A munkáspárti kormányfő az alsóházi képviselőknek tartott tájékoztatásában elmondta: a közvetlen védelmi kiadások mellett London növeli a hírszerzési és a biztonsági szolgálatok finanszírozását is, így
az összesített védelmi és nemzetbiztonsági ráfordítások 2027-re elérik az éves brit GDP-érték 2,6 százalékát.
Starmer szerint mindez azt jelenti, hogy a brit kormány 2027-től a jelenlegi éves kiadásoknál 13,4 milliárd fonttal (6500 milliárd forinttal) többet fordít a védelmi költségvetésre.
A brit miniszterelnök szerint a hidegháború vége óta nem volt példa Nagy-Britannia védelmi célú kiadásainak ilyen mértékű tartós növelésére. Hozzátette: a távlati cél az, hogy a következő parlament mandátumának idején 3 százalékra emelkedjen tovább a GDP-arányos brit védelmi költségvetés.
A kormányfő szerint azonban a védelmi réfordítások emeléséért más területeken kell áldozatokat hozni. Ezek közé tartoznak a London által nyújtott külföldi fejlesztési segélyek, amelyek a bruttó nemzeti jövedelem (GNI, vagyis a nemzetközijövedelem-transzferekkel kiigazított GDP-érték) eddigi 0,5 százalékáról 2027-ben 0,3 százalékra csökkennek.
Keir Starmer már korábban is jelezte, hogy a brit kormány célja a 2,5 százalékos GDP-arányos védelmi kiadás elérése, ennek tervezett időpontját azonban keddi felszólalásában nevezte meg először. A brit miniszterelnök alig két nappal washingtoni látogatása előtt jelentette be a védelmi kiadások emelésének konkrét terveit.
Starmert csütörtökön fogadja a Fehér Házban Donald Trump amerikai elnök, aki nemrégiben felszólította a NATO-tagállamokat arra, hogy hazai össztermékük 5 százalékát költsék védelmi kiadásokra az atlanti szövetség jelenleg érvényes ajánlásában szereplő 2 százalékos minimum helyett. London egyelőre ennek a felére vállalt hivatalos kötelezettséget a brit kormányfő által kedden bejelentett 2,5 százalékos GDP-arányos védelmi költségvetési célkitűzéssel.
A londoni Stratégiai Tanulmányok Nemzetközi Intézetének (IISS) minap bemutatott éves világjelentése (Military Balance 2025) szerint az európai NATO-tagországok tavaly 457 milliárd dollárnak megfelelő összeget fordított védelmi kiadásokra, reálértéken számolva 11,7 százalékkal többet, mint 2023-ban, de még ez az összeg sem érte el a NATO teljes védelmi költségvetésének egyharmadát. Az IISS adatai szerint az Egyesült Államok az európai NATO-szövetségesek összesített védelmi kiadásainak több mint a kétszeresét fordította katonai célokra: az amerikai védelmi költségvetés 2024-ben 968 milliárd dollár volt.
Az intézet számításai szerint ha a NATO európai tagországai egységesen a Trump által szorgalmazott 5 százalékra növelnék GDP-arányos katonai költségvetésüket,
az csaknem 750 milliárd dolláros kiadási többletet jelentene.
Címlapkép forrása: Peter Summers/Getty Images