A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation konferencia délelőttjén a meghívott résztvevők a szakma közös céljáról, a digitalizáltsák akadályairól, valamint az új szabályok következményeiről beszélgettek. Elhangzott, hogy a technológiától, a változástól való félelem még mindig gondokat okoz, csakúgy, mint a tanulás, a tudás hiánya. A panelbeszélgetők egyetértettek abban, hogy hatékonyságban csak úgy lehet komolyabb előrelépéseket felmutatni, ha összedolgoznak a szereplők - állami, piaci, végfelhasználói oldalról is.
Az építőipart felbolygató technológiai változások már a mindennapjaink része, de hol állunk a folyamatban? A ConTech, vagyis az építőipar digitalizációja, modernizációja, új megoldásai nem maga a cél, hanem csak az eszköz egy sokkal fontosabb dologhoz, a fennmaradáshoz, versenyképességhez, stabilitáshoz. A szakma közös céljáról, a kormány legújabb lakáspiaci terveiről, az innovatív építőanyagokról, az építőipar új szabályozásáról és az aktualitásokról volt szó a Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation konferencia délelőttjén.
Az állami megbízások hiánya is jelentősen hozzájárult az építőipar utóbbi időben tapasztalt gyengélkedéséhez, ugyanakkor a jövőbe tekintve vannak bizakodásra okot adó jelek. Eközben a munkaerőhiány okozta nehézségeket újfajta kihívások váltották fel, és az iparág zöld átállására is egyre nagyobb figyelmet kell fordítani. Hogy mindezek tekintetében a jövőre nézve mennyire lehetünk optimisták, elérte-e már a mélypontot a szektor, és mennyire élénkítheti fel a hamarosan induló Vidéki Otthonfelújítási Program és az egyszerűsített Energiahatékonysági Otthonfelújítási Program az építőanyagok iránti keresletet, arról Rázsóné Szórády Csillát, az Újház Zrt. vezérigazgatóját kérdeztük, aki a november 27-i Construction Technology & Innovation konferenciának is előadója lesz.
Az építőipar forradalmi átalakuláson megy keresztül, ahol a technológiai innovációk, a digitalizáció és a robotizáció kulcsszerepet játszanak a hatékonyság és versenyképesség növelésében. A Graphisoft-Portfolio Construction Technology & Innovation 2024 konferencia az iparág szereplőinek összefogása mellett bemutatja a legújabb fejlesztéseket és megoldásokat, valamint segít eligazodni a piaci szereplőknek ebben a gyorsan változó környezetben. A rendezvény szakértői arról is megosztják várakozásaikat, hogy mikor indulhat be az építőipar érdemi fellendülése.
A mesterséges intelligencia robbanásszerűen tört be az építőipar területére és már napjainkban is jelen vannak azon technológiák, melyek a tervezést, kivitelezést és előkészítést segíthetik. De vajon készen állunk arra, hogy használjuk? Egyáltalán ismerjük azt, hogy mire is képes napjainkban a technológia? Mélytanulás, természetes nyelvfelismerés vagy mesterséges intelligencia? Melyiket hol tudjuk használni? Többek között ezekről a kérdésekről beszélgettek a szakértők a A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencia negyedik szekciójában.
A robotok uralma előtt még százezrekre lesz szükség, akik megtanulják, megértik és megvalósítják a munkát. Hol tartunk az építőipar humán oldalán a technológiai robbanás kezdetekor? Mi az a proptech? Hogyan hozza el a BIM a papír helyett a mobilappok és humán programozás világát? Miért fontosak a BIM szabványok? Milyen építőipari folyamatoknál lesz népszerű az automatizálás? És mi a közös a BIM-ben és a csillámpóniban? - Ezekre a kérdésekre kerestük a válaszokat a Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencia délutáni előadásai és kerekasztal-beszélgetései során.
Milyen megoldások léteznek már most, és milyen megoldások kellenének ahhoz, hogy a hazai építőipar is elindulhasson a valódi fenntarthatóság rögös útján? - Erről szólt a Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencia második szekciója. A legújabb gyakorlati megoldásokat a MOL Campus mindennapi működésének példáján mutatták be az előadók, szó volt a speciális mélyépítésben alkalmazható digitális eszközökről, de a nagyvilágból ismert robotikában, valamint az innovatív építőanyagokban rejlő lehetőségek is előkerültek.
A ConTech, vagyis az építőipar digitalizációja, modernizációja, új megoldásai nem maga a cél, hanem csak az eszköz egy sokkal fontosabb dologhoz. A fennmaradáshoz. Hol tart ebben a világ és hol tartunk most ebben Magyarországon? Egyáltalán mit jelent a mesterséges intelligencia és a legújabb technológiák az építőipar működése számára? A Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencia első szekciójában ezekről beszéltek a szakértők, amellett, hogy a magyar építészeti törvény aktualitásai is előkerültek.
