Ez a legfontosabb fegyver, amivel az energiabeszerző vállalatok vissza tudják vágni a költségeket
Gazdaság

Ez a legfontosabb fegyver, amivel az energiabeszerző vállalatok vissza tudják vágni a költségeket

Portfolio
Ha az energiapiaci árakat messzebbről nézzük, akár meg is nyugodhatunk, hogy minden rendben van, az árak konszolidálódtak. Azonban ha mélyebbre ásunk, látszik két olyan fontos trend is látszik, ami árnyalja a képet. Ugyanis az emissziós kvóta és a másnapi villamosenergia ára is magasabb szinten stabilizálódott az európai energia válságot követően - mondta el Orbán Gábor, az MVM Partner Zrt. vezérigazgatója a Portfolio Vállalati Energiamenedzsment 2025 konferencián. Szerinte az első és legfontosabb olyan eszköz, amivel az energiabeszerző vállalatok sok költséget meg tudnak takarítani, az a keresletoldali válasz.
Nem a jövő, hanem a jelenünk gazdasági folyamatai alakultak át - erről szól a minden iparágat érintő szeptember 4-i Sustainable World konferencia, ahol a hazai fenntartható üzleti világ szereplői találkoznak.

Az egyéves forward görbék valamivel magasabb árszinten való piaci konszolidációt jeleznek előre a határidős földgáz és a villamosenergia-piacon egyaránt.

Azonban a CO2-kvóta árfolyamok az európai energiaválság előtti időszakhoz képest 2-2,5-szer magasabb szinten mozognak a konszolidációs időszakban,

és a másnapi zsinór áramárak is jelentősen meghaladják a krízis előttieket - mondta Orbán Gábor előadásában.

Közben ugyanakkor a kereslet jelentősen csökkent, az árampiacon kisebb (-4,7%), a gázkeresletben (-24,3%) nagyobb csökkenés volt a válság előtti szinthez képest. A továbbiakban a hazai lakossági földgázfelhasználás esetén 31%-os csökkenést prognosztizál a NEKT 2019–2030 között, összességében azonban 8,5-9 milliárd köbméter körül maradhat a hazai földgázfelhasználás, és a tavalyi mintegy 8,4 milliárd köbméterről hozzávetőleg 9 milliárd köbméterre nőhet 2035-ig.

Ami a hazai villamosenergia-keresletet illeti, itt a korábbi várakozásokat meghaladó mértékű bővülés valószínű a következő 6–10 évben szerinte. A hazai földgáz- és árampiacon várható fogyasztásnövekedésről elmondta, a hazai éves teljes bruttó villamosenergia-felhasználás (HMKE-k nélkül) a 2024-es 44,7 terawattóráról (TWh) körülbelül 61 TWh-ra emelkedhet 2035-ig.

A kilátások között szerepel

a megújulók nagymértékű előretörésének folytatódása is.

A Nemzeti Energia- és Klíma Terv (NEKT) 2024-es felülvizsgált verziója alapján a megújulók aránya a bruttó végsőenergia-felhasználásban 30%-ra nőhet. A naperőművek beépített kapacitása 2030-ig elérheti a ~12 gigawattot (GW), míg a szélerőmű kapacitás a jelenlegi 0,33 GW-ról 1 GW-ra emelkedhet.

Ha még mélyebbre nézünk az áralakulás tekintetében, akkor azt is látjuk, hogy

a napon belüli árvolatilitás extrém szintre emelkedett az elmúlt 3-4 évben, és az energiaválság lecsengése után is tartósan magas szinten maradt.

2021-től, de különösen 2022-től jelentősen megugrott azon napok aránya az évben, amikor a napon belüli ár ingadozás mértéke nagyobb, mint 50 euró. E mögött elsősorban a megújulók, főként a naperőmű kapacitás bővülése áll, az időjárásfüggő termelés arányának növekedése a HUPX másnapi piacon (DA) pedig egyre gyakrabban eredményez negatív árszinteket, a csúcsórákban pedig egyre alacsonyabb az áram órás ára. 2023-24-ben jelentősen nőtt azon órák száma az évben, amikor az ár 5 EUR/MWh alatt alakult a HUPX-en.

Az előbbiekből következően a rövid távú rugalmassági megoldások iránti igény nő, ahogy egyre nagyobb az eltérés a naperőművi kínálat és a kora reggeli - esti órák kereslete között. Ennek kezelésére már léteznek megoldások, például a keresletoldali szabályozás, az akkumulátoros tárolás és a határokon átnyúló kereskedelem az összekapcsolt hálózatokon keresztül.

Az első és legfontosabb olyan fegyver, amivel az energiabeszerző vállalatok sok költséget meg tudnak takarítani, az a keresletoldali válasz

 - fogalmazott hozzátéve hogy a mérő mögötti energiamenedzselés óriási lehetőség, és ebben a magyar energiapolitikának is van funkciója.

A hosszabb távú rugalmasság biztosításában továbbra is központi szerepet játszik az energiahatékonyság, és

a földgáztüzelésű (CCGT) erőművek szerepe is nélkülözhetetlen a rugalmasság biztosításában.

