Noha az építőipari vállalatok karbonlábnyoma önmagában véve nem vészes, a teljes értéklánc közvetlen szén-dioxid kibocsátása annál drámaibb léptékű. Közben egyre inkább előtérbe kerül a szabályozók által sokáig elhanyagolt beépített karbonlábnyom kérdése, amely az építkezés mellett többek között az építőanyagok szállításához és előállításához kötődő kibocsátást is magában foglalja. A szereplőknek tehát ezzel is foglalkozniuk kell, miközben az ESG beszámolási kötelezettség sokaknak már szintén a napi realitás része. A téma jelentőségére tekintettel ezzel is foglalkozunk a közelgő Portfolio Építőipar 2025 Konferencián.
Az elmúlt években különösen gyengén teljesített az építőipar, az ágazat az utóbbi két évben 6 százalékkal zsugorodott, ebből csak 2024-ben 4,2 százalék volt a visszaesés. Egyes szakértők szerint azonban már elérhettük a gödör alját és túl lehetünk a mélyponton. Hogy milyen most az általános építőipari hangulat, milyen kihívásokkal küzd a szektor és milyen innovációk javíthatják az ágazat teljesítményét, arról a piac szakértői beszéltek.
Nemrég tette közzé a KSH a 2024-re vonatkozó legfrissebb lakásépítési számait. Ez alapján mind a lakásépítési engedélyek száma, mind a használatbavételi engedélyek száma csökkent az egy évvel korábbihoz képest, az új lakások iránti kereslet ugyanakkor a befektetői érdeklődésnek köszönhetően kirobbanó. Az alábbiakban szakértők mondták el véleményüket a legfrissebb számokról.
Közzétette a magyar építőipar 2024-es teljesítményének számait a KSH. Bár decemberben az építőipari termelés volumene 0,7%-kal meghaladta az előző havi szintet, a teljesítmény még így is 4,2%-kal alacsonyabb volt az egy évvel korábbinál, 2024 egészében pedig 0,4%-os visszaesés látható. A friss számokat az ágazat szakértői is értékelték.
Az ünnepekre felpörgött a kiskereskedelmi forgalom az Egyesült Államokban.
A hazai gyártású építőanyag-piac bővítésének elősegítése érdekében az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) védjeggyel látja el a legjobb minőségű magyar építőanyagokat. Az ÉVOSZ Hazai Építőanyag-gyártó Tagozata, az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) támogatásával kidolgozott egy tanúsítási rendszert és két védjegyet, a „PRÉMIUM MAGYAR ÉPÍTŐANYAG”, valamint a „PRÉMIUM REGIONÁLIS ÉPÍTŐANYAG” tanúsító védjegyeket. A napokban megtörtént a védjegybejelentések benyújtása - közölte az ÉVOSZ.
Az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozata idén is értékelte az ágazat éves teljesítményét és megfogalmazta 2025-re vonatkozó várakozásait. 2024-ben a piacot jellemző alacsony kereslet, a túlkínálat és a folyamatos, intenzív árverseny eredményeként az árbevétel növekedése folyó áron az előző évhez képest csak néhány százalékos volt. A magas gyártási kapacitások miatt a tavalyinál kedvezőbb áron lehetett beszerezni szerkezetépítési anyagokat, szigetelőanyagot, térburkolatot és szárazépítési termékeket. A mérsékeltebb építőanyagárak mellett rendelkezésre álltak a kivitelezői kapacitások is, ami az előző évekre kevésbé volt jellemző. Nézzük, mire számíthatunk 2025-ben!
Megjelent a kormányrendelet, amely meghatározza, milyen lakásfelújításhoz szükséges anyagokat, eszközöket lehet vásárolni SZÉP-kártyával 2025-ben az egyenleg 50%-a rejéig, jövőre ugyanis ilyen célra is felhasználható lesz a plasztik.
Az épületépítési ágazat termelése az idei január-szeptember közötti időszakban 2,7%-kal elmaradt az egy évvel korábbi értéktől, és bár az április-májusi adatok kedvezőbbek voltak, júniusban ismét kisebb visszaesés történt, ami az azt követő három hónapban is folytatódott. Szeptemberben így már 17%-os volt a visszaesés. Amennyiben az utolsó negyedévben az említett kedvezőtlen tendencia marad meghatározó, akkor valószínűsíthető, hogy 2024 egészét tekintve az ágazat negatív adattal zárja majd az évet - derül ki az Újház Építőipari Trendmonitor legfrissebb számaiból, ami az aktuális hangulat mellett az előttünk álló időszakra is kitért.