Technológiai korszakváltást hozott el az új építési törvény az építőiparban: a szabályozás lefektette azokat a támpontokat, amelyek a BIM hazai alkalmazásának a felgyorsítását teszik lehetővé, ezáltal teret engedve az iparág digitalizációjának. Amint ez a folyamat beérik, egy észszerűbb építőipar, gyorsabb kivitelezői piac, tudatosabb anyagfelhasználás, és összességében egy környezetkímélőbb építési ágazat alakulhat ki Magyarországon is. De vajon mi a következő lépés? Mikor csap le a digitalizációs hullám a fő-, és alvállalkozói szegmensre? Milyen akadályokat kell még leküzdeni a hatékonyabb magyar építőipar megvalósulása érdekében? Mikor lesznek látható eredményei a korszakváltásnak? Mit jelent mindez a munkaerőpiacon, a munkáltatói elvárásokban és a mostantól szükséges új képességeket, tudást illetően? Többek között ezekről kérdeztük Reicher Pétert, a Graphisoft SE ország igazgatóját. Az építőipar és a technológia egymásra találása a gazdaságunk jövőjére is komoly kihatással van, ennek megfelelően egy külön esemény keretében foglalkozunk a témával október 18-án, a Graphisoft - Portfolio Construction Technology & Innovation 2023 konferencián.
FinTech, PropTech, InsurTech, RegTech,... egyre ismerősebben csengő rövidítések az adott iparágakon belül. Azonban itt van nekünk a ConTech, ami nem más, mint az építőipar, ennek a csodálatos és teremtő iparágnak a következő szintje, egy költséghatékonyabb, pontosabb, zöldebb, élhetőbb minősége. A technológia az eszköz azokra a törekvésekre, amiket az igazi építők, az építőipar szerelmesei el kívánnak érni. A magasabb minőséget elérhetőbb áron és határidőn belül. Ebben keresik a legfontosabb hazai szereplők egymást, mint partnerek. A Graphisoft-Portfolio Construction Technology & Innovation szakmai és business konferenciánk legfontosabb idei üzenete az edukálás! Mutassuk meg együtt a fenntartható és hatékony utat a jövőbe, a hazai építőipar minden szereplője számára! Ne maradj le, legyél ott az építőipar legfontosabb őszi csúcstalálkozóján!
A világ számtalan iparágában zajlik folyamatosan a digitális forradalom és nincs ez másként az építőiparban sem. A világ egyes részein azonban kilométerekkel járnak előttünk, így az egyetlen esély, hogy rohamlépésekkel zárkózunk fel, különben sokan kereshetnek új hivatást maguknak. A kulcs azonban nem a digitalizáció és az innováció, az csupán az eszköz! A cél az egyre nagyobb nyomást jelentő zöld kritériumok teljesítése, a nehezedő finanszírozási környezetben a költségek csökkentése és racionalizálása, valamint az építőipar humán erőforrásának újrastrukturálása. A törvény erejével forgatják fel az egész szektort, amint életbe lépnek a legújabb állami szabályok! Ne maradjon le Ön se az építőipar legfontosabb őszi csúcstalálkozójáról!
Fosszilis anyagoktól mentes acélból készülhetnek légtechnikai és egyéb építési termékek, a HYBRIT elnevezésű hidrogénalapú vas- és acélgyártási technológiából kapott tesztszállítmányt a Lindab - áll a cég közleményében.
Számos építőipar technológiai innovációról írtunk már, az egyik legnépszerűbb megoldásról azonban még nem beszéltünk részletesen. Az ipari drónok egyre népszerűbbek az építőiparban, mivel új és egyedi előnyöket kínálnak a hagyományos módszerekkel szemben. Jelentősen javíthatják a hatékonyságot, miközben csökkentik a költségeket és racionalizálhatják a munkafolyamatokat. Valós idejű adatrögzítésükkel és légi perspektívájukkal a drónok megváltoztatják az építőipari kivitelezés módját. Most a Big Rentz cikkének segítségével összeszedtük, azokat a területeket, amelyeken az ipari drónok már most képesek felülmúlni, vagy hatékonyan kiegészíteni a hagyományos megoldásokat.
Számos olyan technológiai innovációról hallani, melyek potenciálisan emberek milliónak változtathatják meg életét. Egy ideig mindenhonnan csak az új felfedezésről hallani, majd egyre kevesebb hír érkezik a csodamegoldásról, míg idővel mindenki elfelejti, hogy valaha is létezett. Számos kísérleti stádiumban álló technológiai megoldásra vár ez a sors, a 3D nyomtatás azonban már egészen biztosan megvettette a lábát a hasznos és hatékony újítások között.
A világ egyik legnépszerűbb úti célja, Sydney olyan ikonikus látnivalóknak ad otthont, mint a Bondi Beach, az Operaház és a Harbour Bridge, amelyek a világ minden tájáról vonzzák a turistákat. Azonban a közlekedés rémálommá válhat azok számára, akik a városban élnek, vagy akik gyakran fordulnak meg a központi üzleti negyedben. A torlódások enyhítésére jelenleg egy vadonatúj autópálya épül a kikötő alatt, de B1M cikkéből kiderült, hogy a projekt váratlan fordulatot vett.
Ma délelőtt a Masterplast sárszentmihályi telephelyén jártunk, hogy megtekintsük a KÉSZ Csoporttal közös termékük, a moduláris épületek prototípusát. A moduláris épületek előre legyártott elemekből, rendkívül gyorsan, akár 1-2 hét alatt állíthatóak össze, és szükség esetén szabadon költöztethetőek.
Fele ennyiről volt információ.
De már új csapatot nyomasztanak ezek a veszélyek.
Többek között a PMÁP-kamat is közrejátszik.
Meddig nőhet még?
Kik kísérték el a politikust?
Az IO Partners szakértőivel beszélgettünk.