A videón az látható, amint egy ukrán lánctalpas szállítójármű platóján két sornyi drótakadály pihen. A jármű megindul, majd ledob egy nehezéket, ami az akadályokhoz van kötve. A nehezék után szépen lecsúsznak a drótok is. Bár ideális esetben erre a feladatra egy dedikált katonai járművet szoktak alkalmazni, a videó alapján az általános szállítójármű is tökéletesen elvégzi a feladatot. Ezután már csak egy feladat marad hátra: a katonáknak le kell cövekelni az akadályt, máskülönben a rohamozó ellenség felemelheti azt.
Improvised Ukrainian engineering vehicle for installing barbed wire fences. As Russia runs out of armored vehicles, I believe there will only be more such applications for stopping infantry assaults. https://t.co/cc3EegCP1q
— Special (Kherson) January 16, 2025
A modern fegyveres erők által használt drótakadályt itthon gyakran összekeverik a polgári körökben elterjedt szögesdróttal. Ezeken a drótokon ugyanakkor nem hegyes tüskék, hanem borotvaéles pengék találhatóak, ami a "sima" szögesdrótnál jóval komolyabb sérüléseket tudnak okozni, szükségessé téve a katona orvosi ellátását, ezzel rövid időre kivonva a harcokból. Emellett természetesen ezekbe is könnyen bele lehet gabalyodni.
Bár a drótakadályok elsődleges célja a gyalogság mozgásának korlátozása, vagy egy adott pont felé terelése, a járműveknek is tud gondokat okozni:
a pengék defekteket okoznak, a drót pedig a kerekek és a tengelyek köré tekeredve még egy harckocsit is képes megállítani.
A címlapkép illusztráció. Címlapkép forrása: Getty Images