Az építőipar egyik fontos szegmense, a hőszigetelési piac olyan alacsony szintre esett vissza, amilyet legutóbb a 2008-as gazdasági válság idején tapasztaltunk. A kereslet zuhanását az építőipari beruházások visszaesése és a lakásépítések számának csökkenése tovább súlyosbította. A Mapei Kft. azonban optimista: a tavasz és a kormány által bevezetett jelentős enyhítések és újdonságok hatására általános javulás várható.
A gazdasági ösztönzőcsomag a lakásgazdálkodás területén az ÉVOSZ által szorgalmazott javaslatokat is magában foglalja. A megfizethető lakás biztosítása össztársadalmi jelentőségű. A bejelentett lakhatási program legnagyobb vívmánya, hogy átfogóan, a lakhatás legtöbb területére hoz valamilyen megoldást. A gazdaságnövekedési célok elérése érdekében elindított akcióterv piacnövelő hatása az építőiparban valószínűsíthetően több száz milliárd forint lesz, és új lendületet biztosít az épületek energetikai korszerűsítéséhez is.
A Zalakerámia súlyos válságba került: gyakorlatilag leáll a hazai termelés - írta meg a hvg.hu.
Az első hetek rohama után lelassult az új otthonfelújítási támogatás lehívásának lendülete. Az elvileg befogadható 20-30 ezer kérelemmel szemben eddig nagyságrendileg 2000-et érkeztettek a résztvevő bankok, és a bonyolult pályázati rendszer miatt ezek zöme is hiánypótlásra szorul majd. Úgy tűnik jó lenne egyszerűsíteni a kereteken – mondja Juhász Attila az Újház Zrt. és az ÉVOSZ Magyar Építőanyag-kereskedelmi Tagozat elnöke.
Sokan várják rajtra készen, hogy beadják kérelmüket az új államilag támogatott Otthonfelújítási Programra – állítja Juhász Attila, a gödi székhelyű Újház Piramis Építőház Kft. tulajdonosa. A csoport az eddigi több mint 2000 érdeklődő körében felmérést végzett arról, melyek lehetnek a program keretében a legnépszerűbb munkálatok.
Az elmúlt időszakban nagyon sokat változott az építőipari környezet, amihez a piaci szereplőknek is alkalmazkodniuk kellett. A gazdasági visszaesés és a kevesebb beruházás az építőanyag-kereskedők működésére is hatott. Részben emiatt új fejlődési irányok kerültek napirendre, ami akár új üzletágak megjelenését is eredményezhette. Hogy milyen konkrét megoldásokkal alkalmazkodnak ehhez a cégek, arról a Portfolio-nak az Újház Zrt. kereskedelmi igazgatója, Bagaméri László beszélt.
A 2022-es háborús és inflációs válság után nem egészen 2 évvel tulajdonképpen adottak a feltételek ahhoz, hogy a magyar építőipar és azon belül a lakásépítések lendületet kapjanak. Mégsem ez történik, az ágazati szereplők és szakértők szerint 2024-ban és még 2025-ben is kevesebb lakás készül el Magyarországon, mint 2023-ban, pedig az sem volt már egy jó év. Kicsit több mint egy évnyi válságtünet tehát bő 3 éves szakadékot hagy maga után. A gyors lassulás, lassú gyorsulás problémája ismert jelenség az autópálya-üzemeltetésben, a következménye bosszantó torlódás.
Pont az Európai Unió egyik legfontosabb prioritása esik áldozatul a bonyolult eljárásoknak.
Ezt a sziluettet senki nem szereti meglátni.
A gázai után a libanoni fegyvernyugvás is megy a kukába.
Gyakorlati, hasznos, érthető
Sok ínyenc a bárány fejét akarja, sőt igazi különlegességnek számít az állat szeme is.
Virovácz Péter a Checklist vendége volt.
Mi történik Törökországban?