Brüsszelt a teljes apátia gyötri és a belső konfliktusok feszítik a vámháborúban

Brüsszelt a teljes apátia gyötri és a belső konfliktusok feszítik a vámháborúban

Az Európai Unió vezetői kényes egyensúlyozásra kényszerülnek a globális kereskedelmi háború fenyegetése és a saját védelmi kiadásaik növelése között. Donald Trump újabb vámokkal fenyegeti az EU-t, ezért Brüsszel kétféle stratégiát mérlegel: keményebb fellépést Kínával szemben vagy az amerikai fegyverek vásárlásáról szóló alkudozást. A hétfői uniós csúcstalálkozón ugyan a biztonságpolitikai beruházásokról folyt a hivatalos diskurzus, de a háttérben egyértelműen az amerikai szankciók elkerülése volt a fő téma. A tagállamok azonban megosztottak: míg egyesek közös uniós védelmi stratégiát sürgetnek, mások inkább üzleti megállapodásokra törekednének Washingtonnal. Az EU így továbbra is egy zavaros geopolitikai sakktábla szereplője, ahol minden lépésnek súlyos következményei lehetnek.

Kemény válaszlépések kerültek asztalra az EU-csúcson, Macron erőt mutatna Trumppal szemben

Kemény válaszlépések kerültek asztalra az EU-csúcson, Macron erőt mutatna Trumppal szemben

Emmanuel Macron szerint Európának saját védelmi és ipari kapacitásainak megerősítésével kell biztosítania stratégiai autonómiáját, miközben határozottan kell reagálnia a globális gazdasági és biztonsági kihívásokra és a Donald Trump amerikai elnök jelentette fenyegetésekre. A február 3-i rendkívüli EU-csúcson az európai védelem megerősítése, a finanszírozási kérdések rendezése és a transzatlanti kapcsolatok jövője került napirendre. Az uniós vezetők egyetértettek abban, hogy a jelenlegi biztonsági helyzet gyors és határozott válaszokat követel, különösen a NATO-val való együttműködés és a védelmi ipar fejlesztése terén. Kaja Kallas szerint „Oroszország nem változtatott céljain, teljes körű háború zajlik Európában, így egyértelmű, hogy többet kell tennünk”, míg Olaf Scholz hangsúlyozta, hogy „Európa gazdasági ereje lehetőséget ad a nagyobb önállóságra a védelemben.” Antonio Costa, az Európai Tanács elnöke szerint a tanácskozás célja az volt, hogy politikai iránymutatást adjon a készülő európai védelmi fehér könyvhöz, amely meghatározza a következő hónapok döntéseit.

Meglepő fordulat: az EU és az USA közös frontot nyit Oroszország ellen

Meglepő fordulat: az EU és az USA közös frontot nyit Oroszország ellen

Az Európai Unió külügyi főképviselője, Kaja Kallas és az Egyesült Államok külügyminisztere, Marco Rubio kedden telefonbeszélgetést folytatott. A megbeszélés során olyan globális kérdéseket vitattak meg, mint az ukrajnai háború, Irán befolyása és a Kína jelentette kihívások. Ez volt az első hivatalos egyeztetésük a Trump-kormányzat január 20-i hivatalba lépése óta.

Új hadszínteret nyit az Európai Unió a globális háborúban

Új hadszínteret nyit az Európai Unió a globális háborúban

Az Európai Bizottság védelmi és űrügyi biztosa, Andrius Kubilius „Európai Űrpajzs” létrehozását javasolta a tagállamok védelmi erőfeszítéseinek összehangolására. Kubilius szerint az európai vezetés megőrzése az űrkutatás területén stratégiai fontosságú a növekvő globális versenyben.

Három hadihajó indul meg Grönland felé

Három hadihajó indul meg Grönland felé

Több mint kétmilliárd eurónyi védelmi befektetést jelentett be Dánia hétfőn, a cél az északi területek biztonságának növelése. A bejelentés szerint három új hadihajót állomásoztatnak majd a sarkköri vizeken, illetve Grönland környékén.

Megszólalt az EU két legnagyobb hatalma Trumpról

Megszólalt az EU két legnagyobb hatalma Trumpról

Emmanuel Macron francia államfő és Olaf Scholz német kancellár szerdán ígértet tett arra, hogy mindent megtesznek azért, hogy "egységes és erős" Európát hozzanak létre a Donald Trump amerikai elnök által képviselt politika "kihívásával" szemben.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hoppá: jönnek az új bónusz állampapírok, ennek sokan nem fognak örülni!
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.