Itt az idő, hogy a politika felocsúdjon és megértse: hatalmas kihívások vannak, minden nap számít
– olvasható a „Sürgősségi programunk a jólét és biztonság szavatolására” című dokumentum bevezetőjében.
Az egyhangúlag elfogadott, 15 pontból álló program a kereszténydemokraták választási programjának lényegi elemeit, Friedrich Merz pártelnök bevándorlási szigorításait, így
azt az ötpontos tervet is tartalmazza, amelynek részét képezi az illegális migránsok visszautasítása a határokon és a tartós határellenőrzések bevezetése is.
Carsten Linnemann, a CDU főtitkára úgy fogalmazott, hogy a sürgősségi program „a hitelességet is érezhetően hivatott növelni”. Hangsúlyozta, hogy amennyiben a február 23-i parlamenti választás nyomán kormányra kerülnek, úgy az egyes pontokat legalább a kabinet szintjén a nyárig kezelésbe kívánják venni.
A CDU bajor testvérpártja, a CSU elnöke, Markus Söder a kongresszuson tett felszólalásában kijelentette, hogy egyedül a CDU/CSU pártszövetség képes megakadályozni a tőlük jobbra álló Alternatíva Németországért (AfD) párt újabb sikerét.
Nem engedhetjük át országunkat az AfD-nek. Ismételten azt mondjuk, hogy nem, nem és nem bármiféle együttműködésre az AfD-vel
– mondta, hozzátéve, hogy a CDU/CSU „teljes eltökéltséggel” küzdeni fog az AfD ellen.
Friedrich Merz, a CDU és a CSU közös kancellárjelöltje kijelentette, hogy készek ismét előre vezetni Németországot. Merz szintén hangsúlyozta, hogy semmilyen körülmények között nem akarnak együttműködni az AfD-vel.
Nem fogunk együtt dolgozni az AfD-vel, eddig sem, ezután sem, soha
– jelentette ki a kancellárjelölt.
A sürgősségi program a gazdaságra és a biztonságra helyezi hangsúlyt.
A dokumentum szerint minden egyes döntésnél gondosan fognak arra figyelni, hogy az a német gazdaság versenyképességét, illetve az emberek jólétét és biztonságát szolgálja.
A CDU pártkongresszusát a CityCube rendezvénycsarnokban mintegy 700 rendőr biztosította. A hatóságok szerint a csarnoknál közel tucatnyi tüntetést jelentettek be, amelyek többségét amiatt tartják, hogy a CDU egyik határozati javaslata szerdán csak az AfD párt támogatásával kapott többséget a parlamentben. A második világháború utáni Németország történetében ezzel első alkalommal fordul elő, hogy egy indítvány vagy törvényjavaslat egy szélsőjobboldali párt támogatásával megy át a Bundestagban. Merzet és a CDU-t a baloldalról, de még saját pártjából is azzal támadták, hogy megbontotta a mérsékelt pártok és az AfD közé felhúzott „tűzfalat”.
A CDU/CSU jelenleg a február 23-án esedékes választások első számú favoritja. Ugyanakkor a jelenlegi felmérések alapján úgy tűnik, akár két koalíciós partnert is kell majd választania a parlamenti többséghez.
Címlapkép forrása: Maja Hitij/Getty Images