Már meghallgatható a Portfolio Checklist keddi adása. Az első részben azt jártuk körbe, hogyan reagálhat az Európai Unió Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetésére. A téma a hétfői EU-csúcson is terítékre került, bár hivatalosan biztonságpolitikai beruházásokról tárgyaltak a vezetők. Vendégünk Szabó Dániel, a Portfolio uniós ügyekkel foglalkozó elemzője volt. A második blokkban a hitelezésről beszélgettünk: miközben a lakossági hitelfelvétel tavaly lendületet kapott, ez a dinamika nem terjedt át a vállalati szektorra. Ezzel kapcsolatban Palkó Istvánt, a Portfolio vezető pénzügyi elemzőjét kérdeztük.
Az Európai Unió vezetői kényes egyensúlyozásra kényszerülnek a globális kereskedelmi háború fenyegetése és a saját védelmi kiadásaik növelése között. Donald Trump újabb vámokkal fenyegeti az EU-t, ezért Brüsszel kétféle stratégiát mérlegel: keményebb fellépést Kínával szemben vagy az amerikai fegyverek vásárlásáról szóló alkudozást. A hétfői uniós csúcstalálkozón ugyan a biztonságpolitikai beruházásokról folyt a hivatalos diskurzus, de a háttérben egyértelműen az amerikai szankciók elkerülése volt a fő téma. A tagállamok azonban megosztottak: míg egyesek közös uniós védelmi stratégiát sürgetnek, mások inkább üzleti megállapodásokra törekednének Washingtonnal. Az EU így továbbra is egy zavaros geopolitikai sakktábla szereplője, ahol minden lépésnek súlyos következményei lehetnek.
Mark Rutte NATO-főtitkár szerint a szövetség tagállamainak jelentősen növelniük kell védelmi kiadásaikat, és szorosabb együttműködésre van szükség az észak-amerikai partnerekkel. Kiemelte, hogy az Európai Uniónak nagyobb szerepet kell vállalnia Ukrajna katonai támogatásában és a védelmi ipar fejlesztésében. Rutte szerint Trumpnak igaza van Grönland és a sarkvidéki térség jelentőségére.
Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Brüsszelben tárgyalást folytat Mark Rutte NATO-főtikárral – erősítette meg az MTI-nek Havasi Bertalan, a miniszterelnök sajtófőnöke.
Tizenkilenc uniós ország közös levélben szólította fel az Európai Beruházási Bankot (EIB), hogy növelje a védelmi szektor finanszírozását. Az ukrajnai háború és az Egyesült Államok nyomása miatt az európai országok egyre nagyobb összegeket fordítanak hadikiadásokra, és az EIB szerepének bővítése kulcsfontosságú kérdés lesz a hétfői EU-csúcson.
Magyarország megtagadta beleegyezését az Oroszország elleni szankciók meghosszabbítása . A döntést hétfőre halasztották, ami növeli a nyomást Brüsszelben a gyors megoldás megtalálására - számolt be a HVG.
Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke súlyos tüdőgyulladással küzd, ami miatt kénytelen lemondani a lengyel EU-elnökség nyitóülésén való részvételét. A betegség következtében az elnök januári programjai jelentős változásokon mennek keresztül - jelentette a hvg.
Holnap, azaz csütörtökön délelőtt 10 órakor kezdődik az újabb Kormányinfó, amelyen Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Vitályos Eszter kormányszóvivő adnak tájékoztatást a friss kormánydöntésekről. Az eseményről a Portfolio szokás szerint élő hírfolyamban tudósít.
Az európai országok szigorítják a szíriaiak menekültkérelmeinek elbírálását, és már a deportálások előkészítésén dolgoznak, miután a szír vezető, Bassár el-Aszad Moszkvába távozott. Az új szíriai rezsim jövője egyelőre bizonytalan, de a politikai válaszlépések már most drasztikusak.
Az Európai Unió védelmi iparának megerősítése érdekében a magyar EU Tanácsi elnökség javaslatot tett arra, hogy a védelmi projektek akkor részesülhessenek uniós finanszírozásban, ha végtermékeik legalább 65%-ban uniós vagy társult országokból származó komponenseket tartalmaznak. Mindez erősen szembemegy a francia követelésekkel, akik ennél sokkal szigorúbb uniós részarányt tettek volna kötelezővé a támogathatóságnál – tudta meg a Portfolio.
