklusa alatt Kínából számos termék előállítását más délkelet-ázsiai országokba helyezték át. Iparági szakértők szerint például a konyhai mosogatók gyártása nagyrészt Malajziába és Indonéziába helyeződött át, olyan országokba, amelyek Egyesült Államokba történő exportját most 24%-os, illetve 32%-os vámmal sújtják. A még mindig Kínából importált árukra pedig még magasabb vámot vetnek ki. Az Egyesült Államokban használt padlóburkolatok jelentős része viszont dél-amerikai országokból származik, amelyeket szintén vámokkal sújtanának. Nem kérdés,
ha olyan országokra vetnek ki vámokat, ahonnan az Egyesült Államok nagy mennyiségű építőanyagot - acél, fa, elektromos berendezések - importál, az növeli az építési költségeket.
Egy átlagos lakás építési költsége emiatt az Egyesült Államokban az építőipari szereplők becslése szerint várhatóan 9200 dollárral (3,5 millió forint) fog emelkedni.
Sokan mondhatják, hogy ez nem jelentős tétel a 414 500 dolláros (154 millió forint) új építésű lakóingatlan-átlagárhoz képest, de abban az esetben, ha az építőipari vállalatok a saját haszonkulcsaik csökkentése helyett áthárítják azt a vásárlókra, annak is érezhető hatása lehet. A családi házak előállításához átlagosan felhasznált 174 ezer dollár (65 millió forint) értékű építőanyagból pedig mintegy 13 ezer dollárnyi (4,8 millió forint) származik importból.
A kanadai faanyag és a mexikói gipsz is fontos alapanyagai az amerikai lakásépítésnek, és bár nem lenne meglepő, ha a Fehér Ház a közeljövőben ezeket az importcikkeket is célba venné, a vámbejelentés közvetlen fenyegetése egyelőre nem ezekre, hanem a távolabbi országokból származó építőipari termékekre irányul.
Infláció és kamatemelések
Noha az amerikai jelzáloghitel-kamatok némileg mérséklődtek az utóbbi hónapokban, még mindig közel kétszer olyan magasak, mint 2022 elején. Az elmúlt években emiatt sok tulajdonos vonakodott a költözéstől, mert nem akarta feladni korábban igénybe vett alacsonyabb kamatozású hitelét egy magasabb kamatozásúért cserébe. Mindez korlátozta a kínálatot, és megnövelte az ingatlanok átlagos értékesítési idejét.
Ha a vámok miatt most tovább nő az infláció, és emiatt a FED megáll a kamatcsökkentéssel, sőt esetleg kamatot emel, az tovább drágíthatja a hiteleket és még jobban csökkentheti a lakásvásárlási kedvet.
Gazdasági lassulás
Elemzői várakozások szerint ugyanakkor gazdasági stagnálás, de akár recesszió is sújthatja idén az Egyesült Államokat, ami viszont a kamatcsökkentés irányába hat. Ebben a forgatókönyvben kevésbé a kamatok, sokkal inkább a jövőbeli gazdasági kilátások romlása hathat negatívan a lakáspiacra, ami csökkentheti a lakásépítési hajlandóságot, súlyosbítva ezzel az eleve magas lakáshiányt. Ez különösen azokban a déli államokban jelenthet problémát, ahol most minden harmadik értékesítés új lakáshoz kötődik.
Befektetői bizalom csökkenése
A legnagyobb probléma viszont, hogy
a vámokra vonatkozó gyakori, váratlan és átgondolatlan bejelentések teljes piaci bizonytalanságot okoznak, aláásva a jövőbe vetett bizalmat, ami alapvető feltétele a lakásvásárlás melletti elköteleződésnek,
miután egy lakásvásárlás gyakran hosszú évekre, évtizedekre meghatározza egy család életét. Emellett ezek az intézkedések a külföldi vásárlókat is elriasztják, míg az amerikai befektetőket a külföldi piacok felé irányíthatják, tovább csökkentve ezzel a lakóingatlan-tranzakciók számát.
Globális hatások
Lakáspiaci szempontból ahogy az Egyesült Államokban, úgy a világ többi részén is inkább közvetett, mint közvetlen hatásai lesznek a vámintézkedéseknek. Európában is ezekkel a közvetett hatásokkal kell számolni. Egy vámháború kialakulásának hatására az európai gazdasági növekedési kilátások is gyengülhetnek, ami itt is csökkentheti a lakásávásárlás egyik alapelemét jelentő jövőbe vetett bizalmat. Ugyanez igaz Magyarországra is, ahol a magas - elsősorban Németország felé irányuló - exportkitettség miatt
csökkenhetnek a gazdasági növekedésre vonatkozó előrejelzések, ami romló munkaerőpiaci kilátásokhoz és kevesebb lakástranzakcióhoz vezethet, mérsékelve a lakásárak emelkedési ütemét is.
