Az X közösségi oldalon közzétett üzenetében António Costa közölte: az EU-tagországok állam-, illetve kormányfőinek szerda délelőtti videokonferenciáján
az ukrajnai háborúval kapcsolatban szervezett jövő heti értekezletet készítik elő.
A videotanácskozáson a tagállamok vezetői meghallgatják majd Emmanuel Macron francia elnököt, aki beszámol a Washingtonban hétfőn tett látogatásáról - közölte üzenetében az Európai Tanács elnöke. A március 6-i rendkívüli csúcsértekezletet António Costa vasárnap este hívta össze, azzal indokolva döntését, hogy Ukrajna és Európa biztonsága szempontjából a jelenlegi egy meghatározó pillanat. Akkori értesítésében Costa azt írta: konzultációi során az európai vezetők közös elkötelezettségüket fejezték ki az iránt, hogy megerősítsék az európai védelmet, valamint hozzájáruljanak a kontinens békéjéhez és Ukrajna hosszú távú biztonságához.
António Costa egy mai varsói sajtótájékoztatón az EU-csúcs programjáról is beszélt, és elmondta, hogy az Ukrajna további támogatásáról szóló rendkívüli értekezleten az európai védelmi képességek növelését célzó csomagot is megvitatják.
A Donald Tusk lengyel kormányfővel közös sajtókonferencián Costa felidézte: az Európai Unió (EU) tanácsában betöltött lengyel soros elnökség prioritása az európai biztonság. "Most eljött a cselekvés, a döntéshozás és az ígéretek megvalósításának ideje" - jelentette ki Costa, utalva arra az intézkedéscsomagra, amelyet a védelmi képességek növelése érdekében az Európai Bizottság készít elő, és amelyet - mint az ET-elnök bejelentette - a március 6-ra összehívott uniós csúcstalálkozón vitatnak meg. Oroszország "nemcsak Ukrajna, hanem az egész Európa biztonságára jelent fenyegetést", ezért "olyan Európát építünk, amely védekezni képes (…) és képes megvédeni a keleti határát" - fogalmazott Costa.
A március eleji csúcs másik témája Ukrajna helyzetének megerősítése lesz. Az ET nyitott a jövőbeli béketárgyalásokra és a béke fenntartására - húzta alá. "Azután részt akarunk venni Ukrajna újjáépítésében és foglalkozni az ország EU-csatlakozásának ügyével" - tette hozzá. Donald Tusk a sajtókonferencián hangsúlyozta: a "feltehetőleg közeledő béketárgyalásokon Európa részvétele szükséges". Ezt Ukrajna is elvárja, de jelenleg "sok a kérdőjel" e témában - tette hozzá.
"A nehézségektől függetlenül, Európa érdekelt az Egyesült Államokkal folytatott védelmi együttműködés erősítésében" - fogalmazott Tusk. Reményét fejezte ki, hogy "egyértelmű ténnyé" válik az európai államok "nagyobb mozgósítása" a védelmi kiadások növelése érdekében. Bejelentette: a közös védelmi ügyekről vasárnap is tárgyalni fog az európai országok politikai vezetőinek egy csoportja, mégpedig Londonban. Elmondta: a védelmi ügyekben és az ukrán-orosz témákban az EU "nagyon szorosan" együttműködik az Egyesült Királysággal és Norvégiával. Lengyel szempontból fontosnak nevezte a külső európai határ keleti szakaszának védelmét.
Costa tervezett budapesti tárgyalásairól Tusk elmondta: meg van győződve, hogy "ezek eredményétől függetlenül az EU valóban egységes lesz" Ukrajna ügyében, és március 6-án "megerősítik Ukrajnát az Oroszországgal szembeni védelemben, Oroszországot pedig gyengébbé teszik".
Címlapkép forrása: EU