António Costa, az Európai Tanács hamarosan hivatalba lépő elnöke, határozott álláspontot képvisel az EU előtt álló legfontosabb kihívásokkal kapcsolatban. Az Egyesült Államokkal való kapcsolatot a bizalom újraépítésével kezelné, miközben támogatná Ukrajnát egy igazságos és tartós béke érdekében. A migráció terén a határellenőrzés erősítését és a legális bevándorlás ösztönzését szorgalmazza, míg az EU belső megosztottságát az együttműködés és a különböző kultúrák megértése révén hidalná át – derül ki a Financial Timesnak adott interjújából.
Orbán Viktor szerint a magyar diplomácia 100 éve nem volt olyan erős és befolyásos mint most, utalva a napokban Budapesten tartott EU-csúcsra. A TV2 Tények műsorában adott interjúban a miniszterelnök arra is kitért, hogy a világ hétmérföldes lépést tett a béke felé azzal, hogy Donald Trumpot választották meg az amerikaiak. Orbán szerint nagy magyar-amerikai megállapodások jöhetnek hamarosan.
Konfliktusos lehet az uniós külügyminiszterek e heti csúcstalálkozója: Annalena Baerbock német külügyminiszter nem lesz jelen az eseményen, pedig pont Izrael esetében fontos témákról szavaznak. Ukrajna ügyében a Magyarország által továbbra is blokkolt támogatásokról egyeztetnek, de a magyar kormány inkább a bővítéspolitikai kérdéseket venné napirendre.
Heves kritikával illették a magyar EU-elnökséget az elmúlt időszak magyar diplomáciai útjai miatt, amelyek már lassan két hete teszik feszültté Brüsszel és a kormány kapcsolatát. A keddi hivatalos pénzügyminiszteri csúcson Varga Mihály pénzügyminiszter bemutatta a magyar elnökség hét prioritását, amelyeket a tagállamok fontosnak és jól megválasztottnak tartanak, szinte mindegyik tagállam kifogásolta azonban, hogy a magyar program nem foglalkozik Ukrajna támogatásával. A találkozón többen hangsúlyozták, hogy Kijev segítése európai szinten a legfontosabb prioritás kell, hogy maradjon, miközben a magyar elnökségtől kiegyensúlyozott és pártatlan mediátori szerepet várnak el.
Az Ukrajnában dúló háború nyomán az Európai Unió kénytelen szembenézni a tagállami hadseregek kapacitáshiányával, ami akadályozza a Kijevnek nyújtott segítséget. Az EU ezért felgyorsította a védelmi ipar megerősítésére irányuló kezdeményezéseit, melyek középpontjában a közös fegyverbeszerzések és a magántőke bevonása áll. A finanszírozást illetően szakértők egy közös uniós kötvénykibocsátást javasolnak, ám Németország azonnal megvétózta a tervet az uniós csúcson. Azonban az Európai Bizottság nem tett le az újabb közös adósságfelvételről és Berlin sem tűnik meggyőzhetetlennek.
Tavaly már voltak tagállamok, amelyek a hétfőn induló magyar soros elnökség elhalasztását kérték, de Brüsszelben nem várnak konfrontatív helyzeteket a következő félévben. A kormány által választott prioritások jól illeszkednek az Európai Unió már megkezdett menetrendjébe, a versenyképesség például olyan téma, amely minden tagállam számára egyre fontosabb kérdéssé válik, és teljesen illeszkedik az EU-s agendába. Sok, a Portfolio-nak nyilatkozó uniós tisztviselő és diplomata mondta azt, hogy ez az időszak enyhítheti a feszültségeket a felek között, még akkor is, ha a felszínen a politikai kommunikáció konfliktusos lehet.
Új megközelítés látott napvilágot.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Az ukrán parlament határozatot fogadott el az elhalasztott választások megtartásáról.
A beígért támogatások még mindig nem érkeztek meg.
Mindent megváltoztathat a lépés.
Mégis ki fog itt valaha adómentességet felszámolni?
Hatalmas vállalást tett a kormány az édesanyák felé.
Az orosz invázió harmadik évfordulója kapcsán Takácsy Dorka Oroszország-szakértő volt a Checklist vendége.