Az is igaz viszont, hogy a befektetői tőke piaci pánikok idején előszeretettel keresi az értéktartóbb eszközöket, amilyen az ingatlan is, így ez támaszt adhat a lassuló gazdasági növekedéssel szembeni keresletcsökkenésnek. Különösen, ha az amerikai folyamatok miatt egyes nemzetközi befektetők is inkább az európai ingatlanpiac felé fordulnak, miközben amerikai magánszemélyek is nagyobb számban vehetnek ingatlant Európában, ami főként egyes spanyol és portugál városokban okozott már korábban is feszültséget az árfelhajtó hatás miatt.
Ezek mellett ki kell emelni egy másik nyugat-európai országot is. Írország amerikai multinacionális vállalatoktól való függése nemcsak az ország egy főre jutó GDP-jében, de a jövedelmekben és a lakásárakban is nagy növekedést okozott az elmúlt évtizedekben.
Jelenleg az országban működő amerikai multinacionális vállalatok adják a magánfoglalkoztatás 10%-át, ahol az alkalmazottak bőven az országos átlag felett keresnek.
Ha a vámok hatására ezen cégek akár csak részben elhagynák Írországot, az egyrészt azonnali enyhülést hozna az ország lakáshiányában, de a gazdaságra is jelentős csapást mérne.
Többféle kimenetele is lehet tehát egy globális vámháborúnak a globális lakáspiacra nézve, de a növekvő bizonytalanság miatt összességében ezek inkább negatív, mint pozitív képet vetítenek előre, amelynek az Egyesült Államok legalább akkora, ha nem nagyobb vesztese lesz, mint a világ többi része.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images
A jelen írás nem minősül befektetési tanácsadásnak vagy befektetési ajánlásnak. Részletes jogi információ
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?- díjmentes, interaktív előadás
Hasznos, gyakorlati, érthető.
Merz kimondta: Trump vámintézkedései pénzügyi válság kirobbanásával fenyegetnek
Még mindig tárgyalna a leendő német kancellár.
Felháborító katonai akciót műveltek az oroszok - Háborús híreink vasárnap
Cikkünk folyamatosan frissül.
Több mint 100 milliárd dolláros ütést visz be Donald Trump az amerikai autóiparnak
De ki tudja, mikor változik meg itt is az elnök álláspontja.
Top 10 osztalék részvény - 2025. április
Április elsején kijött Justin Law listája az osztalékfizető részvényekről, a Google pedig megtréfált, és berakta az értesítő levelet a spam mappába, ezért csak most csináltam meg a listá
Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak
HitelesAndrás - Keress, kövess, költözz! Új lakáshitel konstrukció: akár havi 22 500 Ft kedvezmény a családoknak Áprilistól több millió forint maradhat a kasszában Április elsejétől új
NAV késedelmi pótlék változások 2025-től - havonta kell megfizetni a pótlékot
A NAV 2025-től új rendszert vezet be a késedelmi pótlék kiszabására: az éves egyszeri előírás helyett havi rendszerességgel kerülnek előírásra a késedelmi pótlékok az adószámlán. Ez a
Geotermikus energia: a második Trump-ciklus nagy nyertese?
Donald Trump energiaügyi reformjaninak az olajvállalatok mellett a geotermikus energiával foglalkozó cégek lehetnek a legnagyobb nyertesei.
Mit keres Deadpool egy kisvárosban? Hollywoodi sztori Ryan Reynoldsszal
Aki ismeri a walesi csoda alaptörténetét, annak a válasz már részint ismerős lehet. Azonban számos részlet bújik meg a Wrexham AFC hihetetlen felemelkedése mögött. És...
The post Mit keres De
Az S&P 500 ETF olcsóbb! - Bognár FIRE Balázzsal
Stúdiónkban az S&P500-azók és a FIRE képviselője, Bognár Balázs. Meg egy kis betevő Trump. Milyen platformokon találjátok még meg? A HOLD After Hours podcastek megtalálhatók...
The post A
Meg lehet úszni befektetés nélkül? Esnek a piacok!
Mielőtt belekezdünk, előrebocsátom, hogy nem, nem kell kivenned a pénzed a befektetéseidből. Hacsak nem vagy aktív kereskedő, akkor még az éppen aktuális amerikai (vagy kínai/orosz) elnök agy
Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel
Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele


- Szép csendben egy másik ország lehet EU-tag hamarosan, amíg a világ Ukrajnáról beszél
- Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
- Trump meghátrál! Tépik a piacokat
- Itt a Telekom bejelentése: változik az inflációkövető díjkorrekció
- Bod Péter Ákos: Az egész világ megfizeti Trump tévedését
Trump miatt rángatóznak a tőzsdék – Mi jelent most menedéket?
Gyorsan változnak az események Amerikában.
Kockázat vagy lehetőség a génmódosított élelmiszer?
A génmódosítás és a génszerkesztés fontos lehet az élelmezési válság és a klímaváltozás elleni küzdelemben, de sokan félnek tőle.
Nagy hibát vétett Donald Trump, és hol lehet még a szakadék vége?
Folytatódik a vámháború.
Kiadó modern irodaházak
Az iroda ma már több, mint egy munkahely. Találják meg most cégük új otthonát.
Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?
Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?
Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?
Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.