Németország visszatérése az atomenergiához logikus és racionális lépés lenne - jelentette ki szerdán Rafael Grossi, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) vezetője.
A német közszolgálati televízió információi szerint a német kormánypártok és a legnagyobb ellenzéki erők megegyeztek az előrehozott választások időpontjában.
Tárgyalna Vlagyimir Putyin orosz elnökkel Friedrich Merz, aki jó eséllyel pályázik most Németország kancellári székére – mondta ezt maga a politikus a Sternnek adott interjúban. Ez a tárgyalás lényegében úgy nézne ki, hogy felszólítaná az orosz elnököt, hogy állítsa le az Ukrajnával szembeni agressziót, vagy Taurus rakétákat fog adni Kijevnek és engedélyt küld mellé ahhoz, hogy Oroszország területét lőjék velük.
Olaf Scholz német kancellár bejelentette, akár már karácsony előtt bizalmi szavazást tarthatnak róla, amelynek elbukása esetén hamarosan előrehozott választások jöhetnek Németországban – írja a ZDF.
Néhány órával azután, hogy egyértelművé vált Donald Trump elnökválasztási győzelme, az Európai Unió legnagyobb gazdaságában, Németországban is földcsuszamlásszerű változások indultak el: a hármas kormánykoalíció legkisebb pártja kilépett az együttműködésből, Olaf Scholz kancellár pedig bejelentette, bizalmi szavazást kezdeményez maga ellen, ami szinte biztos út az előrehozott választásokig. Bár a kancellár ragaszkodik egy január közepi bizalmi szavazáshoz, ami márciusi választásokat vetít előre, a legnagyobb ellenzéki erő kancellárjelöltje, Friedrich Merz mihamarabbi választásokat követel. Eközben a kisebbségbe szorult Scholznak el kellene fogadtatnia a költségvetést a Bundestaggal, amihez Merz támogatását kéri, aki viszont ennek feltételéül a választás lehetséges legkorábbi megtartását szabta feltételül. Egyelőre patthelyzet alakult ki tehát Németországban, miközben Trump győzelmével Európának arra kell készülnie, hogy az Egyesült Államok érdeklődése jelentősen csökkenni fog az öreg kontinens és a keleti végein dúló háború iránt.
Az ARD-DeutschlandTrend felmérése szerint a német lakosság egyértelmű többsége előrehozott választásokat szeretne – írja a Tagesschau.de.
A német kormánykoalíció gazdaságélénkítési vitája kiéleződött, miután a pénzügyminiszter és a gazdasági miniszter egymásnak ellentmondó terveket terjesztett elő. Olaf Scholz kancellár most egyeztetéseket kezdeményez a felek között, miközben az ellenzék előrehozott választásokat követel. A koalíciós pártok támogatottsága azonban alacsony, így nem valószínű, hogy önként választásokat írnának ki.
A Bild információi szerint gőzerővel folyik a legnagyobb ellenzéki párt, a CDU központjában a tervezés arra az esetre, ha a jövő év elején előrehozott választások jönnének Németországban.
Az ukrajnai orosz háborúval kapcsolatos közös békefelhívást tett közzé három német tartományi vezető, kettő közülük a konzervatív CDU, míg a harmadik a szociáldemokrata SPD színeiben. A felhívás értesülések szerint pártjaikban megrökönyödést váltott ki, nem is elsősorban tartalma, hanem amiatt, hogy nem is tudtak erről - írja az Infostart.
Egyhangú szavazáson megerősítette hétfőn a német Kereszténydemokrata Unió (CDU) vezetősége, hogy Friedrich Merz pártelnök lesz a CDU kancellárjelöltje a jövő évi szövetségi parlamenti választáson.
A szociáldemokraták (SPD) arattak győzelmet a kelet-németországi Brandenburg tartományban vasárnap megrendezett választásokon a tartományi választási bizottság által hétfőn közzétett előzetes végeredmény szerint.
Kedden Friedrich Merz, a CDU, illetve Markus Söder, a bajor CSU elnöke együtt jelentették be, hogy Merz lesz a pártszövetség kancellárjelöltje a 2025 szeptemberében esedékes Bundestag-választásokon. A kancellárjelölt a hosszú Merkel-éra után vette át a CDU vezetését, és több tekintetben is szembefordult a párt Angela Merkel által vitt irányvonalával. De ki is Friedrich Merz, akinek a jelenlegi számok alapján nagy esélye van arra, hogy Németország kancellárja legyen?
Nagyjából egy évvel a következő német parlamenti választások előtt az Olaf Scholz vezette kormánykoalíció támogatottsága történelmi mélypontra jutott az ARD-DeutschlandTrend szerint. Eközben a vezető ellenzéki erő, a CDU/CSU legjobb eredményét érte el a felmérésben 2021 óta.
A vasárnapi szászországi és türingiai választások után mindkét tartományban olyan helyzet alakult ki, hogy a konzervatív CDU-nak a radikális baloldali BSW-vel kellene koalícióra lépnie, hogy a szélsőjobboldali AfD nélkül meglegyen a kormányzóképes többség. Azonban a kereszténydemokratákon belül most szervezkedés indult el, hogy zárják ki a BSW-vel való koalíciót.
Németország két tartományában választottak vasárnap új tartományi parlamentet, mindkét tartomány a volt NDK területén található: Türingia és Szászország. Ezek a tartományok már eddig is a szélsőjobboldali Alternatíva Németországnak (AfD) bástyáinak számítottak, de most minden korábbinál jobb eredményt ért el a párt. Türingia a második világháború óta az első tartomány, ahol a szélsőjobb győzelmet tudott aratni, és Szászországban sem sokkal maradt le a dobogó második fokáról. A többi párt azonban kizárta a koalíciókötést az AfD-vel, így a tartományok vezetését nincs esélyük megszerezni, viszont nagyon furcsa koalíciók jöhetnek a jobbközép CDU és a radikális baloldali BSW közreműködésével. Az Olaf Scholz-féle kormánykoalíció három pártja súlyosan leszerepelt, ami miatt komoly vesszőfutás várhat a kormányra a következő Bundestag-választásokig hátralévő alig több mint egy évben.
Megnyerte a tartományi választásokat a szélsőjobboldaliként jellemzett Alternatíva Németországért (AfD) párt Türingiában és erős másodikak lettek Szászországban is.
Az új euró bevezetése egyelőre még sok szemponttól függ.
A háború eszkalációjáról szóló tudósításunk folyamatosan frissül.
Felszálltak az F-16-osok.
A dollárral szemben. De az euró ellenében is gyengélkedik.
Módosítják a modelljeiket az elemzők.
Mi lesz a nyugdíjakkal?
Hogy látja a cég jövőjét az elnök-vezérigazgató?
Bindulhat a trükközés?