Ezek üzemeltetésével kapcsolatban ugyanakkor kihívás, hogy nagyon rövid az az időszak éven belül, amikor ezek az erőművek nyereségesen tudnak működni kis hatékonyság mellett is. A nappali PV-termelés kiszorító hatása miatt a fosszilis erőművek elsősorban a reggeli és esti órákban tudják értékesíteni a termelésüket, ami az árképzésben is megjelenik.

A kieső termelés kompenzálása érdekében a szabályozási piacokon keresnek megoldásokat, miközben az éves futási idő csökkenése mellett nő a fosszilis erőművek fajlagos költsége, ami hozzájárul a fogyasztási csúcsok körüli extrém árak kialakulásához. Emellett a fosszilis termelők költségstruktúráját az európai energiaválság előtt alkalmazott árszintekhez képest 2-2,5-szeres földgáz- és emissziós kvóta árfolyamok tovább növelik, tovább súlyosbítva az energiapiaci nyomást. A földgáz ártendenciák értékelésére kitérve rámutatott, az elmúlt években rendkívüli ármozgásokat, szélsőséges volatilitást és régiónként eltérő piaci reakciókat láthattunk.

A TTF és CEEGEX közötti spreadek alakulása jól mutatja, hogyan alkalmazkodtak a piacok a fundamentumokhoz. 2023 során a CEEGEX megtartotta prémium piaci pozícióját, viszont 2024-ben megfordultak a piaci fundamentumok és a TTF vált a prémium piaccá, ami a közép-kelet-európai piacok versenyképességét jelezte, 2025-re normalizálódás látszik a piacok közötti dinamikákban, azonban a régiók közti spreadek volatilitása továbbra is fennáll.

A fordulat oka nem világos, nincs egyértelmű magyarázat rá

- mondta. A 2022-es piaci sokkot követően a TTF és CEEGEX árak közötti spread fokozatosan stabilizálódott, a piacok visszatértek a fundamentum-vezérelt mozgásokhoz. Bizonyos időszakokban a spreadek negatív tartományba fordultak, ami a közép-kelet-európai piacok versenyképességét jelezte.

A régiós piaci mozgások jelentős volatilitást hozhatnak a TTF tél–nyár spreadbe

– a 2024 végi negatív szint újra emlékeztet a 2022-es kihívásokra, a köztes stabil időszak ellenére

- húzta alá Orbán Gábor.

Elmondása szerint a korábban hosszú éveken át jellemző helyzettel szemben a kereskedőknek jelenleg nem igazán van motivációjuk arra, hogy jelentős készletet képezzenek télre, pedig bőven lenne mit pótolni.

A TTF tél-nyár spread február óta jelentősen javult, több tényező, mindenekelőtt a tárolási célok enyhítése, a piaci fundamentumok javulása, illetve a profitrealizálás hatására. A februári korrekció némi enyhülést hozott, de a piac változatlanul érzékeny maradt a szabályozási irányokra és fundamentális kilátásokra.

2025-ben meghatározó kérdés lesz a tárolási kötelezettségek jövője, a transzatlanti viszonyok és a geopolitikai feszültségek alakulása.

Nagy kérdés, hogy mi lesz a nyári árakkal, és hogy lesz-e racionalitása a nyári betárolásnak" - mondta.

Címlapkép forrása: Portfolio

Kiszámoló

Itt a 4,75%-os kamatú lakáshitel

Hitelügyintézős Gáborunk írt egy új cikket, a CIB 4,75%-os lakáshiteléről. Ez nem olyan kamu, mint a fiatalok 5%-os lakáshitele, ehhez tényleg hozzá lehet jutni, igaz, CSOK hitelt is kell vele

FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Formálódik Donald Trump nagy terve – Ravasz húzással kényszerítené térdre Oroszországot
Díjmentes előadás

Hogyan vágj bele a tőzsdei befektetésbe?

Első lépések a tőzsdei befektetés terén. Mire kell figyelned? Melyek az első lépések? Mely tőzsdei termékeket célszerű mindenképpen ismerned?

Díjmentes online előadás

Miért a tőzsdei befektetést válasszam az állampapír helyett?

Online előadásunkon megvizsgáljuk a két befektetési formát, megtárgyaljuk az előnyeiket és a hátrányaikat, sorra vesszük mikor mibe érdemes fektetni.

Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel mobilbarát hírleveleinkre és járjon mindenki előtt.

Eladó új építésű lakások

Válogass több ezer új lakóparki lakás közül Budán, Pesten, az agglomerációban, vagy vidéken.

Portfolio Gen Z Fest 2025
2025. május 9.
Portfolio AgroFood 2025
2025. május 20.
Portfolio AgroFuture 2025
2025. május 21.
Digital Compliance 2025
2025. május 6.
Hírek, eseményajánlók első kézből: iratkozzon fel exkluzív rendezvényértesítőnkre!
Ez is érdekelhet